mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Profilaktyczne porozumienie

    Co roku na nowotwory złośliwe zapada w Polsce ponad 130 000 osób, umiera zaś 90 000. Szczególnie groźne są: rak piersi i szyjki macicy. Szansą na zmiany tych niepokojących wskaźników jest profilaktyka.

  • Poprawki do reformy

    10 września Sejmowa Komisja Zdrowia ponownie przystąpiła do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy – Przepisy wprowadzające ustawy z zakresu ochrony zdrowia. Pracę nad nim w Komisji podjęto 4 września, ale natychmiast zawieszono, gdyż w związku z wprowadzeniem poprawek do ustaw tworzących tzw. pakiet zdrowotny, posłowie zgłosili do projektu 52 poprawki.
    Minister Ewa Kopacz ma nadzieję, że na następnym posiedzeniu Sejmu odbędzie się drugie czytanie pakietu ustaw zdrowotnych, a na początku października zakończą się prace nad nimi.

  • Zmiana w kierownictwie pomorskiego NFZ

    Dr n. med. Tadeusz Jędrzejczyk, adiunkt Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej gdańskiej Akademii Medycznej, został nowym dyrektorem ds. medycznych Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Dr Jędrzejczyk jest specjalistą z zakresu medycyny społecznej, organizacji ochrony zdrowia oraz zdrowia publicznego.

  • ISO dla Białostockiego Centrum Onkologii

    10 września nastąpiło oficjalne wręczenie certyfikatu 9001:2000 Białostockiemu Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w zakresie: Profilaktyka, diagnostyka i leczenie chorób nowotworowych.

  • Nowy konsultant krajowy ds. neurochirurgii

    Resort zdrowia poinformował, że 20 sierpnia minister Ewa Kopacz powołała do pełnienia funkcji Konsultanta Krajowego w dziedzinie neurochirurgii prof. dr hab. n. med. Tomasza Trojanowskiego z Katedry i Kliniki Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

  • Fuzja lubelskich szpitali - po analizie

    Omówieniu koncepcji połączenia 3 lubelskich szpitali, dla których organem założycielskim jest marszałek województwa lubelskiego, poświęcone było nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Lublinie.

  • Konsultacje nt. samozatrudnienia pielęgniarek

    Spotkanie dotyczące możliwości kontraktowania personelu medycznego zatrudnionego w Domach Pomocy Społecznej odbyło się w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. Inicjatorem konferencji była wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba. W spotkaniu wziął udział wicewojewoda Piotr Żołądek, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału NFZ Zofia Wilczyńska oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej i Centrali NFZ.

  • Przymusowa farmakologiczna kastracja pedofilów-recydywistów?

    Najpóźniej za miesiąc do Sejmu trafi projekt ustawy o przymusowej, farmakologicznej kastracji pedofilów-recydywistów - zapowiedziała minister zdrowia Ewa Kopacz. Przyspieszenie prac nad przepisami nakazał szef rządu. - Jeśli ktoś skrzywdził dziecko na całe życie, to nie mam w tym przypadku skrupułów, w pełni popieram premiera w takim radykalizmie - podkreśliła.

  • Skonfliktowany dyrektor odwołany

    Zarząd Województwa Podlaskiego odwołał 9 września Krzysztofa Rembelińskiego ze stanowiska dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku. Marszałek Jarosław Dworzański uzasadniając swój wniosek stwierdził, że w tej ważnej, strategicznej z punktu widzenia interesów mieszkańców placówce od wielu miesięcy trwa konflikt personalny, zwłaszcza z grupą związkowców, i nic nie wskazuje na to, by mógł być szybko zażegnany.

  • Sejmik o majątku ZOZ-ów

    Radni województwa lubuskiego przyjęli uchwałę w sprawie ustalenia zasad, na jakich samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, dla których organem założycielskim jest Województwo Lubuskie, mogą zbywać, wydzierżawiać, wynajmować, oddawać w użytkowanie oraz użyczać majątek trwały.

