mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Głodówka pielęgniarek w Jarosławiu

    Pielęgniarki ze Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej im. Prof. Antoniego Kępińskiego w Jarosławiu (Podkarpackie) domagają się wzrostu płac o 400 zł, w tym 200 zł od stycznia. Dyrektor Józef Długoń zgadza się jedynie na podwyżkę o 100 zł. Dziś 5 sióstr rozpoczęło protest głodowy, pozostałe deklarują gotowość dołączenia do głodujących.

  • Koniec strajku lekarzy w Rabce

    Lekarze z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju zakończyli rozpoczęty 5 stycznia rano strajk absencyjny. Wtorkowe, dwugodzinne Negocjacje z dyrektorem Instytutu dr. Joachimem Buchwaldem zakończyły się porozumieniem, na mocy którego medycy uzyskali wzrost pensji zasadniczej o 1 000 zł brutto.

  • Zmiany w centrach zdrowia publicznego

    Nastąpiła zmiana dyrektora Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Publicznego w Poznaniu. 1 stycznia wojewoda powołał na to stanowisko dr Marię Stachowską z Katedry Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, specjalistkę pielęgniarstwa rodzinnego, kierownik Pielęgniarskiego Ośrodka Medycyny Środowiskowo-Rodzinnej PALIUM s.c. w Poznaniu.

  • Gdzie te insuliny?

    W związku z brakiem długodziałających analogów insulin w przekazanym 31 grudnia do konsultacji społecznych projekcie rozporządzenia w sprawie wykazu chorób oraz wykazu leków i wyrobów medycznych, które ze względu na te choroby są przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Andrzej Bauman wystosował kolejne pismo do minister zdrowia Ewy Kopacz, a także do Rzecznika Praw Obywatelskich dr. Janusza Kochanowskiego.

  • "Pacjenci mają prawo domagać się odwołania szefów NFZ"

    Wiceminister zdrowia Jakub Szulc, dolnośląski poseł Platformy Obywatelskiej poinformował, że resort zażądał wyjaśnień od Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia i wszczął kontrolę w sprawie bałaganu z kontraktami na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w regionie.

  • Piąta w Polsce komora hiperbaryczna

    W Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli zainstalowano pierwszą na Podkarpaciu i piątą w Polsce (po Gdyni, Warszawie, Wrocławiu i Siemianowicach Śląskich) komorę hiperbaryczną. Komora, która wraz z aparaturą towarzyszącą kosztowała ok. 1 mln dolarów, zacznie pracować jeszcze w styczniu. Kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia ma zostać podpisany w najbliższych dniach.

  • Przedsiębiorcy krytykują projekt informatyzacji systemu

    Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan skrytykowała przedstawiony przez Ministerstwo Zdrowia miesiąc temu projekt ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.

  • Postulaty w sprawie kształcenia specjalizacyjnego

    Wszyscy lekarze kończący staż podyplomowy powinni móc rozpoczynać specjalizację - to jeden z 13 postulatów zgłoszonych przez Konferencję Prezesów Towarzystw Lekarskich, której posiedzenie miało miejsce 15 grudnia.
    "W interesie pacjentów i całego społeczeństwa leży usprawnienie i ułatwienie uzyskiwania specjalizacji przy zapewnieniu wysokiej jakości kształcenia i wysokich kwalifikacji lekarzy specjalistów" - głosi stanowisko tego gremium.

  • Szef lubelskiego OZZL wzywa do obrony podwyżek

    Przewodniczący Zarządu Regionu Ziemi Lubelskiej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Antoni Rybka zaapelował, by we wszystkich Organizacjach Terenowych Związku, w których dojdzie do narzucenia nowych warunków płacowych lekarzom, a ci nie przyjmą tych warunków (co równoznaczne jest z wypowiedzeniem umowy o pracę po okresie wypowiedzenia) i nie przystąpią do konkursu ofert na świadczenia zdrowotne w danym SPZOZ-ie, medycy z innych placówek opieki zdrowotnej również nie przystępowali do konkursu ofert.

