Z kraju

  • "Solidarni z pacjentami", czyli program PiS o zdrowiu

    Zwiększenie finansowania opieki zdrowotnej i utrzymanie w dotychczasowym zakresie finansowania ochrony zdrowia z budżetu państwa, utworzenie Funduszu Restrukturyzacji Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej, wprowadzenie koszyka gwarantowanych świadczeń zdrowotnych, poprawa dostępności podstawowej, stacjonarnej i specjalistycznej opieki zdrowotnej, zapewnienie racjonalnej i przejrzystej polityki lekowej, poprawa jakości kadr medycznych i wzrost ich wynagrodzeń, utrzymanie silnej pozycji publicznych zakładów opieki zdrowotnej i zablokowanie ich prywatyzacji, utworzenie sieci publicznych szpitali i Krajowego Rejestru Świadczeń Opieki Zdrowotnej, prowadzenie stałego monitoringu stanu zdrowotności społeczeństwa oraz utworzenie Forum dla Zdrowia, które ma być płaszczyzną współpracy z partnerami społecznymi - to główne założenia zaprezentowanego właśnie programu Prawa i Sprawiedliwości pt. "Nowoczesna, solidarna, bezpieczna Polska".

  • Piła bez neurochirurgii

    1 lutego Szpital Specjalistyczny im. Stanisława Staszica w Pile (Wielkopolskie) zawiesił z powodu braku kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia działalność 10-łóżkowego oddziału neurochirurgicznego. Będą w nim wykonywane jedynie zabiegi ratujące życie. NFZ domagał się, aby na oddziale zatrudnionych było 4 specjalistów na etacie - szpital ma tylko jednego. Do tego oddział ma prowadzić dyżur 24-godzinny. A wszystko to za 70 000 zł miesięcznie.

  • Rozbudowa szpitala w Nysie

    Jeśli wszystko odbędzie się zgodnie z planem, pacjenci nyskiego szpitala za 3 lata będą mieli znacznie lepsze warunki leczenia. Na sesji Rady Powiatu w Nysie radni podjęli jednogłośnie decyzję o rozbudowie lecznicy. Skarbnik Powiatu Bogusława Stankiewicz omówiła zasady finansowania rozbudowy szpitala. Przewodniczący komisji zapoznali Radę z ich opiniami. Wszystkie komisje pozytywnie zaopiniowały rozbudowę szpitala.

  • PTG o postępowaniu z ofiarami przemocy seksualnej

    Na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego opublikowano rekomendacje grupy ekspertów PTG dotyczące postępowania z kobietą – ofiarą przemocy seksualnej, a także dotyczące postępowania w przypadku podejrzenia wykorzystania seksualnego osoby nieletniej, opracowane 16 października ub. roku.

  • Diabetycy napiszą ustawę o cukrzycy

    24 stycznia odbyło się spotkanie przedstawicieli Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, którzy powołali Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, z zamiarem opracowania i złożenia do Laski Marszałkowskiej projektu ustawy o cukrzycy. Pieczę nad koordynacją opracowania i przeprowadzenia przez procedury legislacyjne Ustawy przejęła eurodeputowana PO Małgorzata Handzlik z Bielska Białej, której Komitet udzielił pełnomocnictwa.

  • RPD: Poprawić dostęp dzieci do dentystów

    Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wystąpił do minister zdrowia Ewy Kopacz z prośbą o pilne o podjęcie działań zmierzających do poprawy poziomu dostępności świadczeń stomatologicznych dla wszystkich dzieci. "Obecnie ponad 80% dzieci ma próchnicę, a funkcjonujące rozwiązania są niewystarczające do tego, by zmienić ten stan. Konieczne są systemowe, szybkie działania podejmowane przez resort zdrowia wspólnie z władzami samorządowymi" - pisze Rzecznik.

  • Kiedy nowe listy refundacyjne?

    Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej dr n. farm. Stanisław Piechula zwrócił się do minister zdrowia Ewy Kopacz z prośbą o pilną informację, czy nowe listy refundacyjne, a co za tym idzie zmiany cen leków wejdą w życie zgodnie z dotychczasowymi zapowiedziami 1 lutego, czyli w przyszłym tygodniu. Taki termin implementacji nowych przepisów został wpisany w projektach rozporządzeń przekazanych do konsultacji społecznych 31 grudnia.

  • Prezydent: Składka powinna wynosić 12%

    Trzeba powoli, krok po kroku, wracać do zakładanego poziomu finansowania w wysokości 12% - stwierdził 28 stycznia podczas wizyty w szpitalu miejskim w Nysie (Opolskie) prezydent Lech Kaczyński. - Nie obiecuję zrobienia tego w przeciągu roku czy dwóch - dodał.

