Z kraju

  • Zmiany w opiece profilaktycznej nad pracownikami

    Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

  • "Utrudniała postępowanie" zgodnie z prawem?

    Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi zaprotestowała przeciwko działaniom policji w Piotrkowie Trybunalskim wobec lekarki tamtejszego szpitala. Skargę w sprawie postępowania policji OIL wysłała m.in. do ministra spraw wewnętrznych i administracji, komendanta głównego policji i Rzecznika Praw Obywatelskich. Sama lekarka złożyła zażalenie na zatrzymanie do piotrkowskiego sądu, zamierza ubiegać się o odszkodowanie za niesłuszne, jej zdaniem, zatrzymanie i pomówienie przez policję w mediach.

  • Kliniki nadal spierają się z NFZ

    Dyrektorzy ok. 40 szpitali klinicznych i instytutów medycznych z całej Polski nie doszli do porozumienia z Narodowym Funduszem Zdrowia w sprawie wyceny punktu rozliczeniowego w kontraktach na przyszły rok. Kolejną turę negocjacji zaplanowano na 16 grudnia.
    Szefowie lecznic oczekują, że Fundusz za procedury wysokospecjalistyczne wykonywane w ich placówkach zapłaci o 20% więcej niż w pozostałych. Za podstawowe świadczenia domagają się 63 zł za punkt.

  • Kolejne szpitale ulegają dyktatowi NFZ

    Już 10 świętokrzyskich szpitali podpisało kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jako pierwsze z zawiązanego na początku listopada Porozumienia Świętokrzyskiego wyłamały się pod koniec miesiąca niepubliczne lecznice w Jędrzejowie i Kielcach, a także niepubliczny Dziecięcy Szpital "Górka" w Busku-Zdroju oraz publiczny powiatowy Sandomierzu. W pierwszym tygodniu grudnia dołączyły do nich placówki w Opatowie, Ostrowcu, Starachowicach, Staszowie i Włoszczowie oraz MSWiA w Kielcach.

  • Wciąż kształcimy zbyt mało specjalistów

    Ministerstwo daje za mało pieniędzy na rezydentów, a w szpitalach nie ma dla nich dostatecznie dużo miejsc. Sytuację jeszcze pogarszają nowe zasady rekrutacji na specjalizacje - przekonywali specjaliści podczas spotkania wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego z Zespołem Konsultantów Wojewódzkich w poszczególnych dziedzinach medycyny, farmacji oraz innych mających zastosowanie w ochronie zdrowia.

  • Nowy sprzęt w Zielonej Górze

    140 tys. zł wydał Szpital Wojewódzki w Zielonej Górze na zakup 20 nowych kardiomonitorów. Nowoczesna aparatura trafiła do 10 oddziałów placówki, m.in.: położniczo-ginekologicznego, onkologicznego, torakochirurgicznego, pulmonologicznego, chirurgii ogólnej, Centralnego Bloku Operacyjnego, wewnętrznego, stacji dializ, zakaźnego.

  • Nagroda dla naukowca z AMG

    Dr Marcin Skrzypski asystent z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii AMG został laureatem nagrody Gdańskiego Towarzystwa Naukowego w dziedzinie nauk biologicznych i medycznych.

  • Czy wielkopolskie szpitale zdążą?

    3 grudnia Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia odwołał prowadzone w trybie konkursu ofert postępowania w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez szpitale na lata 2009-2011.

  • Nowy algorytm podziału środków na PRM

    Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Celem zmian w ustawie jest głównie wyrównanie dysproporcji finansowej między województwami, która wynika z liczby karetek. Jednak nowe przepisy będą działały tylko przez rok.
    Wysokość środków będzie dodatkowo uzależniona od liczby zespołów ratownictwa medycznego oraz od proporcji między średnim kosztem zespołu podstawowego a średnim kosztem zespołu specjalistycznego.

  • Powstanie Pomorskie Centrum Traumatologii

    Samorząd województwa pomorskiego przekazał 92,7 mln zł na dokończenie budowy Pomorskiego Centrum Traumatologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Gdańsku. Umowę w tej sprawie z wykonawcą inwestycji - Grupą 3J S.A. z Warszawy - podpisał marszałek Jan Kozłowski oraz członek Zarządu Województwa Pomorskiego Wiesław Byczkowski.