  • Wiosenny LDEP w 2 ośrodkach

    Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi informuje, że w związku ze zgłoszeniem się do Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego ponad 1000 osób dyrektor CEM prof. dr hab. n. med. Stanisław Orkisz podjął decyzję o jego przeprowadzeniu w dwóch ośrodkach: w Łodzi i dodatkowo w Warszawie.

  • Strajk pielęgniarek w Lubartowie

    Pielęgniarki i położne ze Szpitala Specjalistycznego w Lubartowie (Lubelskie) rozpoczęły strajk bezterminowy. Siostry przyszły wprawdzie do pracy, ale nie wykonują czynności przy pacjentach, a jedynie uczestniczą w zabiegach ratujących życie i w zaplanowanych operacjach.

  • Dwugłos o kasach u lekarzy

    Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, które - jego zdaniem - pozwalają na zbyt dużą dowolność w zwlanianiu niektórych grup podatników (w tym m.in. świadczących usługi w zakresie ochrony zdrowia oraz usługi prawnicze) z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku przy zastosowaniu kas rejestrujących.

  • 40. rocznica pierwszej transplantacji serca

    40 lat temu, 4 stycznia 1969 roku prof. Jan Moll, Antoni Dziatkowiak i Kazimierz Rybiński podjęli pierwszą w Polsce, niestety nieudaną, próbę przeszczepienia serca. Na świecie pierwszą udaną transplantację serca przeprowadził 13 miesięcy wcześniej w Kapsztadzie dr Christiaan Barnard.

  • Wyróżnienie dla sandomierskich kardiologów

    Grupa lekarzy kardiologów oraz ich zespół pomocniczy z Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Społecznej w Sandomierzu, pod kierownictwem ordynator Oddziału Kardiologii dr Zdzisławy Staśkiewicz-Rożek, została odznaczona tytułem "Protector Vitae", ustanowionym przez biskupa sandomierskiego Andrzeja Dzięgę.

  • "Wysokości kontraktów są argumentem przeciw komercjalizacji"

    Wszystkie z 30 szpitali w województwie opolskim podpisały nowe kontrakty z tamtejszym odddziałem wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, powiatowe na cały rok, natomiast wojewódzkie, w uzgodnieniu z Urzędem Marszałkowskim, na pół roku.

  • Strajk lekarzy w Rabce

    Zarząd Regionu Małopolskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy poinformował, że 5 stycznia w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc Oddział Terenowy w Rabce-Zdroju rozpoczyna się strajk absencyjny lekarzy.

  • Nowy sprzęt w warszawskiej klinice

    Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej w Warszawie wzbogacił się przewoźny aparat rentgenowski oraz aparat mammograficzny.

  • Nerwowy przełom roku na Podkarpaciu

    6 szpitali na Podkarpaciu nie podpisało dotąd wszystkich tegorocznych kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Oddział Funduszu w Rzeszowie zapewnił, że zapłaci za wszystkie świadczenia wykonane 2 okresie 1-12 stycznia. Ta ostatnia data to zarazem ostateczny termin podpisania umów.

  • Protest OZZL na Śląsku

    2 stycznia odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Zarządu Regionu Śląskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, zwołane w związku z obniżeniem przez Narodowy Fundusz Zdrowia finansowania świadczeń szpitalnych w I kwartale 2009 r., czego skutkiem są m.in. próby obniżenia wynagrodzenia lekarzy w niektórych szpitalach woj. śląskiego i  dramatyczna sytuacja pacjentów oczekujących w kolejkach na szpitalne usługi medyczne.

  • Dolnośląskie ambulatoria zamknięte

    Blisko połowa poradni specjalistycznych na Dolnym Śląsku nie ma w tym roku kontraktów na opiekę ambulatoryjną z Narodowym Funduszem Zdrowia, gdyż ten odrzucił - z różnych powodów - ok. 1 100 ofert. Większość przychodni wrocławskich rejestruje pacjentów na koniec stycznia lub początek lutego, licząc na ponowny przetarg w NFZ. Niektóre wprowadziły opłaty za wizyty.

98813 artykułów - strona 4370 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.