Prof. dr hab. n. med Jacek Białkowski – kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Wrodzonych Wad Serca i Kardiologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dr hab. n. med Marek Rudnicki – profesor chirurgii na Uniwersytecie Illinois w Chicago znaleźli się wśród "Platynowych Laureatów" nagród przyznawanych przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach.
W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie oficjalnie rozpoczęła pracę Pracownia Tomografii Komputerowej. Pracownia powstała dzięki współpracy szpitala z inwestorem zewnętrznym. Zdaniem obu stron, takie rozwiązanie zapewnia wiele korzyści zarówno szpitalowi, jak i inwestorowi.
27 stycznia wicewojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz wzięła udział w uroczystym otwarciu Podkarpackiego Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych NZOZ w Sanoku. Jest to szósty w regionie oddział hemodynamiki. Tym samym jest już gotowa cała sieć nowoczesnej kardiologii inwazyjnej na Podkarpaciu. Centrum zajmuje się pacjentami z zawałami serca i udarami mózgu. Oddział działa od początku roku i już przyjął kilkudziesięciu pacjentów.
Ratownicy medyczni są zbulwersowani postępowaniem przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia wobec tego środowiska. "To, jak jesteśmy traktowani, nie godzi się nazwać w żaden sposób" - pisze w liście do premiera Donald Tuska przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego Robert Szulc. Jego zdaniem, resort robi wszystko, by oprowadzić do sytuacji, w której "któregoś dnia nie będzie komu walczyć o ludzkie życie".
Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej "ze zdziwieniem i zaniepokojeniem" przyjęło informację o złożeniu przez Rzecznika Praw Obywatelskich do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją niektórych przepisów ustawy o izbach aptekarskich, a także innych ustaw dotyczących samorządów zawodowych.
Od 1 stycznia szpital w Szczecinku (Zachodniopomorskie) działa pod nazwą Szpital w Szczecinku Sp. z o.o., jako spółka prawa handlowego ze 100-procentowym udziałem samorządów. Udziałowcami spółki są powiat szczecinecki oraz miasto Szczecinek, mając niemal równe udziały w spółce, z ok. 1-procentową przewagą starostwa. Miasto do spółki wniosło środki pieniężne w wysokości 2 mln zł, starostwo przekazało spółce nieruchomości o wartości ok. 12-13 mln zł.
27 stycznia w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia odbyło się drugie spotkanie zespołu negocjacyjnego NFZ z przedstawicielami Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej "Medycyna Polska". Tematem spotkania były koszty wykonywania dializ na terenie kraju oraz kontraktowanie usług z zakresu dializoterapii przez oddziały wojewódzkie NFZ. Do porozumienia znów nie doszło.- Proponowane przez NFZ stawki są niższe niż obowiązujące w niektórych województwach przed 7 laty i sprawiają wrażenie życzeniowych - komentuje wiceprezes SNIGMP Stanisław Mazur.
Firma Allenort z Warszawy utworzy na terenie Szpitala im. dr A. Troczewskiego w Kutnie (Łódzkie) oddział kardiologii interwencyjnej. Komisja ds. przeprowadzenia przetargu, powołana przez dyrektora SP ZOZ Romualda Stelmach, na wyłonienie firmy, która utworzy oddział kardiologii, wybrała właśnie ofertę warszawskiej spółki.
Dyrektor szpitala powiatowego w Lesku (Podkarpackie) Alicja Szczepańska zgodziła się przystać na ostatnie postulaty głodujących związkowców, zredukowane z poziomu 800 do 300 złotych netto. Porozumienie osiągnięto podczas obrad Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Rzeszowie pod przewodnictwem wojewody Mirosława Karapyty.
26 stycznia w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego odbyło się spotkanie z prof. dr. hab. med. Wojciechem Rowińskim - Konsultantem Krajowym ds. Transplantologii Klinicznej oraz dr hab. n. med. Markiem Gacko - Konsultantem Wojewódzkim ds. Transplantologii Klinicznej w obecności wicemarszałka Bogusława Dębskiego i dyrektorów podlaskich szpitali.
