Ten rok jest przełomowy. Jeśli wejdzie w życie pakiet 7 ustaw przygotowanych przez rząd, to od przyszłego roku będziemy obserwowali systematyczną poprawę funkcjonowania opieki zdrowotnej w Polsce - powiedział wiceminister zdrowia Adam Fronczak na konferencji prasowej w siedzibie zarządu wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Łodzi.
Cztery podlaskie szpitale: wojewódzkie w Łomży, Suwałkach i Białymstoku oraz Dziecięcy Szpital Kliniczny - 22 lutego podpisały wreszcie kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ich dyrektorzy ub. roku nie zgodzili się na warunki oferowane przez NFZ (10,5 zł za punkt rozliczeniowy), teraz otrzymają 11,19 zł za punkt.
Lekarze z kliniki AM w Białymstoku po raz pierwszy przeprowadzili zabieg laparoskopowego wycięcia nadnerczy. Pomagali im chirurdzy z Łodzi.
22 lutego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbyło się spotkanie Adama Frykowskiego, dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko–Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, Wiesława Dziergawki, dyrektora Departamentu Polityki Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu z dyrektorami toruńskich szpitali oraz dyrektorem Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Toruniu.
19 osób uczestniczy już w głodówce w przemyskim szpitalu. Do protestujących dołączyły dzisiaj rano 4 kolejne osoby.
22 lutego w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się trzecie spotkanie zespołu konsultacyjnego (w ramach debaty "białego szczytu") ds. zmian organizacyjnych w obszarze zakładów opieki zdrowotnej.
Dziecięcy Szpital Kliniczny w Lublinie otrzyma wsparcie finansowe od Ministerstwa Zdrowia, które zdecydowało objąć się go programem "Wzmocnienie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli". Pieniądze z dysponującego 750 mln zł funduszu przeznacza się na strategiczne dla regionów placówki, którym grozi upadek. Lubelski szpital, który jest jedynym w regionie specjalistycznym ośrodek leczącym dzieci zadłużony jest na 10 mln zł.
"Do parlamentu zostały skierowane projekty ustaw, konstytuujące nowy system ochrony zdrowia oraz projekty ważne z punktu widzenia funkcjonowania sprawnej i przyjaznej dla pacjenta opieki zdrowotnej. W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad aktami wykonawczymi do tych projektów". Pobożne życzenia? "Polityczny matrix"? Nie, to "Strategiczny plan rządzenia", który określa cele rządu na najbliższe 300, 1500 i 3000 dni.
Jestem przekonany, że Polacy tak naprawdę nie chcą zwiększenia nakładów na służbę zdrowia, ale chcą zwiększenia nakładów na swoje zdrowie. Czy Polakom chodzi o to, by lekarze zarabiali więcej? Pytam retorycznie, bo znam odpowiedź: nie – powiedział premier Donald Tusk w wywiadzie dla dziennika "Polska".
Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swoich stronach internetowych obwieszczenie szefowej resortu Ewy Kopacz w sprawie wykazu jednostek, którym przyznano dotacje podmiotowe oraz kwot tych dotacji na podstawie stawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (DzU. nNr 249, poz. 2104, z późn. zm.), w związku z ustawą budżetową na rok 2007 z 1 lutego 2007 r. (DzU. nr 15, poz. 90) w częsci dotycznącej zdrowia.
Ewa Książek-Bator została w ubiegłym tygodniu powołana przez prof. Romana Kaliszana, rektora Akademii Medycznej w Gdańsku, na stanowisko dyrektora naczelnego Akademickiego Centrum Klinicznego. Zastąpiła na tym stanowisku Zbigniewa Krzywosińskiego, który zrezygnował z pełnienia obowiązków w związku ze złym stanem zdrowia.
Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Uczelni Medycznych "Hipokrates" uważa, że pomysł likwidacji staży podyplomowych lekarzy i lekarzy dentystów przy jednoczesnym pozostawieniu Lekarskiego Egzaminu Państwowego jest dobry. Jednak młodzi medycy obawiają się "wprowadzenia tak ważnych zmian w sposób nie do końca przygotowany i chaotyczny".
Czy leczenie pacjentów w szpitalu za pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia jest opłacalne? Według prywatnych przedsiębiorców prowadzących firmy medyczne praca na rzecz publicznego płatnika to przyszłość, a szpitalnictwo to dziedzina rozwojowa, w którą warto inwestować.
Dziś rozpoczyna się VII ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy. W tym roku przebiega on pod hasłem "Astma? Alergia? Mukowiscydoza. Właściwa diagnoza - lepsze życie". Kampania Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy realizowana jest dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Kampania organizowana jest pod patronatem minister zdrowia Ewy Kopacz.
W dyskusji o reformie ohrony zdrowia, szczególnie o ubezpieczeniach dodatkowych, trzeba pamiętać, żeby zasady równości dostępu nie zakwestionować w jakikolwiek sposób. Jeśli są słabości w tych ustawach, które pozwalałyby na zakwestionowanie zasady równości, to jest niedobrze - uważa sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, szef doradców premiera Michał Boni.
Podczas pierwszych 100 dni kierowania resortem zdrowia minister Ewa Kopacz nie zrobiła niczego dobrego - ocenił wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Zdzisław Szramik.
Jedyny na Dolnym Śląsku oddział toksykologii nie zostanie, przynajmniej na razie, zamknięty. Lekarze, którzy nie zgodzili się podpisać klauzuli opt-out, a przepracowali już dozwolony limit godzin nadliczbowych, zgodzili się na ugodowe, tymczasowe rozwiązanie. Podpisali zgodę na czasową pracę ponad ustawowe godziny nadliczbowe, a dyrekcja szpitala im. Marciniaka we Wrocławiu w najbliższych dniach ma zaproponować im nowe warunki zatrudnienia.
Ministerstwo Zdrowia planuje zniesienie stażu podyplomowego dla młodych lekarzy - zapowiedziała szefowa tego resortu Ewa Kopacz. Minister wyjaśniła, że chce przełamać bariery, które stawia się młodym lekarzom.
600 tysięcy złotych przeznaczy w tym roku Urząd Miejski w Gdyni na dofinansowanie szpitali w mieście. Pieniądze zostaną podzielone między obie gdyńskie placówki.
Ponad 10 000 głosów oddali czytelnicy "Echa Dnia" na zwyciężczynię organizowanego przez gazetę i świętokrzyski Urząd Marszałkowski konkursu na Lekarza Roku województwa świętokrzyskiego. Czytelnicy gazety przysłali prawie 70 tys. kuponów.