Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.
Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi zaprotestowała przeciwko działaniom policji w Piotrkowie Trybunalskim wobec lekarki tamtejszego szpitala. Skargę w sprawie postępowania policji OIL wysłała m.in. do ministra spraw wewnętrznych i administracji, komendanta głównego policji i Rzecznika Praw Obywatelskich. Sama lekarka złożyła zażalenie na zatrzymanie do piotrkowskiego sądu, zamierza ubiegać się o odszkodowanie za niesłuszne, jej zdaniem, zatrzymanie i pomówienie przez policję w mediach.
Dyrektorzy ok. 40 szpitali klinicznych i instytutów medycznych z całej Polski nie doszli do porozumienia z Narodowym Funduszem Zdrowia w sprawie wyceny punktu rozliczeniowego w kontraktach na przyszły rok. Kolejną turę negocjacji zaplanowano na 16 grudnia.
Szefowie lecznic oczekują, że Fundusz za procedury wysokospecjalistyczne wykonywane w ich placówkach zapłaci o 20% więcej niż w pozostałych. Za podstawowe świadczenia domagają się 63 zł za punkt.
Już 10 świętokrzyskich szpitali podpisało kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jako pierwsze z zawiązanego na początku listopada Porozumienia Świętokrzyskiego wyłamały się pod koniec miesiąca niepubliczne lecznice w Jędrzejowie i Kielcach, a także niepubliczny Dziecięcy Szpital "Górka" w Busku-Zdroju oraz publiczny powiatowy Sandomierzu. W pierwszym tygodniu grudnia dołączyły do nich placówki w Opatowie, Ostrowcu, Starachowicach, Staszowie i Włoszczowie oraz MSWiA w Kielcach.
Ministerstwo daje za mało pieniędzy na rezydentów, a w szpitalach nie ma dla nich dostatecznie dużo miejsc. Sytuację jeszcze pogarszają nowe zasady rekrutacji na specjalizacje - przekonywali specjaliści podczas spotkania wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego z Zespołem Konsultantów Wojewódzkich w poszczególnych dziedzinach medycyny, farmacji oraz innych mających zastosowanie w ochronie zdrowia.
140 tys. zł wydał Szpital Wojewódzki w Zielonej Górze na zakup 20 nowych kardiomonitorów. Nowoczesna aparatura trafiła do 10 oddziałów placówki, m.in.: położniczo-ginekologicznego, onkologicznego, torakochirurgicznego, pulmonologicznego, chirurgii ogólnej, Centralnego Bloku Operacyjnego, wewnętrznego, stacji dializ, zakaźnego.
Dr Marcin Skrzypski asystent z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii AMG został laureatem nagrody Gdańskiego Towarzystwa Naukowego w dziedzinie nauk biologicznych i medycznych.
3 grudnia Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia odwołał prowadzone w trybie konkursu ofert postępowania w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez szpitale na lata 2009-2011.
Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Celem zmian w ustawie jest głównie wyrównanie dysproporcji finansowej między województwami, która wynika z liczby karetek. Jednak nowe przepisy będą działały tylko przez rok.
Wysokość środków będzie dodatkowo uzależniona od liczby zespołów ratownictwa medycznego oraz od proporcji między średnim kosztem zespołu podstawowego a średnim kosztem zespołu specjalistycznego.
Samorząd województwa pomorskiego przekazał 92,7 mln zł na dokończenie budowy Pomorskiego Centrum Traumatologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Gdańsku. Umowę w tej sprawie z wykonawcą inwestycji - Grupą 3J S.A. z Warszawy - podpisał marszałek Jan Kozłowski oraz członek Zarządu Województwa Pomorskiego Wiesław Byczkowski.
14 listopada na posiedzeniu Konwentu Starostów Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu omówiono projekt wdrożenia w życie elementów telemedycyny ratunkowej celem stworzenia spójnego systemu ratownictwa kardiologicznego w regionie.
W lecznictwie zamkniętym nie będzie mniej pieniędzy w związku z wygaszeniem ustawy wedlowskiej, niż było w roku 2008 - zadeklarował w Sejmie wiceminister zdrowia Jakub Szulc. - Nie ma takiej możliwości prawnej, żeby Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał szpitalom mniej pieniędzy w kontraktach, niż przekazał w roku 2008, w wyniku połączenia dwóch strumieni - dodał.
Na razie nie wybieram się do europarlamentu - powiedziała Radiu ZET minister zdrowia Ewa Kopacz. - Mnie trudniej zabić niż kota, a zmęczenie raczej mnie mobilizuje, niż działa destrukcyjnie - dodała. To odpowiedź na doniesienia dziennika "Polska", który zapowiedział jej odejście ze stanowiska.
4 grudnia Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, uchwaloną przez Sejm na posiedzeniu 21 listopada. Był to pilny rządowy projekt ustawy.
W szpitalu w Policach (Zachodniopomorskie), który z dniem 1 lutego ub. roku został przejęty przez Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, uruchomiono już klinikę chirurgii, klinikę diabetologii i chorób wewnętrznych oraz klinikę rozrodczości i ginekologii.
3 grudnia został dokonany odbiór końcowy budynku Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Paliatywnej przy ul. Szpitalnej w Suwałkach. - W znacznym stopniu zabezpieczy on zapotrzebowanie na świadczenia z zakresu stacjonarnej opieki hospicyjnej na terenie miasta Suwałk i okolicy - przekazał Jan Kwasowski, rzecznik marszałka województwa podlaskiego.
Podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie uhonorowano laureatów i wyróżnionych w konkursie "Sukces Roku 2008 w Ochronie Zdrowia - Liderzy Medycyny", któremu patronuje minister zdrowia Ewa Kopacz. Kapituła konkursu, ze względu na wybitne osiągnięcia, postanowiła przyznać tytuł Człowieka Roku 2008 w Ochronie Zdrowia prof. Andrzejowi Szczeklikowi.
Ministerstwo Zdrowia przekazało do uzgodnień zewnętrznych projekt ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Główne założenia tego projektu to prowadzenie dokumentacji medycznej w formie elektronicznej, zapisy na wizyty u lekarzy przez internet oraz udostępnienie on-line informacji o zrealizowanych i planowanych świadczeniach medycznych.
Wiceminister zdrowia Mariola Dwornikowska poinformowała wczoraj w Sejmie, że w projekcie ustawy budżetowej na rok przyszły w ramach działu "Ochrona zdrowia" zostały zaplanowane wydatki na poziomie 4 655 mln zł, co stanowi wzrost o 8,6% w stosunku do ustawy budżetowej na rok 2008.
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. Ludwika Rydygiera w Katowicach-Bogucicach od 1 stycznia 2009 r. będzie likwidowany. Pacjenci byliby przyjmowani do 31 marca, a likwidacja miałaby potrwać do końca czerwca. Do oddania nieruchomości stanowiącej własność Prowincji Polskiej pw. Zwiastowania NMP Zakonu Szpitalnego Św. Jana Bożego w Polsce wzywają bonifratrzy.