mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Nowoczesny mammograf w Gorzowie

    23 września wicewojewoda lubuski Jan Świrepo wziął udział w oficjalnym otwarciu pracowni mammograficznej. Po wielu latach starań pacjentki szpitala wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim doczekały się profesjonalnego sprzętu, który z wyjątkową dokładnością wykryje najmniejsze zmiany chorobowe. To już trzecie takie urządzenie w Gorzowie Wlkp.

  • 27 mln zł dla podlaskich szpitali

    22 września Zarząd Województwa Podlaskiego jednogłośnie podjął uchwałę w sprawie wyboru do realizacji projektów skierowanych do realizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013, Osi priorytetowej VI. Rozwój Infrastruktury Społecznej, Działania 6.2 Rozwój infrastruktury z zakresu opieki zdrowotnej.

  • Profilatyka po krakowsku

    Po 8 miesiącach realizacji programów profilaktycznych finansowanych z budżetu Miasta Krakowa, Biuro ds. Ochrony Zdrowia w Urzędzie Miasta dokonało analizy wykorzystania tych badań przez krakowian. Ratusz przeznaczył w br. kwotę 2,5 mln zł na bezpłatne badania profilaktyczne dla mieszkańców miasta, a do końca sierpnia wykorzystanych zostało zaledwie 30% dostępnych środków.

  • OZZL ostrzega

    Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy ostrzega przed niepokojem społecznym i chaosem w przypadku wprowadzenia złej reformy ochrony zdrowia. Zdaniem związkowców, stanie się tak, gdy jedynym elementem reformy będzie przekształcenie szpitali w spółki handlowe, a inne konieczne zmiany zostaną pominięte.
    Przewodniczący Zarządu Krajowego OZZL Krzysztof Bukiel przyznaje, że komercjalizacja lecznic jest potrzebna, ale - jak podkreśla - nie wystarczy.

  • Fuzja kieleckich szpitali opóźni się

    Temat połączenia Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach z Wojewódzkim Specjalitycznym Zespołem Opieki Neuropsychiatrycznej zdominował obrady sejmikowej Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Spraw Rodziny. W budynku przy ul. Kusocińskiego w Kielcach miałby mieścić się ponad 100-łóżkowy oddział psychiatryczny, który ma działać w strukturze szpitala wojewódzkiego. Wśród pracowników szpitala neuropsychiatrycznego decyzja budzi obawy.

  • Europejskie standardy w Żurawicy

    Szpital Psychiatrycznych w Żurawicy koło Przemyśla znalazł się na liście beneficjentów Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego za lata 2004-2006. Dotacja wynosząca blisko 559 tys. zł zostanie przeznaczona na modernizację żeńskiej części oddziału psychiatrycznego ogólnego nr 2.

  • Na ratunek transplantacjom

    Przeszczepianie narządów to często jedyna szansa na ratowanie życia pacjenta, bez udziału społeczeństwa nie uda się tych ludzi uratować. Dlatego tak ważne jest, by lekarze i dyrektorzy szpitali zmienili swoje nastawienie do tego problemu - powiedział prof. Wojciech Rowiński, konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej, wiceprezes Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej, podczas konferencji, jaka odbyła się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

  • Jedni walczą o podwyżki, inni je dostali

    22 września w Szpitalu Miejskim w Wodzisławiu Śląskim odbył się w godz. 10.00-12.00 strajk ostrzegawczy, zorganizowany przez NSZZ "Solidarność". W głównym korytarzu szpitala zgromadziło się kilkanaście osób z ponad 700 pracowników lecznicy, choć w referendum za strajkiem opowiedziało się ponad 300 pracowników, głównie salowe, kucharki i pozostały personel pomocniczy, a także pielęgniarki. Związkowcy oflagowali też budynek.

  • Poznań walczy z HPV

    Miasto Poznań zaplanowało na wrzesień 2008 r. rozpoczęcie działań związanych z profilaktyką raka szyjki macicy wśród poznanianek urodzonych w 1995 roku. Dziewczęta będą mogły skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko zakażeniom HPV. Świadczenia sfinansuje miasto, przeznaczając na ten cel ponad milion złotych.

