Z kraju

  • Znów zmiany w Radzie Konsultacyjnej AOTM

    Minister zdrowia Ewa Kopacz odwołała z funkcji członka Rady Konsultacyjnej Agencji Oceny Technologii Medycznych dr. Wojciecha Giermaziaka. Przedstawiciel Naczelnej Izby Aptekarskiej zrezygnował z członkostwa z powodów zdrowotnych. Jego miejsce zajmie inny przedstawiciel samorządu farmaceutów.

  • OZZL o ograniczaniu dostępu do specjalizacji

    Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zwrócił się do minister zdrowia Ewy Kopacz, Rzecznika Praw Obywatelskich dr. Janusza Kochanowskiego raz do doradcy Prezydenta RP ds. zdrowia dr. Tomasza Zdrojewskiego z prośbą o spotkanie poświęcone problemowi blokowania dostępu do specjalizacji lekarskich, zwłaszcza poprzez zły sposób przeprowadzania Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego.

  • Powstaje sieć onkologiczna

    Jak najszybsze opracowanie uaktualnionych projektów dotyczących powołania ośrodków o najwyższym stopniu referencyjności i przekazanie ich do dyskusji w Ministerstwie Zdrowia i Narodowym Funduszu Zdrowia - to zadania, którymi w najbliższym czasie zajmą się w porozumieniu z przedstawicielami ośrodków akademickich, krajowi i wojewódzcy konsultanci w dziedzinie onkologii - informuje rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Jakub Gołąb.

  • Badania słuchu w toruńskich szkołach

    17 listopada rozpoczynają się badania przesiewowe słuchu w trzech toruńskich szkołach. Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Toruniu przystąpił do realizacji pilotażowego programu badań przesiewowych słuchu u młodzieży klas pierwszych szkół gimnazjalnych. Urząd Marszałkowski wspiera finansowo to przedsięwzięcie.

  • Nowa aparatura dla uniwersyteckiego szpitala

    I Katedra Chirurgii Ogólnej i Klinika Chirurgii Gastroenterologicznej Collegium Medicum UJ otrzymała w postaci darowizny od Zakładów Chemicznych "Alwernia" S.A. i 8 innych firm wartą 62 tys. zł nowoczesną aparaturę medyczną do zabiegów endoskopowych przełyku, żołądka, jelita grubego i odbytnicy.

  • Konflikt w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej

    Błędy w zarządzaniu oraz działania o znamionach mobbingu zarzuca personel Szpitala Powiatowego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej im. S. Petrycego dyrektor placówki dr. Bogusławie Stanosz-Kościuszkiewicz. Pielęgniarki i lekarze przedstawili jej wotum nieufności.

  • Nietrzeźwy ginekolog proponował aborcję

    Policjanci z Poznania zatrzymali ginekologa, który wykonywał czynności zawodowe będąc pod wpływem alkoholu. Ponadto lekarz zaproponował swojej pacjentce usunięcie ciąży. Zatrzymanemu 70-latkowi zostały ponadto postawione zarzuty znieważenie funkcjonariuszy i usiłowania przekupstwa w zamian za odstąpienie od wykonywania czynności zawodowych. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

  • Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

    Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych jest dla całej społeczności międzynarodowej wyrazem pamięci o wszystkich poszkodowanych na drogach oraz ich najbliższych. Jest też okazją do podejmowania wielu przedsięwzięć w celu poprawy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

  • Nowy szef Departamentu Ochrony Zdrowia w Lubuskiem

    17 listopada stanowisko Dyrektora Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego obejmuje Jacek Zatorski, ostatnio zatrudniony na stanowisku kierowniczym w Lubuskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.

  • Prof. Szczeklik Ambasadorem Polszczyzny

    10 listopada w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, podczas uroczystej gali prowadzonej przez członka Rady Języka Polskiego, Jerzego Radziwiłowicza, przyznano po raz pierwszy tytuły "Ambasador Polszczyzny". W kategorii "Ambasador Polszczyzny w Piśmie" tytuł ten przypadł w udziale profesorowi Andrzejowi Szczeklikowi.

