mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Pierwsza bajka animowana o przeszczepach

    Powstał pierwszy polski film animowany o przeszczepach. Jednym z jego pomysłodawców i scenarzystów jest gorzowianin, prezes stowarzyszenia "Życie po przeszczepie" i wiceprezes Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej Krzysztof Pijarowski. Współautorem scenariusza jest Przemysław Petryszyn ze Studia RDF.

  • Cukrzycy popierają uniezależnienie diabetologii

    Polskie Stowarzyszenie Diabetyków wystosowało pismo do Krajowego Konsultanta w dziedzinie diabetologii prof. dr. hab. Krzysztofa Strojka oraz do minister zdrowia Ewy Kopacz w sprawie specjalizacji diabetologicznej.

  • Problemy onkologii dziecięcej w systemie JGP

    Zdaniem "Dziennika", dziecięcym klinikom onkologicznym w całym kraju grozi bankructwo, gdyż Narodowy Fundusz Zdrowia zaniża koszty leczenia chorych na raka dzieci średnio o ok. 25-30%. Według doniesień gazety, onkolodzy z całej Polski niedawno spotkali się, żeby ustalić wspólną strategię działania. - Jednym z postulatów był ewentualny bojkot umów z Funduszem - mówi dyrektor medyczny Szpitala Wojewódzkiego w Koninie Arkadiusz Kubacki.

  • Marszałek chce łączyć szpitale

    Urząd Marszałkowski w Lublinie chce połączyć podległe mu placówki ochrony zdrowia. Zdaniem marszałka Arkadiusza Bratkowskiego, który w zarządzie województwa odpowiada za opiekę zdrowotną, usługi wykonywane przez szpitale się dublują, a lecznice niepotrzebnie ze sobą konkurują. Bratkowski przygotowuje szczegółowy plan zmian i we wrześniu wyniki prac ma przedstawić sejmikowi województwa.

  • Razem zmieniajmy cukrzycę

    Razem zmieniajmy cukrzycę - to hasło światowej kampanii edukacyjnej, której polski etap rozpoczął się 16 sierpnia w Świnoujściu. W kampanii w Polsce wziął udział prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

  • Pielęgniarki walczą o pracę

    Pielęgniarki i położne ze Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach, które w ramach restrukturyzacji placówki znalazły się na liście do zwolnienia z pracy, nie zgadzają się z tą decyzją dyrekcji. Te, które otrzymały wypowiedzenia, składają pozwy do sądu. Pierwsza rozprawa odbędzie się 26 sierpnia.

  • Zdrowotny kompromis

    Posłowie opozycji - Prawa i Sprawiedliwości oraz SDPL-Nowej Lewicy - wspólnie przygotowują i zgłoszą poprawkę do projektu ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, forsowanego w Sejmie przez Platformę Obywatelską. Jeśli koalicja rządowa zgodzi się na proponowane zmiany, opozycja poprze projekt PO, w przeciwnym wypadku - będzie apelować do prezydenta o zawetowanie ustawy.

  • Profilaktyczna akcja w Kujawsko-Pomorskiem

    Przez całe lato Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Toruniu prowadzi program profilaktyczny "Zdrowy może więcej", proponując badania i rozmowę o zdrowiu podczas plenerowych festynów w miejscowościach całego regionu.

  • Łódź chce mieć PET

    Łódź być może wkrótce doczeka się pozytonowego tomografu emisyjnego. W całej Polsce ma go na razie jedynie 6 ośrodków: Wrocław, Poznań, Bydgoszcz, Gliwice, Kielce oraz Warszawa (gdzie są dwa takie urządzenia).

  • Starania o rozbudowę szpitala

    O ochronie zdrowia i funkcjonowaniu szpitala powiatowego rozmawiał 14 sierpnia z samorządowcami powiatu limanowskiego członek Zarządu Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak. W spotkaniu uczestniczyli gospodarze powiatu: starosta Jan Puchała, wicestarosta Franciszek Dziedzina, dyrekcja szpitala, a także radna województwa Urszula Nowogórska i poseł na Sejm RP Bronisław Dudka.

  • 17. Międzynarodowa Konferencja nt. walki z AIDS

    W dniach 3–8 sierpnia w stolicy Meksyku pod hasłem "Powszechne działanie Teraz" odbyła się XVII Międzynarodowa Konferencja dotycząca walki z AIDS. Uczestniczyło w niej ok. 22 000 osób, a wśród nich politycy, naukowcy, lekarze, przedstawiciele organizacji rządowych i pozarządowych oraz osoby żyjące z HIV/AIDS z całego świata. Towarzyszyło im ok. 3 000 dziennikarzy, na bieżąco relacjonujących wydarzenia.

  • Wojewoda blokuje sprzedaż przychodni

    Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk zakwestionował uchwałę Rady Miasta Częstochowy o sprzedaży przychodni, która zapadła 30 czerwca br.

  • Nowy ośrodek dla pacjentów z chorobą Alzheimera

    Ośrodek przeznaczony dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera, ich rodzin i opiekunów otwarło w Gliwicach Śląskie Towarzystwo "POMOST". Centrum mieści się w siedzibie Kolegium Nauczycielskiego w Gliwicach, a jego utworzenie było możliwe dzięki współfinansowaniu przez Fundację "Wspólna Droga".

  • Wojewoda chce odciążyć SOR

    Wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba na specjalnej konferencji prasowej przypomniała pacjentom o możliwości korzystania z ambulatoryjnej pomocy medycznej. Chodzi o rozwiązania, które mają odciążyć Szpitalny Oddział Ratunkowy zlokalizowany na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na kieleckim Czarnowie.

  • Powiaty: Komercjalizacja ZOZ-ów jest konieczna

    Konwent Starostów i Wicestarostów Lubuskich zwrócił się do opinii publicznej, Związku Powiatów Polskich, innych Konwentów, a także do wojewody i marszałka oraz parlamentarzystów lubuskich o poparcie reformy systemu ochrony zdrowia "w najlepszym dla Polski kształcie".

  • Medyczna pomoc dla Gruzji

    W odpowiedzi na prośbę lekarzy ze Związku Polonii Medycznej w Gruzji Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" oraz Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" przystąpiły do zorganizowania pomocy dla lekarzy pracujących w Centralnym Szpitalu Wojskowym w Gori. Pomoc stanowić będą leki i środki pierwszej pomocy oraz artykuły higieny osobistej.

  • OZZL o decentralizacji NFZ

    Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy uważa za rozsądne i uzasadnione merytorycznie powołanie Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych i powierzenie mu nadzoru nad systemem powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, w miejsce dotychczasowego nadzoru Ministerstwa Zdrowia nad Narodowym Funduszem Zdrowia.

  • 4 akredytacje CMJ

    Kolejne cztery szpitale z powodzeniem przeszły procedurę akredytacyjną Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Każda z lecznic otrzymała pełną, trzyletnią akredytację. Tym samym liczba szpitali z akredytacją CMJ zwiększyła się do 72.

  • Kalkulator punktów edukacyjnych

    W związku ze zbliżającym się końcem pierwszego okresu rozliczeniowego punktów edukacyjnych (5 listopada 2008 roku) Śląska Izba Lekarska przygotowała "Kalkulator punktów edukacyjnych".

  • Coraz więcej donatorów zwłok

    W tym roku 110 osób wyraziło w swoich testamentach życzenie podarowania swych zwłok Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu. W ciągu 5 lat trwania Programu Świadomej Donacji Zwłok wolę taką wyraziło ponad 300 osób.

98865 artykułów - strona 4415 z 4944
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.