  • Na ratunek dzieciom

    Wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, wicewojewoda Piotr Żołądek, pełnomocnik wojewody do spraw ochrony zdrowia Grzegorz Świercz oraz członek Zarządu Województwa Mark Gos wzięli udział w spotkaniu dotyczącym utworzenia Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Kielcach.

  • Samorząd apeluje o usprawnienie szkoleń lekarzy

    8 września, na pierwszej po letniej przerwie sesji Sejmiku Województwa Mazowieckiego radni wystosowali do ministra zdrowia stanowisko w sprawie usprawnienia szkoleń lekarzy, umożliwiających uzyskanie specjalizacji w poszczególnych dziedzinach medycyny.

  • SOR, który leczył "na czarno"

    W Szpitalu Powiatu Bytowskiego w Miastku (Pomorskie) działa być może jedyny w Polsce nielegalny Szpitalny Oddział Ratunkowy. Otworzony 1 grudnia 2005 r. obiekt wciąż nie ma pozwolenia na użytkowanie, ponieważ jego obszar resuscytacyjno-zabiegowy jest za mały o 5 m2 i nie spełnia warunków technicznych określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia.

  • Specjaliści odchodzą

    Z 2 oddziałów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie zamierza odejść 5 lekarzy. Z oddziału ginekologii onkologicznej chce odejść 3 z 5 pracujących tam specjalistów. Z oddziału radioterapii wypowiedzenia miało złożyć 2 doświadczonych medyków.

  • Senat UMŁ przeciwko nepotyzmowi

    4 września Senat Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podjął uchwałę, w której wyraża przekonanie, iż zatrudnianie w tych samych jednostkach organizacyjnych krewnych w I stopniu pokrewieństwa jest niezgodne z zasadą dobrych obyczajów, jakie powinny panować w publicznej uczelni wyższej.

  • Lekarze oburzeni formą kampanii antykorupcyjnej

    Okręgowa Rada Lekarska w Katowicach zwróciła się do Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Konstantego Radziwiłła z prośbą o zajęcie stanowiska przez NRL w sprawie kampanii przeciwko korupcji, przeprowadzanej w szpitalach województwa śląskiego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

  • Od 1 października wyższa składka

    Zgodnie z uchwałą Naczelnej Rady Lekarskiej z 4 kwietnia br., opublikowaną w kwietniowym Biuletynie NRL, od 1 października zamieniają się zasady podlegania obowiązkowi opłacania składek członkowskich z tytułu przynależności do samorządu lekarzy.
    Miesięczna składka obowiązująca członka okręgowej izby lekarskiej wynosi: 40 zł - dla lekarza, lekarza dentysty, a 10 zł - dla lekarza stażysty, lekarza dentysty stażysty oraz emeryta (rencisty) wykonującego zawód lekarza lub lekarza stomatologa.

  • Ok. 1,5 mld euro z UE na zdrowie

    3 września w Warszawie odbyła się konferencja szkoleniowa dla potencjalnych Beneficjentów Priorytetu XII Bezpieczeństwo zdrowotne i poprawa efektywności systemu ochrony zdrowia Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w latach 2007-2013.

  • Rząd przeciwko propozycjom PiS dot. niektórych zawodów medycznych

    Rząd uważa, że należy wstrzymać prace legislacyjne nad poselskim projektem ustawy o niektórych zawodach medycznych autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, który 3 września przeszedł pierwsze czytanie w sejmowej Komisji Zdrowia i został skierowany do prac w podkomisji nadzwyczajnej.

  • NFZ proponuje nowe warunki umów

    Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił do konsultacji projekty zarządzeń Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów. Zarządzenia są dostępne na stronie internetowej Funduszu. Uwagi do zarządzeń należy zgłaszać drogą elektroniczną na adres sekretariat.dsoz@nfz.gov.pl.

98854 artykuły - strona 4407 z 4943
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.