mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • GIS o skażonym mleku w proszku z Chin

    W związku z pojawiającymi się doniesieniami medialnymi dot. stwierdzenia skażenia mleka w proszku przeznaczonego dla dzieci melaminą w Chinach, Główny Inspektor Sanitarny poinformował, iż Krajowy Punkt Kontaktowy w GIS otrzymał 15 września z Komisji Europejskiej powiadomienie, w którym KE podkreśla, że import mleka w proszku wyprodukowanego w Chinach nie jest dopuszczony na Rynek Wspólnotowy.

  • NFZ: Leczenie ciężkiego nadciśnienia tylko u hipertensjologa

    12 września Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił do konsultacji projekt nowelizacji zarządzenia Prezesa Funduszu "w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne". Zarządzenie wejdzie w życie z dniem podpisania i będzie miało zastosowanie do kontraktowania świadczeń na rok 2009 i lata następne.

  • Pracodawcy o służbie medycyny pracy

    W związku z trwającymi pracami w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Zdrowia nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o służbie medycyny pracy, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zwróciła się do Ministetrstwa Zdrowia z prośbą o przeanalizowanie zgłoszonych przez pracodawców na posiedzeniach podkomisji nadzwyczajnej zastrzeżeń dotyczących niektórych zapisów projektu ustawy.

  • Dodatkowe 1,5 mld zł na zdrowie

    18 września sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2008 r., przedstawiony przez dyrektora Departamentu Finansów NFZ Dariusza Jarnutowskiego.

  • Protest radioterapeutów

    Obradujący w Lublinie na nadzwyczajnym zjeździe Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Radioterapii zdecydował o wstępowaniu w spory zbiorowe z dyrekcjami ośrodków onkologicznych. - Jesteśmy bardzo źle opłacaną grupą zawodową pomimo wysokiej specjalizacji. Domagamy się podwyższenia zarobków i utrzymania 5-godzinnego dnia pracy - mówi przewodniczący OZZTMR Jacek Zingler.

  • Radni Opolszczyzny bronią opolskiego NFZ

    19 września radni województwa opolskiego jednogłośnie przyjęli rezolucję, w której wyrazili "stanowczy sprzeciw" wobec planów likwidacji Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, które zawarte są w rządowym projekcie ustawy o państwowym nadzorze nad systemem powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

  • Światowy Dzień Choroby Alzheimera

    Papież Benedykt XVI wyraził duchową bliskość z chorymi na Alzheimera i ich rodzinami. 21 września przypada ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia dzień dedykowany cierpiącym na tę chorobę wieku starczego. Szacuje się, że na świecie jest ich 26 mln, z czego 6,5 mln w Europie.

  • Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

    20 września obchodzono Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Organizatorem obchodów w Polsce są: Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant, Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji "Poltransplant" przy współpracy Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia.

  • Więcej wszczepień implantów ślimakowych

    Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, dzięki zwiększonej ściągalności składek, znalazł dodatkowe 2,44 mln zł i 17 września podpisał aneks do kontraktu z Kliniką Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, co pozwoli na wszczepienie do końca br. implantów ślimakowych 29 dzieciom do 24. miesiąca życia, czyli wszystkim oczekującym na operację.

  • 50 tys. zł dla szpitala we Fromborku

    Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego przekazał 50 000 zł szpitalowi we Fromborku na remont Oddziału Terapii Uzależnień od Alkoholu w ramach realizacji Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w regionie na lata 2008-2011.

  • Nowy angiograf w Łomży [materiał archiwalny]

    W Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży oddano do użytku nowy angiograf. Zakupu dokonała lecznica z własnych środków, a jego koszt wraz z montażem, to około 1,5 mln zł. Uroczystość uruchomienia nowego sprzętu odbyła się 17 września na oddziale kardiologii.

  • MZ: Koniec bezrobocia po stażu

    Obietnica kierownictwa Ministerstwa Zdrowia, dotycząca skrócenia czasu pomiędzy zakończeniem stażu podyplomowego a rozpoczęciem specjalizacji w trybie rezydentury, zostanie dotrzymana - zadeklarował rzecznik resortu Jakub Gołąb. To odpowiedź na informacje o młodych lekarzach, którzy po zakończeniu stażu podyplomowego, a przed rozpoczęciem specjalizacji muszą przez 5 miesięcy pozostawać na bezrobociu. Za tą deklaracją idą też czyny.

  • NFZ i apteki walczą ze źle wystawionymi receptami

    Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach poinformował, że w Wydziale Gospodarki Lekami ŚOW NFZ udostępnił interwencyjny nr faksu, na który farmaceuci będą mogli przesyłać kopie recept na leki refundowane, wystawionych przez lekarzy w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami, uniemożliwiający ich realizację.

  • Strajk pielęgniarek zawieszony

    Kroczący strajk pielęgniarek i położnych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 1 im. Norberta Barlickiego UM w Łodzi, który rozpoczął się 8 września, został zawieszony - do 15 listopada, jak informuje Radio Łódź, lub do 20 listopada, jak podaje RMF FM. Siostrom udało się zawrzeć wstępne porozumienie z dyrekcją.

  • Kolejne zmiany w Radzie Konsultacyjnej

    Minister zdrowia Ewa Kopacz powołała dwóch nowych członków Rady Konsultacyjnej Agencji Oceny Technologii Medycznych. Do grona naukowców dołączyli prof. Ryszard Kurzawa z Kliniki Alergologii i Pneumonologii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc oddział w Rabce Zdrój i prof. Rafał Sowiński z Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie oddział w Gliwicach.

  • Wystawa o prof. Julianie Aleksandrowiczu

    19 września o godz. 18 otwarta zostanie wystawa pt. "Znane i nieznane wątki biografii prof. Juliana Aleksandrowicza (1908–1988)", autorstwa dr. hab. n. med. Krzysztofa Krajewskiego Siudy w podziemiach (cellarium u Pęcherza) Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  • Pediatria 2008, czyli praktyczne nowości w pigułce

    19-20 września w Krakowie odbywa się VII Krajowa Konferencja Szkoleniowa Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i Medycyny Praktycznej pt. "Pediatria 2008. Praktyczne nowości w pigułce".

  • Większa kontrola zakażeń szpitalnych

    17 września sejmowa Komisja Zdrowia przeprowadziła pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Jego uzasadnienie przedstawił główny inspektor sanitarny Andrzej Wojtyła.

  • Nietrzeźwi lekarze, przeterminowane szczepionki

    Nietrzeźwa, 51-letnia lekarka, która przeprowadzała szczepienia przeciwko grypie w jednym z zakładów pracy, została wczoraj zatrzymana przez policjantów z Będzina (Śląskie). Ustalenia policjantów wykazały, że termin przydatności do użytku częsci szczepionek został przekroczony.

  • Sukces polskich ratowników

    Załoga Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku w składzie Ryszard Hodun (kierownik zespołu), Marcin Rusiłowiczm (kierowca), Zbigniew Sobiesiak, Marcin Jachimczuk zwyciężyła w II Międzynarodowych Mistrzostwach Litwy w Ratownictwie Medycznym i Drogowym.

98854 artykuły - strona 4404 z 4943
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.