Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przychyliło się do wniosku wojewody podlaskiego Macieja Żywno o wdrażanie na terenie woj. podlaskiego pilotażowego zintegrowanego systemu powiadamiania ratunkowego dla przygranicznego obszaru Polski i Litwy.
7 września w okolicach Centrum Onkologii - Instytutu im. M.Skłodowskiej na warszawskim Ursynowie odbędzie się ONKO-BIEG, zorganizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki "Sarcoma". - Pragniemy, aby ONKO-BIEG stał się kontynuacją idei, jaka przewodziła wygasłemu już biegowi im. Terry Fox'a - deklaruje Stowarzyszenie.
3 września sejmowa Komisja Zdrowia przeprowadziła pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych. Uzasadnienie projektu przedstawił poseł Ludwik Dorn (PiS). Po zakończeniu pierwszego czytania, Komisja skierowała projekt do podkomisji nadzwyczajnej.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało i przesłało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie reklamy produktów leczniczych.
Nowe przepisy mają zastąpić rozporządzenie z 16 grudnia 2002 r. w sprawie reklamy produktów leczniczych (DzU. Nr 230, poz. 1936), co resort uzasadnia koniecznością pełnej implementacji dyrektywy unijnej oraz doświadczeniami zdobytymi w trakcie obowiązywania dotychczasowego rozporządzenia.
2 września w Ministerstwie Zdrowia szefowa tego resortu Ewa Kopacz, wiceminister Marek Haber, wiceminister Mariola Dwornikowska oraz prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Paszkiewicz spotkali się z wicemarszałkami i przedstawicielami zarządów województw.
Śląski Szpital Reumatologiczno-Rehabilitacyjny im. Gen. J. Ziętka w Ustroniu (Śląskie) otrzymał pierwszą nagrodę w XII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Modernizacja Roku 2007", w kategorii "Obiekty Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej". Tytuł przyznano za modernizację szpitala, a w szczególności Działu Fizjoterapii.
Nawet ponad 400 osób z około 1500-osobowej załogi może stracić pracę w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu. Do tej pory wypowiedzenia otrzymało 59 osób, w tym 7 z tzw. białego personelu, ale są przygotowywane listy kolejnych. Plan restrukturyzacji placówki zakłada redukcję etatów o 20-30%. Związki zawodowe działające w lecznicy nie wykluczają akcji protestacyjnej.
Wprowadzenie podziału NFZ na 7 publicznych towarzystw ubezpieczeniowych jest tylko pozorną demonopolizacją płatnika - uważa Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów. Także postulowane wzmocnienie pozycji ubezpieczonego poprzez możliwość wyboru ubezpieczyciela w rzeczywistości mocno ograniczy jego prawa - twierdzi ZG ZZA.
W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym im. dr Tytusa Chałubińskiego od 15 września rozpocznie się gruntowna przebudowa bloku operacyjnego. Na ten cel przeznaczono prawie 10 milionów złotych. W związku z tym blok operacyjny jest wyłączany z użytkowania. Remont potrwa pół roku.
Urszula Michalska, przewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia, podkreśla, że podstawowym warunkiem uzyskania zgody tego związku na przekształcenia w placówkach ochrony zdrowia jest zrezygnowanie przez rząd z wymogu obowiązkowej zmiany formy prawnej SP ZOZ w spółki.
27 sierpnia Rada Powiatu Kłodzkiego uchwaliła większością 1 głosu likwidację gabinetu lekarza POZ oraz poradni pielęgniarki środowiskowej, a także Szpitala Rejonowego w Lądku-Zdroju wraz z komórkami organizacyjnymi, m.in.: izbą przyjęć, poradnią chirurgii ogólnej, pracowniami RTG, diagnostyki obrazowej, diagnostyki laboratoryjnej, USG, gastroskopową.
Wiele wskazuje na to, że w przyszłym roku powiat radomszczański uzyska ze środków Unii Europejskiej 34,8 mln złotych na wyposażenie nowego szpitala. Przedwstępna umowa w tej sprawie z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi została podpisana 26 sierpnia. Podpisanie umowy oznacza, że zostały zabezpieczone na przyszły rok środki finansowe na wyposażenie nowego szpitala w Radomsku.
2 września sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2008 r. Zmiana polega na zwiększeniu przychodów i kosztów Funduszu o ponad 5,2 mln zł - poinformował dyrektor Departamentu Finansów NFZ Dariusz Jarnutowski.
2 września sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła rządowy projekt nowelizacji ustawy z 15 kwietnia 2005 r. o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Dzięki tej noweli PZOZ-y będą mogły otrzymać z Banku Gospodarstwa Krajowego ok. 246 mln zł. Uzasadnienie projektu przedstawił wiceminister Marek Haber.
1 września rozpoczęło działalność Powiatowe Centrum Medyczne Sp. z o.o. w Wieruszowie (Łódzkie), która została powołana przez Radę Powiatu Wieruszowskiego uchwałą z 27 marca br. Działalność stricte medyczną będzie prowadził Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Powiatowy w Wieruszowie. Dotychczasowy SP ZOZ został postawiony w stan likwidacji.
Polska Izba Ubezpieczeń "z zadowoleniem" przyjęła projekt ustawy o państwowym nadzorze nad systemem powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, który ma na celu decentralizację funkcji publicznego płatnika oraz wprowadzenie konkurencji w obszarze finansowania opieki zdrowotnej.
26 sierpnia Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak spotkał się z Przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego prof. dr. hab. Alicją Chybicką, którą zaprosił do grona swoich najbliższych doradców. Celem spotkania było ustalenie zasad współpracy i wymiana poglądów na temat aktualnych problemów chorych dzieci.
Zjazd Przedstawicieli Regionów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii ustalił, że w dniu czytania projektu ustawy o szczególnych uprawnieniach pracowników zakładów opieki zdrowotnej, w godz. 10.00-12.00 odbędzie się ogólnopolska akcja protestacyjna.
2 września sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała wniosek Ministra Finansów dotyczący zmiany przeznaczenia 130 mln zł z rezerw celowych na dofinansowanie działalności zespołów ratownictwa medycznego.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało i przekazało do konsultacji projekt nowelizacji ustawy z 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (DzU. nr 169, poz. 1411).