W związku z pojawiającymi się doniesieniami medialnymi dot. stwierdzenia skażenia mleka w proszku przeznaczonego dla dzieci melaminą w Chinach, Główny Inspektor Sanitarny poinformował, iż Krajowy Punkt Kontaktowy w GIS otrzymał 15 września z Komisji Europejskiej powiadomienie, w którym KE podkreśla, że import mleka w proszku wyprodukowanego w Chinach nie jest dopuszczony na Rynek Wspólnotowy.
12 września Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił do konsultacji projekt nowelizacji zarządzenia Prezesa Funduszu "w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne". Zarządzenie wejdzie w życie z dniem podpisania i będzie miało zastosowanie do kontraktowania świadczeń na rok 2009 i lata następne.
W związku z trwającymi pracami w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Zdrowia nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o służbie medycyny pracy, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zwróciła się do Ministetrstwa Zdrowia z prośbą o przeanalizowanie zgłoszonych przez pracodawców na posiedzeniach podkomisji nadzwyczajnej zastrzeżeń dotyczących niektórych zapisów projektu ustawy.
18 września sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2008 r., przedstawiony przez dyrektora Departamentu Finansów NFZ Dariusza Jarnutowskiego.
Obradujący w Lublinie na nadzwyczajnym zjeździe Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Radioterapii zdecydował o wstępowaniu w spory zbiorowe z dyrekcjami ośrodków onkologicznych. - Jesteśmy bardzo źle opłacaną grupą zawodową pomimo wysokiej specjalizacji. Domagamy się podwyższenia zarobków i utrzymania 5-godzinnego dnia pracy - mówi przewodniczący OZZTMR Jacek Zingler.
19 września radni województwa opolskiego jednogłośnie przyjęli rezolucję, w której wyrazili "stanowczy sprzeciw" wobec planów likwidacji Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, które zawarte są w rządowym projekcie ustawy o państwowym nadzorze nad systemem powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Papież Benedykt XVI wyraził duchową bliskość z chorymi na Alzheimera i ich rodzinami. 21 września przypada ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia dzień dedykowany cierpiącym na tę chorobę wieku starczego. Szacuje się, że na świecie jest ich 26 mln, z czego 6,5 mln w Europie.
20 września obchodzono Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Organizatorem obchodów w Polsce są: Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant, Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji "Poltransplant" przy współpracy Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia.
Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, dzięki zwiększonej ściągalności składek, znalazł dodatkowe 2,44 mln zł i 17 września podpisał aneks do kontraktu z Kliniką Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, co pozwoli na wszczepienie do końca br. implantów ślimakowych 29 dzieciom do 24. miesiąca życia, czyli wszystkim oczekującym na operację.
Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego przekazał 50 000 zł szpitalowi we Fromborku na remont Oddziału Terapii Uzależnień od Alkoholu w ramach realizacji Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w regionie na lata 2008-2011.
W Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży oddano do użytku nowy angiograf. Zakupu dokonała lecznica z własnych środków, a jego koszt wraz z montażem, to około 1,5 mln zł. Uroczystość uruchomienia nowego sprzętu odbyła się 17 września na oddziale kardiologii.
Obietnica kierownictwa Ministerstwa Zdrowia, dotycząca skrócenia czasu pomiędzy zakończeniem stażu podyplomowego a rozpoczęciem specjalizacji w trybie rezydentury, zostanie dotrzymana - zadeklarował rzecznik resortu Jakub Gołąb. To odpowiedź na informacje o młodych lekarzach, którzy po zakończeniu stażu podyplomowego, a przed rozpoczęciem specjalizacji muszą przez 5 miesięcy pozostawać na bezrobociu. Za tą deklaracją idą też czyny.
Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach poinformował, że w Wydziale Gospodarki Lekami ŚOW NFZ udostępnił interwencyjny nr faksu, na który farmaceuci będą mogli przesyłać kopie recept na leki refundowane, wystawionych przez lekarzy w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami, uniemożliwiający ich realizację.
Kroczący strajk pielęgniarek i położnych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 1 im. Norberta Barlickiego UM w Łodzi, który rozpoczął się 8 września, został zawieszony - do 15 listopada, jak informuje Radio Łódź, lub do 20 listopada, jak podaje RMF FM. Siostrom udało się zawrzeć wstępne porozumienie z dyrekcją.
Minister zdrowia Ewa Kopacz powołała dwóch nowych członków Rady Konsultacyjnej Agencji Oceny Technologii Medycznych. Do grona naukowców dołączyli prof. Ryszard Kurzawa z Kliniki Alergologii i Pneumonologii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc oddział w Rabce Zdrój i prof. Rafał Sowiński z Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie oddział w Gliwicach.
19 września o godz. 18 otwarta zostanie wystawa pt. "Znane i nieznane wątki biografii prof. Juliana Aleksandrowicza (1908–1988)", autorstwa dr. hab. n. med. Krzysztofa Krajewskiego Siudy w podziemiach (cellarium u Pęcherza) Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego.
19-20 września w Krakowie odbywa się VII Krajowa Konferencja Szkoleniowa Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i Medycyny Praktycznej pt. "Pediatria 2008. Praktyczne nowości w pigułce".
17 września sejmowa Komisja Zdrowia przeprowadziła pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Jego uzasadnienie przedstawił główny inspektor sanitarny Andrzej Wojtyła.
Nietrzeźwa, 51-letnia lekarka, która przeprowadzała szczepienia przeciwko grypie w jednym z zakładów pracy, została wczoraj zatrzymana przez policjantów z Będzina (Śląskie). Ustalenia policjantów wykazały, że termin przydatności do użytku częsci szczepionek został przekroczony.
Załoga Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku w składzie Ryszard Hodun (kierownik zespołu), Marcin Rusiłowiczm (kierowca), Zbigniew Sobiesiak, Marcin Jachimczuk zwyciężyła w II Międzynarodowych Mistrzostwach Litwy w Ratownictwie Medycznym i Drogowym.