Z kraju

  • Samorząd boi się zadłużenia ZOZ-ów

    3 stycznia w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze marszałek Krzysztof Szymański oraz wicemarszałek Elżbieta Płonka spotkali się z dyrektorami lubuskich szpitali podległych samorządowi województwa.

  • Młodzi lekarze upominają się o swoje prawa

    Pełnomocnik Zarządu Krajowego OZZL ds. reprezentacji rezydentów Dorota Mazurek skierowała w imieniu tej grupy medyków list do minister zdrowia Ewy Kopacz, zawierający listę postulatów środowiska, które domaga się od rządu uwiarygodnienia deklarowanych dobrych intencji.

  • Program zwalczania nowotworów w 2008 r.

    Na wczorajszym posiedzeniu rząd podjął uchwałę w sprawie harmonogramu zadań wykonywanych w ramach programu wieloletniego "Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych" w roku 2008 oraz kierunków realizacji zadań tego programu na lata 2009 i 2010, przedłożoną przez minister zdrowia.

  • Religa: 2 lata nie wystarczą

    Obecne żądania płacowe lekarzy (czyli 8 000 zł netto pensji zasadniczej) byłyby możliwe do spełnienia na przełomie lat 2010-2011, gdyby rząd realizował projekt poprzedników zakładający coroczne podnoszenie składki do docelowego poziomu 13% - powiedział prof. Zbigniew Religa.

  • Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii koordynatorem programu "Polskie Sztuczne Serce"

    Zespół Specjalistyczny do spraw oceny ofert w ramach Programu Wieloletniego na lata 2007-2011 pod nazwą "Polskie Sztuczne Serce", wyłonił w drodze postępowania konkursowego na Koordynatora Programu Fundację Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu.

  • Sośnierz: Rezerwa NFZ niczego nie załatwi

    Mityczny miliard nadwyżki w Narodowym Funduszu Zdrowia, o którym w kółko się mówi, nie załatwi niczego - uważa były prezes NFZ, obecnie poseł PiS Andrzej Sośnierz.

  • Sytuacja tymczasowo opanowana

    Większych problemów z dostępem do opieki zdrowotnej w ciągu najbliższych tygodni nie będzie w Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu. - Część lekarzy podpisała zgodę na opcję opt-out - mówi dr Marek Piskozub, dyrektor WCM. Kilkunastu lekarzy przejdzie na kontrakty. Są też takie oddziały, gdzie lekarze mieli mniej niż 4 dyżury miesięcznie.

  • Bukiel: Albo reformy, albo permanentny kryzys

    Może rzeczywiście bezpieczeństwo pacjentów dzisiaj nie jest zagrożone, szpitale funkcjonują, ale to nie jest funkcjonowanie normalne - twierdzi przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel. - W ogóle sytuacja nie jest normalna, jeżeli wziąć pod uwagę, że cały czas nie jest pewne, czy nie zabraknie lekarzy za tydzień, za dwa tygodnie - dodaje.

  • Nowe studia podyplomowe na AMG

    Od 1 lutego w Akademii Medycznej w Gdańsku ruszą nowe studia podyplomowe - "Psychologia kliniczna". Kadrę dydaktyczną stanowią psychologowie, głównie z tytułami przynajmniej doktora, pracownicy AM i Akademickiego Centrum Klinicznego oraz kilku pracowników naukowych Uniwersytetu Gdańskiego.

  • Znamy terminy LEP i LDEP

    Ustalone zostały terminy Lekarskiego Egzaminu Państwowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego w sesji wiosennej 2008. Egzaminy te odbędą się odpowiednio: LEP - 11 kwietnia o godz. 11.00, a LDEP - 7 marca o godz. 11.00. Egzamin LDEP odbędzie się w Łodzi, natomiast LEP w 6 ośrodkach: Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

  • Ugoda w "Matce Polce", ewakuacja w Tomaszowie?

    Lekarze z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki porozumieli się z dyrekcją placówki w Łodzi w sprawie podwyżek płac i czasu pracy. Marek Nadolski z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w ICZMP poinformował, że starszy asystent otrzyma wynagrodzenie w wysokości 1,5 średniej krajowej (czyli ok. 4500 zł brutto), a od lipca - równowartość dwóch średnich krajowych.

  • Prezent miasta dla kliniki

    Specjalistyczny inkubator dla wcześniaków oraz zestaw do terapii ciekłym azotem (całość na kwotę 155 000 złotych) został przekazany przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza Klinice Neonatologii Akademickiego Centrum Klinicznego Szpitala Akademii Medycznej w Gdańsku.

  • 240 mln zł na zwalczanie nowotworów w 2006 r.

    Podczas dzisiejszego posiedzenia rząd przyjął Sprawozdanie z realizacji "Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych" w roku 2006, przedłożone przez ministra zdrowia. Na realizację programu w 2006 r. wydano ok. 240 mln zł.

  • OZZL popiera zwiększenie składki

    Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy poparł inicjatywę PiS dotyczącą zwiększenia wysokości składki na Powszechne Ubezpieczenie Zdrowotne do 13%, co ma spowodować, że łączna kwota środków publicznych na ochronę zdrowia w Polsce wyniesie ok. 6% PKB.

  • Dyżurowe prowizorium

    W Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach (Podlaskie) wstrzymano planowe zabiegi. Dyrektor Dariusz Górski mówi, że kilkudziesięciu lekarzy wypowiedziało umowy na dyżury kontraktowe. Lekarze podjęli taką decyzję, ponieważ brakuje pieniędzy na podwyżki (800 zł), które wynegocjowali podczas ostatniego strajku.

  • Piecha: Lekarze odejdą od łóżek

    W ubiegłym roku doszło do przekroczenia ważnego progu, jakim było odejście lekarzy od łóżek pacjentów, w tym roku może się to powtarzać - stwierdził były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. - Konsekwencji lekarze nie ponieśli za ten protest. Sądzę, że w tym roku będzie się to rozwijać podobnie.

  • RPO: Skończyć z gaszeniem pożarów

    Nie możemy bez przerwy mówić o konkretnych sprawach i gasić pożary mniejsze lub większe w obszarze opieki zdrowotnej - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. - Stoimy przed problemem radykalnej reformy służby zdrowia. Mam nadzieję, że minister Kopacz przypomni sobie swoją obecność na jednej z publicznych debat w Biurze RPO i być może zaprosi grono moich ekspertów do współpracy - mówi dr Janusz Kochanowski.

  • Pat w szpitalu

    Lekarze z Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka zawiadomili Państwową Inspekcję Pracy, że dyrektor Marek Nikiel złamał przepisy Kodeksu pracy, narzucając system pracy zmianowej.

  • Napięcie w łódzkich szpitalach

    Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika w Łodzi wstrzymał planowe zabiegi i operacje. Powodem jest brak anestezjologów. Jak poinformowała rzecznik placówki Adriana Sikora, lekarze zgodziliby się na dodatkowe dyżury w zamian za wyższe wynagrodzenia.

  • Radziwiłł: Szpitale zadłużają się

    Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej w szpitalach, gdzie doszło do porozumień lekarzy i dyrekcji w sprawie podwyżek i czasu pracy, narastać będzie zadłużenie. - Wszystko wskazuje na to, że idziemy w kolejną falę ogromnych problemów, za które będziemy musieli jako społeczeństwo zapłacić znacznie więcej niż gdyby pieniądze w ochronie zdrowia, które gwarantowałyby możliwość udzielenia podwyżek na normalnych zasadach, znalazły się już teraz - mówi Konstanty Radziwiłł.

98919 artykułów - strona 4508 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.