mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • RPD w interesie dzieci chorych onkologicznie

    Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do minister zdrowia Ewy Kopacz o podjęcie działań na rzecz zapewnienia dzieciom cierpiącym na choroby nowotworowe skutecznych procedur leczniczych pozwalających na zrealizowanie ich prawa do szczególnej opieki zdrowotnej.

  • MZ negocjuje przyszłoroczny budżet

    Ministerstwo Zdrowia domaga się zarezerowania w przyszłorocznym budżecie prawie 2,5 mld zł, czyli blisko 80% więcej, niż wynosi limit wyznaczony przez resort finansów - informuje "Rzeczpospolita". O tym, które z postulatów uwzględnić, zdecyduje rząd.
    Rząd zamierza w przyszłym roku zmniejszyć deficyt budżetowy o 9 mld zł, a to oznacza, że resorty będą musiały oszczędniej gospodarować powierzonymi im środkami.

  • Zbyt kosztowne Centrum?

    Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk postanowił zlikwidować Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego, ponieważ z jego analiz wynika, że Centrum jest zbyt kosztowna. Roczny budżet ŚCZP wynosi 6 mln złotych, a w katowickiej centrali i dwóch filiach, bielskiej oraz częstochowskiej, pracuje 120 osób.

  • Abonamenty medyczne wolne od podatku

    Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł (sygn. III SA/Wa 625/08), że pracownicy nie muszą odprowadzać podatku od pakietów medycznych udostępnionych przez pracodawcę. Dopiero skorzystanie z takich usług ma podlegać opodatkowaniu.
    Jeśli wyrok się uprawomocni, to osoby, które do tej pory płaciły fiskusowi za otrzymane w miejscu pracy abonamenty, będą mogły się ubiegać o zwrot podatku.

  • Gorąco w koszalińskim szpitalu

    Pielęgniarki i położne ze Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie grożą strajkiem. Fiaskiem zakończyły się bowiem negocjacje płacowe z dyrekcją. Sporne kwestie dotyczą głównie zróżnicowania zarobków sióstr w zależności od stażu pracy, wykształcenia i zajmowanego stanowiska.

  • NFZ uporządkuje kolejki pacjentów

    Narodowy Fundusz Zdrowia robi porządek w kolejkach chorych. Długi okres oczekiwania na zabiegi często nie odpowiada rzeczywistym terminom, ponieważ pacjenci wpisują się do kolejek w kilku szpitalach jednocześnie i w ten sposób zawyżają listę chętnych na zabiegi.

  • Sieć defibrylatorów w Krakowie

    W ramach programu Krakowska Sieć AED "Impuls życia" od września ruszą szkolenia, które w pierwszej kolejności obejmą 300 mieszkańców Krakowa, 60 pracowników magistratu, 50 strażników miejskich i 25 strażaków. Miasto zakupi także defibrylatory. Zainstalowane zostaną m.in. na lotnisku w Balicach, w Urzędzie Miasta, na Dworcach PKP i PKS, w Sądzie Okręgowym i Bazylice Mariackiej.

  • Duże zmiany w Centrum Rehabilitacji

    22 sierpnia w Centrum Rehabilitacji im. prof. M. Weissa "STOCER" w Konstancinie-Jeziornie uroczyście przekazano do użytku wyremontowanych pomieszczeń Szpitala: Oddziału Neuroortopedii, Oddziału Urazowo-Ortopedycznego, Centralnej Sterylizatornii, zmodernizowanego Gabinetu RTG oraz szpitalnej apteki.

  • Nowi dyrektorzy śląskich szpitali

    Zarząd Województwa Śląskiego powołał nowych dyrektorów placówek ochrony zdrowia. Tomasz Niesyto został dyrektorem Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój - Wojewódzkiego Ośrodka Reumatologiczno-Rehabilitacyjnego w Goczałkowicach-Zdroju. Janusz Szymanowski został szefem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 4 w Bytomiu.

  • Zmiany w Radzie Konsultacyjnej AOTM

    Minister Zdrowia Ewa Kopacz odwołała 4 członków Rady Konsultacyjnej Agencji Oceny Technologii Medycznych, w tym jej przewodniczącego dr. hab. Rafała Niżankowskiego. W dotychczasowym składzie Rada funkcjonowała od 9 stycznia ub. roku.

