105 Szpital Wojskowy w Żarach jest piątym miejscem w Lubuskiem, gdzie pacjenci mogą mieć zoperowaną zaćmę. Do tej pory takie zabiegi, za które płacił Narodowy Fundusz Zdrowia, wykonywali okuliści z lecznicy w Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze i Kostrzynie, a także w Prywatnym Centrum Okulistycznym "Blit-Vision" w Żarach.
Zgoda na wydzierżawienie Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich to najważniejsze ustalenie podjęte podczas wczorajszej sesji Rady Miasta. Pod koniec grudnia powinien zostać ogłoszony przetarg. Szpitalne mienie ma być wydzierżawione na 30 lat. Zdaniem radnych to jedyny sposób na poprawę sytuacji zadłużonej na ok. 700 tys. zł placówki.
Świętokrzyskie Centrum Onkologii otrzyma prawie 8 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego na wyposażenie rozbudowanego bloku operacyjnego. 13 listopada Zarząd Województwa Świętokrzyskiego, obradujący pod przewodnictwem marszałka Adama Jarubasa dokonał pełnej oceny merytorycznej wniosku.
W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. M. Madurowicza w Łodzi wszyscy specjaliści w dziedzinie ginekologii i położnictwa (łącznie ok. 20 lekarzy) wypowiedzieli klauzulę opt-out w proteście przeciwko niskim uposażeniom przy jednoczesnym zwiększeniu obowiązków.
Jak informuje Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, weszło w życie "od dawna oczekiwane" Zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Nr 98/2008/DGL, zgodnie z którym Fundusz wprowadza nowe zasady realizowania programów lekowych w stwardnieniu rozsianym.
12 listopada tuż przed południem Centralne Biuro Antykorupcyjne z Wrocławia zatrzymało Jerzego Z., ordynatora oddziału neurochirurgii tamtejszego 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką. - Mężczyzna wpadł na gorącym uczynku przyjęcia kilkutysięcznej łapówki w związku z dalszą hospitalizacją jednego ze swoich pacjentów - podaje rzecznik prasowy CBA Temistokles Brodowski.
Starostwo Powiatowe w Piasecznie oraz Firma EMC Instytut Medyczny S.A. poinformowały o podpisaniu 27 października w siedzibie Starostwa Powiatowego 25-letniej umowy dzierżawy Polikliniki w Piasecznie.
10 listopada na stanowisko Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie chorób płuc na teren województwa lubuskiego został powołany lek. med. Andrzej Czupryński z SP ZOZ w Żaganiu (Oddział Pulmonologii).
Zakłady opieki zdrowotnej prowadzone przez samorząd województwa opolskiego bardzo wysoko ocenione zostały przez doktora Marcina Kautscha, niezależnego eksperta z Krakowa. Uważa on, że na tle kraju opolskie szpitale osiągają najlepsze wyniki w zarządzaniu.
Naczelna Rada Lekarska w stanowisku z 7 listopada wyraziła zaniepokojenie przebiegiem przeprowadzonego w sesji jesiennej br. Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w dziedzinie chorób wewnętrznych. Rada stwierdziła, że fakt niezaliczenia egzaminu testowego przez 47% zdających spowodowany był wadliwym jego przygotowaniem.
Samorząd lekarski zwrócił się do minister zdrowia Ewy Kopacz o spowodowanie niewliczania tego egzaminu do maksymalnej liczby egzaminów, które można powtarzać.
3 listopada 2008 r. wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski powołał na stanowisko Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie toksykologii klinicznej lek. med. Marię Glińską-Serwin, zatrudnioną na stanowisku asystenta w Wojewódzkim Ośrodku Ostrych Zatruć i III Oddziale Chorób Wewnętrznych Szpitala Praskiego w Warszawie.
W daniach 7-9 listopada w Ciechocinku odbył się XIX Walny Zjazd sprawozdawczo-wyborczy Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej, z udziałem przedstawicieli oddziałów: Centralnego, Dolnośląskiego, Kujawsko–Pomorskiego, Mazowieckiego, Śląskiego, Lubelskiego i Opolskiego.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że decyzją Komisji Konkursowej z 23 września br., zaakceptowaną przez Kierownictwo resortu, do realizacji programu polityki zdrowotnej "Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej na lata 2006-2009 Polgraft" z kwotą dofinansowania 150 000 zł został wyłoniony Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus Centrum Leczenia Obrażeń przy ul. Lindleya w Warszawie, realizujący w br. zadanie programu pn. " Opracowanie i wdrożenie nowej metody leczenia - przeszczepianie komórek wysp trzustkowych".
12 listopada odbyło się uroczyste przekazanie działki pod budowę nowego szpitala w zachodniej części Wrocławia z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Akt notarialny podpisali marszałek Marek Łapiński, wicemarszałek Tadeusz Drab oraz dyrektor Agencji Nieruchomości Rolnych Andrzej Jamrozik.
Lekarze z Oddziału Ginekologii i Położnictwa z Patologią Ciąży Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach doszli 12 listopada po południu do porozumienia płacowego z dyrekcją placówki. Liczący 60 łóżek (+4 porodowe) oddział będzie funkcjonował na dotychczasowych zasadach: dyżur medyczny będzie pełniony w składzie dwuosobowym, a od rana będzie pełna obsada lekarzy.
Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" zadeklarował gotowość wsparcia działań podejmowanych przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" i Forum Związków Zawodowych, które mają nie dopuścić do wejścia w życie rządowego projektu ustawy o emeryturach pomostowych. Jednocześnie WZZ "S'80" zaprotestował przeciwko "komercjalizacji i prywatyzacji służby zdrowia".
Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej skrytykowało inicjatywę prezesa Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach dr. Stanisława Piechuli zmierzająca do połączenia Izb Aptekarskich" Śląskiej, Częstochowskiej i Beskidzkiej. NRA wezwała do "zaniechania przedsięwzięć, które są szkodliwe i godzą w dobry wizerunek korporacji".
Wprowadzenie sztywnych urzędowych cen i marż na leki refundowane ze środków publicznych oraz ograniczenie koncentracji na rynku farmaceutycznym - to główne założenia projektu nowelizacji prawa farmaceutycznego z 6 września 2001 r. (DzU. z 2008 r. Nr 45, poz. 271) oraz niektórych innych ustaw, którą przygotowało i przekazało do konsultacji społecznych Ministerstwo Zdrowia.
Ministerstwo Zdrowia przekazało do uzgodnień zewnętrznych projekt nowelizacji ustawy z 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (DzU. nr 167, poz. 1399).
W miniony piątek w sali kongresowej Międzynarodowych Targów Poznańskich wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia wziął udział w uroczystej Gali z okazji 55-lecia utworzenia Wielkopolskiego Centrum Onkologii.