mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Gorzowski szpital stara się o uczelnię

    Dyrekcja Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim opracowuje procedury uruchomienia drugiej w kraju (po Opolu) Wyższej Medycznej Szkoły Zawodowej. Uczelnia kształciłaby na poziomie licencjata pielęgniarki, położne i ratowników medycznych, a także inżynierów eksploatacji sprzętu medycznego czy inżynierów radiologii.

  • Przeprowadzka oddziałów

    12 sierpnia wicewojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz poprowadziła naradę w sprawie planowanego przeniesienia z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie do Szpitala MSWiA w Rzeszowie oddziału neurologii i oddziału rehabilitacji.

  • Kontrowersje wokół lekarskich płac

    Po przeanalizowaniu zarobków w 384 lecznicach resort zdrowia podał, że są publiczne szpitale, gdzie ordynatorzy i lekarze zarabiają, łącznie z wynagrodzeniem za dyżury, do 30 tys. zł brutto miesięcznie.

  • Jedyny na Podkarpaciu

    Jedyny na Podkarpaciu cytomammobus rozpoczął 1 sierpnia badania mieszkanek Jarosławia. Z bezpłatnej mammografii i cytologii można skorzystać do 22 sierpnia tuż pod Ratuszem. Władze miasta pomogły nawet wysłać zaproszenia. - Popieram tę akcję, bo uświadamia ona jak ważna jest profilaktyka. Być może dzięki temu uratujemy komuś życie lub zdrowie - mówi burmistrz Andrzej Wyczawski.

  • MZ reguluje wykonywanie 23 zawodów medycznych

    Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych, który ma wprowadzić mechanizmy mające zapewnić dostęp do wykonywania zawodu tylko profesjonalistom.
    Z uwagi na fakt, iż nie ma w Polsce jednolitych zasad określających dostęp do wykonywania tych zawodów, zdarza się, że w systemie ochrony zdrowia pracują osoby, które nie posiadają właściwych kwalifikacji zawodowych, a wykonują zawód medyczny na zasadzie przyuczenia do zawodu na stanowisku pracy - przyznaje resort.

  • OZZL: Informacje o płacach lekarzy są nierzetelne

    Informacje o wynagrodzeniach lekarzy po raz kolejny interpretowane są w sposób skrajnie nierzetelny, jakby w celu wprowadzenia odbiorców w błąd i sprowokowania społecznej agresji wobec lekarzy domagających się wzrostu wynagrodzeń - oświadczył Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w związku z publikacją wyników ankiety Ministerstwa Zdrowia dotyczącej wynagrodzeń lekarzy zatrudnionych w szpitalach.

  • Pielęgniarki żadają zapłaty za nadwykonania

    O przekazaniu środków dla szpitali za zrealizowane nadkontraktowe świadczenia zdrowotne w 1. połowie br. rozmawiali 11 sierpnia w siedzibie Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawiciele wojewódzkich władz samorządowych, konwentu starostów województwa lubelskiego, dyrektorzy szpitali klinicznych, wojewódzkich, resortowych, powiatowych oraz organizacji związkowych działających w ochronie zdrowia, a także wojewoda lubelski Genowefa Tokarska.

  • VAT od charytatywnych SMS-ów zasili szpitale

    Ministerstwo Finansów chce przekazać szpitalom dotację odpowiadającą wysokości podatku VAT od charytatywnych sms-ów przesłanych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wynika to z odpowiedzi na interpelację posłów Platformy Obywatelskiej w sprawie podatku VAT pobieranego od charytatywnych sms-ów, udzielonej przez wiceminister finansów Elżbietę Chojnę-Duch.

  • Modernizacja w szpitalach Opolszczyzny

    8 miesięcy trwał remont oddziału ginekologicznego Wojewódzkiego Szpitala Ginekologiczno-Położnicznego i Noworodków w Opolu. 12 sierpnia liczący oddział został oddany do użytku. Po remoncie w każdym pokoju jest oddzielny węzeł sanitarny i maksymalnie 2-3 łóżka (wcześniej było ich 5-6). Liczbę łóżek zmniejszono z 22 do 14.

