Z kraju

  • OZZL prosi prezydenta o inicjatywę

    Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zwrócił się do Prezydenta RP z wnioskiem o inicjatywę ustawodawczą, polegającą na wprowadzeniu do ustawy o zakładach opieki zdrowotnej zapisu umożliwiającego SPZOZ-om wykonywanie usług na rzecz ubezpieczonych pacjentów za odpłatnością, na ich życzenie – w przypadkach, gdy kontrakt z NFZ na te usługi został już wykonany (wyczerpane limity przyznane przez NFZ) lub gdy pacjentom zależy na ominięcie kolejki do leczenia.

  • Pionierska operacja w Krakowie

    W Klinice Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii UJ CM przeprowadzono pierwszy w Polsce zabieg wymiany zastawki aortalnej metodą przezskórną.

  • Duże zmiany w białostockich lecznicach

    Swoistą rewolucję szpitalną w Białymstoku zapowiedział marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański. Oddział ginekologiczno-położniczy szpitala wojewódzkiego im. Jędrzeja Śniadeckiego - zlokalizowany dotychczas przy ulicy Warszawskiej - zostanie przeniesiony na ulicę Skłodowskiej, gdzie obecnie znajduje się większość oddziałów szpitala wojewódzkiego.

  • RPD w sprawie profilaktyki zakażeń HIV u dzieci

    Rzecznik Praw Dziecka wystąpił do Ministra Zdrowia o wprowadzenie zmian w treści rozporządzenia z 21 grudnia 2004 r. w sprawie zakresu świadczeń opieki zdrowotnej, w tym badań przesiewowych, oraz okresów, w których te badania są przeprowadzane (DzU. nr 276, poz. 2740). Zmiany te zmierzałyby do zminimalizowania niebezpieczeństwa zakażenia dziecka wirusem HIV.

  • OZZL przeciwko zaniżaniu kontraktów

    Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zaprotestował przeciwko planom zmniejszenia finansowania świadczeń zdrowotnych przez Narodowy Fundusz Zdrowia przy okazji włączenia kwoty podwyżek płac, wynikających z ustawy z 22 lipca 2006 r., do ogólnej kwoty kontraktu.
    OZZL poparł działania dyrektorów lecznic oraz związków pracodawców szpitali, którzy postanowili nie podpisywać niekorzystnego kontraktu.

  • Nowi konsultanci krajowi

    Ministerstwo Zdrowia poinformowało o powołaniu 4 konsultantów krajowych, w dziedzinach: chirurgii stomatologicznej, inżynierii medycznej, neurologii dziecięcej oraz transfuzjologii klinicznej.

  • ORL w Warszawie o PES z interny

    Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie za konieczne uznała, by Ministerstwo Zdrowia dokonało gruntownej analizy "wyjątkowo niepomyślnych wyników" egzaminu specjalizacyjnego z chorób wewnętrznych w sesji jesiennej br. - prawie połowa osób nie zdała egzaminu i ani jedna osoba nie uzyskała wyniku bardzo dobrego.

  • Pięciolecie programu "Pamiętaj o sercu"

    W 2003 r. Ministerstwo Zdrowia zainicjowało jeden z największych programów edukacyjnych - Polkard Media "Pamiętaj o sercu". Już w pierwszej fazie trwania projektu o ponad 10% wzrosła świadomość zagrożenia chorobami serca i naczyń wśród dorosłych Polaków - poinformowano na konferencji prasowej w Warszawie.

  • Nowy obiekt Śląskiego Centrum Chorób Serca

    Marszałek województwa śląskiego Bogusław Śmigielski gościł w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie powstaje obiekt medyczno-administracyjny, w którym znajdzie się m.in. oddział transplantologii płuc, serca, niewydolności krążeniowo–oddechowej, kardiologii i angiologii. Zarząd Województwa przewiduje w budżecie na rok 2009 wsparcie finansowe rozbudowy tej placówki kwotą 9 mln zł.

  • Lekarze zasłużeni dla Łodzi

    Podczas uroczystego posiedzenia łódzkiej Rady Miejskiej 12 listopada odbyło się wręczenie odznaczeń "Za Zasługi dla Miasta Łodzi". Dwa razy do roku radni przyznają je łodzianom wyróżniającym się w sposób szczególny w swojej pracy zawodowej i działalności społecznej na rzecz miasta. Wśród ostatnio odznaczonych osób znalazło się dwoje łódzkich lekarzy, prof. Maria Gołębiowska oraz dr Januariusz Kaczmarek.