  • Powiaty chcą telemedycyny

    14 listopada na posiedzeniu Konwentu Starostów Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu omówiono projekt wdrożenia w życie elementów telemedycyny ratunkowej celem stworzenia spójnego systemu ratownictwa kardiologicznego w regionie.

  • Szulc: Podwyżki nie tylko w wartości punktu

    W lecznictwie zamkniętym nie będzie mniej pieniędzy w związku z wygaszeniem ustawy wedlowskiej, niż było w roku 2008 - zadeklarował w Sejmie wiceminister zdrowia Jakub Szulc. - Nie ma takiej możliwości prawnej, żeby Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał szpitalom mniej pieniędzy w kontraktach, niż przekazał w roku 2008, w wyniku połączenia dwóch strumieni - dodał.

  • Plotki o odejściu minister Kopacz

    Na razie nie wybieram się do europarlamentu - powiedziała Radiu ZET minister zdrowia Ewa Kopacz. - Mnie trudniej zabić niż kota, a zmęczenie raczej mnie mobilizuje, niż działa destrukcyjnie - dodała. To odpowiedź na doniesienia dziennika "Polska", który zapowiedział jej odejście ze stanowiska.

  • Senat poparł zniesienie podatku Religi

    4 grudnia Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, uchwaloną przez Sejm na posiedzeniu 21 listopada. Był to pilny rządowy projekt ustawy.

  • Szczecińskie kliniki w Policach

    W szpitalu w Policach (Zachodniopomorskie), który z dniem 1 lutego ub. roku został przejęty przez Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, uruchomiono już klinikę chirurgii, klinikę diabetologii i chorób wewnętrznych oraz klinikę rozrodczości i ginekologii.

  • Zakończenie budowy hospicjum w Suwałkach

    3 grudnia został dokonany odbiór końcowy budynku Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Paliatywnej przy ul. Szpitalnej w Suwałkach. - W znacznym stopniu zabezpieczy on zapotrzebowanie na świadczenia z zakresu stacjonarnej opieki hospicyjnej na terenie miasta Suwałk i okolicy - przekazał Jan Kwasowski, rzecznik marszałka województwa podlaskiego.

  • Prof. Szczeklik Człowiekiem Roku w Ochronie Zdrowia

    Podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie uhonorowano laureatów i wyróżnionych w konkursie "Sukces Roku 2008 w Ochronie Zdrowia - Liderzy Medycyny", któremu patronuje minister zdrowia Ewa Kopacz. Kapituła konkursu, ze względu na wybitne osiągnięcia, postanowiła przyznać tytuł Człowieka Roku 2008 w Ochronie Zdrowia prof. Andrzejowi Szczeklikowi.

  • MZ planuje informatyzację systemu ochrony zdrowia

    Ministerstwo Zdrowia przekazało do uzgodnień zewnętrznych projekt ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Główne założenia tego projektu to prowadzenie dokumentacji medycznej w formie elektronicznej, zapisy na wizyty u lekarzy przez internet oraz udostępnienie on-line informacji o zrealizowanych i planowanych świadczeniach medycznych.

  • Ponad 7 mld zł w budżecie na zdrowie

    Wiceminister zdrowia Mariola Dwornikowska poinformowała wczoraj w Sejmie, że w projekcie ustawy budżetowej na rok przyszły w ramach działu "Ochrona zdrowia" zostały zaplanowane wydatki na poziomie 4 655 mln zł, co stanowi wzrost o 8,6% w stosunku do ustawy budżetowej na rok 2008.

  • Bonifratrzy przejmują kolejny szpital

    Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. Ludwika Rydygiera w Katowicach-Bogucicach od 1 stycznia 2009 r. będzie likwidowany. Pacjenci byliby przyjmowani do 31 marca, a likwidacja miałaby potrwać do końca czerwca. Do oddania nieruchomości stanowiącej własność Prowincji Polskiej pw. Zwiastowania NMP Zakonu Szpitalnego Św. Jana Bożego w Polsce wzywają bonifratrzy.

98827 artykułów - strona 4378 z 4942
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.