mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Położniczy kryzys w Warszawie

    Oddziałowi ginekologiczno-położniczemu w Szpitalu Śródmiejskim na Solcu w Warszawie grozi ewakuacja, ponieważ najprawdopodobniej w maju na oddziale liczacym 45 łóżek zostanie tylko 3 lekarzy. Od początku roku z oddziału odeszło już 5 lekarzy. Brakuje też pielęgniarek, położnych i salowych - grafik dyżurów obsadzony jest tylko do 13 maja.

  • Potrzeba profilaktyki jodowej wciąż aktualna

    Ponad 40% kobiet w ciąży nie przyjmuje zalecanych dawek jodu, niezbędnych do prawidłowego rozwoju płodu - poinformował przewodniczący Polskiej Komisji ds. Kontroli Zaburzeń Niedoboru Jodu, prof. Zbigniew Szybiński. - Kobiety powinny przyjmować zalecaną dawkę jodu (100-150 µg) od momentu stwierdzenia poczęcia dziecka, do zakończenia karmienia piersią - dodał.

  • Szpital w remoncie

    25 kwietnia w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim oddano do użytku po miesiącu prac odremontowany Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, który ostatnio remontowany był kilkadziesiąt lat temu.

  • Nowe władze Towarzystwa Internistów Polskich

    Prof. dr hab. med. Jacek Musiał z II Katedry Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego będzie Prezesem Towarzystwa Internistów Polskich przez najbliższą kadencję 2008-2012. Prezesem elektem następnej kadencji został prof. dr hab. med. Andrzej Szczeklik.

  • Lekarze ustąpili, kontrakty podpisane

    Ponad 90 suwalskich lekarzy chce podpisać nowe umowy o pracę. Sytuacja w szpitalu jest już opanowana - informuje dyrektor placówki Dariusz Górski. To oznacza, że lecznica będzie funkcjonowała nadal w dotychczasowym zakresie.

  • "Za 5 lat nie będzie miał kto leczyć"

    Wytworzyła się 10-letnia luka pokoleniowa. Za 5 lat nie będzie miał kto leczyć - mówi Grzegorz Krzyżanowski, przewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi. - Średnia wieku chirurga w naszym regionie wynosi 59 lat. Tych, którzy zbliżają się do wieku emerytalnego, nie będzie miał kto zastąpić - przewiduje Krzyżanowski.

  • "Schizofrenia - otwórzcie drzwi"

    Wiec, przejście od Bramy Krakowskiej do Placu Litewskiego i parada motocykli rozpoczęły w Lublinie Dni Solidarności z Osobami Chorymi Psychicznie. Są one obchodzone pod hasłem "Schizofrenia - otwórzcie drzwi".

  • RPO o sytuacji w więziennej ochronie zdrowia

    Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Prezesa Rady Ministrów w sprawie powołania międzyresortowej komisji, która zbada i oceni poziom pracy i potrzeby więziennej ochrony zdrowia w związku z trudnościami w wypełnianiu przez służbę więzienną ustawowego zadania, jakim jest zapewnienie osobom pozbawionym wolności właściwej opieki zdrowotnej.

  • Apel TIP o podjęcie reform systemu ochrony zdrowia

    Uczestnicy XXXVI Zjazdu Towarzystwa Internistów Polskich podjęli decyzję o sformułowaniu listu otwartego do Premiera Donalda Tuska z apelem o podjęcie odwlekanych od wielu lat niezbędnych reform systemu ochrony zdrowia. Przyłączamy się do apelu i zachęcamy Państwa do składania pod nim podpisów.

  • Akredytacja dla szpitala w Sulęcinie

    W ostatnich dniach Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Sulęcinie (Lubuskie) uzyskał status jednostki akredytowanej przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

  • Spekulacje nt. minister Ewy Kopacz

    Kierownictwo Platformy Obywatelskiej rozważa wystawienie minister zdrowia Ewy Kopacz w przyszłorocznych czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego – donosi "Wprost". - Jeśli efekty jej pracy będą niezadowalające, to kandydowanie do PE byłoby dla niej szansą na honorowe odejście - twierdzi informator tygodnika w kancelarii premiera.

