mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Starosta odgraża się lekarzom

    Dyrektor szpitala powiatowego w Lublińcu (Śląskie) szuka chętnych do pracy na liczącym 30 łóżek oddziale pediatrii. Problem powstał kilka tygodni temu, gdy poprzedni ordynator skorzystał z propozycji pracy za granicą, a po nim wypowiedzenia umów o pracę złożyli wszyscy lekarze. Część z nich także wybiera się za granicę, inni wolą pracować w przychodni, a w szpitalu chcą mieć jedynie dyżury.

  • Nowy sprzęt w słupskim szpitalu

    Na Oddział Okulistyczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku został zakupiony nowy sprzęt poszerzający diagnostykę i leczenie: laser neodymowy JAG do wykonywania lapsulotomii tylnej oraz irdektomii w leczeniu jaskry , a także pachymetr do badania grubości rogówki.

  • Pogotowie musi oddać 2 mln zł

    Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku musi zwrócić 1,85 mln zł Narodowemu Funduszowi Zdrowia z powodu niewykonania warunków kontraktu w 2007 r. NFZ już złożył doniesienie do prokuratury na poprzedniego dyrektora pogotowia Ryszarda Wiśniewskiego. Do tej pory prokurator nie przedstawił mu żadnych zarzutów.

  • O przekształceniach w SP ZOZ-ach

    Zarząd województwa kujawsko-pomorskiego przyjął 19 sierpnia stanowisko dotyczące zasad przekształceń własnościowych w ambulatoryjnych zespołach opieki zdrowotnej podlegających obecnie samorządowi województwa. Wynika z niego, że samorządowe władze regionu będą przyjmować wnioski o udział w restrukturyzacji wyłącznie od spółek pracowniczych, w których wszystkie udziały posiadają aktualnie zatrudnieni w tych placówkach.

  • UM w Poznaniu będzie uczył arteterapii

    Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr hab. Grzegorz Bręborowicz zarządzeniem z 5 sierpnia na Wydziale Nauk o utworzył Podyplomowe Studium Arteterapii.

  • Budżet NFZ rośnie szybciej niż PKB

    Narodowy Fundusz Zdrowia zaplanował w przyszłym roku przychody na poziomie ponad 56,5 mld zł. To o ponad 8,4 mld zł więcej, niż wynosi najnowsza (z 20 czerwca) prognoza Funduszu na rok bieżący. W 2010 r. środków w systemie ochrony zdrowia ma być jeszcze więcej, bo rząd planuje podniesienie składki na ubezpieczenie zdrowotne z 9 do 10% (co ma przynieść - wg szacunków resortu zdrowia - ok. 6,1 mld zł).

  • Wrocławska klinika chce pozwać NFZ

    Akademicki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu zamierza pozwać Dolnośląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia o 800 tys. zł za leczenie niestandardowe. Dolnośląski NFZ nie płaci za tego rodzaju leczenie, tłumacząc się zarządzeniem prezesa centrali.

  • Medyczne przygotowania do Euro 2012

    21 sierpnia na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach odbędą się warsztaty dotyczące zabezpieczenia medycznego podczas Euro 2012 w Polsce. Organizatorem spotkania jest spółka PL2012 i koordynator krajowy ds. opieki medycznej dr n. med. Elżbieta Lipska.

  • Zbyt ciężkie tornistry

    W związku ze zbliżającym się rokiem szkolnym Odział Higieny Dzieci i Młodzieży w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp. zaapelował do rodziców, opiekunów i nauczycieli o zwrócenie uwagi na zakup odpowiedniego tornistra/plecaka dla dziecka oraz dostosowanie ciężaru tornistra do wymagań ergonomii.

  • Pierwsza bajka animowana o przeszczepach

    Powstał pierwszy polski film animowany o przeszczepach. Jednym z jego pomysłodawców i scenarzystów jest gorzowianin, prezes stowarzyszenia "Życie po przeszczepie" i wiceprezes Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej Krzysztof Pijarowski. Współautorem scenariusza jest Przemysław Petryszyn ze Studia RDF.

