mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • "S" ogłasza pogotowie strajkowe

    Rada Krajowej Sekcji Służby Zdrowia po spotkaniu z minister zdrowia Ewą Kopacz postanawiła ogłosić od 14 stycznia pogotowie strajkowe we wszystkich placówkach ochrony zdrowia. Rada zaleciła Komisjom Zakładowym oflagowanie placówek oraz zamieszczenie stosownych materiałów na tablicach informacyjnych. Jednocześnie Rada Krajowej Sekcji 14 stycznia przekształci się w Komitet Protestacyjno-Strajkowy.

  • RPO: Umowa społeczna podstawą reformy

    Reforma nie może się dokonać bez pełnej akceptacji wszystkich głównych sił politycznych. Ten fakt trudno jest zaakceptować politykom, którzy wydają się sądzić, iż to właśnie ich stronnictwu uda się dokonać zasadniczej reformy - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich, który wziął udział w oficjalnej części posiedzenia IX Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Lekarzy w Warszawie.

  • Piecha: Czas zakopać topór wojenny

    Czas zakopać topór wojenny, ale to nie znaczy, że mamy się we wszystkim zgadzać - powiedział były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha podczas IX Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Lekarzy. Nawiązał w ten sposób do wczorajszego spotkania u prezydenta Lecha Kaczyńskiego, którego tematem była obecna sytuacja w ochronie zdrowia.

  • Twardowski: Naprawimy system w ciągu 2-3 lat

    Zdaniem wiceministra zdrowia Marka Twardowskiego obecny rząd potrzebuje 2-3 lat, by zreformować system ochrony zdrowia. - Podtrzymujemy, że priorytetem dla naszego rządu jest zdrowie - powiedział wiceszef resortu podczas IX Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Lekarzy.

  • Stabilizacja w Wielkopolsce

    Pracownicy Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu porozumieli się z dyrekcją w sprawie podziału środków na wzrost wynagrodzeń. Lekarze otrzymają podwyżki w wysokości 15%, pielęgniarki i położne dostaną o 15% więcej, a pensje pozostałych pracowników wzrosną o 10%.

  • Inauguracja działania Rady ds. Diety, Aktywności Fizycznej i Zdrowia

    8 stycznia odbyła się w Ministerstwie Zdrowia uroczysta inauguracja działania Rady ds. Diety, Aktywności Fizycznej i Zdrowia, powołanej zarządzeniem z dnia 12 listopada 2007 r.

  • Pracodawcy o projektach ustaw zdrowotnych

    Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan przedstawiła swoją opinię ws. projektów ustaw dotyczących zmian w systemie ochrony zdrowia.

  • Prezes NRL: To były dobre, ale i złe 2 lata

    Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Konstantego Radziwiłła ostatnie dwa lata dla lekarzy przyniosły zarówno dobre, jak i złe zmiany. Pozytywem, na który zwrócił szczególną uwagę jest "niespotykana dotychczas" konsolidacja środowiska lekarskiego "w walce o godność zawodu". Negatywnie natomiast ocenił fakt rozpoczęcia przez medyków protestów i strajków.

  • Piecha: Określić nieprzekraczalny pułap

    Dzisiaj w niektórych szpitalach obserwujemy, że dyrektorzy podpisują pod naciskami głównie grup lekarskich czy pielęgniarskich umowy, które trzeba będzie zrealizować, bo każdy sąd pracy uzna taką umowę za prawidłowo zawartą, ponad miarę. I te "ponad miarę" może oznaczać dla systemu katastrofę - uważa Bolesław Piecha.

  • Balicki: Rynek w ochronie zdrowia nie działa

    Zdaniem byłego ministra zdrowia Marka Balickiego, trzeba "opanować sytuację płacową" w ochronie zdrowia. - Bo to się wymknęło spod kontroli. Bardzo wysokie podwyżki są ustalane w szpitalach, które mają bardzo duże długi, co za pół roku, za rok będzie skutkowało wejściem komorników. Czyli dzisiaj jest sytuacja na progu chaosu w systemie ochrony zdrowia i to trzeba opanować - ocenia poseł LiD.

