mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • ABW zatrzymała dyrektorów szpitali

    Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dyrektora i zastępcę dyrektora dwóch łódzkich szpitali w związku z podejrzeniem o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przyjęcie korzyści majątkowej.

  • Nowy sprzęt w Białostockim Centrum Onkologii

    Nowy przyspieszacz liniowy - Elekta - jest montowany w specjalnym bunkrze w Białostockim Centrum Onkologii. Po niezbędnych testach i pomiarach, pierwsi pacjenci będą naświetlani tu w grudniu lub w styczniu.

  • Samorząd solidarny ze szpitalami

    Na piątek, 5 października, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas zaprosił na konsultacje dyrektorów szpitali podległych samorządowi wojewódzkiemu. Powodem zebrania są niekorzystne propozycje kontraktów na przyszły rok złożone szpitalom przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

  • Gilowska: Państwowa służba zdrowia nie będzie pracowała wydajniej

    Porozmawiajmy o pieniądzach publicznych w systemie ochrony zdrowia. Tych pieniędzy, budżetowych i składek do NFZ w 2005 r. było 37,5 mld zł. Pod koniec obecnego roku system pozyska 49,8 mld zł publicznych środków finansowych, natomiast przez rok 2008 przybędzie ponad 11 mld zł - twierdzi wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska.

  • Prezes NFZ: Szpitale powinny mieć zyski

    Większość szpitali, albo i wszystkie powinny mieć zyski - powiedział prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz podczas Forum Szpitali Związku Powiatów Polskich, które odbyło się 4 października w Warszawie.
    Zdaniem Sośnierza, jeśli szpitale nie mają zysków, to znaczy że są źle prowadzone. Jesli jednak są dobrze prowadzone i nie wykazują zysków, to znaczy, że swoje zyski ukrywają.

  • Wspólna konferencja 13 samorządów zawodów zaufania publicznego

    29 września w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi na wspólnej konferencji "Samorządna Rzeczpospolita" spotkali się przedstawiciele 13 samorządów zawodów zaufania publicznego w Polsce. W spotkaniu wzięło udział ponad 120 działaczy władz samorządowych.

  • Pośpiech w operacjach

    Wrocławski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przeznaczył dodatkowe 47 milionów złotych na operacje wszczepienia endoprotez i leczenie zaćmy. Jeszcze tydzień temu dyrektorzy szpitali ograniczali liczbę operacji. Teraz proszą lekarzy, żeby pracowali po godzinach, gdyż pieniądze trzeba wydać w ciągu 3 miesięcy.

  • Wracają do pracy

    Dwa oddziały - ortopedyczny i rehabilitacyjny - Szpitala Powiatowego w Mielcu (Podkarpacie) wznawiają pracę. Z pracy w lecznicy odeszło blisko 80 lekarzy, dlatego z 8 oddziałów w poniedziałek i wtorek ewakuowano 70 pacjentów do placówek w Dębicy, Tarnobrzegu, Rzeszowie, Stalowej Woli i Kolbuszowej, 80 pacjentów wypisano na ich własne życzenie bądź za względu na kończące się leczenie, a same oddziały zamknięto.

  • Sądzą się i negocjują

    Przed Sądem Okręgowym w Olsztynie prowadzonych jest 7 spraw przeciwko tamtejszemu oddziałowi Narodowego Funduszu Zdrowia. Chodzi o odzyskanie pieniędzy za ubiegłoroczne "nadwykonania". NFZ jest gotów od razu przkazać 25 mln zł za nadlimity. Ale żaden szpital z tej oferty nie zamierza na razie skorzystać.

  • Wznowione negocjacje

    Trzy dni ma dyrekcja Specjalistycznego Szpitala Św. Łukasza w w Końskich (Świętokrzyskie) na podjęcie rozmów z grupą 52 lekarzy, która odeszła z pracy. To efekt ustaleń, jakie zapadły podczas zwołanej w trybie pilnym sesji Rady Powiatu, w której uczestniczyli m.in. lekarze z zespołu negocjacyjnego z lecznicy.