  • Cukrzycy popierają uniezależnienie diabetologii

    Polskie Stowarzyszenie Diabetyków wystosowało pismo do Krajowego Konsultanta w dziedzinie diabetologii prof. dr. hab. Krzysztofa Strojka oraz do minister zdrowia Ewy Kopacz w sprawie specjalizacji diabetologicznej.

  • Problemy onkologii dziecięcej w systemie JGP

    Zdaniem "Dziennika", dziecięcym klinikom onkologicznym w całym kraju grozi bankructwo, gdyż Narodowy Fundusz Zdrowia zaniża koszty leczenia chorych na raka dzieci średnio o ok. 25-30%. Według doniesień gazety, onkolodzy z całej Polski niedawno spotkali się, żeby ustalić wspólną strategię działania. - Jednym z postulatów był ewentualny bojkot umów z Funduszem - mówi dyrektor medyczny Szpitala Wojewódzkiego w Koninie Arkadiusz Kubacki.

  • Marszałek chce łączyć szpitale

    Urząd Marszałkowski w Lublinie chce połączyć podległe mu placówki ochrony zdrowia. Zdaniem marszałka Arkadiusza Bratkowskiego, który w zarządzie województwa odpowiada za opiekę zdrowotną, usługi wykonywane przez szpitale się dublują, a lecznice niepotrzebnie ze sobą konkurują. Bratkowski przygotowuje szczegółowy plan zmian i we wrześniu wyniki prac ma przedstawić sejmikowi województwa.

  • Razem zmieniajmy cukrzycę

    Razem zmieniajmy cukrzycę - to hasło światowej kampanii edukacyjnej, której polski etap rozpoczął się 16 sierpnia w Świnoujściu. W kampanii w Polsce wziął udział prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

  • Pielęgniarki walczą o pracę

    Pielęgniarki i położne ze Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach, które w ramach restrukturyzacji placówki znalazły się na liście do zwolnienia z pracy, nie zgadzają się z tą decyzją dyrekcji. Te, które otrzymały wypowiedzenia, składają pozwy do sądu. Pierwsza rozprawa odbędzie się 26 sierpnia.

  • Zdrowotny kompromis

    Posłowie opozycji - Prawa i Sprawiedliwości oraz SDPL-Nowej Lewicy - wspólnie przygotowują i zgłoszą poprawkę do projektu ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, forsowanego w Sejmie przez Platformę Obywatelską. Jeśli koalicja rządowa zgodzi się na proponowane zmiany, opozycja poprze projekt PO, w przeciwnym wypadku - będzie apelować do prezydenta o zawetowanie ustawy.

  • Profilaktyczna akcja w Kujawsko-Pomorskiem

    Przez całe lato Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Toruniu prowadzi program profilaktyczny "Zdrowy może więcej", proponując badania i rozmowę o zdrowiu podczas plenerowych festynów w miejscowościach całego regionu.

  • Łódź chce mieć PET

    Łódź być może wkrótce doczeka się pozytonowego tomografu emisyjnego. W całej Polsce ma go na razie jedynie 6 ośrodków: Wrocław, Poznań, Bydgoszcz, Gliwice, Kielce oraz Warszawa (gdzie są dwa takie urządzenia).

  • Starania o rozbudowę szpitala

    O ochronie zdrowia i funkcjonowaniu szpitala powiatowego rozmawiał 14 sierpnia z samorządowcami powiatu limanowskiego członek Zarządu Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak. W spotkaniu uczestniczyli gospodarze powiatu: starosta Jan Puchała, wicestarosta Franciszek Dziedzina, dyrekcja szpitala, a także radna województwa Urszula Nowogórska i poseł na Sejm RP Bronisław Dudka.

  • 17. Międzynarodowa Konferencja nt. walki z AIDS

    W dniach 3–8 sierpnia w stolicy Meksyku pod hasłem "Powszechne działanie Teraz" odbyła się XVII Międzynarodowa Konferencja dotycząca walki z AIDS. Uczestniczyło w niej ok. 22 000 osób, a wśród nich politycy, naukowcy, lekarze, przedstawiciele organizacji rządowych i pozarządowych oraz osoby żyjące z HIV/AIDS z całego świata. Towarzyszyło im ok. 3 000 dziennikarzy, na bieżąco relacjonujących wydarzenia.

98854 artykuły - strona 4414 z 4943
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.