Zarząd Województwa Podlaskiego pod przewodnictwem marszałka Jarosław Dworzańskiego przyznał dotację Białostockiemu Centrum Onkologii, która pozwoli temu szpitalowi wszcząć prace projektowe i przygotowawcze pod przyszłą przebudowę.
Ograniczony dostęp pacjentów do nowych i ulepszonych technologii medycznych służących przede wszystkim podniesieniu skuteczności leczenia – to temat ogłoszonego 9 grudnia raportu Grupy Roboczej na Rzecz Innowacji w Opiece Zdrowotnej, pt. "Dostęp polskich pacjentów do innowacji w ochronie zdrowia". Poza diagnozą sytuacji, w dokumencie tym zawarte są także rekomendacje dla osób wpływających na kształt i przyszłość ochrony zdrowia.
18 grudnia planowane jest głosowanie nad wetem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego do pakietu ustaw zdrowotnych autorstwa Platformy Obywatelskiej, uchwalonego 6 listopada. Tymczasem 9 grudnia posłowie Marek Balicki, Marek Borowski (SdPl-Nowa Lewica) i Ludwik Dorn (niezrzeszony) przedstawili projekt nowelizacji ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Minister zdrowia Ewa Kopacz i wiceminister zdrowia Jakub Szulc zwołali konferencję prasową, na której skrytykowali projekt opozycyjnych polityków.
8 grudnia wiceprezydent Warszawy Jarosław Kochaniak przedstawił zmodyfikowany po konsultacjach społecznych program pn. "Dobra opieka zdrowotna", którego głównym celem programu jest usprawnienie działania miejskich jednostek ochrony zdrowia i poprawa jakości usług medycznych w stolicy.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało i przekazało do konsultacji społecznych projekt nowelizacji rozporządzenia z 13 grudnia 2004 r. w sprawie świadczeń wysokospecjalistycznych finansowanych z budżetu państwa, z części pozostającej w dyspozycji ministra właściwego do spraw zdrowia (DzU. Nr 267, poz. 2661, z późn. zm.).
Zarząd Główny Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków udostępnił raport Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) z siedzibą w Brukseli na temat sytuacji w leczeniu cukrzycy w Polsce.
9 grudnia w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie została przeprowadzona operacja z zastosowaniem przełomowej technologii System iBalance AKR (Axial Knee Realignment), dzięki której pacjenci cierpiący na zwyrodnienia stawu kolanowego mogą uniknąć zabiegu założenia endoprotezy i w pełni powrócić do aktywnego trybu życia.
Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali w Częstochowie dyrektora stacji Pogotowia Ratunkowego, pełniącego jednocześnie obowiązki ordynatora w jednym z okolicznych szpitali. Zarzucono mu popełnienie przestępstwa korupcji i fałszowania dokumentacji medycznej.
Już 100 lat istnieje szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Admininistracji przy ulicy Północnej w Łodzi. W uroczystym jubileuszu uczestniczył wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska wraz z dyrektorem generalnym Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi Sławomirem Wasilczykiem, abp Władysław Ziółek, a także posłowie i senatorowie ziemi łódzkiej (Stefan Niesiołowski, Wojciech Olejniczak, Krzysztof Kwiatkowski).
5 grudnia do sejmowej Komisji Zdrowia wpłynął poselski (autorstwa PO) projekt nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU. z 2008 r. nr 164, poz. 1027).
Zarząd Województwa Świętokrzyskiego wraz ze starostami powiatów: buskiego, kazimierskiego, kieleckiego, koneckiego, pińczowskiego i skarżyskiego nie zaakceptowali warunków kontraktów proponowanych na 2009 rok przez Świętokrzyski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.
8 grudnia po raz ósmy w gościnnych progach Teatru Polskiego we Wrocławiu spotkały się dzieci wyleczone z choroby nowotworowej. Tegoroczne spotkanie było szczególne, ponieważ na wniosek dzieci przebywających w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich (oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 12 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Głogowie) Kapituła Orderu Uśmiechu przyznała swój już 881. order przyjacielowi Kliniki – Otylii Jędrzejczak.
Na rynku prywatnych centrów medycznych zaczyna dominować tendencja silnie oligopolistyczna. Coraz więcej firm medycznych jest skupowanych przez fundusze inwestycyjne – wynika z najnowszej analizy Instytutu Globalizacji.
Przy dźwiękach Górniczej Orkiestry Dętej "Bytom" rozpoczęto 5 grudnia uroczystość uruchomienia w Wojewódzkim Szpitalu Wojewódzkim nr 4 w Bytomiu Pracowni Tomografii Komputerowej. Data otwarcia zbiegła się z obchodzonym na Śląsku świętem górników - "Barbórką". Szpital nr 4 w Bytomiu, choć dziś wojewódzki, dla wielu mieszkańców regionu pozostał z nazwy "szpitalem górniczym".
Planowana na grudzień wysyłka imiennych zaproszeń dla kobiet na badania cytologiczne i mammograficzne nie odbędzie się. Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia unieważniła postępowanie o udzielenie zamówienia, gdyż we wszystkich złożonych ofertach zaoferowana cena za realizację zamówienia przekroczyła kwotę, którą NFZ mógł przeznaczyć na sfinansowanie przedsięwzięcia.
"Kolejny raz wysyłka zaproszeń prowadzona przez Centralę NFZ niszczy program" - komentuje Dolnośląskie Centrum Onkologii.
21 samorządów powiatowych i gminnych w województwie kujawsko-pomorskim wzięło w tym roku udział w akcjach przeprowadzanych w ramach Regionalnego Programu Edukacyjnego w Zakresie Profilaktyki raka Jelita Grubego i Prostaty. Wolę realizacji programu w roku 2009 wyraziło 29 samorządów.
Oficjalne uruchomienie nowego angiografu odbyło się 9 grudnia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. W uroczystości udział wziął Marszałek Województwa Podlaskiego Jarosław Dworzański, wojewoda Maciej Żywno, podlascy parlamentarzyści i samorządowcy, którzy przyczynili się do zakupu tego urządzenia.
Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi poinformowało, że na swojej stronie internowej opublikowane zostało uzasadnienie rozstrzygnięć dotyczących złożonych zastrzeżeń do zadań testowych na ostatnim egzaminie testowym z chorób wewnętrznych.
5 grudnia prof. Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie został uhonorowany nagrodą "Zacny Uczynek". Uroczystość rozdania nagród miała miejsce w Hotelu Bristol w Warszawie.
9 grudnia mija 10 lat od zarejestrowania Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere. Zebranie założycielskie odbyło się 25 sierpnia 1998 r. W 1989 r, sąd zarejestrował Stowarzyszenie, wtedy jeszcze pod nazwą Stowarzyszenie Obrony Pacjentów. 7 grudnia br. odbyło się w siedzibie Oddziału Stowarzyszenia w Białymstoku uroczyste posiedzenie Zarządu.