Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan wyraziła niepokój z powodu planów wprowadzenia ustawą o państwowym nadzorze nad systemem powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego poważnej systemowej zmiany w funkcjonowaniu całego systemu ochrony zdrowia.
Zdaniem rządu, konieczne jest jednorazowe przeszacowanie wartości nieruchomości stanowiących własność zakładów opieki zdrowotnej. To jeden z wniosków przyjętych w ramach stanowiska wobec projektu ustawy - Przepisy wprowadzające ustawy z zakresu ochrony zdrowia.
Zapaść systemu ochrony zdrowia w Polsce trwa już tak długo, że nawet elektrowstrząsy w postaci odważnych decyzji, gruntownych reform, mogą okazać spóźnione - uważa Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich, która "z dużym niepokojem" przyjęła ostatnią decyzję rządu o dofinansowaniu 208 wybranych szpitali w kraju kwotą 150 mln zł.
W projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów nie ma zapisu o wprowadzeniu podziału rezydentury na dwie części i stworzeniu stanowiska "starszego rezydenta", co wpłynęłoby na różnicowanie zarobków w zależności od czasu trwania specjalizacji - zauważa OZZL w opinii do projektu.
Główny Inspektor Farmaceutyczny decyzją z 1 września wycofał z obrotu na terenie całego kraju wszystkie serie wszystkich produktów leczniczych wytwarzanych przez Pracownię / Wytwórnię Płynów Infuzyjnych przy SP ZOZ Szpital Powiatowy w Piszu (Warmińsko-mazurskie).
Zarząd Oddziału Terenowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy przy Specjalistycznym Szpitalu św. Jana w Starogardzie Gdańskim zaapelował o nieskładanie ofert w konkursie na wykonywanie świadczeń zdrowotnych, jaki ogłosiła dyrekcja lecznicy, a ewentualnych chętnych - o kontakt z Zarządem OT OZZL przy placówce.
Przedłużenie zawartej do 30 września br. ugody z wierzycielami, zahamowanie dalszego zadłużania się szpitala Akademickiego Centrum Klinicznego w ciągu najbliższych 5 miesięcy i dodatni wynik finansowy w roku przyszłym, zamiana zobowiązań krótkoterminowych na długoterminowe, koncentracja świadczeń, redukcja zatrudnienia o 700 osób, głównie administracji - to założenia planu restrukturyzacji gdańskiej polikliniki, zaakceptowane jednogłośnie 1 września przez senat Akademii Medycznej.
W lutym dyrektorom szpitali było stosunkowo łatwo podjąć decyzję o podwyżkach, ponieważ już od końca ub. roku z centrali Narodowego Funduszu Zdrowia i z Ministerstwa Zdrowia nadchodziły bardzo optymistyczne sygnały. Zapewniano, że ze względu na dobre wyniki gospodarcze do systemu wpływa więcej środków i że te pieniądze trafią do szpitali - mówi Zbigniew Swoboda, dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach.
W szpitalu powiatowym w Kraśniku (Lubelskie) trwają intensywne prace termomodernizacyjne. Starostwo i lecznica wydadzą na ten cel ponad 3 miliony złotych. Prace mają zakończyć się jesienią br. To nie znaczy jednak, że cały szpital będzie ocieplony.
Pierwsze pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego popłyną na ratujący życie nowoczesny sprzęt medyczny dla publicznego lecznictwa. 29 sierpnia marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Edward Hartwich i dyrektor ds. lecznictwa w SPZOZ Wojewódzkim Szpitalu im. dr Jana Biziela w Bydgoszczy Zbigniew Sobociński podpisali pierwszą w ramach RPO umowę o dofinansowanie, opiewającą na milion euro.
29 sierpnia wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski dokonał uroczystego otwarcia budynków nr 2 i 5 Szpitala Rejonowego w Garwolinie. Wybudowanie obiektów, w których będą się mieścić oddziały ginekologiczno-położniczy i chirurgiczny, było możliwe dzięki realizacji projektu realizowanego w ramach Kontraktu Wojewódzkiego.
Z początkiem sierpnia br. ruszyła ogólnopolska kampania "Lepszy start dla Twojego dziecka" skierowana do kobiet ciężarnych, profesjonalistów medycznych i służb socjalnych, mająca na celu uświadomienie groźnych powikłań spożywania alkoholu w czasie ciąży.
25 sierpnia minister zdrowia Ewa Kopacz podpisała nowelizacje rozporządzenia z 13 grudnia 2004 r. w sprawie świadczeń wysokospecjalistycznych finansowanych z budżetu państwa (DzU. nr 267, poz. 2661 oraz z 2006 r. nr 231, poz. 1687), wprowadzając możliwość finansowania samodzielnego przeszczepu trzustki.
28 sierpnia minister zdrowia Ewa Kopacz podpisała rozporządzenie w sprawie przekazywania informacji o programach zdrowotnych oraz wzoru dokumentu zawierającego te informacje. Rozporządzenie określa sposób oraz terminy przekazywania informacji o programach zdrowotnych oraz wzór dokumentu zawierającego informacje o programach zdrowotnych.
Ratownicy ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie okazali się najlepsi w VII Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym "Ratownictwo 2008", które 31 sierpnia zakończyły się w Białymstoku. Organizatorem imprezy była Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku oraz Instytut Ratownictwa Medycznego z Krakowa.
Rozpoczynająca się 1 września XIX edycja ogólnopolskiej akcji Żółty Tydzień to doskonała okazja do zaszczepienia się przeciwko WZW typu A i typu B. Celem akcji jest popularyzacja szczepień ochronnych i uświadomienie zagrożeń zdrowotnych związanych z tą chorobą.
29 sierpnia lekarze ze szpitala powiatowego w Stargardzie Szczecińskim zawarli ugodę ze starostą i dyrekcją placówki. Obie strony zadeklarowały, że osiągnęły porozumienie, tym samym groźba ewakuacji szpitala została zażegnana. 30 sierpnia medycy podpisali aneksy do kontraktów.
Zgodnie z informacją przekazaną przez Swiss Agency for Therapeutic Products, produkt pn. "Powertabs", reklamowany jako "środek na potencję / pobudzający erekcję", sprzedawany nielegalnie w Szwajcarii, zawiera nie umieszczoną w spisie składników potencjalnie niebezpieczną substancję aktywną - ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny.
Po rozmowach w starostwie pracownicy Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach (Świętokrzyskie) zdecydowali o zawieszeniu rozpoczętego 26 sierpnia protestu głodowego, w którym początkowo brało udział 10, a od następnego dnia - 15 osób.
Głodówka była odpowiedzią na plany przekształcenia lecznicy w spółkę. Strajkujący domagali się wstrzymania działań do czasu, gdy znane będą rozwiązania rządowe w sprawie szpitali.
Sejmik Województwa Łódzkiego przekazał 90 tys. zł na zakup nowoczesnej gamma-kamery dla Ośrodka Onkologicznego przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi. Odpowiadając na apele łódzkich lekarzy onkologów odpowiednią interpelację złożył szef Sejmiku Marek Mazur, który jest jednocześnie przewodniczącym Rady Społecznej szpitala.