mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • BCC: Potrzebna Umowa Społeczna, przekształcenia SPZOZ i konwersja długów

    W ocenie Business Centre Club długi systemu ochrony zdrowia stanowią hamulec zmian w tym systemie i poważne zagrożenie dla budżetu państwa, a ich koncentracja w relatywnie małej liczbie szpitali w połączeniu z ich niejasnym statusem prawnym będzie blokować wiele działań reformatorskich.

  • Religa: Zdecyduje Sejm, a nie "biały szczyt"

    Były minister zdrowia Zbigniew Religa podkreśla, że 5-7 miliardów złotych więcej w tym roku w systemie ochrony zdrowia z tytułu wyższych wpływów ze składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne spowodowanych wzrostem gospodarczym nie wyrówna deficytu, który - w opinii prof. Religi - sięga 40 mld zł.

  • Bukiel: System stoi w rozkroku

    Zdaniem przewodniczącego Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy to dobrze, że "biały szczyt" nie będzie jednorazowym spotkaniem, lecz kilkutygodniowym cyklem spotkań. - Przynajmniej będzie jasno określone, czego oczekują związki zawodowe, a czego rząd - mówi Krzyszto Bukiel.

  • Minister zdrowia przedstawiła harmonogram reformy

    Podczas poniedziałkowego "białego szczytu" minister zdrowia Ewa Kopacz zaprezentowała ponownie pakiet ustaw wniesionych w zeszłym tygodniu do laski marszałkowskiej. Przedstawiła też harmonogram prac legislacyjnych dotyczących reformy sytemu ochrony zdrowia.

  • "S" za wotum nieufności wobec minister Kopacz

    14 stycznia Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" przyjął stanowisko w sprawie sytuacji w służbie zdrowia, w którym poparł stanowisko Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Krajowej Sekcji Służby Zdrowia i zażądał niezwłocznego podjęcia rozmów dotyczących opracowania niezbędnych norm i standardów zatrudnienia i wynagrodzenia.

  • "Reforma musi mieć gospodarza"

    W "białym szczycie” zwołanym przez premiera wzięła udział minister Anna Fotyga, Szef Kancelarii Prezydenta RP. W spotkaniu uczestniczył także doradca prezydenta ds. zdrowia dr Tomasz Zdrojewski.

  • "Biały szczyt" - premier zaproponował kolejne spotkania i pracę w zespołach tematycznych

    Trzeba zakończyć zaklęty krąg spotkań, konfliktów, strajków, debat i wystąpień dotyczących ochrony zdrowia, które prowadzą do punktu wyjścia – tymi słowami premier rozpoczął "biały szczyt" na temat sytuacji w ochronie zdrowia.

  • Rada Gabinetowa o ochronie zdrowia

    Przedstawiamy najważniejsze fragmenty stenogramów z posiedzenia Rady Gabinetowej, która odbyła się 14 stycznia, poświęconej sytuacji w sytemie ochrony zdrowia.

  • Raport o ochronie zdrowia w Lubelskiem

    Wojewoda lubelski Genowefa Tokarska przekazała wicepremierowi, ministrowi spraw wewnętrznych i administracji Grzegorzowi Schetynie informację dotyczącą porozumień płacowych zawartych przez samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej z lekarzami i pielęgniarkami.

  • Balicki: Rząd prezentuje zamiast szukać porozumienia

    Treść stenogramu z posiedzenia Rady Gabinetowej bardzo mnie rozczarowała - przyznaje były minister zdrowia Marek Balicki. - Padły jedynie dwie konkretne liczby; pierwsza dotyczyła kwoty wydawanej na leki (7 mld zł), druga kwoty przeznaczonej z budżetu państwa na reformę służby zdrowia (4-5 mld więcej niż w zapowiedziach) - wyjaśnia.

  • Apel mazowieckich związkowców

    Zarząd Regionu Mazowieckiego OZZL zaapelował do wszystkich zatrudnionych w szpitalach lekarzy o "pełną integrację środowiska i egzekwowanie przyznanego w znowelizowanej ustawie o zakładach opieki zdrowotnej prawa do pracy w maksymalnym wymiarze 48 godzin na tydzień".

  • Lekarze głodują

    Troje lekarzy ze Szpitala Wojewódzkiego im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Łomży po zakończonym rano dyżurze zeszło do sali konferencyjnej, gdzie będzie trwała akcja protestacyjna w postaci strajku głodowego. Do głodówki chciało przystąpić więcej lekarzy, ale związkowcy nie chcą, aby strajk paraliżował pracę lecznicy.

  • Projekty ustaw zdrowotnych w Sejmie

    Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej złożył 18 stycznia do marszałka Sejmu trzy projekty ustaw zdrowotnych: o zakładach opieki zdrowotnej, o dobrowolnych ubezpieczeniach dodatkowych oraz o prawach pacjenta - poinformował szef KP PO Zbigniew Chlebowski.

  • III Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy

    "Zadbaj o życie! Swoje i swoich bliskich" to hasło tegorocznego Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Tydzień, który jest najważniejszym wydarzeniem kampanii "Chronię życie przed rakiem szyjki macicy", odbywa się już po raz trzeci. Organizatorem akcji jest Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV.

  • Rezydenci chcą średniej krajowej w tym roku

    W dniach 18-20 stycznia w Poznaniu odbył się XVI Ogólnopolski Zjazd Młodych Lekarzy, na którym ustalono ostateczne stanowisko w sprawie płac dla lekarzy rezydentów.

  • Zmalało zadłużenie szpitali

    3 370,6 mln zł wyniosła 30 września ub. roku łączna wartość zobowiązań wymagalnych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Oznacza to, że zobowiązania wymagalne szpitali zmniejszyły się o 7% od końca czerwca 2007 r. (wówczas wynosiły 3 621 mln zł).

  • Kryzys w szpitalu psychiatrycznym

    Fiaskiem zakończyły się rozmowy dyrekcji Wojewódzkiego Szpitala Dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu nad Wisłą (Kujawsko-Pomorskie) z 30 lekarzami na temat podwyżek i pracy ponad ustawowe limity godzin. 18 stycznia wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii prof. Aleksander Araszkiewicz nakazał wstrzymanie przyjęć kolejnych pacjentów.

  • Siostry przystąpiły do strajku

    Do dwugodzinnego strajku ostrzegawczego przystąpiło 280 pielęgniarek i położnych ze Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej. Jak poinformował dyrektor lecznicy Tadeusz Jasiński, przy łóżkach chorych pozostały tylko pielęgniarki funkcyjne.

  • Lekarze wyczerpują limit nadgodzin

    Przy obecnym trybie pracy w SP Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu roczny limit nadgodzin lekarzy skończy się w lutym. - Medycy mogliby pracować dłużej, ale ich pensje musiałby znacząco wzrosnąć - mówi Sławomir Smól, neurochirurg i szef zakładowej komisji Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

  • Koniec z nadużywaniem antybiotyków!

    Szybkie testy CRP wykonywane w gabinecie lekarza rodzinnego mogą w znaczący sposób zredukować liczbę zlecanych antybiotyków, a przez to pomóc w procesie ich ochrony – wynika z badania "Przydatność szybkich testów CRP w codziennej pracy lekarza rodzinnego" zrealizowanego pod patronatem Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej*.

98919 artykułów - strona 4501 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.