  • Od 1 maja spółka zamiast SP ZOZ

    Rada Powiatu w Pleszewie (Wielkopolskie) na sesji 28 grudnia ub.r. podjęła Uchwałę w sprawie likwidacji SP ZOZ. W celu zapewnienie ciągłości świadczenia pacjentom usług medycznych szpital funkcjonuje tymczasowo jako SP ZOZ w stanie likwidacji. Jednocześnie Zarząd Powiatu powołał pełnomocnika ds. powołania spółki "Pleszewskie Centrum Medyczne Sp. z o.o."

  • Kolejna gmina szczepi przeciwko HPV

    Święta Katarzyna jest kolejną gminą w województwie dolnośląskim, która zdecydowała się na program profilaktyki raka szyjki macicy. Wójt gminy podjął decyzję o sfinansowaniu szczepienia dziewczynek z pierwszych klas gimnazjum.

  • Spotkanie w MZ z przedstawicielami samorządów studenckich

    25 kwietnia minister zdrowia Ewa Kopacz spotkała się z przedstawicielami samorządów studenckich oraz parlamentu studentów RP z wydziałów lekarskich Akademii i Uniwersytetów Medycznych. W spotkaniu uczestniczył także wiceminister Marek Twardowski i dyrektorzy departamentów merytorycznych Ministerstwa Zdrowia.

  • Ważna inicjatywa na rzecz poprawy profilaktyki zdrowotnej kobiet

    25 kwietnia małżonka Prezydenta RP Maria Kaczyńska podjęła śniadaniem Przewodniczącą Międzynarodowego Zgromadzenia Kobiet Ministrów, byłą Sekretarz Stanu USA Madeleine Albright. Madeleine Albright przyjechała do Warszawy, by wziąć udział w konferencji poświęconej ochronie zdrowia kobiet.

  • Radziwiłł: Niesienie pomocy chorym nie tylko powinnością, ale i przywilejem

    Nie mam żadnych wątpliwości, że lekarz nie może odmówić pomocy choremu. Trochę inaczej wygląda sytuacja, gdyby zadać pytanie, czy lekarz może odmówić wykonania procedury medycznej - stwierdził prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr Konstanty Radziwiłł na konferencji prasowej poprzedzającej sympozjum etyczne pt. "Dylematy etyczne w praktyce lekarskiej - czy lekarz może odmówić pacjentowi pomocy?".

  • 12 zł za punkt

    25 kwietnia przedmiotem obrad Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznej w Bydgoszczy była aktualna sytuacja zakładów opieki zdrowotnej oraz planowane zmiany procedury kontraktowania świadczeń medycznych. - Sytuację finansową placówek monitorujemy na bieżąco. Opieka medyczna w województwie jest w pełni zabezpieczona - podkreślała Bożena Łukomska-Jasik, Pełnomocnik Wojewody ds. Zdrowia.

  • Zmiany w szpitalu w Rabce-Zdroju

    W wyniku zmian w Szpitalu Miejskim w Rabce-Zdroju (Małopolskie) w miejsce oddziału ginekologicznego powstanie zakład opiekuńczo-leczniczy, a oddział chirurgii ogólnej zostanie przekształcony w oddział chirurgii jednego dnia.

  • Przy kieleckim "Szpitaliku" powstanie lądowisko

    Najpóźniej za rok Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Kielcach będzie dysponował własnym lądowiskiem dla śmigłowców ratunkowych. 21 kwietnia podczas Sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego radni zdecydowali o przejęciu przez województwo, w drodze darowizny od miasta Kielce, nieruchomości przy ul. Mała Zgoda, gdzie planowana jest lokalizacja lądowiska.

  • OZZL kontra dyrektor szpitala

    Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zwrócił się do starosty iławskiego Macieja Rygielskiego oraz członków zarządu powiatu i radnych powiatowych z wnioskiem o odwołanie Wiesławy Jastrząb ze stanowiska dyrektora Szpitala Powiatowego im. Wł. Biegańskiego w Iławie (warmińsko-mazurskie).

98899 artykułów - strona 4455 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.