  • Mazowieccy lekarze proszą o interwencję MZ

    10 stycznia odbyło się spotkanie Mazowieckiego Regionalnego Zespołu Negocjacyjnego OZZL z dyrektorami szpitali. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele 9 lecznic. Na spotkanie nie przybyła większość dyrektorów placówek miejskich w Warszawie.

  • Przygotowania do strajków na Śląsku

    Lekarze z Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie, w skład którego wchodzą Szpital Śląski i Szpital Sióstr Elżbietanek powiadomili pracodawcę o rozpoczęciu bezterminowego strajku ostrodyżurowego od 14 stycznia.

  • "S": Zwołać Komisję Trójstronną

    W związku z pogłębiającym się chaosem w ochronie zdrowia przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek wystąpił do wicepremiera Waldemara Pawlaka o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Trójstronnej w sprawie sytuacji w opiece zdrowotnej.

  • Anestezjolodzy: Ogłosić stan kryzysowy

    Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów zwrócił się do premiera Donalda Tuska o ogłoszenie stanu kryzysowego w ochronie zdrowia. Zdaniem Związku taka decyzja spowoduje, że będzie łatwiej uzyskać poparcie społeczne dla wprowadzenia pilnych działań mających na celu zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych.

  • Kolejny szpital z akredytacją CMJ

    W ostatnich dniach Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia przyznało został certyfikat akredytacyjny Mazurskiemu Centrum Zdrowia ZOZ "Pro-Medica" w Ełku Sp. z o.o. Ełcka lecznica w Ełku zdobyła taki certyfikat już 3 lata wcześniej i szpital uzyskał ponownie trzyletnią (pełną) akredytację.

  • Lekarz zatrzymany za korupcję

    W ręce policjantów z Piotrkowa Trybunalskiego wpadł ortopeda, który przyjmował łapówki od pacjentów. Jak ustalili śledczy, ten przestępczy proceder trwał od 2004 roku. W tym czasie lekarz przyjął prawie 3000 złotych. Już usłyszał zarzuty. Teraz sąd zdecyduje o jego tymczasowym aresztowaniu. Mężczyźnie grozi nawet do 10 lat więzienia.

  • Prezydenckie konsultacje

    W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z przedstawicielami klubów parlamentarnych ws. sytuacji w służbie zdrowia. W spotkaniu wzięli udział: minister zdrowia Ewa Kopacz, Marek Balicki (LiD), Zbigniew Chlebowski (PO), Tomasz Kamiński (LiD), Beata Małecka-Libera (PO), Bolesław Piecha (PiS), Damian Raczkowski (PO), Zbigniew Religa (PiS), Aleksander Sopliński (PSL), Andrzej Sośnierz (PiS), Jolanta Szczypińska (PiS), Stanisław Żelichowski (PSL) oraz Jacek Paszkiewicz (prezes Narodowego Funduszu Zdrowia). Kancelarię Prezydenta RP reprezentowali: szef gabinetu Maciej Łopiński oraz doradca Tomasz Zdrojewski.

  • OPZZ apeluje o dialog

    Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zaprotestowało przeciwko decyzji premiera w sprawie trybu prac nad pakietem projektów ustaw o naprawie systemu ochrony zdrowia oraz przeciwko brakowi dialogu w ochronie zdrowia.

  • Projekt ustawy o ubezpieczeniach uzupełniających

    Pacjenci mają uzyskać możliwość dodatkowego dobrowolnego ubezpieczenia się w Otwartych Funduszach Równoległego Ubezpieczenia Zdrowotnego (OFRUZ). Działalność funduszy, zgodnie z projektem, ma być kontrolowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Za rażące naruszenie praw osób ubezpieczonych w OFRUZ przewidziano wysokie kary pieniężne sięgające miliona złotych - takie są założenia rządowego projektu ustawy o ubezpieczeniach uzupełniających.

  • ZPP: Spółki to dobre rozwiązanie

    Czas pokazuje, że przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego to dobre rozwiązanie – mówi Rudolf Borusiewicz, sekretarz generalny Związku Powiatów Polskich. ZPP jest prekursorem przekształcenia publicznych placówek ochrony zdrowia w spółki prawa handlowego.

98919 artykułów - strona 4505 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.