mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Nietrzeźwa lekarka przyjmowała pacjentów

    Funkcjonariusze wrocławskiej policji zatrzymali lekarkę, która mając w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu przyjmowała pacjentów w jednej z tamtejszych przychodni. W czasie swojego dyżuru lekarka przyjęła 25 pacjentów. Policjanci ustalają, czy mogła stworzyć zagrożenie dla ich zdrowia i życia.

  • Lekarze też negocjują nowe kontrakty

    Część lekarzy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie, największego w woj. warmińsko-mazurskim, pracuje bez kontraktów. Jednak, jak zapewnia dyr. placówki Irena Kierzkowska, szpital ma pełną obsadę lekarską. Medycy nie podpisali nowych umów z dyrekcją, bo domagają się lepszych warunków pracy i wyższych pensji.

  • Na pomoc zdrowiu psychicznemu

    Ministerstwo Zdrowia przedstawiło do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Program określa strategię działań mających na celu ograniczenie występowania zagrożeń dla zdrowia psychicznego, poprawę jakości życia osób z zaburzeniami psychicznymi i ich bliskich oraz zapewnienie dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. Program ma być realizowany w latach 2009–2013.

  • Wrocławska AM coraz bliżej Nowej Farmacji

    31 grudnia w Dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim we Wrocałwiu odbyło się uroczyste podpisanie umowy o finansowanie I etapu budowy Nowej Farmacji Akademii Medycznej we Wrocławiu im. Piastów Śląskich.

  • Tylko jeden nie podpisał

    Po negocjacjach w ostatnim dniu ubiegłego roku niemal wszystkie świętokrzyskie szpitale podpisały półroczne kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wyjątkiem jest Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Kielcach, który zdecydował się przystąpić do nowego konkursu, który NFZ będzie musiał ogłosić w pierwszych dniach stycznia.

  • Lubelski NFZ finalizuje negocjacje

    Większość szpitali na Lubelszczyźnie podpisała już półroczne kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dyrektor lubelskiego oddziału NFZ podpisał kontrakty z 87 placówkami, które świadczą szpitalne usługi medyczne w regionie. Pierwotnie szpitale domagały się 60 zł za punkt, potem obniżyły wycenę na 55 zł, ostatecznie przyjęły stawkę narzuconą przez płatnika - 51 zł.

  • Kliniki wciąż mówią "nie" kontraktom

    Jak informuje rzecznik prasowy Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Jolanta Pulchna, dotąd Fundusz podpisał lub przedłużył umowy z 70 szpitalami, a z 12 placówkami jeszcze negocjuje. Kontraktów z NFZ nie podpisały m.in. Szpital Uniwersytecki w Krakowie oraz Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu.

  • Dyrektorzy narzekają i podpisują

    Większość pomorskich szpitali podpisała półroczne kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jednak żaden z szefów lecznic nie jest zadowolony z wysokości kontraktu, jaka wynika z wyceny punktu (51 zł). Mniejsze od spodziewanych budżety placówek oznaczają, że albo nie wystarczy na oczekiwany wzrost płac dla personelu, co spowodować może protesty, albo szpitale utracą płynność finansową i ich konta zajmą komornicy.

  • Nowy sprzęt w gdańskiej klinice

    29 grudnia Klinika Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci Pomorskiego Centrum Traumatologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Mikołaja Kopernika otrzymała specjalistyczny sprzęt dla chorych dzieci.

  • "Lekarze rodzinni kochają dzieci z wzajemnością!"

    Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce wraz z Konsultantem Krajowym w dziedzinie medycyny rodzinnej poczuło się w obowiązku odnieść do przedstawianych przez środowisko lekarzy pediatrów zarzutów pod adresem lekarzy rodzinnych. Tak powstał dokument "Lekarze rodzinni kochają dzieci z wzajemnością!".

  • Lekarze bez kas - niezgodnie z Konstytucją?

    Rzecznik Praw Obywatelskich złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją art. 111 ust. 7 pkt. 3 w związku z art. 111 ust. 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU. nr 54, poz. 535 ze zm.). - Wpływają do mnie skargi kwestionujące zwolnienie niektórych grup podatników (w tym m.in. świadczących usługi w zakresie ochrony zdrowia oraz usługi prawnicze) z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku przy zastosowaniu kas rejestrujących - tłumaczy dr Janusz Kochanowski.

