Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dyrektora i zastępcę dyrektora dwóch łódzkich szpitali w związku z podejrzeniem o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przyjęcie korzyści majątkowej.
Nowy przyspieszacz liniowy - Elekta - jest montowany w specjalnym bunkrze w Białostockim Centrum Onkologii. Po niezbędnych testach i pomiarach, pierwsi pacjenci będą naświetlani tu w grudniu lub w styczniu.
Na piątek, 5 października, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas zaprosił na konsultacje dyrektorów szpitali podległych samorządowi wojewódzkiemu. Powodem zebrania są niekorzystne propozycje kontraktów na przyszły rok złożone szpitalom przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Porozmawiajmy o pieniądzach publicznych w systemie ochrony zdrowia. Tych pieniędzy, budżetowych i składek do NFZ w 2005 r. było 37,5 mld zł. Pod koniec obecnego roku system pozyska 49,8 mld zł publicznych środków finansowych, natomiast przez rok 2008 przybędzie ponad 11 mld zł - twierdzi wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska.
Większość szpitali, albo i wszystkie powinny mieć zyski - powiedział prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz podczas Forum Szpitali Związku Powiatów Polskich, które odbyło się 4 października w Warszawie.
Zdaniem Sośnierza, jeśli szpitale nie mają zysków, to znaczy że są źle prowadzone. Jesli jednak są dobrze prowadzone i nie wykazują zysków, to znaczy, że swoje zyski ukrywają.
29 września w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi na wspólnej konferencji "Samorządna Rzeczpospolita" spotkali się przedstawiciele 13 samorządów zawodów zaufania publicznego w Polsce. W spotkaniu wzięło udział ponad 120 działaczy władz samorządowych.
Wrocławski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przeznaczył dodatkowe 47 milionów złotych na operacje wszczepienia endoprotez i leczenie zaćmy. Jeszcze tydzień temu dyrektorzy szpitali ograniczali liczbę operacji. Teraz proszą lekarzy, żeby pracowali po godzinach, gdyż pieniądze trzeba wydać w ciągu 3 miesięcy.
Dwa oddziały - ortopedyczny i rehabilitacyjny - Szpitala Powiatowego w Mielcu (Podkarpacie) wznawiają pracę. Z pracy w lecznicy odeszło blisko 80 lekarzy, dlatego z 8 oddziałów w poniedziałek i wtorek ewakuowano 70 pacjentów do placówek w Dębicy, Tarnobrzegu, Rzeszowie, Stalowej Woli i Kolbuszowej, 80 pacjentów wypisano na ich własne życzenie bądź za względu na kończące się leczenie, a same oddziały zamknięto.
Przed Sądem Okręgowym w Olsztynie prowadzonych jest 7 spraw przeciwko tamtejszemu oddziałowi Narodowego Funduszu Zdrowia. Chodzi o odzyskanie pieniędzy za ubiegłoroczne "nadwykonania". NFZ jest gotów od razu przkazać 25 mln zł za nadlimity. Ale żaden szpital z tej oferty nie zamierza na razie skorzystać.
Trzy dni ma dyrekcja Specjalistycznego Szpitala Św. Łukasza w w Końskich (Świętokrzyskie) na podjęcie rozmów z grupą 52 lekarzy, która odeszła z pracy. To efekt ustaleń, jakie zapadły podczas zwołanej w trybie pilnym sesji Rady Powiatu, w której uczestniczyli m.in. lekarze z zespołu negocjacyjnego z lecznicy.
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku doszło do porozumienia pielęgniarek z dyrekcją lecznicy. Na mocy ugody siostry otrzymają 560 złotych brutto więcej w formie dodatku na okres 3 miesięcy, a pracownicy techniczni i administracji dodatkowe 280 zł. Pieniądze na podwyżki pochodzą z ponad limitowanych zabiegów, za które zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia.
Ponad 5,5 milionów zł - tyle według dyrekcji szpitala klinicznego w Białymstoku jest mu winien Narodowy Fundusz Zdrowia, m.in. za leczenie najciężej chorych pacjentów. - To działanie na ich szkodę - twierdzi dyrektor szpitala i zapowiada, że w ciągu tygodnia sprawa trafi do prokuratury.
W październiku rusza ogólnopolska społeczno-edukacyjna kampania "Zostańcie w grze - Ty i Twoje dziecko", w ramach której kobiety w ciąży będą mogły wykonać bezpłatne badania diagnostyczne w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C. Organizatorami kampanii są: Stowarzyszenie Pomocy Chorym z HCV "Prometeusze" oraz UNDP - Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju.
Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest tym bardziej niebezpieczne, że zazwyczaj latami przebiega bezobjawowo. Tymczasem zagrożenie chorobą rośnie. W ubiegłym roku do szpitali w woj. śląskim trafiło 4,7 tys. chorych na WZW C, gdy jeszcze rok wcześniej było ich 3 tys.
Wobec wydłużania się długości życia i spadku urodzeń systematycznie rośnie liczba osób w wieku 60 i więcej lat - ten wiek Światowa Organizacja Zdrowia uznaje za początek starości. Również w woj. śląskim obserwuje się tendencję zwiększania się populacji ludzi powyżej 60. roku życia.
Remont Pałacu Branickich w Bialymstoku został wreszcie zakończony. Rezydencję można było podziwiać w pełnej krasie po uroczystej inauguracji roku akademickiego na Akademii Medycznej. - Remont trwał aż 7 lat, bo zakres prac był ogromny - mówi prof. Lech Chyczewski, rzecznik AM.
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski, w związku eskalacją napięć związanych z akcją protestacyjną lekarzy, skierował swych przedstawicieli do wybranych placówek ochrony zdrowia w celu zapoznania się z obecnymi i przewidywanymi skutkami działań podejmowanych w ramach tej akcji dla praw pacjentów, w tym zagrożeniami dla ich zdrowia i życia.
Postulaty Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy - minimum 5 tys. pensji dla każdego lekarza jeszcze przed zrobieniem specjalizacji - są nie do przyjęcia. Żaden zawód nie ma takich gwarancji. Wygląda na to że postulaty te mają na celu przedłużanie i zaognianie konfliktu - uważa dr Adam Sandauer, przewodniczący Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere.
Wykładem "Wybrane zagadnienia etyczne pracy w służbie zdrowia" wygłoszonym przez arcybiskupa Kazimierza Nycza metropolitę warszawskiego uroczyście rozpoczął się rok akademicki 2007/2008 w warszawskiej Akademii Medycznej.
Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie podpisali nad ranem porozumienie z dyrekcją i wracają do pracy.
W negocjacjach w czestochowskim szpitalu uczestniczył wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. Rozmowy trwały 12 godzin - od wczorajszego popołudnia do wczesnych godzin porannych. Według nieoficjalnych informacji, lekarze otrzymają podwyżki o ok. 1000 zł w tym roku i o 100 zł co miesiąc w roku przyszłym.