mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Prof. Szczeklik Człowiekiem Roku w Ochronie Zdrowia

    Podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie uhonorowano laureatów i wyróżnionych w konkursie "Sukces Roku 2008 w Ochronie Zdrowia - Liderzy Medycyny", któremu patronuje minister zdrowia Ewa Kopacz. Kapituła konkursu, ze względu na wybitne osiągnięcia, postanowiła przyznać tytuł Człowieka Roku 2008 w Ochronie Zdrowia prof. Andrzejowi Szczeklikowi.

  • MZ planuje informatyzację systemu ochrony zdrowia

    Ministerstwo Zdrowia przekazało do uzgodnień zewnętrznych projekt ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Główne założenia tego projektu to prowadzenie dokumentacji medycznej w formie elektronicznej, zapisy na wizyty u lekarzy przez internet oraz udostępnienie on-line informacji o zrealizowanych i planowanych świadczeniach medycznych.

  • Ponad 7 mld zł w budżecie na zdrowie

    Wiceminister zdrowia Mariola Dwornikowska poinformowała wczoraj w Sejmie, że w projekcie ustawy budżetowej na rok przyszły w ramach działu "Ochrona zdrowia" zostały zaplanowane wydatki na poziomie 4 655 mln zł, co stanowi wzrost o 8,6% w stosunku do ustawy budżetowej na rok 2008.

  • Bonifratrzy przejmują kolejny szpital

    Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. Ludwika Rydygiera w Katowicach-Bogucicach od 1 stycznia 2009 r. będzie likwidowany. Pacjenci byliby przyjmowani do 31 marca, a likwidacja miałaby potrwać do końca czerwca. Do oddania nieruchomości stanowiącej własność Prowincji Polskiej pw. Zwiastowania NMP Zakonu Szpitalnego Św. Jana Bożego w Polsce wzywają bonifratrzy.

  • Nowy SOR na Mazowszu

    Wicewojewoda mazowiecki Dariusz Piątek otworzył nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej pw. św. Anny przy ul. Barskiej w Warszawie.

  • Plan naprawczy w Suwałkach

    Dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach Grzegorz Gałązka przedstawił Radzie Społecznej lecznicy nowy plan restrukturyzacji placówki. Szef SPSW zrezygnował z pomysłu przekształcenia zakładu w spółkę prawa handlowego, dzięki czemu Rada najprawdopodobniej plan zatwierdzi.

  • "HCV – ukryta epidemia"

    "HCV – ukryta epidemia" - pod takim hasłem odbyła się 3 grudnia w Warszawie debata, zorganizowana przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Spotkanie zainaugurowało kampanię edukacyjną dotyczącą Hepatitis C Virus – najgroźniejszego wirusa powodującego wirusowe zapalenie wątroby typu C. Kampania ma też na celu wdrożenie Narodowego Programy Zwalczania Zakażeń HCV.

  • Powiaty chcą pomocy finansowej dla szpitali

    Zarząd Związku Powiatów Polskich podjął decyzję o organizacji na początku stycznia 2009 roku otwartego posiedzenia z udziałem członków Komisji Rewizyjnej, Przewodniczących Konwentów Powiatów, starostów i prezydentów miast na prawach powiatu, dyrektorów szpitali powiatowych, poświęconego wyłącznie problematyce funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.

  • Spółka z zyskiem

    Szpital Miejski w Zambrowie (Podlaskie) zamknie ten rok milionowym zyskiem. - To sporo, chociaż 600 tysięcy wynika z amortyzacji, przy bilansowaniu się spółki to są czyste pieniądze – mówi Przemysław Chrzanowski, prezes jedynej w regionie lecznicy-spółki.

  • Na pacjentów można liczyć

    Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki w Suwałkach otrzymał sprzęt medyczny o wartości prawie 61 000 złotych. Większość środków (55 tys.) ofiarowali podatnicy, przekazując 1% swego podatku.