27 stycznia w urzędzie marszałkowskim województwa lubuskiego marszałek Marcin Jabłoński oraz dyrektor szpitala wojewódzkiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze Waldemar Taborski podpisali umowę dotyczącą przekazania dotacji celowej na dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji w placówce. W myśl umowy zarząd województwa przekaże lecznicy dofinansowanie w wysokości ponad 1,48 mln zł.
26 stycznia sejmik województwa kujawsko-pomorskiego przyjął uchwałę dotyczącą połączenia 3 toruńskich placówek medycznych – Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Rydygiera, Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego i Wojewódzkiego Centrum Stomatologii. Projekt fuzji zostanie teraz przekazany do zaopiniowana wojewodzie oraz reprezentacjom pracowniczym.
Utworzenie Krajowego Zespołu Kontrolerów ZOZ - organu poza administracją państwową, niezależnego politycznie, z oddziałami wojewódzkimi, opartego na idei społeczeństwa obywatelskiego i na zasobach obywatelskich, kontrolującego wykonywanie usług z kontraktów NFZ "w oparciu o sygnały społeczne" proponuje w liście do minister zdrowia Ewy Kopacz Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80".
Inspektorat Wojskowej Służby Zdrowia W Ministerstwie Obrony narodowej zwrócił się z prośbą do komendantów SPZOZ-ów podległych temu resortowi z prośbą o pomoc w wyłonieniu kandydatów do pracy w placówkach medycznych Polskich Kontyngentów Wojskowych, zwłaszcza w Afganistanie. "Ze względu na wagę problemu, proszę o bardzo odpowiedzialne i pryncypialne podejście do tej sprawy" - napisał zastępca szefa ds. operacyjno-medycznych płk lek. Wiesław Sojka.
W odpowiedzi na skierowaną do Najwyższej Izby Kontroli prośbę Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy o przeprowadzenie kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie sposobu i metodologii wyceny świadczeń zdrowotnych, finansowanych przez Fundusz, z uwzględnieniem udziału kosztów pracy lekarzy i innego personelu medycznego, NIK poinformowała, że zbada przedstawione zagadnienia w ramach przewidzianej na II/III kwartał br. kontroli planowej dot. wykonania planu finansowego Funduszu w 2008 r.
2 miliony zł ma otrzymać Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Skłodowskiej-Curie w Zgierzu (Łódzkie) na modernizację oddziału psychiatrii. – Zwrócę się z prośbą do Radnych Sejmiku, aby wyrazili zgodę na przesunięcie środków z poręczeń – zadeklarował marszałek województwa Włodzimierz Fisiak, który odwiedził placówkę. – Samorząd zrobi wszystko żeby szpital dalej funkcjonował – obiecał.
W związku z zapytaniami lekarzy i lekarzy dentystów, a także w odpowiedzi na pismo Naczelnej Rady Lekarskiej w kwestii postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzanego w terminie 1–31 marca br., Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwie Zdrowia poinformował, że nie ma przeszkód w ubieganiu się o rozpoczęcie specjalizacji w ww. terminie.
Część stołecznych szpitali nie informuje pogotowia ratunkowego o wolnych miejscach i odmawia przyjęcia pacjentów, przetrzymując je dla przypadków zagrożenia życia - wynika z "wizytacji" Narodowego Funduszu Zdrowia przeprowadzonej 22 stycznia na 31 oddziałach 16 warszawskich lecznic.
W szpitalach klinicznych nie będzie już wieloetatowości - zapowiedział wiceminister zdrowia Adam Fronczak podczas spotkania w sprawie przekształceń zakładów opieki zdrowotnej, które odbyło się 23 stycznia w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim. Według założeń resortu, lekarz zatrudniony przez rektora będzie miał tylko 1 etat z oddelegowaniem z miejsca pracy, jakim jest uczelnia wyższa, do szpitala.
23 stycznia w Rudzie Śląskiej, podczas I Ogólnopolskiego Zjazdu Ratowników Medycznych, zorganizowanego przez Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego i Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80", powołano specjalny zespół, który ma za zadanie opracować społeczny projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego.