Z kraju

  • Nieskuteczna mediacja

    Minister zdrowia Zbigniew Religa wziął wczoraj udział w negocjacjach ze strajkującymi lekarzami stołecznego Szpitala Psychiatrycznego przy Nowowiejskiej. Mimo mediacji szefa resortu zdrowia lekarze nie przerwali strajku.

  • Nowy obiekt dla adeptów medycyny

    Nowe centrum biblioteczno-kongresowe otwarto w Poznaniu z okazji inauguracji roku akademickiego Uniwersytetu Medycznego. To imponujący obiekt z salą na 900 miejsc, którą można dzielić na dwie mniejsze, wyposażoną w najnowocześniejszy sprzęt audiowizualny.

  • Opolskie promuje "Europejski Kodeks Walki z Rakiem"

    Co roku 3 miliony nowych przypadków w całej Europie, w Opolskiem – średnio 3 tysiące. To liczba wykrywanych nowych zachorowań na raka - jelita, piersi i płuc. W tym województwie 20% zgonów ma związek z chorobami nowotworowymi.

  • W MSWiA o ewakuacji pacjentów

    2 października w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się spotkanie dyrektorów szpitali, z których ewakuowano pacjentów, przedstawicieli organów założycielskich tych szpitali i wojewodów, z wiceministrem zdrowia Bolesławem Piechą, wiceministrem SWiA Jarosławem Zielińskim oraz prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzejem Sośnierzem.

  • Program "Rak piersi od A do Z" - podsumowanie i perspektywy

    2 października w Centrum Edukacyjno-Terapeutycznym przy Centrum Onkologii w Warszawie odbyła się konferencja prasowa podsumowująca Ogólnopolski Program Edukacyjny "Rak piersi od A do Z". W ramach projektu, który rozpoczął się w 2006 roku, zorganizowano regionalne spotkania edukacyjne w 10 miastach: Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Białymstoku, Krakowie, Łodzi, Toruniu, Wrocławiu, Katowicach i Kielcach. W seminariach wzięło udział blisko 2 000 Amazonek.

  • Częściowe porozumienie w Radomiu

    Lekarze z dwóch radomskich szpitali: wojewódzkiego na Józefowie i powiatowego przy Tochtermana wracają do pracy. Porozumieli się z dyrekcjami swoich placówek. Zgodzili się na niższe niż żądali podwyżki płac. Nie wiadomo natomiast, kiedy na oddziały powrócą lekarze ze szpitala psychiatrycznego w Krychnowicach.

  • Po kontroli w Jastrzębiu Zdroju

    Urząd Marszałkowski przeprowadził kontrolę w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu Zdroju. Przeprowadzana była w zakresie gospodarki finansowej za 2006 rok oraz 5% wydatków za 2007 rok i dotyczyła okresu, kiedy dyrektorem placówki był lek. med. Jerzy Kasprzak.

  • Oddziały czasowo zawieszone

    Działalność Oddziału i Poradni Chirurgii Urazowo–Ortopedycznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 1 im. Prof. Józefa Gasińskiego w Tychach (Śląsk) została czasowo wstrzymana. Powodem tej decyzji jest złożenie wypowiedzeń przez pracujących tam lekarzy.

  • Pracodawcy przeciwko podniesieniu składki

    Minister zdrowia skierował do konsultacji dwa projekty nowelizacji ustaw: o świadczeniach opieki zdrowotnej oraz o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zmiany polegają na podniesieniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz na przekazaniu Narodowemu Funduszowi Zdrowia połowy składek wpłacanych przez pracodawców na Fundusz Pracy.

  • Korwin-Mikke: Służba zdrowia jak weterynaria

    Gdybym objął władzę, ze służbą zdrowia zrobiłbym natychmiast to samo, co z weterynarią - przekonuje Janusz Korwin-Mikke (LPR) do swojego projektu zlikwidowania służby zdrowia. – To niemożliwe, bo ponad połowa Polaków nie ma pieniędzy na finansowanie swojego leczenia - odpowiada Joanna Senyszyn (LiD).