  • ORL w Krakowie przeciw mniejszym kontraktom

    Okręgowa Rada Lekarska w Krakowie wyraziła "zdecydowany sprzeciw" wobec realnego obniżenia stawek kontraktowania we wszystkich rodzajach świadczeń medycznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia na rok 2009.

  • MZ proponuje zmiany na listach refundacyjnych

    Minister zdrowia Ewa Kopacz przedstawiła propozycje zmian na listach leków refundowanych. - Dzięki nim m.in. zwiększy się dostępność nowoczesnych leków, a pacjenci cierpiący na cukrzycę, leczeni insuliną, zapłacą mniej za leki - twierdzi rzecznik resortu.
    Według zapowiedzi MZ, w wykazach znajdą się 202 nowe leki generyczne, 3 pozycje lekowe z nowymi postaciami, obniżone zostaną ceny urzędowe dla 16 pozycji lekowych, w wykazie chorób przewlekłych będzie 6 nowych jednostek, a finansowanie ze środków publicznych obejmie leczenie 4 chorób rzadkich.

  • Zadłużenie szpitali najmniejsze od 6 lat

    Nieco ponad 2 508 mln zł wyniosła na koniec III kwartału br. łączna wartość zobowiązań wymagalnych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej - wynika z najnowszych danych Ministerstwa Finansów. Oznacza to, że zobowiązania wymagalne szpitali zmniejszyły się od końca czerwca o ok. 7,5%, tj. blisko 205 mln zł (wówczas wynosiły ponad 2 712,7 mln zł). To zarazem najniższa suma tych zobowiązań od końca 2002 r.

  • JGP nie służy szpitalom wysokospecjalistycznym

    Wprowadzony 1 lipca br. system rozliczeń szpitali z Narodowym Funduszem Zdrowia, oparty na tzw. Jednorodnych Grupach Pacjentów, nie służy wysokospecjalistycznym placówkom medycznym.

  • Nowatorska operacja guza mózgu

    Po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono usuwanie guza mózgu przy jednoczesnym obserwowaniu funkcji włókien nerwowych. Operacja przeprowadzona została 24 listopada przez zespół prof. Mirosława Ząbka z Kliniki Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego będącej strukturalną jednostką Wojewódzkiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie.

  • Wzrosną opłaty za sanatoria

    Ministerstwo Zdrowia skierowało do uzgodnień zewnętrznych projekt nowelizacji rozporządzenia z 15 grudnia 2004 r. w sprawie leczenia uzdrowiskowego (DzU. nr 274, poz. 2724, z późn. zm.). Wprowadza ona zmiany w stawkach częściowej odpłatności przez pacjentów przebywających na leczeniu uzdrowiskowym w sanatoriach do zakwaterowania i wyżywienia.

  • Nowy oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii

    W Szpitalu Powiatowym im. św. Maksymiliana w Oświęcimiu (Małopolskie) oddano do użytku nowy Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał członek Zarządu Województwa Wojciech Kozak. Otwarcie oddziału poprzedziły przemówienia przybyłych gości i dyrekcji szpitala. Oddział został także poświęcony.

  • Stulecie szpitala w Rudce

    Samodzielny Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Rudce (Mazowieckie) w tym roku obchodzi jubileusz 100–lecia działalności. Za całokształt działalności marszałek województwa Adam Struzik uhonorował placówkę Medalem Pamiątkowym PRO MASOVIA.

  • Wspólnie negocjują z NFZ

    Dyrektorzy lubelskich szpitali chcą wspólnie negocjować z Narodowym Funduszem Zdrowia przyszłoroczne kontrakty. Z pomysłem zawiązania specjalnego Konwentu wyszedł Jacek Solarz, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego. - Razem będziemy mieli większą szansę, że zostaniemy wysłuchani - tłumaczy dyr. Solarz.

  • Związkowcy u prezydenta

    24 listopada Prezydent RP Lech Kaczyński spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych. Spotkanie odbyło się na prośbę reprezentantów strony społecznej w sprawie pakietu ustaw zdrowotnych oraz innych problemów społecznych.

98833 artykuły - strona 4382 z 4942
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.