  • Kolejna ugoda w Słupsku

    W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku doszło do porozumienia pielęgniarek z dyrekcją lecznicy. Na mocy ugody siostry otrzymają 560 złotych brutto więcej w formie dodatku na okres 3 miesięcy, a pracownicy techniczni i administracji dodatkowe 280 zł. Pieniądze na podwyżki pochodzą z ponad limitowanych zabiegów, za które zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia.

  • Szpital kontra NFZ - finał w sądzie?

    Ponad 5,5 milionów zł - tyle według dyrekcji szpitala klinicznego w Białymstoku jest mu winien Narodowy Fundusz Zdrowia, m.in. za leczenie najciężej chorych pacjentów. - To działanie na ich szkodę - twierdzi dyrektor szpitala i zapowiada, że w ciągu tygodnia sprawa trafi do prokuratury.

  • Kampania "Zostańcie w grze - Ty i Twoje dziecko"

    W październiku rusza ogólnopolska społeczno-edukacyjna kampania "Zostańcie w grze - Ty i Twoje dziecko", w ramach której kobiety w ciąży będą mogły wykonać bezpłatne badania diagnostyczne w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C. Organizatorami kampanii są: Stowarzyszenie Pomocy Chorym z HCV "Prometeusze" oraz UNDP - Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju.

  • Coraz groźniejsze WZW C

    Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest tym bardziej niebezpieczne, że zazwyczaj latami przebiega bezobjawowo. Tymczasem zagrożenie chorobą rośnie. W ubiegłym roku do szpitali w woj. śląskim trafiło 4,7 tys. chorych na WZW C, gdy jeszcze rok wcześniej było ich 3 tys.

  • Choroby układu krążenia i nowotwory najczęstsze u śląskich seniorów

    Wobec wydłużania się długości życia i spadku urodzeń systematycznie rośnie liczba osób w wieku 60 i więcej lat - ten wiek Światowa Organizacja Zdrowia uznaje za początek starości. Również w woj. śląskim obserwuje się tendencję zwiększania się populacji ludzi powyżej 60. roku życia.

  • Inauguracja w pałacu

    Remont Pałacu Branickich w Bialymstoku został wreszcie zakończony. Rezydencję można było podziwiać w pełnej krasie po uroczystej inauguracji roku akademickiego na Akademii Medycznej. - Remont trwał aż 7 lat, bo zakres prac był ogromny - mówi prof. Lech Chyczewski, rzecznik AM.

  • Raport RPO o sytacji w w szpitalach Warszawy, Radomia i Częstochowy

    Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski, w związku eskalacją napięć związanych z akcją protestacyjną lekarzy, skierował swych przedstawicieli do wybranych placówek ochrony zdrowia w celu zapoznania się z obecnymi i przewidywanymi skutkami działań podejmowanych w ramach tej akcji dla praw pacjentów, w tym zagrożeniami dla ich zdrowia i życia.

  • Sandauer: Zdelegalizować OZZL

    Postulaty Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy - minimum 5 tys. pensji dla każdego lekarza jeszcze przed zrobieniem specjalizacji - są nie do przyjęcia. Żaden zawód nie ma takich gwarancji. Wygląda na to że postulaty te mają na celu przedłużanie i zaognianie konfliktu - uważa dr Adam Sandauer, przewodniczący Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere.

  • Inauguracja roku w warszawskiej AM

    Wykładem "Wybrane zagadnienia etyczne pracy w służbie zdrowia" wygłoszonym przez arcybiskupa Kazimierza Nycza metropolitę warszawskiego uroczyście rozpoczął się rok akademicki 2007/2008 w warszawskiej Akademii Medycznej.

  • Skuteczna obrona Częstochowy

    Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie podpisali nad ranem porozumienie z dyrekcją i wracają do pracy.
    W negocjacjach w czestochowskim szpitalu uczestniczył wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. Rozmowy trwały 12 godzin - od wczorajszego popołudnia do wczesnych godzin porannych. Według nieoficjalnych informacji, lekarze otrzymają podwyżki o ok. 1000 zł w tym roku i o 100 zł co miesiąc w roku przyszłym.

98919 artykułów - strona 4544 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.