  • 8 lekarzy podejrzanych o korupcję

    Policjanci CBŚ zakończyli wielotygodniowe śledztwo w sprawie łapówek przyjmowanych przez lekarzy z kilku szpitali w południowej Wielkopolsce w zamian za odroczenie odbycia służby wojskowej oraz uniknięcia kary w prowadzonych postępowaniach karnych. Łącznie zarzutami objęto 40 osób, wśród których było 8 lekarzy i laborant.

  • Szpitale chcą wyższej wyceny punktu

    Zdaniem wielu dyrektorów szpitali w Warmińsko-Mazurskiem, wzrost stawek Narodowego Funduszu Zdrowia za punkt rozliczeniowy o 3 zł nie wystarczy, by pokryć koszty leczenia pacjentów i wyższych pensji pracowników. - Dlatego liczymy na wynegocjowanie lepszej wyceny świadczeń - mówi Roman Lewandowski, szef Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Ameryce.

  • CKD w Łodzi - (nie)kończąca się historia

    Marszałek Województwa Łódzkiego Włodzimierz Fisiak oraz Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Paweł Górski podpisali 2 grudnia list intencyjny o zacieśnieniu współpracy. – To zupełnie nowa jakość, która z pewnością przysłuży się pacjentom – stwierdził marszałek.

  • Nowy sprzęt dla kieleckiego szpitala

    O rezonans magnetyczny i aparat RTG z ramieniem "C" wzbogaci się Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. Zarząd Województwa, obradujący pod przewodnictwem wicemarszałka Zdzisława Wrzałki, wyraził zgodę na zakup nowej aparatury medycznej.

  • W Tarnobrzegu ortopedia jak nowa

    Z 20 do 30 łóżek powiększył się Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu. Adaptacja dodatkowej powierzchni tego oddziału oraz modernizacja chirurgii dziecięcej i 70 nowych miejsc parkingowych to efekty przeprowadzonej tam modernizacji. Całość kosztowała ponad półtora miliona złotych.

  • Wynalazek chemików z UJ pomoże chirurgom

    Naukowcy pracujący na Uniwersytecie Jagiellońskim opracowali metodę, która umożliwi usuwanie heparyny z krwi pacjentów. Zespół, prowadzony przez dr. Krzysztofa Szczubiałkę, prezentuje wyniki swoich badań w najnowszym numerze amerykańskiego czasopisma Biomacromolecules. Artykuł polskich badaczy został wyróżniony przez Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne (ACS) i spotkał się z dużym zainteresowaniem świata naukowego.

  • Rezydenci zarobią więcej

    Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt nowelizacji ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (DzU. z 2008 r. nr 136, poz. 857).
    Zmiana wprowadzona projektowaną regulacją ma na celu zróżnicowanie wynagrodzenia lekarzy i lekarzy dentystów odbywających szkolenie specjalizacyjne w ramach rezydentury. Zróżnicowanie to uzależnione byłoby od dziedziny medycyny oraz od okresu odbytej specjalizacji.

  • Chcą negocjować wspólnie

    Dyrektorzy niektórych pomorskich szpitali chcą powołać stowarzyszenie, które będzie w ich imieniu negocjować warunki finansowe z NFZ. - Wspólna strategia byłaby korzystniejsza - uważa Andrzej Sapiński, szef lecznicy w Lęborku, inicjator powołania organizacji.

  • 5 ordynatorów z zarzutami korupcji

    Śląscy policjanci zwalczający korupcję prowadzą śledztwo w sprawie przyjmowania łapówek przez 5 ordynatorów jednego ze szpitali w Piekarach Śląskich - informuje podinspektor Andrzej Gąska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

  • Na Lubelszczyźnie negocjacje trwają

    Wojewódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Lublinie i szpitale z tego regionu uzgodniły, że dadzą sobie jeszcze 2 tygodnie na osiągnięcie porozumienia w sprawie kontraktów na świadczenia lecznicze w 2009 roku. W wyznaczonym terminie (do 30 listopada) ani jedna placówka nie zawarła z NFZ umowy na przyszły rok.

98829 artykułów - strona 4379 z 4942
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.