  • Uczelnie szukają kandydatek na pielęgniarki

    Po raz pierwszy na Śląskim Uniwersytecie Medycznym limit miejsc na pielęgniarstwo (studia stacjonarne I stopnia) nie został wyczerpany. Brakuje 90 studentów.

  • Potrzebne krwiobusy

    W całym kraju brakuje krwi - w samej Warszawie jest jej o ok. 2/3 mniej, niż wynosi niezbędne minimum. Szpitale zmuszone są przekładać planowe operacje. W Radomiu normalnie krew oddaje ok. 80 osób dziennie, w wakacje liczba krwiodawców spadła do 30. W Gorzowie zwykle do punktu oddawania krwi zgłasza się dziennie 20 osób. Teraz 20 dawców zjawia się tygodniowo.

  • Dolny Śląsk w depresji

    Szpital psychiatryczny we Wrocławiu od 3 miesięcy pęka w szwach - informuje "Gazeta Wrocławska". O ile w lipcu ub. roku przyjęto tam 290 pacjentów, to w lipcu br. było ich 330. W całym regionie brakuje 120 miejsc.

  • e-Zdrowie w województwie kujawsko-pomorskim

    Dyrektorzy powiatowych szpitali z woj. kujawsko-pomorskiego spotkali się z władzami województwa i marszałkowskimi urzędnikami odpowiedzialnymi za ochronę zdrowia i zarządzanie unijnymi programami pomocowymi. Rozmowy dotyczyły koncepcji projektu pod nazwą "e-Zdrowie w województwie kujawsko-pomorskim", na który złożą się teleinformatyczne rozwiązania ratujące zdrowie i życie.

  • Dyrektorzy szpitali sceptycznie o wdrażaniu JGP

    Wprowadzony 1 lipca nowy system rozliczeń szpitali z Narodowym Funduszem Zdrowia, oparty na JGP, nadal budzi mieszane uczucia szefów lecznic.

  • Lubuskie szuka swojej Leśnej Góry

    Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia wspólnie z "Gazetą Lubuską" organizuje plebiscyt na najlepszego lekarza rodzinnego, lekarza specjalistę i najlepszy oddział szpitalny województwa lubuskiego.

  • Telemedycyna usprawni system ochrony zdrowia

    Dr Michał Kamiński przy współpracy dr. Mariusza Duplagi i dr. Adama Kozierkiewicza przygotował na zlecenie Konfederacji Pracodawców Polskich raport pt. "ICT w służbie ochrony zdrowia", prezentujący korzyści wynikające z upowszechnienia rozwiązań informatycznych i telemedycznych w systemie opieki zdrowotnej.

  • 100-lecie urodzin prof. Juliana Aleksandrowicza

    20 sierpnia przypada 100-lecie urodzin profesora Juliana Aleksandrowicza, który był wybitnym lekarzem, humanistą i społecznikiem, pionierem krwiodawstwa i ekologii. Jako pierwszy w Polsce zwrócił uwagę na ogromne znaczenie magnezu i innych biopierwiastków dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka i innych istot żywych. Jego całe życie przepełnione było troską o zdrowie pacjenta i zabiegami o rozwój medycyny służącej zdrowiu społecznemu.

  • Cesarskie cięcie na cenzurowanym

    Cesarskie cięcia mają się odbywać tylko wtedy, kiedy będą ku temu wskazania medyczne. Te zabiegi nie są obojętne dla zdrowia kobiety - mówi minister zdrowia Ewa Kopacz. Według informacji "Dziennika", zakaz takich zabiegów na życzenie znajdzie się w wytycznych, które opracowuje specjalny zespół działający przy Ministerstwie Zdrowia.
    - Kobieta to nie jest walizka, którą można sobie dowolnie otwierać i zamykać - mówi wiceprezes PTG Tomasz Niemiec.

  • Sercowo–Naczyniowy zamiast Obserwacyjno-Zakaźnego

    Rada Powiatu w Oświęcimiu postanowiła zlikwidować Oddział Obserwacyjno-Zakaźny tamtejszego Szpitala Powiatowego im. św. Maksymiliana i wynająć pomieszczenia po nim bez przetargu na 10 lat spółce z Krakowa, która uruchomi Centrum Interwencji Sercowo–Naczyniowych.

98854 artykuły - strona 4413 z 4943
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.