Z kraju

  • Przedsiębiorcy uhonorowali lekarzy

    Prof. dr hab. n. med Jacek Białkowski – kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Wrodzonych Wad Serca i Kardiologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dr hab. n. med Marek Rudnicki – profesor chirurgii na Uniwersytecie Illinois w Chicago znaleźli się wśród "Platynowych Laureatów" nagród przyznawanych przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach.

  • Tomograf bliżej dzieci

    W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie oficjalnie rozpoczęła pracę Pracownia Tomografii Komputerowej. Pracownia powstała dzięki współpracy szpitala z inwestorem zewnętrznym. Zdaniem obu stron, takie rozwiązanie zapewnia wiele korzyści zarówno szpitalowi, jak i inwestorowi.

  • Hemodynamika w Sanoku

    27 stycznia wicewojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz wzięła udział w uroczystym otwarciu Podkarpackiego Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych NZOZ w Sanoku. Jest to szósty w regionie oddział hemodynamiki. Tym samym jest już gotowa cała sieć nowoczesnej kardiologii inwazyjnej na Podkarpaciu. Centrum zajmuje się pacjentami z zawałami serca i udarami mózgu. Oddział działa od początku roku i już przyjął kilkudziesięciu pacjentów.

  • Ratownicy skarżą się premierowi

    Ratownicy medyczni są zbulwersowani postępowaniem przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia wobec tego środowiska. "To, jak jesteśmy traktowani, nie godzi się nazwać w żaden sposób" - pisze w liście do premiera Donald Tuska przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego Robert Szulc. Jego zdaniem, resort robi wszystko, by oprowadzić do sytuacji, w której "któregoś dnia nie będzie komu walczyć o ludzkie życie".

  • Samorząd farmaceutów krytykuje RPO

    Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej "ze zdziwieniem i zaniepokojeniem" przyjęło informację o złożeniu przez Rzecznika Praw Obywatelskich do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją niektórych przepisów ustawy o izbach aptekarskich, a także innych ustaw dotyczących samorządów zawodowych.

  • Szpitalna spółka powiatu i miasta

    Od 1 stycznia szpital w Szczecinku (Zachodniopomorskie) działa pod nazwą Szpital w Szczecinku Sp. z o.o., jako spółka prawa handlowego ze 100-procentowym udziałem samorządów. Udziałowcami spółki są powiat szczecinecki oraz miasto Szczecinek, mając niemal równe udziały w spółce, z ok. 1-procentową przewagą starostwa. Miasto do spółki wniosło środki pieniężne w wysokości 2 mln zł, starostwo przekazało spółce nieruchomości o wartości ok. 12-13 mln zł.

  • Dializy wciąż bez kontraktów

    27 stycznia w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia odbyło się drugie spotkanie zespołu negocjacyjnego NFZ z przedstawicielami Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej "Medycyna Polska". Tematem spotkania były koszty wykonywania dializ na terenie kraju oraz kontraktowanie usług z zakresu dializoterapii przez oddziały wojewódzkie NFZ. Do porozumienia znów nie doszło.- Proponowane przez NFZ stawki są niższe niż obowiązujące w niektórych województwach przed 7 laty i sprawiają wrażenie życzeniowych - komentuje wiceprezes SNIGMP Stanisław Mazur.

  • Kardiologia interwencyjna w Kutnie

    Firma Allenort z Warszawy utworzy na terenie Szpitala im. dr A. Troczewskiego w Kutnie (Łódzkie) oddział kardiologii interwencyjnej. Komisja ds. przeprowadzenia przetargu, powołana przez dyrektora SP ZOZ Romualda Stelmach, na wyłonienie firmy, która utworzy oddział kardiologii, wybrała właśnie ofertę warszawskiej spółki.

  • Porozumienie płacowe w Lesku

    Dyrektor szpitala powiatowego w Lesku (Podkarpackie) Alicja Szczepańska zgodziła się przystać na ostatnie postulaty głodujących związkowców, zredukowane z poziomu 800 do 300 złotych netto. Porozumienie osiągnięto podczas obrad Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Rzeszowie pod przewodnictwem wojewody Mirosława Karapyty.

  • Problemy podlaskiej transplantologii

    26 stycznia w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego odbyło się spotkanie z prof. dr. hab. med. Wojciechem Rowińskim - Konsultantem Krajowym ds. Transplantologii Klinicznej oraz dr hab. n. med. Markiem Gacko - Konsultantem Wojewódzkim ds. Transplantologii Klinicznej w obecności wicemarszałka Bogusława Dębskiego i dyrektorów podlaskich szpitali.

