Zastępca Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. Medycznych dr Jacek Grabowski zwrócił się do dyrektorów oddziałów wojewódzkich Funduszu o wystosowanie do świadczeniodawców apelu o podjęcie realizacji świadczenia "pobranie materiału z szyjki macicy do przesiewowego badania cytologicznego", stanowiącego etap podstawowy profilaktyki raka szyjki macicy.
Wg danych NFZ, w tym roku w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy
przebadano zaledwie 17,42% kobiet.
W siedzibie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju firma farmaceutyczna Adamed podpisała umowę o dofinansowanie projektu pt. "Opracowanie polskiego leku stosowanego w terapii schorzeń ośrodkowego układu nerwowego: schizofrenii, depresji i lęku – badania przedkliniczne" na kwotę 16,4 mln zł z budżetu państwa.
Fundacja na Rzecz Nauki polskiej po raz trzeci przyznała subsydia dla młodych uczonych powracających do kraju z długoterminowego pobytu naukowego za granicą. Dzięki wsparciu Fundacji 15 laureatów programu POWROTY/HOMING będzie mogło rozpocząć realizację projektów badawczych w polskich ośrodkach naukowych, poprawić swoje warunki pracy oraz kontynuować międzynarodową współpracę naukową.
Na XII posiedzeniu Rada Konsultacyjna Agencji Oceny Technologii Medycznych wydała 6 nowych rekomendacji: w sprawie trastuzumabu, lanreotydu, ranelinianu strontu, temozolomidu, ranibizumabu oraz propionianu flutykazonu z salmeterolem.
Na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości ukazał się projekt nowelizacji ustaw: Kodeks karny, Kodeks postępowania karnego oraz Kodeks karny wykonawczy dotyczący przestępstw o podłożu seksualnym popełnianych wobec nieletnich.
Dyrekcja Okręgowego Szpitala Kolejowego w Lublinie poinformowała ok. 500 pracowników, że otrzymają wypłatę 10 września. Jednak pieniądze na kontach personelu OSK pojawiły się dopiero dziś. Kierownictwo lecznicy twierdzi, że opóźnieniu winny jest nowy system rozliczania z Narodowym Funduszem Zdrowia, oparty na Jednorodnych Grupach Pacjentów.
Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów zwróciło się z zapytaniem do władz Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu - jej rektora, prof. dr. hab. Ryszarda Andrzejaka, oraz dziekana Wydziału Farmaceutycznego, dr. hab. Kazimierza Gąsiorowskiego - o status homeopatii w procesie przekazywania wiedzy studentom tej uczelni.
Naczelna Rada Lekarska w kwietniu br. negatywnie oceniła zjawisko stosowania homeopatii i pokrewnych nienaukowych metod przez niektórych lekarzy i lekarzy dentystów, a także organizowanie szkoleń w tych dziedzinach przez instytucje i organizacje mające sprawować pieczę nad prawidłowym wykonywaniem zawodów medycznych.
5 września minister zdrowia Ewa Kopacz powołała 3 nowych konsultantów krajowych: w dziedzinie medycyny ratunkowej, otorynolaryngologii oraz ginekologii onkologicznej.
Przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Bolesław Piecha (PiS) zamierza zgłosić do marszałka Sejmu wniosek o zbadanie, czy oddłużenie szpitali nie wymaga zgody Komisji Europejskiej. Wówczas Bronisław Komorowski będzie musiał wystąpić do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta z wnioskiem o uzyskanie opinii KE.
Zarząd Województwa Podlaskiego przyjął 16 września stanowisko w sprawie zawierania umów na świadczenie usług z zakresu ratownictwa medycznego na kolejne 3 lata, w którym popiera racje 3 dyrekcji Wojewódzkich Stacji Pogotowia Ratunkowego.
Rada Miasta Zakopane podjęła decyzję o przystąpieniu do realizacji ogólnopolskiego programu profilaktyki nowotworowej w Polsce i przeznaczyła 160 000 zł na sfinansowanie cyklu szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiedzialnego m.in. za powstawanie raka szyjki macicy.
Eksperci programu "Odnaleźć Siebie" zwracają uwagę na niepokojącą sytuację - ponad połowa Polaków przyznaje, że niewiele wie na temat chorób psychicznych, a niemal 40% społeczeństwa nie potrafi wymienić żadnej nazwy zaburzenia psychicznego. Kontaktom z osobami chorymi często towarzyszą strach i zakłopotanie.
Stowarzyszenie Młody Lekarz wyraziło "głębokie rozczarowanie" w związku z podpisaniem 15 września rozporządzenia w sprawie specjalizacji lekarzy.
Zdaniem minister zdrowia Ewy Kopacz, reforma systemu ochrony zdrowia jest "dokładnie tam, gdzie powinna być", czyli w sejmowej Komisji Zdrowia. Według niej, jeszcze w październiku br. odbędzie się drugie i trzecie czytanie pakietu ustaw zdrowotnych, i tym samym zakończy się "trudny etap" prac nad nowymi przepisami.
SPZOZ Szpital Praski pw. Przemienienia Pańskiego w Warszawie prawdopodobnie otrzyma 4 mln zł z miejskiej kasy. Pieniądze będą wykorzystane na zakup sprzętu medycznego, bowiem obecnie lekarze pracują na wypożyczonej aparaturze. Miasto poręczy też kolejny kredyt, który w poczet spłaty długów ma zaciągnąć szpital.
12 września przy ul. Szparagowej na Teofilowie w Łodzi otwarto pierwszą w tym mieście prywatną klinikę położniczą. W uroczystej inauguracji uczestniczyli wicewojewoda łódzki Krystyna Ozga, dyrektor generalny Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego Sławomir Wasilczyk, a także wicemarszałek województwa łódzkiego Elżbieta Nawrocka.
16 września jednogłośną decyzją Zarządu Województwa Podlaskiego powołano nowego dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku. Został nim dotychczasowy dyrektor SPZOZ w Łapach, Bogdan Kalicki.
Politycy Platformy Obywatelskiej uważają, że Bolesław Piecha (Prawo i Sprawiedliwość) powinien zrezygnować z przewodniczenia sejmowej Komisją Zdrowia. - Jeśli tego nie zrobi, będziemy myśleć o jego odwołaniu - zapowiedziała wiceszefowa komisji Beata Małecka-Libera.
15 września minister zdrowia Ewa Kopacz podpisała nowelizację rozporządzenia z 20 października 2005 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (DzU. nr 213, poz. 1779 oraz z 2007 r. nr 13, poz. 85).
Zmiany są kosmetyczne, choć resort szumnie zapowiadał rewolucję w specjalizacjach lekarskich, a podstawą do wydania powyższej nowelizacji był opublikowany 8 sierpnia br. i przekazany do uzgodnień zewnętrznych liczący 94 strony projekt całkiem nowego rozporządzenia w sprawie specjalizacji.
12 września w Warszawie obradowała Rada Krajowa Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej. Związkowcy, zaniepokojeni stanowiskiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej w sprawie reformy systemu ochrony zdrowia, wystosowali pismo do przewodniczacego Rady Krajowej SLD Grzegorza Napieralskiego.