  • Ruszyła akcja "Chroń to, co najcenniejsze"

    Z udziałem minister zdrowia Ewy Kopacz 22 września w Swarzędzu odbyła się konferencja "Chroń to, co najcenniejsze", inaugurująca Ogólnopolską Akcję Profilaktyki i Edukacji Zdrowotnej Kobiet. W spotkaniu zorganizowanym przez parlamentarzystki Klubu PO uczestniczył wojewoda Piotr Florek oraz wielkopolscy parlamentarzyści i przedstawiciele władz samorządowych.

  • Płaca w medycynie należy do najniższych

    Przeciętna płaca brutto (mediana) w medycynie wynosiła w okresie czerwiec-sierpień br. 2000 zł - podaje portal Money.pl. Taką samą średnią odnotowano w administracji, edukacji, turystyce i handlu. Tymczasem mediana w badaniu płac Money.pl wyniosła 2 500 zł, a średnia pensja według GUS w sierpniu 2008 r. to 3 165,14 zł.

  • Pierwszy w Opolskiem konsultant ds. geriatrii

    Wojewoda 0polski Ryszard Wilczyński wręczył powołanie na konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie geriatrii dr Andrzejowi Bunio. Jest to pierwszy konsultant wojewódzki ds. geriatrii na Opolszczyźnie.

  • Kopacz: Dobry moment na reformę

    To jest bardzo dobry moment, żeby przeprowadzić reformę, wtedy kiedy jest odpowiednie dofinansowanie szpitali - powiedziała minister zdrowia Ewa Kopacz, która 22 września wzięła udział w konferencji "Reforma ochrony zdrowia: potrzeby – wyzwania – korzyści", zorganizowanej przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych w Ośrodku Caritas Skowronek w Głuchołazach (Opolskie).

  • RPD: Do pediatry bez skierowania

    Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do minister zdrowia Ewy Kopacz z prośbą o podjęcie inicjatywy mającej na celu nowelizację ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych (DzU. nr 210, poz. 2135) tak, by możliwe było uzyskanie świadczeń pediatrycznych bez skierowania lekarza rodzinnego.

  • Technicy zaprotestują wspólnie z radioterapeutami

    Przy okazji konferencji uzgodnieniowej w Ministerstwie Zdrowia dotyczącej projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych doszło do spotkania przedstawicieli Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Radioterapii oraz Sekcji Techników Elektroradiologii Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego.

  • Ordynator zatrzymany przez CBA

    W chwilę po przyjęciu korzyści majątkowej został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne dr Andrzej Z., Zastępca Dyrektora ds. Medycznych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie i zarazem ordynator Oddziału Hematologii i Chorób Wewnętrznych tego szpitala - informuje Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA.

  • Możliwe zmiany na listach refundacyjnych

    Według informacji Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Leczniczych z 3 września br., z 7304 złożonych do 30 czerwca wniosków w procesie dostosowania dokumentacji do wymagań Prawa farmaceutycznego do 31 sierpnia przyjęto 3552, a w 3752 przypadkach dokumentacja wymaga uzupełnień przez podmioty odpowiedzialne.

  • "Fachowy zarząd receptą na udaną restrukturyzację"

    O stopniu zadłużenia szpitali decyduje przede wszystkim sposób zarządzania szpitalem - to główny wniosek z raportu "Zarządzanie środkami publicznymi w polskich szpitalach. Zadłużenie i restrukturyzacja", przygotowanego przez Elżbietę Malinowską-Misiąg, Wojciecha Misiąga i Marcina Tomalaka z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w ramach międzynarodowego programu "Transparency and Accountability".

  • PTChP apeluje o całkowity zakaz palenia

    Apel o wprowadzenie całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych do marszałka Sejmu zamierza wystosować Polskie Towarzystwo Chorób Płuc. Apel powstał podczas odbywającego się w dniach 17-20 września w Katowicach XXX Zjazdu PTChP, które zrzesza blisko 1000 lekarzy.

98854 artykuły - strona 4403 z 4943
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.