17 marca w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie małżonka prezydenta RP Maria Kaczyńska została uhonorowana orderem Ambasadora Rozwoju Profilaktyki Zdrowia w Polsce 2009. Odznaczenie to przyznawane jest przez Fundację "Akademia Zdrowia i Urody", Stałe Przedstawicielstwo ONZ w Polsce oraz Światową Organizację Zdrowia.
Prof. dr hab. Alicja Chybicka, kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Hematologii i Onkologii Dziecięcej, członek Komitetu Rozwoju Człowieka Polskiej Akademii Nauk została laureatką osiemnastej edycji plebiscytu "Kobieta Roku" magazynu "Twój Styl".
Konkurs na dyrektora Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia wygrała Barbara Bulanowska - poinformowało biuro prasowe NFZ. Jej kandydaturę będzie jeszcze opiniować rada społeczna Funduszu w Krakowie, ale opinia ta nie jest wiążąca dla prezesa Jacka Paszkiewicza. Rada zbierze się prawdopodobnie 27 marca.
16 marca w siedzibie Sejmiku Województwa Mazowieckiego odbyła się polsko-szwedzka konferencja "Jak zwiększyć skuteczność prewencji cukrzycy i jej powikłań w praktyce działań samorządowych". Obecnie na Mazowszu na cukrzycę leczy się ok. 250 tysięcy osób. Szacuje się, że około 750 tys. jest nią zagrożonych.
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak skierował wystąpienie do przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia Bolesława Piechy w sprawie zmian w projekcie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zdaniem Rzecznika, prawo do świadczeń zdrowotnych dla dzieci, młodzieży oraz kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią powinno być ustawowo zabezpieczone.
11 marca z powodu licznych obowiązków zawodowych, a także stanu zdrowia, ze funkcji członka Rady Konsultacyjnej Agencji Oceny Technologii Medycznych zrezygnował i został odwołany prof. dr hab. n. med. Janusz Limon z Zakładu Genetyki Klinicznej Akademii Medycznej w Gdańsku. Do składu Rady powołano, za jego zgodą, prof. dr hab. n. med. Jacka Zarembę z Zakładu Genetyki Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
27 lutego w Ministerstwie Zdrowia powstał nowy departament - Matki i Dziecka. Taki departament został zlikwidowany w resorcie zdrowia ponad 20 lat temu. - Taki departament trzeba koniecznie powołać, aby w sposób profesjonalny zajął się stanem pediatrii w Polsce, stanem zdrowia dzieci w szkołach, przedszkolach i żłobkach - apelowała w listopadzie 2007 r. prof. Alicja Chybicka, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.
Wbrew niedawnym obawom Oddział Urazowo-Ortopedyczny oraz 3 poradnie (Ortopedyczna, Preluksacyjna i Wad Postawy) Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie nie zostaną zamknięte. Po sobotnich mediacjach z udziałem prezydenta miasta Piotra Przytockiego i poniedziałkowych rozmowach z dyrektorem Mariuszem Kocójem 6 ortopedów wycofało złożone w ub. tygodniu wypowiedzenia kontraktów, których termin upływał 18 marca.
Polska jest w ogonie krajów europejskich, jeśli chodzi o liczbę wszczepianych defibrylatorów serca - uważa szef Kliniki Kardiologii Interwencyjnej, Kardiodiabetologii i Rehabilitacji Kardiologicznej Centralnego Szpitala Weteranów w Łodzi prof. Andrzej Lubiński. - To jedyna metoda pozwalająca zapobiegać nagłym zgonom sercowym, ale wciąż stosowana u zbyt małej liczby pacjentów - dodaje.
W dniach 16-20 marca obchodzony jest Światowy Tydzień Mózgu (Brain Awareness Week), którego celem jest propagowanie wiedzy o mózgu oraz budowanie społecznej świadomości na temat znaczenia badań układu nerwowego. Światowy Tydzień Mózgu jest organizowany na świecie od wielu lat, w Polsce - po raz dwunasty.
Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach zaapelowało do Naczelnej Rady Lekarskiej o zwrócenie się do resortu zdrowia z wnioskiem o wprowadzenie zmian w rozporządzeniu z 8 czerwca 1999 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników publicznych zakładów opieki zdrowotnej (DzU. nr 52, poz. 543, z późn. zm.).
"W związku z licznymi nieprawidłowościami w działaniu Narodowego Funduszu Zdrowia przy kontraktowaniu jednostek ratownictwa medycznego" w południe 16 marca pod siedzibą Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ odbyła się pikieta zorganizowana przez Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Służb Ratowniczych.
Pielęgniarki i położne ze Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie przystąpiły wieczorem 16 marca do protestu - kilkadziesiąt z nich po zakończeniu pracy rozpoczęło okupację sali konferencyjnej. Siostry domagają się wzrostu płac o kilkaset złotych, choć nie sprecyzowały kwoty, jaką zgodzą się przyjąć.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Pirogowa w Łodzi wzbogacił się o nowy budynek. Będzie się w nim odbywać leczenie pacjentów, którzy nie mogą przyjmować pokarmu drogą naturalną.
W związku z przyjęciem 9 marca przez Kierownictwo Ministerstwa Zdrowia Narodowego do realizacji w roku 2009 programu zwalczania chorób nowotworowych, resort poinformował, że na realizację zadań NPZChN zarezerwowane zostały środki finansowe w wysokości 250 mln zł.
Wielkopolskie Centrum Onkologii będzie w czołówce krajowych ośrodków terapii nowotworów. Uroczyste otwarcie Zakładów Radioterapii II oraz Medycyny Nuklearnej, w nowym budynku wybudowanym ze środków unijnych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, nastąpiło 16 marca.
13 marca w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbyła się konferencja prasowa poświęcona przyszłości i funkcjonalności CKD, której gospodarzem był rektor uczelni prof. dr hab. n.med. Paweł Górski. Zarząd Województwa Łódzkiego reprezentował marszałek Włodzimierz Fisiak.
W dniach 10-11 marca w budynku Centrum Kongresowo-Dydaktycznego odbyły się Drzwi Otwarte Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Starosta będziński Adam Lazar zwrócił się z apelem do wszystkich pracowników Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie i Czeladzi, by "do czasu reorganizacji" powstrzymali się od dodatkowych żądań płacowych. Jak zapewnił, celem działań władz powiatu jest doprowadzenie do oddłużenia szpitali, walka o utrzymanie jakości świadczeń dla pacjentów oraz miejsc pracy dla personelu.
16 marca członkowie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Bielsku-Białej na 2 godziny powstrzymają się od wykonywania pracy. Równocześnie podczas strajku ostrzegawczego rozpocznie się dwudniowe referendum strajkowe, które ma być pierwszym krokiem do strajku generalnego.