  • Kolejny ZOZ zmierza ku przekształceniu

    Otwarcie likwidacji Zespołu Opieki Zdrowotnej w Blachowni k/Częstochowy rozpocznie się 1 kwietnia, a zakończenie nastąpi 30 kwietnia. 1 maja realizację świadczeń zdrowotnych przejmie wyłoniony w przetargu dzierżawca - niepubliczny zakład opieki zdrowotnej Cezarego Skrzypczyńskiego z Opola – zadecydowali radni podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu.

  • Plan B resortu zdrowia ujawniony

    Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji społecznych projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia". Program ma być realizowany w latach 2009 i 2010 przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. To słynny "plan B" resortu zdrowia po zawetowaniu ustawy o komercjalizacji szpitali przez prezydenta.

  • Proces o narażenie na bierne palenie

    29 stycznia w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe, VI Wydział Pracy, odbyła się precedensowa rozprawa sądowa - chora na raka płuca wystąpiła przeciwko swojemu pracodawcy o spowodowanie narażenia, które było przyczyną choroby. Chora przez wiele lat pracowała w instytucji, w której pomimo obowiązujących w Polsce przepisów tolerowano palenie tytoniu w miejscu pracy.

  • MZ szuka oszczędności

    Jak donosi "Dziennik", minister zdrowia Ewa Kopacz, podobnie jak szefowie pozostałych resortów, gorączkowo poszukuje oszczędności. Efekty tej pracy mają przedstawić 30 stycznia ministrowi finansów i premierowi, a potem będą mieli jeden dzień na poprawę, bo w sobotę Donald Tusk ostatecznie rozliczy swoich ministrów. Ministrowie mają zaproponować cięcia swoich budżetów o 10%.

  • OZZL proponuje spotkanie świadczeniodawców z NIK

    Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zwrócił się z listem otwartym do dyrektorów szpitali w Polsce i menedżerów ochrony zdrowia, w którym apeluje o wystąpienie do Najwyższej Izby Kontroli z propozycją spotkania przedstawicieli świadczeniodawców (dyrektorów szpitali i innych zakładów opieki zdrowotnej) z kontrolerami NIK w celu przedstawienia problemu wyceny świadczeń zdrowotnych od strony świadczeniodawców.

  • Zmiana konsultanta krajowego z interny

    28 stycznia minister zdrowia Ewa Kopacz powołała do pełnienia funkcji Konsultanta Krajowego w dziedzinie chorób wewnętrznych dr. hab. n. med. Jacka Rafała Imielę - ordynatora I Oddziału Wewnętrznego i Nefrologii Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie-Międzylesiu, Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie chorób wewnętrznych na Mazowszu.

  • Testy na HIV u wszystkich hospitalizowanych?

    Pod przewodnictwem wicewojewody Przemysława Paci w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyło się spotkanie organizacyjne w sprawie utworzenia Wielkopolskiego Wojewódzkiego Zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV.

  • Dotacja dla gorzowskiego szpitala

    29 stycznia w Biurze Samorządu Województwa Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim marszałek Marcin Jabłoński oraz dyrektor Wojewódzkiego Szpitala w Gorzowie Wlkp. Andrzej Szmit podpisali porozumienie w sprawie przekazania dotacji celowej samorządu wojewódzkiego na dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji "Modernizacja Oddziału Dziecięcego z Pododdziałem Neurologicznym Dla Dzieci".

  • Nowe karetki w Łódzkiem

    W Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego przy ulicy Wareckiej w Łodzi oddane zostały do użytku 3 nowoczesne karetki pogotowia ratunkowego. W uroczystości, której gospodarzem był dyrektor naczelny WSPR Bogusław Tyka, uczestniczyli: wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska i marszałek województwa łódzkiego Włodzimierz Fisiak. Nowe pojazdy poświęcił ksiądz Piotr Turek.

  • Kolejne akredytacje CMJ

    Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia uzupełniło listę szpitali z akredytacją o kolejne 2 jednostki: Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie Sp. z o.o. (akredytacja pełna, ważna do 18 stycznia 2012) i Szpital Specjalistyczny im. św. Zofii SP ZOZ w Warszawie (akredytacja pełna, ważna do dnia 12 stycznia 2012). Aktualnie certyfikat szpitala akredytowanego posiada 77 jednostek.

  • AMW przedłuża współpracę z UM w Zaporożu

    28 stycznia w budynku rektoratu Akademii Medycznej we Wrocławiu podpisano aneks do umowy o współpracy pomiędzy naszą uczelnią i Uniwersytetem Medycznym w Zaporożu na Ukrainie. Obie strony są bardzo zadowolone z dotychczasowej współpracy . Aneks do umowy podpisali rektor UM w Zaporożu prof. dr hab. Jurij Michajłowicz Kolesnik oraz prof. dr hab. Ryszard Andrzejak, rektor wrocławskiej AM.

  • Nagroda im. Heweliusza dla pracownika AMG

    Prof. dr hab. Marek Latoszek, emerytowany kierownik Zakładu Socjologii Medycyny i Patologii Społecznej AMG, został tegorocznym laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk humanistycznych.

98813 artykułów - strona 4362 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.