23 września wicewojewoda lubuski Jan Świrepo wziął udział w oficjalnym otwarciu pracowni mammograficznej. Po wielu latach starań pacjentki szpitala wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim doczekały się profesjonalnego sprzętu, który z wyjątkową dokładnością wykryje najmniejsze zmiany chorobowe. To już trzecie takie urządzenie w Gorzowie Wlkp.
22 września Zarząd Województwa Podlaskiego jednogłośnie podjął uchwałę w sprawie wyboru do realizacji projektów skierowanych do realizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013, Osi priorytetowej VI. Rozwój Infrastruktury Społecznej, Działania 6.2 Rozwój infrastruktury z zakresu opieki zdrowotnej.
Po 8 miesiącach realizacji programów profilaktycznych finansowanych z budżetu Miasta Krakowa, Biuro ds. Ochrony Zdrowia w Urzędzie Miasta dokonało analizy wykorzystania tych badań przez krakowian. Ratusz przeznaczył w br. kwotę 2,5 mln zł na bezpłatne badania profilaktyczne dla mieszkańców miasta, a do końca sierpnia wykorzystanych zostało zaledwie 30% dostępnych środków.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy ostrzega przed niepokojem społecznym i chaosem w przypadku wprowadzenia złej reformy ochrony zdrowia. Zdaniem związkowców, stanie się tak, gdy jedynym elementem reformy będzie przekształcenie szpitali w spółki handlowe, a inne konieczne zmiany zostaną pominięte.
Przewodniczący Zarządu Krajowego OZZL Krzysztof Bukiel przyznaje, że komercjalizacja lecznic jest potrzebna, ale - jak podkreśla - nie wystarczy.
Temat połączenia Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach z Wojewódzkim Specjalitycznym Zespołem Opieki Neuropsychiatrycznej zdominował obrady sejmikowej Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Spraw Rodziny. W budynku przy ul. Kusocińskiego w Kielcach miałby mieścić się ponad 100-łóżkowy oddział psychiatryczny, który ma działać w strukturze szpitala wojewódzkiego. Wśród pracowników szpitala neuropsychiatrycznego decyzja budzi obawy.
Szpital Psychiatrycznych w Żurawicy koło Przemyśla znalazł się na liście beneficjentów Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego za lata 2004-2006. Dotacja wynosząca blisko 559 tys. zł zostanie przeznaczona na modernizację żeńskiej części oddziału psychiatrycznego ogólnego nr 2.
Przeszczepianie narządów to często jedyna szansa na ratowanie życia pacjenta, bez udziału społeczeństwa nie uda się tych ludzi uratować. Dlatego tak ważne jest, by lekarze i dyrektorzy szpitali zmienili swoje nastawienie do tego problemu - powiedział prof. Wojciech Rowiński, konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej, wiceprezes Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej, podczas konferencji, jaka odbyła się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
22 września w Szpitalu Miejskim w Wodzisławiu Śląskim odbył się w godz. 10.00-12.00 strajk ostrzegawczy, zorganizowany przez NSZZ "Solidarność". W głównym korytarzu szpitala zgromadziło się kilkanaście osób z ponad 700 pracowników lecznicy, choć w referendum za strajkiem opowiedziało się ponad 300 pracowników, głównie salowe, kucharki i pozostały personel pomocniczy, a także pielęgniarki. Związkowcy oflagowali też budynek.
Miasto Poznań zaplanowało na wrzesień 2008 r. rozpoczęcie działań związanych z profilaktyką raka szyjki macicy wśród poznanianek urodzonych w 1995 roku. Dziewczęta będą mogły skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko zakażeniom HPV. Świadczenia sfinansuje miasto, przeznaczając na ten cel ponad milion złotych.
Z udziałem minister zdrowia Ewy Kopacz 22 września w Swarzędzu odbyła się konferencja "Chroń to, co najcenniejsze", inaugurująca Ogólnopolską Akcję Profilaktyki i Edukacji Zdrowotnej Kobiet. W spotkaniu zorganizowanym przez parlamentarzystki Klubu PO uczestniczył wojewoda Piotr Florek oraz wielkopolscy parlamentarzyści i przedstawiciele władz samorządowych.
Przeciętna płaca brutto (mediana) w medycynie wynosiła w okresie czerwiec-sierpień br. 2000 zł - podaje portal Money.pl. Taką samą średnią odnotowano w administracji, edukacji, turystyce i handlu. Tymczasem mediana w badaniu płac Money.pl wyniosła 2 500 zł, a średnia pensja według GUS w sierpniu 2008 r. to 3 165,14 zł.
Wojewoda 0polski Ryszard Wilczyński wręczył powołanie na konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie geriatrii dr Andrzejowi Bunio. Jest to pierwszy konsultant wojewódzki ds. geriatrii na Opolszczyźnie.
To jest bardzo dobry moment, żeby przeprowadzić reformę, wtedy kiedy jest odpowiednie dofinansowanie szpitali - powiedziała minister zdrowia Ewa Kopacz, która 22 września wzięła udział w konferencji "Reforma ochrony zdrowia: potrzeby – wyzwania – korzyści", zorganizowanej przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych w Ośrodku Caritas Skowronek w Głuchołazach (Opolskie).
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do minister zdrowia Ewy Kopacz z prośbą o podjęcie inicjatywy mającej na celu nowelizację ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych (DzU. nr 210, poz. 2135) tak, by możliwe było uzyskanie świadczeń pediatrycznych bez skierowania lekarza rodzinnego.
Przy okazji konferencji uzgodnieniowej w Ministerstwie Zdrowia dotyczącej projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych doszło do spotkania przedstawicieli Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Radioterapii oraz Sekcji Techników Elektroradiologii Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego.
W chwilę po przyjęciu korzyści majątkowej został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne dr Andrzej Z., Zastępca Dyrektora ds. Medycznych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie i zarazem ordynator Oddziału Hematologii i Chorób Wewnętrznych tego szpitala - informuje Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA.
Według informacji Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Leczniczych z 3 września br., z 7304 złożonych do 30 czerwca wniosków w procesie dostosowania dokumentacji do wymagań Prawa farmaceutycznego do 31 sierpnia przyjęto 3552, a w 3752 przypadkach dokumentacja wymaga uzupełnień przez podmioty odpowiedzialne.
O stopniu zadłużenia szpitali decyduje przede wszystkim sposób zarządzania szpitalem - to główny wniosek z raportu "Zarządzanie środkami publicznymi w polskich szpitalach. Zadłużenie i restrukturyzacja", przygotowanego przez Elżbietę Malinowską-Misiąg, Wojciecha Misiąga i Marcina Tomalaka z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w ramach międzynarodowego programu "Transparency and Accountability".
Apel o wprowadzenie całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych do marszałka Sejmu zamierza wystosować Polskie Towarzystwo Chorób Płuc. Apel powstał podczas odbywającego się w dniach 17-20 września w Katowicach XXX Zjazdu PTChP, które zrzesza blisko 1000 lekarzy.