W Szpitalu Powiatowym im. św. Maksymiliana w Oświęcimiu (Małopolskie) oddano do użytku nowy Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał członek Zarządu Województwa Wojciech Kozak. Otwarcie oddziału poprzedziły przemówienia przybyłych gości i dyrekcji szpitala. Oddział został także poświęcony.
Samodzielny Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Rudce (Mazowieckie) w tym roku obchodzi jubileusz 100–lecia działalności. Za całokształt działalności marszałek województwa Adam Struzik uhonorował placówkę Medalem Pamiątkowym PRO MASOVIA.
Dyrektorzy lubelskich szpitali chcą wspólnie negocjować z Narodowym Funduszem Zdrowia przyszłoroczne kontrakty. Z pomysłem zawiązania specjalnego Konwentu wyszedł Jacek Solarz, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego. - Razem będziemy mieli większą szansę, że zostaniemy wysłuchani - tłumaczy dyr. Solarz.
24 listopada Prezydent RP Lech Kaczyński spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych. Spotkanie odbyło się na prośbę reprezentantów strony społecznej w sprawie pakietu ustaw zdrowotnych oraz innych problemów społecznych.
2 lata trwał remont stacji pogotowia ratunkowego we Włocławku. Prace zostały sfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W sumie przeznaczono na prace 989 309,10 złotych. 2 grudnia odbędzie się uroczystość z okazji oficjalnego zakończenia robót remontowo-budowlanych stacji.
Zarząd Fundacji Wiolekiej Orkiestry Świątecznej Pomocy podjął decyzję o wznowieniu rozpatrywania próśb w ramach Programu Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą.
21 listopada Sejm uchwalił (245 głosami za, przy 132 przeciw i 2 wstrzymujących się) nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.
W dniach 20-22 listopada Klinika Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii UJ CM, kierowana przez prof. Jerzego Sadowskiego, była organizatorem międzynarodowych warsztatów kardiochirurgicznych "Advanced Techniques in Cardiac Surgery", które miały miejsce w Szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie.
Lekarze z Kliniki Otolaryngologii Akademii Medycznej w Gdańsku wszczepili 20 listopada, jako pierwsi w regionie pomorskim, zakotwiczone aparaty słuchowe BAHA u dwóch młodych pacjentów: 12-letniego chłopca z wadą rozwojową ucha zewnętrznego i środkowego oraz 17-letniej dziewczyny z przewlekłym zapaleniem ucha środkowego.
22 listopada w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbył się koncert "Serce za Serce", podczas którego Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii po raz XVII uhonorowała osoby i instytucje wspierające działalność Fundacji "Oskarem Serca".
Do Fundacji "Gwiazda Nadziei" coraz częściej docierają sygnały od pacjentów, mówiące o tym, że od jakiegoś czasu wszystkie wnioski o zgodę na finansowanie leczenia raka wątrobowokomórkowego rozpatrywane są odmownie. Jako powód Oddziały NFZ podają brak rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych.
Blisko rok temu Wojewódzki Szpital Podkarpacki w Krośnie wzbogacił się o nowoczesny laser do fotoselektywnej waporyzacji prostaty. 450 000 zł na jego zakup wydał zarząd województwa. Choć na operację czeka wielu pacjentów, to zabiegi z jego użyciem nie są przeprowadzane, gdyż od lipca Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje w niewystarczającym - wg lecznicy - stopniu.
21 listopada W stołecznym ratuszu odbyła się konferencja podsumowująca regionalną oraz inaugurująca Ogólnopolską Kampanię Społeczną "ryzyKOchania". Kampania ma na celu uświadomienia zagrożenia HIV wśród młodych ludzi, szczególnie studentów.
Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA zwrócił się do minister zdrowia Ewy Kopacz o wyjaśnienie wątpliwości i udzielenie odpowiedzi na pytania, jakie powstały w związku z zeszłoroczną nowelizacją prawa farmaceutycznego, w myśl której szereg rozporządzeń do ustawy Prawo Farmaceutyczne wygasło 1 listopada 2008 roku, tworząc "głęboką lukę prawną".
22 listopada na Oddziale Gastroenterologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie–Prokocimiu miał miejsce Pierwszy Dzień Edukacji o nieswoistych zapaleniach jelita. W jego ramach odbyły się wykłady dla chorych i ich rodzin. W dyskusji wzięli udział m.in.: prof. Tomasz Mach, prof. Roman Herman, doc. Krzysztof Fyderek, dr Małgorzata Sładek, dr Stanisław Kłęk.
Premier Donald Tusk nie wspomniał ani słowem o opiece zdrowotnej w przemówieniu sejmowym podsumowującym rok rządów Platformy Obywatelskiej. Tego tematu nie mogło jednak zabraknąć w debacie, jaka toczyła się po "drugim expose" szefa rządu.
Według zapowiedzi minister zdrowia Ewy Kopacz, młodzi lekarze w pierwszej części rezydentury będą zarabiać 3600 zł, a w drugiej części rezydentury - 4400 zł. Taką deklarację złożyła w czasie wczorajszej debaty sejmowej podsumowującej rok rządów Platformy Obywatelskiej.
Odniosła się też do wynagrodzeń pozostałych lekarzy i pielęgniarek, na co zareagował natychmiast Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
Wyniki badań wskazują, że aktywność fizyczna Polaków jest zbyt niska, choć zbliżona do średniej dla krajów UE - wynika z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny "Sytuacja zdrowotna ludności Polski". Obserwuje się również spadek aktywności dzieci i młodzieży w starszych grupach wiekowych.
17 listopada Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych skierowało do Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego prośbę o odmowę podpisania 3 ustaw z tzw. pakietu ustaw zdrowotnych uchwalonych przez Sejm RP 6 listopada, tj.: ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, ustawy o pracownikach ZOZ-ów oraz ustawy zawierającej przepisy wprowadzające ustawy z zakresu ochrony zdrowia.
20 listopada rozpoczął się protest głodowy pielęgniarek i położnych ze szpitala powiatowego w Lipsku (Mazowieckie). Uczestniczy w nim ponad 20 osób, głównie siostry, które mają wolny dzień w pracy. Protest odbywa się na korytarzu oraz w oddziale przeznaczonym do remontu, gdzie rozłożone są materace.