Z kraju

  • STOMOZ: Urealnić nakłady na zdrowie

    Stowarzyszenie Menedżerów Opieki Zdrowotnej wyraziło zaniepokojenie z powodu "chaosu organizacyjno–prawnego, który w ostatnich tygodniach i miesiącach dotyka system ochrony zdrowia w Polsce". - Postrzegamy jako nieodpowiedzialne działania, które markując zmiany, konserwują obecny, niewydolny system - zaznacza Prezes Zarządu Głównego STOMOZ Danuta Tarka.

  • Praktyka w miejscu wezwania

    Charakter praktyki lekarskiej w miejscu wezwania oraz warunki, w jakich powinna być wykonywana, budzą liczne wątpliwości. Opinia Zastępcy Głównego Inspektora Sanitarnego w tej sprawie wskazuje na potrzebę wprowadzenia odpowiednich regulacji w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 10 listopada 2006 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej (DzU. nr 213, poz. 1568, z późn. zm.).

  • "Im mniej pracy, tym wyższa stawka"

    Białostockie pogotowie ratunkowe żąda większych pieniędzy za leczenie w nocy, soboty, niedziele i święta. Stawka Narodowego Funduszu Zdrowia to 15 zł, pogotowie domaga się 21 zł, czyli tyle, ile za to samo Fundusz płaci lekarzom rodzinnym.

  • Kliniki liczą na 63 zł za punkt

    40 największych szpitali klinicznych i instytutów medycznych domaga się od Narodowego Funduszu Zdrowia zwiększenia nakładów na leczenie w przyszłym roku i by były one wyższe niż w innych lecznicach o 20%. Prezes Funduszu Jacek Paszkiewicz ma odnieść się do tych postulatów propozycji w tym tygodniu, po przeprowadzeniu analizy finansowej.

  • Koniec jednomyślności szpitali w sporze z NFZ

    Szpital w Sandomierzu, jako pierwszy w Świętokrzyskiem, zamierza podpisać z Narodowym Funduszem Zdrowia umowę na przyszły rok. - Postanowiłem negocjować, choć stawka 51 zł za punkt nie jest dla mnie satysfakcjonująca - przyznaje dyr. sandomierskiej lecznicy Janusz Sikorski.

  • Szpitale zjednoczone, NFZ nieugięty

    Dyrektorzy 72 mazowieckich szpitali zjednoczyli się, by walczyć o wyższe kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia i utworzyli 4 zespoły negocjacyjne, do których przystąpiły wszystkie szpitale miejskie, powiatowe i marszałkowskie, a także publiczne przychodnie. Szefowie lecznic zaczęli rozmowy w NFZ wczoraj.

  • SDPL poprze weto

    Zarząd Krajowy Socjaldemokracji Polskiej zobowiązał posłów Koła Poselskiego SDPL–Nowa Lewica do poparcia weta prezydenta RP do ustaw zdrowotnych. Jak przypomina Zarząd, SDPL sprzeciwiała się zmianom w funkcjonowaniu służby zdrowia zaproponowanym przez Platformę Obywatelską.

  • O przyszłości ochrony zdrowia w Łódzkiem

    Dyrektorzy SPZOZ-ów, skupieni w Zrzeszeniu Szpitali Powiatowych i Miejskich Województwa Łódzkiego oraz przedstawiciele organów załóżycielskich, spotkali się w Spale z wojewodą łódzkim Jolantą Chełmińską oraz dyrektorem Wojewódzkiego Centrum Zdrowia Publicznego Jolantą Pustelnik.

  • Dodatkowe rezydentury i miejsca pozarezydenckie

    Jak informuje Małopolskie Centrum Zdrowia Publicznego, zgodnie z decyzją Kierownictwa Ministerstwa Zdrowia zgłoszenie zapotrzebowania na dodatkowe rezydentury, a także dodatkowe miejsca w trybie pozarezydenckim na postępowanie kwalifikacyjne przeprowadzone w terminie 1-15 listopada br. będzie przesłane do Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego MZ do dnia 1 grudnia br.

  • "S": Zwiększyć wydatki na ochronę zdrowia

    NSZZ "Solidarność" z zadowoleniem przyjęła decyzję prezydenta Lecha Kaczyńskiego o odesłaniu 3 kluczowych ustaw z tzw. pakietu zdrowotnego, do ponownego rozpatrzenia przez Sejm RP. Zdaniem związkowców, utawy zawetowane przez prezydenta zawierają niejasne i kontrowersyjne przepisy, które zagrażają bezpieczeństwu zdrowotnemu Polaków.

