Z kraju

  • Ugoda w ostatniej chwili

    15 stycznia minął termin wypowiedzeń, jakie złożyli lekarze szpitala w Biłgoraju (Lubelskie). Jednak na razie nie dojdzie do likwidacji oddziałów i ewakuacji pacjentów, gdyż w ostatniej chwili dyrekcja lecznicy podpisała porozumienie z medykami.

  • Negocjatorzy proszą o mediację MZ

    Przewodniczący Regionalnego Zespołu Negocjacyjnego dr Julian Wróbel zwrócił się do minister zdrowia Ewy Kopacz z prośbą o podjęcie roli mediatora i pomoc w ustaleniu warunków, na jakich lekarze zgodzą się pracować ponad określony w ustawie o zakładach opieki zdrowotnej limit 48 godzin w tygodniu.

  • Związkowcy czekali całą noc na rozmowy

    15 stycznia w południe rozpoczęła się okupacja gabinetu dyrektora Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie. Związkowcy czekali tam na rozpoczęcie rozmów o podwyżkach, tymczasem dyrektor do spraw ekonomicznych Leszek Łyko wyjechał na delegację służbową.

  • Plan działań ukierunkowany na rozwój biotechnologii medycznej

    Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka zaakceptowała plan działań ukierunkowany na rozwój biotechnologii medycznej.

  • Kontrole w szpitalach

    Premier i minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna zobowiązał wojewodów do kontroli w szpitalach. Na polecenie wojewody kujawsko-pomorskiego Rafała Bruskiego 15 stycznia do pierwszych placówek trafili kontrolerzy sprawdzający zgodność z prawem, celowość i gospodarność działalności prowadzonej przez szpitale.

  • Restrukturyzacyjne plany w Podlaskiem

    Zarząd Województwa Podlaskiego przedstawił radnym wojewódzkim plan działań restrukturyzacyjnych w najbardziej zadłużonych szpitalach regionu. Obejmuje on m.in. łączenie oddziałów, na których jest mało pacjentów i pozbywanie się zbędnego majątku.

  • Nowy sprzęt medyczny w szpitalu

    Oddziały kardiologiczny i okulistyczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu (Łódzkie) wzbogaciły się o specjalistyczną aparaturę medyczną, która została zakupiona z dotacji Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Koszt zakupu wyniósł 1 216 000 zł.

  • Wrocław ma nowy tomograf

    14 stycznia marszałek województwa dolnośląskiego Andrzej Łoś wziął udział w uroczystym przekazaniu nowoczesnego dwuźródłowego tomografu komputerowego Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu.

  • Kłopoty największego szpitala w Polsce

    Od 20 stycznia chirurdzy z Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego Akademii Medycznej w Warszawie mogą wstrzymać przyjęcia na ostrym dyżurze - poinformował Maciej Jędrzejowski z OZZL. Dyrekcja szpitala zaprzecza tym doniesieniom.

  • Nowy oddział chirurgii urazowo–ortopedycznej

    14 stycznia odbyła się uroczystość oddania do użytku Oddziału Chirurgii Urazowo–Ortopedycznej w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie. Inwestycja sfinansowana została z budżetu Województwa Mazowieckiego.

  • Lekarze na urlopach, szpital na ostrym dyżurze

    Ok. 130 z ponad 230 lekarzy zatrudnionych w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie wzięło 15 stycznia jednodniowe urlopy na żądanie. Lecznica funkcjonowała w trybie ostrodyżurowym.

  • Lekarze odwieszają strajk

    W związku z niedotrzymaniem warunków porozumienia z 30 września 2007 r. zawartego pomiędzy Komitetem Strajkowym OZZL i dyrektorem Szpitala Wojewódzkiego im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Łomży Mariana Jaszewskiego w obecności marszałka woj. podlaskiego, Zarząd Oddziału Terenowego OZZL postanowił odwiesić akcję strajkową.

  • Prezydent za układem zbiorowym w ochronie zdrowia

    15 stycznia prezydent Lech Kaczyński spotkał się z przedstawicielami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy oraz Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność". W spotkaniach wzięli również udział szef Gabinetu Prezydenta Maciej Łopiński i doradca prezydenta Tomasz Zdrojewski. Prezydent opowiedział się za ponadzakładowym układem zbiorowym w sektorze zdrowotnym.

  • Nowy Ośrodek Diagnostyki Obrazowej

    Dolnośląski Ośrodek Diagnostyki Obrazowej z tomografami komputerowymi otwarto we Wrocławiu. W ciągu roku będzie mogło z nich skorzystać około 50 tys. pacjentów. To pierwsza taka placówka w regionie.

  • KPP: Outsourcingiem w opt-out

    Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich brak pomysłu na rozwiązanie problemów związanych z implementacją unijnych przepisów o czasie pracy oraz zaniechanie działań mogących złagodzić powstałe napięcia związane z wynagrodzeniem białego personelu spowodowały patową sytuację w ochronie zdrowia, której konsekwencje minister zdrowia stara się przerzucić na dyrektorów szpitali.

  • Polityczna potyczka o płace rezydentów

    Wynagrodzenie zasadnicze lekarzy rezydentów, na mocy przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, będzie wynosić co najmniej 70% średniej płacy krajowej. Za takim rozwiązaniem opowiedzieli się politycy PO i PSL. Opozycja uważa, że to za mało. PiS proponował podniesienie poziomu wynagrodzenia do 100%, LiD poszedł dalej i wnioskował o 150%.

  • Starostowie przeciwko wyłączeniu powiatów z prowadzenia szpitali

    Związek Powiatów Polskich zaprotestował przeciwko próbom wyłączenia samorządu powiatowego z grona podmiotów będących organem założycielskim dla szpitali. Propozycję taką przedstawiła minister zdrowia Ewa Kopacz w projekcie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej.

  • Związkowcy donoszą na NFZ do prokuratury

    Podlaska Federacja Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia złożyła w prokuratur zezawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

  • Twardowski: Postulaty płacowe lekarzy spełnimy za 2-3 lata

    Rząd zgadza się z lekarzami, że ich wynagrodzenia powinny być wyższe. Różnica zdań polega na tym, że wszyscy chcieliby, żeby to się stało natychmiast, natomiast rząd chce dojść do zarobków wymaganych przez lekarzy, pielęgniarki i pracowników ochrony zdrowia w ciągu 2-3 lat - uważa Marek Twardowski.

  • Lawina protestów w ochronie zdrowia

    13 stycznia przedstawiciele Ogólnopolskich Związków Zawodowych Ochrony Zdrowia podjęli uchwałę o ogłoszeniu pogotowia strajkowego oraz o ogłoszeniu ogólnopolskiej akcji protestacyjnej 21 stycznia w godzinach 10.00-12.00, w postaci strajku ostrodyżurowego.

98919 artykułów - strona 4503 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.