Polski Czerwony Krzyż od maja prowadzi kampanię "Stop malarii", której celem jest uświadamianie społeczeństwu ryzyka zachorowania na malarię w czasie egzotycznych podróży oraz ratowanie życia dzieci i matek w ciąży w najbardziej zagrożonych regionach Afryki. W ramach kampanii zebrano już fundusze na zakup 1000 moskitier, które są najskuteczniejszą ochroną przed zakażeniem dla lokalnej ludności.
"Oczekujemy, że Minister Zdrowia podejmie dialog z partnerami społecznymi, jak również dostosuje brzmienie projektu rozporządzenia do Konstytucji RP oraz prawa wspólnotowego" - napisali we wspólnym wystąpieniu do premiera Donalda Tuska przedstawiciele związków pracodawców przemysłu farmaceutycznego w związku z pracami prowadzonymi przez MZ nad projektem rozporządzenia w sprawie reklamy produktów leczniczych.
Rektor Uniwersytetu Medycznego im K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr hab. Jacek Wysocki i Kanclerz tej uczelni mgr Bogdan Poniedziałek postanowili utworzyć Biuro Karier. Od września br. jest ono w stadium tworzenia i władze uczelni mają nadzieję, że wkrótce nastąpi jego otwarcie.
Dr n. med. Agnieszka Janus z Kliniki Hematologii, absolwentka Studium Doktoranckiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi została laureatką prestiżowego konkursu Europejskiego Towarzystwa Hematologicznego na projekt badawczy w ramach pomocy dla młodych badaczy w nowych krajach członkowskich Unii Europejskiej.
248 absolwentów kierunku lekarskiego rocznika 2002-2008 Akademii Medycznej w Gdańsku odebrało 8 listopada swoje dyplomy i złożyło przyrzeczenie lekarskie. W uroczystości wzięły udział m.in. władze uczelni z prof. Januszem Morysiem, rektorem AMG na czele, premier Donald Tusk, minister zdrowia Ewa Kopacz, wicewojewoda pomorski Michał Owczarczak, przewodniczący Okręgowej Izby Lekarskiej Krzysztof Wójcikiewicz oraz rodziny absolwentów.
W tym roku już po raz czwarty można kupić kartki świąteczne, dochód ze sprzedaży których posłuży najmłodszym pacjentom Centrum Zdrowia Dziecka. Dzięki akcji Kartki Dobroczynne, realizowanej od 2005 r. Centrum Zdrowia Dziecka otrzymało już 561 000 złotych.
Centrum Egzaminów Medycznych opublikowało komunikat, mówiący, że wynik Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego nie stanowi decyzji administracyjnej w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego, w związku z czym nie przysługuje od niego odwołanie na zasadach przewidzianych w tym Kodeksie. Protestujący lekarze powołują tymczasem do życia stowarzyszenie i rozpoczynają zbiórkę funduszy na opłacenie kancelarii prawniczej.
Komu w Polsce potrzebne są Oddziały Intensywnej Terapii? – z takim pytaniem do minister zdrowia, Ewy Kopacz zwrócił się Związek Zawodowy Anestezjologów.
Ordynatorem oddziału kardiochirurgii dziecięcej Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu ma zostać prof. Edward Malec – twierdzi Rzeczpospolita.
W środę wieczorem na oddziale ginekologii i położnictwa suwalskiego szpitala może nie być już żadnego lekarza, który mógłby odebrać poród. Wszyscy ginekolodzy, poza ordynatorem, wypowiedzieli bowiem kontrakty, bo nie dostali podwyżek.
Poparcie weta w sprawie ustaw zdrowotnych i emerytur pomostowych zapowiedział w RMF FM Grzegorz Napieralski, przewodniczący SLD.
Śląski NFZ ma problem. Trudno w to uwierzyć, ale wiąże się on z nadmiarem pieniędzy. Rok temu w centrali planowano, że oddział w Katowicach wyda 5,5 mld zł na świadczenia dla pacjentów. Teraz okazuje się, że ma na ten cel o 900 mln zł więcej. Pieniądze wpływają na konto oddziału stopniowo od początku roku i część z nich została już rozdzielona między szpitale i przychodnie. Wszystkiego jednak niemal na pewno wydać się nie uda.
Na przyszły rok Narodowy Fundusz Zdrowia zaproponował szpitalom zwiększenie wyceny punktu do 51 zł. - Tracimy teraz, a od stycznia będziemy tracić jeszcze więcej - uważa Piotr Pobrotyn, dyrektor Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Wojewoda pomorski Roman Zaborowski zagwarantował jednostkom samorządu terytorialnego kwotę 9 milionów złotych na zakup 20 wysokiej jakości ambulansów wraz z wyposażeniem.
Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Lublinie mgr farm. Krzysztof Przystupa zwrócił się, w imieniu aptekarzy Ziemi Lubelskiej , do posłów i senatorów z tego regionu z apelem o wsparcie wystąpień LOIA "w obronie wyzyskiwanego, poniewieranego chorego, uprawiającego turystykę po aptekach w poszukiwaniu niższych cen".
Międzynarodowy koncern medyczny Euromedic Onkoterapia uruchomił pierwsze w Polsce prywatne centrum radioterapii. Najnowsza pracownia radioterapii w Wałbrzychu jest pierwszą tego typu inwestycją Euromedic w Polsce.
7 listopada w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze odbyło się drugie spotkanie Zespołu ds. opracowania strategii psychiatrii dla województwa lubuskiego. Celem prac jest analiza dostępu Lubuszan do opieki psychiatrycznej.
Badania przeprowadzone w grupie dzieci uczęszczających do toruńskich przedszkoli wykazały, że w grupie trzylatków 49% dzieci ma próchnicę zębów, natomiast w grupie sześciolatków próchnicę stwierdzono u 85% dzieci (na 1 311 przebadanych). Jednym ze źródeł problemu może być brak informacji dotyczących próchnicy początkowej oraz higieny jamy ustnej najmłodszych.
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski wystąpił do minister zdrowia Ewy Kopacz w sprawie chorych dzieci potrzebujących leczenia wysokospecjalistycznego, zwłaszcza kardiochirurgicznego.
U premiera jest już raport komisji ds. bioetyki, pracującej m.in. nad tematem regulacji prawnych związanych z pozaustrojowym zapłodnieniem - poinformował kierujący zespołem poseł PO Jarosław Gowin.