  • Religa: To szef NFZ powinien negocjować

    Mój wyjazd do Radomia traktowałem jako obowiązek, choć w cywilizowanym kraju to nie ja powinienem być w strajkujących szpitalach, tylko prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, bo to on jest płatnikiem - powiedział w TVN24 minister zdrowia Zbigniew Religa. Dodał, że poprosi prezesa Funduszu Andrzeja Sośnierza o wsparcie.

  • Władze nie dopełniły obowiązków

    Każda władza, niekoniecznie ta najwyższa, ale są przecież ZOZ-y, dyrektorzy szpitali, NFZ, ma bezwzględny obowiązek podjąć działania nie tylko zmierzające do ochrony zdrowia. Te organy nie mogą narażać pacjentów na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia - podkreśla były zastępca prokuratora generalnego Kazimierz Olejnik.

  • Premier: Lekarze łamią przysięgę Hipokratesa

    To, co dzieje się w nielicznych szpitalach, to jest coś bardzo niedobrego, bo tu nie chodzi o kwestie związane ze sporami zbiorowymi, tylko tu już chodzi o kwestie związane z Hipokratesową przysięgą, która jest jednak łamana w wielu wypadkach, choć prawo nie jest łamane - twierdzi premier Jarosław Kaczyński.

  • Olejniczak proponuje "okrągły stół"

    Szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej Wojciech Olejniczak zaproponował zwołanie jeszcze przed wyborami "okrągłego stołu" wszystkich partii politycznych w sprawie służby zdrowia. Jego zdaniem w najbliższych dniach, a nawet godzinach, powinien zebrać się Konwent Seniorów w Sejmie, żeby wspólnie podjąć zobowiązanie co do dalszych kroków w sprawie służby zdrowia.

  • "Przegraliśmy wszyscy"

    Podpisujemy porozumienia z rezygnacją, bo nie zrealizowano żadnego z naszych postulatów. Chcemy już wrócić do normalności, jesteśmy zmęczeni sytuacją. Godzimy się na to, że przez 3 miesiące dyrektorzy będą wypłacać nam gratyfikacje, bo to nie jest nawet podwyżka, tylko dodatek do pensji. Jeśli 2008 rok nie przyniesie rozwiązań, to będzie to rok zdecydowanych protestów - mówi Andrzej Sokołowski, szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w Pomorskiem.

  • Porozumienie w Nowym Sączu, groźba strajku w Krakowie

    Do porozumienia dyrekcji z lekarzami doszło w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu (Małopolska). Lekarze będą zarabiać 3 500, 3 000 oraz 2 500 złotych - odpowiednio do stopnia specjalizacji. Te zasady mają obowiązywać przez 3 miesiące - do końca roku. Na ten okres został zawieszony strajk medyków.

  • Więcej na ratownictwo

    Przyszły rok będzie drugim z kolei, gdy budżet państwa odpowiada za opłacanie części świadczeń medycznych z zakresu ratownictwa medycznego. W projekcie budżetu na 2008 rok na zapewnienie m.in. funkcjonowania zespołów ratownictwa medycznego oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zostało zarezerwowane 1,5 mld zł. W porównaniu z tym rokiem oznacza to wzrost wydatków na ten cel o 17,3%, tj. o ponad 220 mln zł.

  • OZZL: Będziemy protestować mimo krytyki i obelg

    Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wyraził pełne poparcie dla lekarzy, którzy zwolnili się z pracy w publicznych szpitalach w proteście przeciwko wyzyskowi ekonomicznemu stosowanemu przez pracodawcę. OZZL zpewnił, że udzieli tym lekarzom – w razie potrzeby - wszelkiej potrzebnej pomocy.

  • W Świętokrzyskiem strajkują 3 szpitale

    Stabilizuje się sytuacja w świętokrzyskich szpitalach. Akcję strajkową utrzymują jeszcze tylko 3 placówki - informuje Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach na podstawie danych uzyskanych ze Świętokrzyskiego Centrum Monitorowania Ochrony Zdrowia.

  • NIK negatywnie o organizowaniu systemu ratownictwa

    Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła proces organizowania systemu ratownictwa medycznego w Polsce w latach 2003–2006.

98919 artykułów - strona 4545 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.