  • Wsparcie dla lecznicy w Zielonej Górze

    27 stycznia w urzędzie marszałkowskim województwa lubuskiego marszałek Marcin Jabłoński oraz dyrektor szpitala wojewódzkiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze Waldemar Taborski podpisali umowę dotyczącą przekazania dotacji celowej na dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji w placówce. W myśl umowy zarząd województwa przekaże lecznicy dofinansowanie w wysokości ponad 1,48 mln zł.

  • Samorząd łączy toruńskie placówki medyczne

    26 stycznia sejmik województwa kujawsko-pomorskiego przyjął uchwałę dotyczącą połączenia 3 toruńskich placówek medycznych – Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Rydygiera, Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego i Wojewódzkiego Centrum Stomatologii. Projekt fuzji zostanie teraz przekazany do zaopiniowana wojewodzie oraz reprezentacjom pracowniczym.

  • Ratownicy chcą społecznej kontroli ZOZ-ów

    Utworzenie Krajowego Zespołu Kontrolerów ZOZ - organu poza administracją państwową, niezależnego politycznie, z oddziałami wojewódzkimi, opartego na idei społeczeństwa obywatelskiego i na zasobach obywatelskich, kontrolującego wykonywanie usług z kontraktów NFZ "w oparciu o sygnały społeczne" proponuje w liście do minister zdrowia Ewy Kopacz Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80".

  • Wojsko szuka lekarzy na misje

    Inspektorat Wojskowej Służby Zdrowia W Ministerstwie Obrony narodowej zwrócił się z prośbą do komendantów SPZOZ-ów podległych temu resortowi z prośbą o pomoc w wyłonieniu kandydatów do pracy w placówkach medycznych Polskich Kontyngentów Wojskowych, zwłaszcza w Afganistanie. "Ze względu na wagę problemu, proszę o bardzo odpowiedzialne i pryncypialne podejście do tej sprawy" - napisał zastępca szefa ds. operacyjno-medycznych płk lek. Wiesław Sojka.

  • NIK skontroluje NFZ zgodnie z planem

    W odpowiedzi na skierowaną do Najwyższej Izby Kontroli prośbę Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy o przeprowadzenie kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie sposobu i metodologii wyceny świadczeń zdrowotnych, finansowanych przez Fundusz, z uwzględnieniem udziału kosztów pracy lekarzy i innego personelu medycznego, NIK poinformowała, że zbada przedstawione zagadnienia w ramach przewidzianej na II/III kwartał br. kontroli planowej dot. wykonania planu finansowego Funduszu w 2008 r.

  • Dodatkowe pieniądze dla szpitala w Zgierzu

    2 miliony zł ma otrzymać Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Skłodowskiej-Curie w Zgierzu (Łódzkie) na modernizację oddziału psychiatrii. – Zwrócę się z prośbą do Radnych Sejmiku, aby wyrazili zgodę na przesunięcie środków z poręczeń – zadeklarował marszałek województwa Włodzimierz Fisiak, który odwiedził placówkę. – Samorząd zrobi wszystko żeby szpital dalej funkcjonował – obiecał.

  • Można się specjalizować

    W związku z zapytaniami lekarzy i lekarzy dentystów, a także w odpowiedzi na pismo Naczelnej Rady Lekarskiej w kwestii postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzanego w terminie 1–31 marca br., Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwie Zdrowia poinformował, że nie ma przeszkód w ubieganiu się o rozpoczęcie specjalizacji w ww. terminie.

  • Czy szpitale "chomikują" miejsca?

    Część stołecznych szpitali nie informuje pogotowia ratunkowego o wolnych miejscach i odmawia przyjęcia pacjentów, przetrzymując je dla przypadków zagrożenia życia - wynika z "wizytacji" Narodowego Funduszu Zdrowia przeprowadzonej 22 stycznia na 31 oddziałach 16 warszawskich lecznic.

  • MZ: Koniec wieloetatowości w klinikach

    W szpitalach klinicznych nie będzie już wieloetatowości - zapowiedział wiceminister zdrowia Adam Fronczak podczas spotkania w sprawie przekształceń zakładów opieki zdrowotnej, które odbyło się 23 stycznia w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim. Według założeń resortu, lekarz zatrudniony przez rektora będzie miał tylko 1 etat z oddelegowaniem z miejsca pracy, jakim jest uczelnia wyższa, do szpitala.

  • Ratownicy medyczni chcą mieć swoją ustawę

    23 stycznia w Rudzie Śląskiej, podczas I Ogólnopolskiego Zjazdu Ratowników Medycznych, zorganizowanego przez Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego i Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80", powołano specjalny zespół, który ma za zadanie opracować społeczny projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego.

98813 artykułów - strona 4363 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.