  • OZZL: Niedofinansowanie wstępem do "dzikiej prywatyzacji"

    Zdaniem związkowców z Regionu Śląskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy decyzja dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z 18 grudnia o unieważnieniu wszystkich postępowań konkursowych o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w lecznictwie szpitalnym na rok 2009 jest marnotrawstwem środków pochodzących ze składek ubezpieczonych wydanych na przygotowanie wniosków do konkursów ofert, nad którymi pracowało tysiące osób.

  • Dyrektorzy szpitali niezadowoleni z umów

    Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zakończył negocjacje wysokości kontraktów i podpisał aneksy z ponad 600 jednostkami podstawowej opieki zdrowotnej. Fundusz podpisał też 409 umów z placówkami świadczącymi usługi ambulatoryjne. Do NFZ wpłynęły też 503 oferty złożone przez 63 szpitale.

  • Episkopat o in vitro

    Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski w porozumieniu z Prezydium KEP wydał oświadczenie w sprawie projektu ustawy dotyczącego m.in. zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro. Decyzja o powołaniu tego gremium została podjęta w marcu br. na zebraniu plenarnym KEP. Przewodniczącym zespołu został abp Henryk Hoser, w jego skład wchodzi 10 członków.

  • Nowy sprzęt w Kołobrzegu

    W Regionalnym Szpitalu w Kołobrzegu zmodernizowano i wyremontowano trakt porodowy. Są tam 3 niezależne sale z pełnym węzłem sanitarnym do porodów indywidualnych i rodzinnych. Wyremontowano także salę operacyjną do cięć i wyposażono ją w nowy sprzęt: stół operacyjny, łóżka porodowe, lampy zabiegowe oraz lampy operacyjne.

  • Trzecia w Opolskiem kardiologia inwazyjna

    2 grudnia w Zespole Opieki Zdrowotnej w Nysie została uroczyście otwarta trzecia w województwie opolskim pracownia kardiologii inwazyjnej. Czynna jest całodobowo, dzięki czemu pacjent w stanie zawału nie musi być przewożony do Opola czy Kędzierzyna. Pracownia działa od 2 miesięcy, natomiast symboliczne otwarcie było podziękowaniem dla osób, które wsparły to przedsięwzięcie.

  • Nietrzeźwy lekarz na wizytach domowych

    Prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie miał 47-lekarz szpitala w Kraśniku (Lubelskie), który udzielał 23 grudnia pomocy lekarskiej podc­zas domowych wizyt. O nietrzeźwym lekarzu powiadomił policję jeden ze świadków zdarzenia. Policjanci ustalają, czy swoim zachowaniem internista mógł narazić pacjentów na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia.

  • Konflikt w sosnowieckim szpitalu

    19 grudnia część związkowców z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu wznowiła - zawieszony w czerwcu 2007 roku - spór zbiorowy z dyrekcją. Protestujący oflagowali placówkę i wywiesili plakaty informujące o akcji. 23 grudnia doszło do spotkania dyrekcji jednostki z personelem. Ustalono, że do 9 stycznia związkowcy przygotują konkretne postulaty i wtedy znów spotkają się z dyrekcją.

  • Bezrobotny nie wyleczy się na koszt małżonka

    1 stycznia wchodzi w życie art 35 lit b) uchwalonej 24 sierpnia ub. roku nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU. nr 166, poz. 1172). Zgodnie z tymi przepisami status członka rodziny osoby ubezpieczonej oraz status członka rodziny będącego osobą uprawnioną do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji - który zwalnia z obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego - straciły dwie grupy osób.

  • Nowy podział środków na PRM

    22 grudnia prezydent RP Lech Kaczyński podpisał uchwaloną 5 grudnia nowelizację ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Celem zmian w ustawie jest głównie wyrównanie dysproporcji finansowej między województwami, która wynika z liczby karetek. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia i będą działały tylko przez rok.

98813 artykułów - strona 4371 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.