mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Prezes NRL: Oczekujemy "mapy drogowej"

    Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł wysłał do minister zdrowia Ewy Kopacz list, w którym przypomniał stanowisko samorządu lekarskiego w związku z wejściem w życie nowych przepisów dotyczących czasu pracy lekarzy.

  • ZOW NFZ pozbył się długu i płaci za nadwykonania

    Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia uregulował w minionym roku długoterminowe zadłużenie wobec Centrali Funduszu z lat ubiegłych, w wysokości 110 mln zł, bez konieczności wydatkowania środków z OW NFZ - informuje rzecznik prasowy ZOW Małgorzata Koszur.

  • Kopacz: Pakiet ustaw 8 stycznia

    Wbrew przepowiedniom tych wszystkich, którzy pewnie bardzo by chcieli, żeby panował chaos, pacjenci mają lekarzy przy łóżkach, czyli w miejscach pracy - obwieściła minister zdrowia Ewa Kopacz. - W 15 województwach nie ma ani jednego szpitala, który do dziś nie podpisałby umowy z oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia - dodała.

  • Szpital ogranicza działalność

    Na Warmii i Mazurach dyrektorzy prawie wszystkich szpitali porozumieli się z lekarzami. Jednak w szpitalu powiatowym w Braniewie zawieszono działalność 3 oddziałów: chirurgii, wewnętrznego i położniczo-ginekologicznego. Pacjenci są odsyłani do szpitala w Elblągu. Działa tylko oddział dziecięcy.

  • Wypowiedzenia złożone i cofnięte

    48 lekarzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Korczaka w Słupsku złożyło wypowiedzenia z pracy. Nie zgadzają się bowiem na proponowaną przez dyrekcję placówki podwyżkę uposażeń. Jeżeli strony nie dojdą do porozumienia, medycy nie przyjdą do pracy już 1 lutego, gdyż wymówienia złożyli ci, którzy pracują na podstawie umów cywilno-prawnych.

  • PiS chce zwiększać składkę

    Posłowie PiS nie zrezygnują z propozycji podniesienia składki na ubezpieczenie zdrowotne - zapowiada były minister zdrowia Zbigniew Religa. - W przyszłym tygodniu na posiedzeniu Sejmu złożymy poselski projekt ustawy podnoszącej składkę zdrowotną od 1 stycznia 2009 r. o 1 punkt procentowy co roku do poziomu 13%.

  • Połączenie szczecińskich lecznic

    31 grudnia marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Norbert Obrycki i prezydent Szczecina Piotr Krzystek podpisali porozumienie o połączeniu Szpitala Miejskiego i Szpitala Zdroje.

  • Dyrektorzy (chwilowo) uspokajają

    Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Siedlcach (Mazowieckie) ma podpisane porozumienia, które pozwolą wydłużyć tydzień pracy lekarzy do 72 godzin. Część oddziałów przeorganizowała system dyżurów zachowując 48-godzinny tydzień pracy, ale również z zachowaniem ciągłej opieki nad pacjentami.

  • Nowy OIOM

    Dziś został uroczyście otwarty oddział intensywnej opieki medycznej w Szpitalu Powiatowym im. dr. E. Rittlera w Sejnach (Podlaskie). Do tej pory mieszkańcy Sejn i okolic wymagający intensywnej terapii byli transportowani do placówek w Suwałkach lub w Białymstoku.

  • Uczelnia przejęła szpital

    Samorządowe władze województwa kujawsko-pomorskiego i rektorskie władze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 31 grudnia podpisały porozumienie w sprawie połączenia dwóch bydgoskich placówek medycznych: Wojewódzkiego Szpitala im. dr. J. Biziela i należącej do uczelni Poradni Zdrowia Psychicznego dla Studentów.

  • "Dojdziemy do 3 średnich krajowych"

    Nie oczekujemy, żeby coś złego miało się wydarzyć w Polsce po 1 stycznia. Myślę, że w większości szpitali lekarze będą pracować - mówi wiceminister zdrowia Marek Twardowski. - Zdajemy sobie oczywiście też sprawę, że mogą być jakieś jednostki, które wystąpią z protestami - zastrzega.

