Z kraju

  • Licencjat uznany - pielęgniarki wyjadą?

    Przedstawiciele Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych ostrzegają, że niedługo zwiększyć się może liczba pielęgniarek, które zdecydują się wyemigrować z kraju. Wczoraj Ministerstwo Zdrowia poinformowało bowiem, że osoby posiadające licencjat z pielęgniarstwa oraz licencjat z położnictwa mają prawo do automatycznego uznania ich kwalifikacji w państwach Unii Europejskiej.

  • Cztery kolejne szpitale z akredytacją CMJ

    Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia przynało akredytacje kolejnym czterem szpitalom.

  • Debata o zdrowiu, albo wniosek o wotum nieufności

    Jeżeli na początku lipca w Sejmie nie odbędzie się debata nt. służby zdrowia, PiS rozważy złożenie wniosku o  wotum nieufności wobec minister zdrowia Ewy Kopacz – stwierdził szef klubu parlamentarnego PiS Przemysław Gosiewski.

  • ISO dla szpitala w Słupsku

    Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku otrzymał certyfikat ISO9001. Słupski szpital starał się o przyznanie ISO ponad rok. Dyrektor Ryszard Stus podkreśla, że nie oznacza to końca kłopotów z brakiem lekarzy i pieniędzy na leczenie pacjentów.

  • Nowa szefowa Pomorskiego NFZ

    Dorota Pieńkowska objęła obowiązki dyrektora Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Na razie nie wiadomo kto będzie dyrektorem medycznym w Gdańsku. Kilkanaście dni temu z funkcji tej zrezygnowała Elżbieta Rucińska-Kulesz, która od marca pełniła również obowiązki dyrektora oddziału.

  • Kościół o bioetyce

    Bioetyka to główny temat dwudniowego zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które rozpoczęło się wczoraj w Katowicach. Uczestniczący w nim biskupi wysłuchali referatów dotyczących bioetyki oraz powołali zespół ds. bioetycznych przy KEP.

  • Medal Dobrego Samarytanina dla lekarzy z Gdańska

    Prof. dr hab. med. Anna Balcerska, kierownik Kliniki Pediatrii, Hematologii, Onkologii i Endokrynologii Akademii Medycznej w Gdańsku oraz dr med. Ewa Bień, adiunkt kliniki, uhonorowane zostały Medalami Dobrego Samarytanina.

  • Nowe urządzenia dla podkarpackich szpitali

    18 czerwca przebywająca na Podkarpaciu minister zdrowia Ewa Kopacz spotkała się w Brzozowie z lekarzami i dyrekcją Szpitala Powiatowego. Z udziałem przedstawicieli samorządu powiatowego rozmawiano o problemach lecznictwa onkologicznego oraz niezbędnych inwestycjach w modernizację bazy szpitalnej.

  • System lecznictwa onkologicznego i neonatologicznego na Dolnym Śląsku

    16 czerwca odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowane zostały raporty na temat kierunków zmian w lecznictwie onkologicznym oraz opiece neonatologicznej na Dolnym Śląsku.

  • Kontrola leków w Polsce jest niewystarczająca

    Według ekspertów w naszym kraju kontrola rynku leków i wyrobów medycznych jest niewystarczająca. Ich zdaniem, w związku z tym istnieje pilna konieczność wprowadzenia nowych regulacji prawnych.

  • 250 mln zł dla gospodarnych

    254 mln zł, które zostały z restrukturyzacji szpitali ma zostać przeznaczone na premię dla szpitali, które były dobrze zarządzane i nie zadłużyły się – obiecała minister zdrowia Ewa Kopacz.

  • Szpital Praski jednak z dotacją

    W Szpitalu Praskim w Warszawie już niedługo zostaną wznowione prace nad jego rozbudową. Placówka dostanie 21 mln zł dotacji od władz miasta.

  • Otwarcie Pracowni Tomografii Komputerowej w Namysłowie

    W Szpitalu Rejonowym w Namysłowie otwarto Pracownię Tomografii Komputerowej. Namysłowski tomograf to siódme tego typu urządzenie na Opolszczyźnie.

  • Przemyśl - najlepsze wyjście to komercjalizacja

    Komercjalizacja poprzedzona fachowym audytem to zdaniem minister zdrowia Ewy Kopacz, najlepsze rozwiązanie dla zadłużonego na 50 mln zł Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu.

  • Będzie powtórka białego miasteczka?

    Kilkaset pielęgniarek ma przyjechać jutro do Warszawy. Mają domagać się wycofania z Sejmu ustaw zdrowotnych. Ostrzegają, że w przypadku niespełnienia ich żądań powtórzą protest pod kancelarią premiera.

  • Toruński Szpital Dziecięcy uratowany

    Oddział chirurgii w Szpitalu Dziecięcym w Toruniu będzie istniał. Po wielotygodniowych poszukiwaniach znalazł sie chętny na stanowisko ordynatora. Od dwóch tygodni wstrzymane były tam planowe zabiegi.

  • Cały personel złoży wypowiedzenia

    30 pielęgniarek z Zakładu Opieki Długoterminowej w Katowicach Janowie zakończyło protest i powraca dzisiaj do pracy. To koniec dobrych wiadomości. W środę wszystkie składają wypowiedzenia.

  • OZZL: Oceniać trzeba rząd a nie ministra

    Zarząd Krajowy OZZL odniósł się do upublicznionej wczoraj oceny minister zdrowia Ewy Kopacz, publikując oświadczenie, w którym zwraca uwagę, że decydującą rolę w reformowaniu ochrony zdrowia odgrywa nie minister zdrowia, ale premier i cały rząd. Zdaniem OZZL ewentualna zmiana ministra zdrowia nie ma sensu, chyba, że ma służyć jedynie medialnemu wizerunkowi rządu.

  • Co trzeci szpital nie spełni norm NFZ

    Dyrektorzy szpitali z mniejszych miejscowości szacują, że niedługo co trzeci szpital może nie spełniać wymagań NFZ decydujących o podpisaniu z nimi umowy. Chodzi o zapis dotyczący wymagań stawianych oddziałom intensywnej terapii, w których od lipca liczba łóżek ma stanowić przynajmniej 2 proc. wszystkich miejsc w szpitalu.

  • Ratownicy zamiast pielęgniarek

    Dyrektorzy łódzkich szpitali coraz częściej niedobory kadry pielęgniarskiej starają się uzupełnić zastępując siostry ratownikami. W większości łódzkich lecznic brakuje po kilkanaście i więcej pielęgniarek.

98888 artykułów - strona 4436 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.