Z kraju

  • Stan zawieszenia w szpitalach

    W 111 Szpitalu Wojskowym w Poznaniu 12 lekarzy z 4 oddziałów złożyło wypowiedzenia umów o pracę. Jeśli nic się nie zmieni, z końcem kwietnia całkiem bez specjalistów zostanie kardiologia i pulmonologia, a na gastrologii i oddziale chorób wewnętrznych specjalistów będzie za mało.

  • Szpital nie zawiesił działalności - na razie

    W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach (Podlaskie) od 8 stycznia mają być wykonywane zabiegi planowe. Dyrektor placówki Dariusz Górski cofnął decyzję o zawieszeniu świadczeń, a lekarze mają ustalony grafik dyżurów.

  • "Czasy taniej siły roboczej minęły"

    Czasy taniej siły roboczej wysoko kwalifikowanych profesjonalistów medycznych w Polsce już minęły - mówi dr Katarzyna Tymowska, kierownik Podyplomowego Studium Ekonomiki Zdrowia funkcjonującego od 1990 roku przy Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

  • Trwa rekrutacja do Collegium Invisibile

    Trwa rekrutacja do stowarzyszenia naukowego Collegium Invisibile - najstarszej w Polsce instytucji wspierającej współpracę studentów z uznanymi naukowcami w systemie tutorialu (współpraca mistrz-uczeń).

  • "W systemie pracują także inni pracownicy medyczni"

    Prezydium Rady Krajowej Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej oczekuje natychmiastowego spotkania z Ministrem Zdrowia i rozpoczęcia dialogu w celu podjęcia zdecydowanych działań naprawczych, a także rozwiązania problemów płacowych wszystkich pracowników publicznych zakładów opieki zdrowotnej - głosi przyjęte wczoraj stanowisko FZZPOZiPS.

  • RPO: Pacjent może się odwdzięczyć lekarzowi

    Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, jeżeli pacjent po zabiegu daje lekarzowi w prezencie koniak, długopis czy perfumy, to nie jest łapówka.

  • "S" wzywa do podjęcia negocjacji

    7 stycznia w Gdańsku zebrało się Prezydium Rady Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność", które wezwało wszystkie organizacje zakładowe do niezwłocznego podjęcia negocjacji płacowych z dyrektorami zakładów opieki zdrowotnej.

  • "Pomysł współpłacenia został wyrzucony"

    Osobiście uważam, że współpłacenie to nie jest najlepszy pomysł - stwierdził w "Kontrwywiadzie" RMF FM szef klubu poselskiego PO Zbigniew Chlebowski. - Nie tylko dlatego, że pacjenci będą musieli wnosić dodatkowe opłaty, ale również dlatego, że nie wyobrażam sobie tej całej operacji ze względów logistycznych – jak to przygotować, jak ustalić kogo ewentualnie zwolnić, jakie najbiedniejsze grupy, być może niepełnosprawnych - argumentował.

  • Rozmowy w szpitalach trwają

    Częściowym porozumieniem zakończyły się negocjacje w Szpitalu Wojewódzkim im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Lekarze i szefowie placówki wspólnie ustalili kwoty podwyżek za dyżury lekarzy kontraktowych. Jak mówi doktor Maciej Bierwagen z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, podwyżka wyniesie co najmniej 50%.

  • Tusk: Zwyżka składki poszłaby na podwyżki

    Jestem rozczarowany postawą niektórych aktorów konfliktu w służbie zdrowia - stwierdził premier Donald Tusk w wywiadzie dla tygodnika "Newsweek". - Z raportu na temat zarobków lekarzy wiem, że wielu z nich zarabia zdecydowanie za mało, ale jest też spora grupa zarabiająca ponad 10 000 złotych miesięcznie - dodał.

  • Lekarze składają wypowiedzenia

    Około 70 lekarzy z różnych klinik Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie zapowiedziało na dziś złożenie wypowiedzeń umów o pracę. - Jesteśmy zdesperowani, nie ma postępów w rozmowach z dyrekcją szpitala - mówi dr Jacek Rudnik, przewodniczący Związku Zawodowego Lekarzy w DSK.

  • Tylko do końca stycznia

    Tylko do końca stycznia Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie (w skład którego wchodzą 3 lecznice) będzie przyjmował pacjentów. Jeżeli kontrakt na 2008 rok z Narodowym Funduszem Zdrowia nie zostanie podpisany - placówce grozi zamknięcie.

  • RPO apeluje o ratyfikację Europejskiej Konwencji Bioetycznej

    Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do premiera i marszałka Sejmu z prośbą o podjęcie niezbędnych działań w celu ratyfikacji przez Polskę Konwencji o ochronie praw człowieka i godności istoty ludzkiej wobec zastosowań biologii i medycyny, ogłoszonej 4 kwietnia 1997 r. przez Radę Europy.

  • Medyczny GPS dla neurochirurgów

    8 stycznia w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie nastąpi uroczyste zaprezentowanie nowej wysokospecjalistycznej aparatury do neuronawigacji i ramy stereotaktycznej na Oddziale Neurochirurgii i Neurotraumatologii.

  • Krytyczny stan szpitala

    7 stycznia w suwalskim ratuszu odbędzie się spotkanie w sprawie sytuacji w Szpitalu Wojewódzkim. W spotkaniu uczestniczyć mają: prezydent miasta, przewodniczący i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, starosta suwalski oraz przewodniczący Społecznej Rady lecznicy. Prezydent Suwałk zaprosił na to spotkanie dyrektora placówki.

  • Pomorscy lekarze wzywają na pomoc PIP

    Zarząd Regionu Pomorskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy postanowił wystosować do Państwowej Inspekcji Pracy wniosek o kontrolę przestrzegania zasad pracy we wszystkich szpitalach.

  • Pomóż uleczyć prawo medyczne

    Polskie Towarzystwo Prawa Medycznego zainaugurowało 13 grudnia akcję "Zdrowe prawo". Celem akcji jest stworzenie zbioru powszechnie obowiązujących przepisów prawa dotyczących ochrony zdrowia, które są niespójne, irracjonalne, archaiczne, czy wręcz szkodliwe dla użytkowników systemu ochrony zdrowia w Polsce.

  • Kopacz: Lekarz zarobi tyle, ile wypracuje

    Minister zdrowia zaprasza pielęgniarki do rozmów nad reformą służby zdrowia, "bo tylko taka droga jest słuszna". - Pielęgniarki powinny zarabiać zdecydowanie lepiej - przyznaje Ewa Kopacz i twierdzi, że to "system dzisiaj powoduje, że jest tak wielka dysproporcja".

  • Pielęgniarki i położne zapowiadają protesty

    Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych zapowiedziała, że jeśli dyrektorzy zakładów opieki zdrowotnych nie nie rozpoczną z siostrami rozmów o podwyżkach płac, to 21 stycznia rozpoczną się protesty pielęgniarek w całym kraju.
    O swoje upomnieć się chcą także ratownicy medyczni. O ich postulatach i formach akcji ma zdecydować w piątek Krajowy Zjazd Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego.

  • Miliony na zdrowie

    1/5 tegorocznych nakładów inwestycyjnych województwa kujawsko-pomorskiego – 56,6 milionów złotych – pochłoną wydatki na rozbudowę i modernizację szpitali oraz zakup dla nich nowoczesnej aparatury medycznej. Placówki medyczne skorzystają też z tegorocznej alokacji środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Będzie to co najmniej 5 mln euro.

98919 artykułów - strona 4507 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.