  • Sytuacja w stołecznych szpitalach

    Według informacji Zarządu Regionu Mazowieckiego OZZL problem obsady dyżurów lekarskich rozwiązany został całkowicie jedynie w jednym szpitalu warszawskim – Szpitalu Nowowiejskim, gdzie dyżury odbywają się za pośrednictwem fundacji. Rozwiązanie takie jest w ocenie OZZL sprzeczne z obowiązującym w Polsce prawem.

  • Złożyli wypowiedzenia

    31 grudnia 16 lekarzy z Kliniki Hematologii i Onkologii Dziecięcej Dziecięcego Szpitala Klinicznego im prof. Antoniego Gębali w Lublinie złożyło wypowiedzenia umów o pracę. Wypowiedzenia wejdą w życie za 3 miesiące. Lekarze zadeklarowali, że będą przez ten czas pełnić dyżury. Także medycy z innych oddziałów tej lecznicy zapowiadają wymówienia.

  • Balicki: Muszą wzrosnąć przychody szpitali

    Opozycja nie mówiła, że po 1 stycznia w służbie zdrowia wydarzy się coś dramatycznego, że będzie to godzina zero, po której nastąpi katastrofa – mówi były minister zdrowia, obecnie poseł LiD Marek Balicki. Jego zdaniem dostosowanie godzin pracy lekarzy do nowych przepisów to proces rozłożony na miesiące. - Lekarze będą podejmować decyzje indywidualnie. Związek zawodowy nie może zdecydować za nich, czy chcą pracować 48 godzin, czy też nie – dodał.

  • Podpisali aneksy

    W Dolnośląskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia zakończyły się negocjacje z placówkami służby zdrowia. W ostatnim dniu rozmów Funduszowi udało się przekonać stacje pogotowia ratunkowego i ostatnie trzy wrocławskie szpitale.

  • Kopacz: Pieniądze nie są lekarstwem

    Zdaniem minister zdrowia doniesienia z większości zakładów opieki zdrowotnej są bardzo optymistyczne. - Nie można mówić o grafiku tymczasowym czy tygodniowym, ponieważ dyrektor, który zna prawo, wie, że grafik do 20. dnia miesiąca musi być pełny na następny miesiąc - dodaje Ewa Kopacz.

  • Nowy podział kompetencji w MZ

    Minister zdrowia Ewa Kopacz wydała nowe zarządzenie określające kompetencje poszczególnych wiceministrów. Krzysztof Grzegorek będzie odpowiadał za organizację opieki zdrowotnej, Marek Twardowski - za politykę lekową i dialog społeczny, Andrzej Włodarczyk - za politykę zdrowotną, sprawy nauki i szkolnictwa, Mariola Dwornikowska - za finanse, a Adam Fronczak - za współpracę z zagranicą.

  • Premier: Raju nie będzie

    Staram się oceniać sytuację polskiej służby zdrowia też na tle tego, co dzieje się wokół Polski - deklaruje premier Donlad Tusk. - Nie ma takiego miejsca na świecie, gdzie z publicznej ochrony zdrowia pacjenci byliby w pełni zadowoleni - ocenia.

  • Jak na ostrym dyżurze?

    Lekarze Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku zrzeszeni w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Lekarzy i Związku Zawodowym Anestezjologów wystosowali list otwarty do marszałka woj. śląskiego Janusza Moszyńskiego z apelem o podjęcie natychmiastowych działań i rozmów z dyrekcją szpitala oraz skłonienie jej do poważnego i odpowiedzialnego podejścia do problemu norm czasu pracy lekarzy.

  • Porozumienie w ostatniej chwili

    31 grudnia osiągnięto porozumienie w sprawie kontraktów lekarskich na pracę w 2008 roku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Koninie (Wielkopolskie).

98919 artykułów - strona 4509 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.