Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zwrócił się do Prezydenta RP z wnioskiem o inicjatywę ustawodawczą, polegającą na wprowadzeniu do ustawy o zakładach opieki zdrowotnej zapisu umożliwiającego SPZOZ-om wykonywanie usług na rzecz ubezpieczonych pacjentów za odpłatnością, na ich życzenie – w przypadkach, gdy kontrakt z NFZ na te usługi został już wykonany (wyczerpane limity przyznane przez NFZ) lub gdy pacjentom zależy na ominięcie kolejki do leczenia.
W Klinice Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii UJ CM przeprowadzono pierwszy w Polsce zabieg wymiany zastawki aortalnej metodą przezskórną.
Swoistą rewolucję szpitalną w Białymstoku zapowiedział marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański. Oddział ginekologiczno-położniczy szpitala wojewódzkiego im. Jędrzeja Śniadeckiego - zlokalizowany dotychczas przy ulicy Warszawskiej - zostanie przeniesiony na ulicę Skłodowskiej, gdzie obecnie znajduje się większość oddziałów szpitala wojewódzkiego.
Rzecznik Praw Dziecka wystąpił do Ministra Zdrowia o wprowadzenie zmian w treści rozporządzenia z 21 grudnia 2004 r. w sprawie zakresu świadczeń opieki zdrowotnej, w tym badań przesiewowych, oraz okresów, w których te badania są przeprowadzane (DzU. nr 276, poz. 2740). Zmiany te zmierzałyby do zminimalizowania niebezpieczeństwa zakażenia dziecka wirusem HIV.
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zaprotestował przeciwko planom zmniejszenia finansowania świadczeń zdrowotnych przez Narodowy Fundusz Zdrowia przy okazji włączenia kwoty podwyżek płac, wynikających z ustawy z 22 lipca 2006 r., do ogólnej kwoty kontraktu.
OZZL poparł działania dyrektorów lecznic oraz związków pracodawców szpitali, którzy postanowili nie podpisywać niekorzystnego kontraktu.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o powołaniu 4 konsultantów krajowych, w dziedzinach: chirurgii stomatologicznej, inżynierii medycznej, neurologii dziecięcej oraz transfuzjologii klinicznej.
Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie za konieczne uznała, by Ministerstwo Zdrowia dokonało gruntownej analizy "wyjątkowo niepomyślnych wyników" egzaminu specjalizacyjnego z chorób wewnętrznych w sesji jesiennej br. - prawie połowa osób nie zdała egzaminu i ani jedna osoba nie uzyskała wyniku bardzo dobrego.
W 2003 r. Ministerstwo Zdrowia zainicjowało jeden z największych programów edukacyjnych - Polkard Media "Pamiętaj o sercu". Już w pierwszej fazie trwania projektu o ponad 10% wzrosła świadomość zagrożenia chorobami serca i naczyń wśród dorosłych Polaków - poinformowano na konferencji prasowej w Warszawie.
Marszałek województwa śląskiego Bogusław Śmigielski gościł w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie powstaje obiekt medyczno-administracyjny, w którym znajdzie się m.in. oddział transplantologii płuc, serca, niewydolności krążeniowo–oddechowej, kardiologii i angiologii. Zarząd Województwa przewiduje w budżecie na rok 2009 wsparcie finansowe rozbudowy tej placówki kwotą 9 mln zł.
Podczas uroczystego posiedzenia łódzkiej Rady Miejskiej 12 listopada odbyło się wręczenie odznaczeń "Za Zasługi dla Miasta Łodzi". Dwa razy do roku radni przyznają je łodzianom wyróżniającym się w sposób szczególny w swojej pracy zawodowej i działalności społecznej na rzecz miasta. Wśród ostatnio odznaczonych osób znalazło się dwoje łódzkich lekarzy, prof. Maria Gołębiowska oraz dr Januariusz Kaczmarek.
Okręgowa Rada Lekarska w Krakowie wyraziła "zdecydowany sprzeciw" wobec realnego obniżenia stawek kontraktowania we wszystkich rodzajach świadczeń medycznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia na rok 2009.
Minister zdrowia Ewa Kopacz przedstawiła propozycje zmian na listach leków refundowanych. - Dzięki nim m.in. zwiększy się dostępność nowoczesnych leków, a pacjenci cierpiący na cukrzycę, leczeni insuliną, zapłacą mniej za leki - twierdzi rzecznik resortu.
Według zapowiedzi MZ, w wykazach znajdą się 202 nowe leki generyczne, 3 pozycje lekowe z nowymi postaciami, obniżone zostaną ceny urzędowe dla 16 pozycji lekowych, w wykazie chorób przewlekłych będzie 6 nowych jednostek, a finansowanie ze środków publicznych obejmie leczenie 4 chorób rzadkich.
Nieco ponad 2 508 mln zł wyniosła na koniec III kwartału br. łączna wartość zobowiązań wymagalnych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej - wynika z najnowszych danych Ministerstwa Finansów. Oznacza to, że zobowiązania wymagalne szpitali zmniejszyły się od końca czerwca o ok. 7,5%, tj. blisko 205 mln zł (wówczas wynosiły ponad 2 712,7 mln zł). To zarazem najniższa suma tych zobowiązań od końca 2002 r.
Wprowadzony 1 lipca br. system rozliczeń szpitali z Narodowym Funduszem Zdrowia, oparty na tzw. Jednorodnych Grupach Pacjentów, nie służy wysokospecjalistycznym placówkom medycznym.
Po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono usuwanie guza mózgu przy jednoczesnym obserwowaniu funkcji włókien nerwowych. Operacja przeprowadzona została 24 listopada przez zespół prof. Mirosława Ząbka z Kliniki Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego będącej strukturalną jednostką Wojewódzkiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie.
Ministerstwo Zdrowia skierowało do uzgodnień zewnętrznych projekt nowelizacji rozporządzenia z 15 grudnia 2004 r. w sprawie leczenia uzdrowiskowego (DzU. nr 274, poz. 2724, z późn. zm.). Wprowadza ona zmiany w stawkach częściowej odpłatności przez pacjentów przebywających na leczeniu uzdrowiskowym w sanatoriach do zakwaterowania i wyżywienia.
W Szpitalu Powiatowym im. św. Maksymiliana w Oświęcimiu (Małopolskie) oddano do użytku nowy Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał członek Zarządu Województwa Wojciech Kozak. Otwarcie oddziału poprzedziły przemówienia przybyłych gości i dyrekcji szpitala. Oddział został także poświęcony.
Samodzielny Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Rudce (Mazowieckie) w tym roku obchodzi jubileusz 100–lecia działalności. Za całokształt działalności marszałek województwa Adam Struzik uhonorował placówkę Medalem Pamiątkowym PRO MASOVIA.
Dyrektorzy lubelskich szpitali chcą wspólnie negocjować z Narodowym Funduszem Zdrowia przyszłoroczne kontrakty. Z pomysłem zawiązania specjalnego Konwentu wyszedł Jacek Solarz, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego. - Razem będziemy mieli większą szansę, że zostaniemy wysłuchani - tłumaczy dyr. Solarz.
24 listopada Prezydent RP Lech Kaczyński spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych. Spotkanie odbyło się na prośbę reprezentantów strony społecznej w sprawie pakietu ustaw zdrowotnych oraz innych problemów społecznych.