  • Nowy konsultant w dziedzinie hematologii

    Wicewojewoda opolski Antoni Jastrzembski wręczył powołanie na stanowisko konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie hematologii prof. Irenie Frydeckiej. Jastrzembski złożył jej serdeczne gratulacje i życzył sukcesów podczas sprawowania funkcji konsultanta.

  • Współpraca polskich i słowackich ratowników

    11 sierpnia w Popradzie (Słowacja) podpisana została umowa o współpracy podczas wykonywania akcji ratunkowych w rejonach przygranicznych pomiędzy Air Transport Europe ze Słowacji i Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

  • Rząd pomoże 208 szpitalom

    Podczas dzisiejszego posiedzenia rząd przyjął nowelizację uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pn. "Wzmocnienie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli", przedłożoną przez minister zdrowia.
    Uchwała zawiera wykaz 208 szpitali, które zostaną dofinansowane w ramach programu w 2. połowie br. Chodzi o placówki mające powyżej 400 łóżek, których właścicielem jest samorząd terytorialny.

  • "Dziennik": Europejskie pensje lekarzy

    Jak podaje "Dziennik", powołując się na raport przygotowany dla Ministerstwa Zdrowia, lekarze z II stopniem specjalizacji w Polsce zarabiają średnio 7211 zł brutto, specjaliści I st. - przeciętnie 6621 zł, a medycy bez specjalizacji - 5160 zł. Są to jednak sumy liczone razem z wynagrodzeniami za dyżury.

  • RPO o raportach o zdrowiu polityków

    Od funkcjonariuszy publicznych oczekujemy sprawnego i rzetelnego działania w sprawach państwa i obywateli. A to wymaga odpowiedniego stanu zdrowia. Stąd informacja o stanie zdrowia polityków powinna podlegać ocenie opinii publicznej - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

  • NIK sprawdzi zadłużony szpital

    Najwyższa Izba Kontroli we wrześniu rozpocznie kontrolę finansów warszawskiego Szpitala na Solcu. Placówka jest w coraz gorszej kondycji, jej zadłużenie sięga 40 mln zł. Na początku br. w lecznicy pojawił się komornik. Od tej chwili szpital wypłaca pensje załodze w ratach, w związku z czym z pracy odeszło już ponad 200 osób.

  • PiS krytykuje zmiany w radach społecznych szpitali

    Celowe usuwanie przedstawicieli opozycji z rad społecznych szpitali podległych samorządowi na Śląsku zarzuca zarządowi województwa śląskiego regionalne PiS. Przedstawiciele partii obawiają się, że to pogorszy kontrolę społeczną nad ochroną zdrowia w regionie.

  • Nowa podspecjalizacja w ginekologii i położnictwie?

    Grupa Robocza Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, w składzie: dr hab. Mirosław Wielgoś, dr med. Robert Bartkowiak, dr med. Dorota Bomba-Opoń, dr med. Dariusz Borowski, dr med. Bartosz Czuba, opracowała projekt podspecjalizacji z medycyny matczyno-płodowej.

  • "Mamy zbyt wiele zbyt szczegółowych specjalizacji"

    Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało ułatwienie lekarzom uzyskiwania tytułu specjalisty poprzez "udrożnienie i uelastycznienie systemu specjalizacji lekarskich". Jednak nie brakuje głosów krytycznych wobec projektu rozporządzenia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów.

  • Ratownicy porozumieli się z MZ

    11 sierpnia minister zdrowia Ewa Kopacz spotkała się z przedstawicielami związków zawodowych i stowarzyszeń. Ponad dwugodzinne spotkanie poświęcone było funkcjonowaniu systemu ratownictwa medycznego w Polsce - informuje rzecznik MZ Jakub Gołąb.

  • Eksperci o decentralizacji NFZ

    Zgodnie z planami Ministerstwa Zdrowia, w 2010 r. może dojść do formalnego podziału Narodowego Funduszu Zdrowia na 7 Publicznych Towarzystw Ubezpieczeń Zdrowotnych, z siedzibami w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie oraz we Wrocławiu.

98865 artykułów - strona 4416 z 4944
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.