23 stycznia 4 osoby – pielęgniarka, położna i dwóch ratowników medycznych ze szpitala powiatowego w Lesku (Podkarpackie) rozpoczęło protest głodowy. Tego dnia, podobnie jak poprzedniego i dwa dni wcześniej siostry odeszły na godzinę od łóżek pacjentów. Protestujący domagają się wzrostu płac. Głodujące osoby nie przestają pracować, nocują na korytarzu szpitalnym, gdzie rozłożyły materace. 24 stycznia do głodujących dołączyło 8 osób, 25 stycznia głodowało już 27 osób.
Mieszkanki powiatu staszowskiego (Świętokrzyskie) będą mogły na miejscu wykonać bezpłatne badanie cytologiczne oraz mammografię. Dziś do Staszowa przyjedzie bowiem cytomammobus. Przez miesiąc będzie odwiedzał gminy powiatu staszowskiego.
W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego dyrektorom szpitali podległym samorządowi wojewódzkiemu przedstawiono założenia programu zarządzania energią i środowiskiem. Jest to odpowiedź samorządu na wyzwania związane z polityką Unii Europejskiej w zakresie energooszczędnej gospodarki oraz szukanie oszczędności w funkcjonowaniu placówek.
Kolejny raz, kształtując mechanizmy wsparcia dla szpitali, pominięto placówki prowadzone przez samorządy powiatowe w formie niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej - stwierdził Związek Powiatów Polskich, komentując najnowszy projekt nowelizacji uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia Programu wieloletniego pod nazwą "Wzmocnienie Bezpieczeństwa Zdrowotnego Obywateli".
Koszalin włączył się do realizacji programu szczepień nastolatek przeciw wirusowi HPV. - To najlepsza polisa dla 13-latek, najlepsza inwestycja w zdrowie i przyszłość dziewczynek - uważa Mirosław Mikietyński, prezydent miasta, z zawodu chirurg dziecięcy.
Pierwsza w województwie mazowieckim pracownia PET-CT, która mieści się przy Wojskowym Instytucie Medycznym w ciągu pierwszego roku działalności przebadała blisko 2 000 osób ze zmianami nowotworowymi. Zapotrzebowanie na diagnostykę PET-CT jest tak duże, że w najbliższym czasie ośrodek rozpocznie pracę w systemie dwóch zmian.
300 złotych netto podwyżki od stycznia i obietnicę zatrudnienia 10 nowych pielęgniarek od marca wynegocjowały 22 stycznia po trwających 4 godziny rozmowach siostry w Wojewódzkim Szpitalu Dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. dr. Józefa Bednarza w Świeciu (Kujawsko-Pomorskie), które 19 stycznia przeprowadziły 2-godzinny strajk ostrzegawczy, a 20 stycznia rozpoczęły protest głodowy (uczestniczyło w nim ponad 50 kobiet).
Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła działalność w zakresie gospodarowania środkami publicznymi w wybranych dziedzinach przez Zespółu Opieki Zdrowotnej w Tczewie w latach 2006–2007. Według NIK, odpowiedzialność za niegospodarne wykorzystywanie tych środków ponosił ówczesny dyrektor szpitala Janusz Boniecki. Izba sugeruje, by władze powiatu wzmocniły nadzór nad prowadzeniem gospodarki finansowej placówki, która obecnie jest w likwidacji.
Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła bez dyskusji wniosek posła PO Norberta Raby o odrzucenie w pierwszym czytaniu poselskiego (autorstwa PiS) projektu ustawy o sieci szpitali. Projekt - przygotowany przez rząd PiS - trafił już do Sejmu ubiegłej kadencji, jednak prace nad nim nie zostały zakończone. W obecnym nie ma zasadniczych zmian w porównaniu do pierwszej wersji.
22 stycznia w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia odbyło się spotkanie zespołu negocjacyjnego NFZ z przedstawicielami Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej "Medycyna Polska" pod przewodnictwem Stanisława Mazura. Wraz z przedstawicielami Izby na spotkanie przybyła również Iwona Mazur, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych.
2 000 złotych łapówki usiłowała wręczyć lekarzowi ze Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie mieszkanka Tomaszowa Mazowieckiego w zamian za wystawienie opinii, pomocnej synowi kobiety, ubiegającemu się o przywrócenie renty cofniętej przez ZUS. Teraz "troskliwą" matkę czeka odpowiedzialność karna.
Z końcem 2008 roku przestała obowiązywać ustawa z 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń. Od 1 stycznia 2009 r. cały dodatkowy strumień pieniędzy, które świadczeniodawcy otrzymywali zgodnie z tą ustawą na wynagrodzenia personelu, miał zostać włączony do wartości kontraktu, podpisywanego przez świadczeniodawcę z Narodowym Funduszem Zdrowia.
21 stycznia, po prawie 50 latach działalności Oddziału Chirurgii Ogólnej w Szpitalu Dziecięcym im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza przy ul. Niekłańskiej w Warszawie zakończyła się jego pierwsza w historii modernizacja, sfinansowana przez marszałka województwa mazowieckiego.
Do listy szpitali z akredytacją Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia dopisane zostały kolejne 4 jednostki. Aktualnie certyfikat szpitala akredytowanego posiada 75 placówek, w tym 1 - warunkowo.
21 stycznia w NZOZ Carolina Medical Center w Warszawie przeprowadzono pierwszy w Polsce zabieg korekcji osi kończyny dzięki delikatnemu kierowaniu jej wzrostem z użyciem "8-plate", u 2-letniej pacjentki. Na razie takiego zabiegu Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje.
Według informacji Związku Powiatów Polskich około połowa samorządów powiatowych, w mniejszym lub większym stopniu, zainteresowana jest przeprowadzeniem działań związanych z przekształceniem formy prawnej prowadzonych zakładów opieki zdrowotnej. Jednakże - jak zaznacza Zarząd ZPP - skala faktycznego zaangażowania się samorządów, będzie uzależniona od propozycji rządu w zakresie wsparcia finansowego dla tego typu działań.
Związek Powiatów Polskich w piśmie do wiceministra zdrowia Jakuba Szulca i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Jacka Paszkiewicza zaprotestował przeciwko nieprzestrzeganiu przez resort i Fundusz uzgodnień, zawartych w porozumieniu z 22 grudnia z przedstawicielami samorządów powiatowych oraz wezwał ich do wywiązania się - w jak najszybszym czasie - z podjętych zobowiązań.
Kosztem 700 tys. złotych, po prawie roku remontu i modernizacji oddano do użytku kliniki Katedry Ortopedii, Traumatologii i Rehabilitacji Pourazowej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 2 im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi przy ul. Żeromskiego. Placówkę, w obecności wojewody łódzkiego Jolanty Chełmińskiej, marszałka Włodzimierza Fisiaka, senatora Macieja Grubskiego poświęcił biskup Adam Lepa.
21 stycznia wojewoda podlaski Maciej Żywno wręczył powołania na konsultantów wojewódzkich, na okres 5 lat: dr. n. med. Tomaszowi Filipowskiemu – w dziedzinie radioterapii onkologicznej, prof. dr hab. n. med. Zenonowi Mariakowi – w dziedzinie neurochirurgii, dr n. med. Bożenie Mikołuć - w dziedzinie immunologii klinicznej.
Wicewojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz wzięła udział w uroczystej inauguracji Programu "Rak to nie wyrok", która odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego.