Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł wysłał do minister zdrowia Ewy Kopacz list, w którym przypomniał stanowisko samorządu lekarskiego w związku z wejściem w życie nowych przepisów dotyczących czasu pracy lekarzy.
Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia uregulował w minionym roku długoterminowe zadłużenie wobec Centrali Funduszu z lat ubiegłych, w wysokości 110 mln zł, bez konieczności wydatkowania środków z OW NFZ - informuje rzecznik prasowy ZOW Małgorzata Koszur.
Wbrew przepowiedniom tych wszystkich, którzy pewnie bardzo by chcieli, żeby panował chaos, pacjenci mają lekarzy przy łóżkach, czyli w miejscach pracy - obwieściła minister zdrowia Ewa Kopacz. - W 15 województwach nie ma ani jednego szpitala, który do dziś nie podpisałby umowy z oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia - dodała.
Na Warmii i Mazurach dyrektorzy prawie wszystkich szpitali porozumieli się z lekarzami. Jednak w szpitalu powiatowym w Braniewie zawieszono działalność 3 oddziałów: chirurgii, wewnętrznego i położniczo-ginekologicznego. Pacjenci są odsyłani do szpitala w Elblągu. Działa tylko oddział dziecięcy.
48 lekarzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Korczaka w Słupsku złożyło wypowiedzenia z pracy. Nie zgadzają się bowiem na proponowaną przez dyrekcję placówki podwyżkę uposażeń. Jeżeli strony nie dojdą do porozumienia, medycy nie przyjdą do pracy już 1 lutego, gdyż wymówienia złożyli ci, którzy pracują na podstawie umów cywilno-prawnych.
Posłowie PiS nie zrezygnują z propozycji podniesienia składki na ubezpieczenie zdrowotne - zapowiada były minister zdrowia Zbigniew Religa. - W przyszłym tygodniu na posiedzeniu Sejmu złożymy poselski projekt ustawy podnoszącej składkę zdrowotną od 1 stycznia 2009 r. o 1 punkt procentowy co roku do poziomu 13%.
31 grudnia marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Norbert Obrycki i prezydent Szczecina Piotr Krzystek podpisali porozumienie o połączeniu Szpitala Miejskiego i Szpitala Zdroje.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Siedlcach (Mazowieckie) ma podpisane porozumienia, które pozwolą wydłużyć tydzień pracy lekarzy do 72 godzin. Część oddziałów przeorganizowała system dyżurów zachowując 48-godzinny tydzień pracy, ale również z zachowaniem ciągłej opieki nad pacjentami.
Dziś został uroczyście otwarty oddział intensywnej opieki medycznej w Szpitalu Powiatowym im. dr. E. Rittlera w Sejnach (Podlaskie). Do tej pory mieszkańcy Sejn i okolic wymagający intensywnej terapii byli transportowani do placówek w Suwałkach lub w Białymstoku.
Samorządowe władze województwa kujawsko-pomorskiego i rektorskie władze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 31 grudnia podpisały porozumienie w sprawie połączenia dwóch bydgoskich placówek medycznych: Wojewódzkiego Szpitala im. dr. J. Biziela i należącej do uczelni Poradni Zdrowia Psychicznego dla Studentów.
Nie oczekujemy, żeby coś złego miało się wydarzyć w Polsce po 1 stycznia. Myślę, że w większości szpitali lekarze będą pracować - mówi wiceminister zdrowia Marek Twardowski. - Zdajemy sobie oczywiście też sprawę, że mogą być jakieś jednostki, które wystąpią z protestami - zastrzega.
Według informacji Zarządu Regionu Mazowieckiego OZZL problem obsady dyżurów lekarskich rozwiązany został całkowicie jedynie w jednym szpitalu warszawskim – Szpitalu Nowowiejskim, gdzie dyżury odbywają się za pośrednictwem fundacji. Rozwiązanie takie jest w ocenie OZZL sprzeczne z obowiązującym w Polsce prawem.
31 grudnia 16 lekarzy z Kliniki Hematologii i Onkologii Dziecięcej Dziecięcego Szpitala Klinicznego im prof. Antoniego Gębali w Lublinie złożyło wypowiedzenia umów o pracę. Wypowiedzenia wejdą w życie za 3 miesiące. Lekarze zadeklarowali, że będą przez ten czas pełnić dyżury. Także medycy z innych oddziałów tej lecznicy zapowiadają wymówienia.
Opozycja nie mówiła, że po 1 stycznia w służbie zdrowia wydarzy się coś dramatycznego, że będzie to godzina zero, po której nastąpi katastrofa – mówi były minister zdrowia, obecnie poseł LiD Marek Balicki. Jego zdaniem dostosowanie godzin pracy lekarzy do nowych przepisów to proces rozłożony na miesiące. - Lekarze będą podejmować decyzje indywidualnie. Związek zawodowy nie może zdecydować za nich, czy chcą pracować 48 godzin, czy też nie – dodał.
W Dolnośląskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia zakończyły się negocjacje z placówkami służby zdrowia. W ostatnim dniu rozmów Funduszowi udało się przekonać stacje pogotowia ratunkowego i ostatnie trzy wrocławskie szpitale.
Zdaniem minister zdrowia doniesienia z większości zakładów opieki zdrowotnej są bardzo optymistyczne. - Nie można mówić o grafiku tymczasowym czy tygodniowym, ponieważ dyrektor, który zna prawo, wie, że grafik do 20. dnia miesiąca musi być pełny na następny miesiąc - dodaje Ewa Kopacz.
Minister zdrowia Ewa Kopacz wydała nowe zarządzenie określające kompetencje poszczególnych wiceministrów. Krzysztof Grzegorek będzie odpowiadał za organizację opieki zdrowotnej, Marek Twardowski - za politykę lekową i dialog społeczny, Andrzej Włodarczyk - za politykę zdrowotną, sprawy nauki i szkolnictwa, Mariola Dwornikowska - za finanse, a Adam Fronczak - za współpracę z zagranicą.
Staram się oceniać sytuację polskiej służby zdrowia też na tle tego, co dzieje się wokół Polski - deklaruje premier Donlad Tusk. - Nie ma takiego miejsca na świecie, gdzie z publicznej ochrony zdrowia pacjenci byliby w pełni zadowoleni - ocenia.
Lekarze Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku zrzeszeni w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Lekarzy i Związku Zawodowym Anestezjologów wystosowali list otwarty do marszałka woj. śląskiego Janusza Moszyńskiego z apelem o podjęcie natychmiastowych działań i rozmów z dyrekcją szpitala oraz skłonienie jej do poważnego i odpowiedzialnego podejścia do problemu norm czasu pracy lekarzy.
31 grudnia osiągnięto porozumienie w sprawie kontraktów lekarskich na pracę w 2008 roku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Koninie (Wielkopolskie).