Jeśli około 70 lekarzy, którzy rozważają jeszcze swoją decyzję, postanowi odejść z pracy, szpital będzie pracować dalej w dotychczasowym zakresie – stwierdził dyrektor suwalskiego szpitala Dariusz Górski. Jego zdaniem lekarze, którzy pozostaną w pracy, będą wtedy pełnić dyżury na oddziałach łączonych.
22 kwietnia odbyło się pierwsze posiedzenie podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, 23 kwietnia – pierwsze posiedzenie podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o ochronie indywidualnych i zbiorowych praw pacjenta oraz o Rzeczniku Praw Pacjenta, a także podkomisji ds. projektu ustawy o szczególnych uprawnieniach pracowników ZOZ-ów, a 24 kwietnia - posiedzenie Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia w Ministerstwie Zdrowia.
22 kwietnia minister zdrowia Ewa Kopacz wręczyła nominacje nowo powołanym członkom Rady Sanitarno–Epidemiologicznej, na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego Andrzeja Wojtyły. Rada składa się z przewodniczącego, sekretarza i 15 członków spośród pracowników nauki i osób posiadających wybitne przygotowanie praktyczne z dziedziny sanitarno–epidemiologicznej.
W tej chwili projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów został już przesłany do Rządowego Centrum Legislacji w celu zwolnienia z komisji prawniczej i spodziewamy się, że już lada dzień do nas wróci - poinformował w Sejmie wiceminister zdrowia Marek Twardowski.
Zakończył się strajk pielęgniarek Wojewódzkiego Szpitala Opieki Długoterminowej i Hospicyjnej w Sieradzu. Porozumienie zakłada przyznanie premii wysokości 100 zł oraz kolejną podwyżkę po połączeniu lecznicy z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Prawo jest zimne, abstrakcyjne, dalekie od człowieka, a przynajmniej tak się może wydawać. System prawny jest wprawdzie autonomiczny względem systemu etycznego, ale prawo wówczas dobrze funkcjonuje, gdy opiera się na wartościach etycznych - ocenił kierownik Katedry Prawa Karnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Andrzej Zoll na konferencji prasowej poprzedzającej sympozjum etyczne pt. "Dylematy etyczne w praktyce lekarskiej - czy lekarz może odmówić pacjentowi pomocy?".
W Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki odbył się koncert okazji 10. jubileuszowej akcji charytatywnej Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego "Warszawianka" - "Podaj serce". Był on podziękowaniem dla wszystkich, którzy swoją pracą i zaangażowaniem pomagają osobom chorym na stwardnienie rozsiane.
Na ogół rozumiemy, że pacjent, który wymaga opieki, będzie leczony przez lekarza, a lekarz powinien i zawsze będzie gotów to czynić - stwierdziła prof. Virginia Hood z Komisji Etyki, Profesjonalizmu i Praw Człowieka Amerykańskiego Kolegium Lekarzy na konferencji prasowej poprzedzającej sympozjum etyczne pt. "Dylematy etyczne w praktyce lekarskiej - czy lekarz może odmówić pacjentowi pomocy?" - Ale pomimo tego ogólnego odczucia wiele osób czuje, że tak nie zawsze się dzieje - przyznała.
Wszystko wskazuje na to, że do 2011 r. - wbrew zapowiedziom władz Warszawy - nie uda się wybudować Szpitala Południowego na Ursynowie. Już 2 tygodnie temu podczas spotkania zastępcy prezydenta Warszawy Jarosława Kochaniaka z radnymi Ursynowa pojawiły się znaki zapytania w kwestii realizacji planów budowy lecznicy. Obawy radnych potwierdziły się.
Premier Donald Tusk uczestniczył w inauguracyjnym posiedzeniu Zespołu do spraw Konwencji Bioetycznej. Szef rządu wręczył nominacje członkom Zespołu, który jest organem opiniodawczo-doradczym Prezesa Rady Ministrów.
Od 28 kwietnia w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie funkcjonować będzie - piąty na Podkarpaciu - Oddział Kardiologii Inwazyjnej i Angiologii. Dzięki temu pacjenci z zawałem i chorobami serca z tego miasta i okolic nie będą musieli być przewożeni do innych ośrodków. Skróci się też kolejka do badań i zabiegów planowych.
W Klinice Urologii Samodzielnego Szpitala Klinicznego nr 2 Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie po raz pierwszy w Polsce pobrano nerkę od żywego dawcy metodą laparoskopową. Zabieg pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Andrzeja Sikorskiego wykonał dr Marcin Słojewski.
Narodowy Fundusz Zdrowia zaostrzył 2 lata temu wymagania dla poradni diabetologicznych. NFZ wymaga, by w każdej poradni - przynajmniej przez połowę godzin jej otwarcia - przyjmował specjalista diabetolog. Problem w tym, że lekarzy z tą specjalnością jest na Śląsku zaledwie 50, a w całym kraju - tylko 500.
Zarobki lekarzy stażystów są wyjątkowo niskie. Aż 89% z nich otrzymuje 1000-1500 zł netto, a 4% - nawet mniej - wynika z ankiety, jaką przeprowadziło Stowarzyszenie Młody Lekarz na próbie niemal 800 osób, które ukończyły studia nie później niż 5 lat temu.
23 kwietnia dr n. med. Wojciech Jerzy Matusewicz został powołany przez minister zdrowia Ewę Kopacz na stanowisko Dyrektora Agencji Oceny Technologii Medycznych. Zastąpił on dr. Waldemara Wierzbę.
214 000 złotych domaga się od prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego szpital MSWiA w Gdańsku. Są to pieniądze za godziny pracy zespołu karetki reanimacyjnej, który w 2006 r. przez 71 dni, 24 godziny na dobę czuwał nad zdrowiem głowy państwa podczas jego wakacyjnych pobytów w Juracie na Helu.
17 kwietnia, nazajutrz po zatrzymaniu dr. Jarosława Pinkasa, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce dr Adam Windak udzielił mu osobistego poręczenia, gwarantującego że podejrzany będzie stawiał się na każde wezwanie organów postępowania karnego.
Według firmy analitycznej PMR, w 2007 r. pozaapteczny rynek produktów OTC w Polsce, w skład którego wchodzą leki i suplementy diety, osiągnął wartość 785 mln zł, notując wzrost o 15% w porównaniu z rokiem 2006. W latach 2008-2010 wartość rynku nadal będzie zwiększała się w dwucyfrowym tempie. Jednak po roku 2009 dynamika może się osłabić do około 10%, wynika z najnowszego raportu firmy PMR "Rynek pozaapteczny produktów OTC w Polsce 2008".
Zakazywanie prawdziwych i uzasadnionych z punktu widzenia ochrony interesu społecznego wypowiedzi publicznych na temat działalności zawodowej innego lekarza jest niezgodne z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny.
Ogólnopolski Program Promocji Zdrowia Seksualnego to kampania społeczna promująca zdrowie seksualne. Celem programu jest edukowanie oraz uświadamianie opinii publicznej wpływu zaburzeń zdrowia seksualnego na wszystkie sfery życia człowieka, w tym na ogólną kondycję fizyczną, zdrowie psychiczne oraz relacje społeczne.