  • MZ: Cytomorfologia dziedziną priorytetową

    Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji zewnętrznych projekt nowelizacji rozporządzenia z 22 czerwca 2005 r. w sprawie uznania dziedzin diagnostyki laboratoryjnej za priorytetowe (DzU. nr 122, poz. 1031).

  • Japończycy chcą zatrudniać polskich lekarzy

    Japońska firma zajmująca się rekrutacją zagranicznego personelu medycznego oferuje dwuletni staż z możliwością przedłużenia. Polska jest jedynym krajem europejskim, w którym japońska firma rekrutacyjna poszukuje lekarzy.

  • Nowa Pracownia Rezonansu Magnetycznego

    W szpitalu MSWiA w Szczecinie otwarto nową Pracownię Rezonansu Magnetycznego, wyposażoną w nowoczesny aparat rezonansu magnetycznego, który pozwala na obrazowanie ludzkiego ciała z najwyższą dokładnością i precyzją, ukazując wszelkie zmiany chorobowe w organizmie.

  • Łódzki NFZ odwołuje konkurs ofert

    Dyrektor Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Paweł Paczkowski postanowił odwołać postępowania prowadzone w trybie konkursu ofert poprzedzające zawarcie z ŁOW NFZ umów o udzielanie świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej od 1 stycznia 2009 r.

  • Bydgoska kardiologia inwazyjna po remoncie

    21 listopada w 10 Szpitalu Wojskowym w Bydgoszczy otwarto wyremontowany Oddział Kliniczny Kardiologii Inwazyjnej z Pracownią Badań Hemodynamicznych. Do Kliniki trafił nowoczesny sprzęt na najwyższym europejskim poziomie - angiograf służący do obrazowania naczyń krwionośnych. Dzięki temu Klinika zwiększy możliwości diagnostyczne i wzrośnie liczba procedur medycznych. Remont oddziału i kupno nowego sprzętu kosztowały 4 mln zł.

  • Łódzki UM szuka inwestorów

    Łódzki Uniwersytet Medyczny i Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. podpisały umowę o współpracy. Dzięki temu dwa kampusy należące do uczelni: Centrum Kliniczno-Dydaktyczne przy ul. Czechosłowackiej i tereny przy pl. Hallera mają szansę znaleźć się w strefie. Uczelnia dysponuje około 40 ha gruntu, a spółka pomoże jej znależć inwestorów.

  • Zmarnowana szansa czy zmarnowany rok?

    Jak powiedział przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Grzegorz Napieralski, jego partia ma wiele poważnych zastrzeżeń do ustaw o zakładach opieki zdrowotnej i o pracownikach ZOZ-ów, uchwalonych przez Sejm 6 listopada i zawetowanych przez prezydenta. Zapewnił, że w przypadku tych 2 ustaw Sojusz poprze weto prezydenckie.

  • W Bydgoszczy ruszył drugi szpital uniwersytecki

    W następstwie połączenia SPZOZ Wojewódzkiego Szpitala im. dr Jana Biziela w Bydgoszczy z SPZOZ – Poradnią Zdrowia Psychicznego dla Studentów z dniem 3 listopada br. powstał SPZOZ Szpital Uniwersytecki nr 2 im dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Połączenie nastąpiło zgodnie z treścią porozumienia zawartego 31 grudnia 2007 r. pomiędzy Województwem Kujawsko-Pomorskim a Uczelnią.

  • Umowa AM we Wrocławiu z 4 Wojskowym Szpitalem Klinicznym

    26 listopada w Sali Senatu Akademii Medycznej we Wrocławiu odbyła się konferencja prasowa, podczas której JM Rektor AM prof. dr hab. Ryszard Andrzejak podpisał umowę z płk lek. med. Grzegorzem Stoinskim – Komendantem 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką, Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej we Wrocławiu, z siedzibą przy ul. R. Weigla 5.

  • Szpitale Zamojszczyzny chcą 60 zł za punkt

    Zdaniem dyrektorów szpitali - członków Konwentu Szpitali Zamojszczyzny - proponowana przez Lubelski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia wartość punktu rozliczeniowego w 2009 r. jest zdecydowanie niewystarczająca do zapewnienia realizacji świadczeń zdrowotnych na dotychczasowym poziomie.

98833 artykuły - strona 4381 z 4942
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.