  • Wyróżnienia Wydziału Nauk Medycznych PAN

    30 października Wydział Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk rozpatrzył wnioski o przyznanie Medalu im. Jędrzeja Śniadeckiego oraz nagród i wyróżnień naukowych.

  • Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

    14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. W tym dniu szczególnie powinniśmy pamiętać i mówić o cukrzycy, która jest obecnie jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Według prognoz w naszym kraju na cukrzycę choruje 2-2,5 mln osób. Według szacunków IDF, w ciągu kolejnych 20 lat odsetek chorych w dorosłej populacji Polski wzrośnie z 9% do około 11%.

  • Obowiązkowa cytologia i mammografia wśród badań okresowych

    W Kodeksie pracy znajdzie się zapis umożliwiający wprowadzenie do badań wstępnych i okresowych obowiązkowej cytologii i mammografii – poinformowała minister zdrowia Ewa Kopacz podczas spotkania z kobietami - samorządowcami na temat roli samorządu we wczesnym wykrywaniu i profilaktyce chorób nowotworowych u kobiet.

  • Kolejny szpital operuje zaćmy

    105 Szpital Wojskowy w Żarach jest piątym miejscem w Lubuskiem, gdzie pacjenci mogą mieć zoperowaną zaćmę. Do tej pory takie zabiegi, za które płacił Narodowy Fundusz Zdrowia, wykonywali okuliści z lecznicy w Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze i Kostrzynie, a także w Prywatnym Centrum Okulistycznym "Blit-Vision" w Żarach.

  • Siemianowice chcą wydzierżawić szpital

    Zgoda na wydzierżawienie Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich to najważniejsze ustalenie podjęte podczas wczorajszej sesji Rady Miasta. Pod koniec grudnia powinien zostać ogłoszony przetarg. Szpitalne mienie ma być wydzierżawione na 30 lat. Zdaniem radnych to jedyny sposób na poprawę sytuacji zadłużonej na ok. 700 tys. zł placówki.

  • Miliony dla świętokrzyskiej onkologii

    Świętokrzyskie Centrum Onkologii otrzyma prawie 8 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego na wyposażenie rozbudowanego bloku operacyjnego. 13 listopada Zarząd Województwa Świętokrzyskiego, obradujący pod przewodnictwem marszałka Adama Jarubasa dokonał pełnej oceny merytorycznej wniosku.

  • Lekarze wypowiedzieli klauzule opt-out

    W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. M. Madurowicza w Łodzi wszyscy specjaliści w dziedzinie ginekologii i położnictwa (łącznie ok. 20 lekarzy) wypowiedzieli klauzulę opt-out w proteście przeciwko niskim uposażeniom przy jednoczesnym zwiększeniu obowiązków.

  • Nowe szanse dla pacjentów z SM

    Jak informuje Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, weszło w życie "od dawna oczekiwane" Zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Nr 98/2008/DGL, zgodnie z którym Fundusz wprowadza nowe zasady realizowania programów lekowych w stwardnieniu rozsianym.

  • CBA zatrzymało wrocławskiego ordynatora

    12 listopada tuż przed południem Centralne Biuro Antykorupcyjne z Wrocławia zatrzymało Jerzego Z., ordynatora oddziału neurochirurgii tamtejszego 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką. - Mężczyzna wpadł na gorącym uczynku przyjęcia kilkutysięcznej łapówki w związku z dalszą hospitalizacją jednego ze swoich pacjentów - podaje rzecznik prasowy CBA Temistokles Brodowski.

  • Lecznica w dzierżawę

    Starostwo Powiatowe w Piasecznie oraz Firma EMC Instytut Medyczny S.A. poinformowały o podpisaniu 27 października w siedzibie Starostwa Powiatowego 25-letniej umowy dzierżawy Polikliniki w Piasecznie.

98839 artykułów - strona 4386 z 4942
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.