Tylko do środy dyrektorzy radomskich szpitali są jeszcze w stanie zapewnić opiekę pacjentom - zapowiedział wojewoda mazowiecki Jacek Sasin. Jeśli porozumienie nie zostanie zawarte, dziś trzeba będzie rozpocząć ewakuację. Do tego jak twierdzi wojewoda, władze są przygotowane.
Według ogłoszonych 1 października wyników Euro Health Consumer Index (EHCI), Polska zajęła 27. miejsce (na 29 możliwych) w corocznym rankingu badającym przyjazność dla klientów systemów opieki zdrowotnej w Europie. Najlepsze wyniki uzyskała Austria z 806 punktami, a następnie Holandia (1. miejsce w 2005 r.), Francja (1. miejsce w 2006 r.) oraz Szwajcaria, Niemcy i Szwecja.
Uniwersytet Medyczny w Łodzi zainaugurował rok akademicki. Od października studenci rozpoczynają naukę na dwóch nowych kierunkach - biotechnologii i socjologii. Ponadto po przerwie uczelnia ponownie będzie kształcić lekarzy wojskowych.
Prof. położnictwa i ginekologii Louis Gerard Keith ze Stanów Zjednoczonych oraz metropolita lubelski abp Józef Życiński zostali uhonorowani tytułami doktora honoris causa lubelskiej Akademii Medycznej. Uczelnia zainaugurowała uroczyście nowy rok akademicki.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swojej stronie internetowej i przekazało do uzgodnień zewnętrznych projekt nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 2004 r.o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU. nr 210, poz. 2135, z późn. zm.) oraz niektórych innych ustaw.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swojej stronie internetowej i przekazało do uzgodnień zewnętrznych projekt nowelizacji ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU. nr 99, poz. 1001, z późn. zm.) i ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU. nr 210, poz. 2135, z późn. zm.).
W efekcie dzisiejszych ustaleń resortu zdrowia z Narodowym Funduszem Zdrowia, dyrektorzy szpitali mogą otrzymać środki za wszystkie nadwykonania z roku 2006 i 2007, dzięki czemu będą dysponować realnymi pieniędzmi w negocjacjach z lekarzami - poinformował minister zdrowia prof. Zbigniew Religa.
Ewakuacja pacjentów nie jest naszym pomysłem. To wymyślili zarządzający szpitalami i samorządy. Oni za to odpowiadają. My nie jesteśmy zwolennikami takich rozwiązań. Jeżeli będą jakieś negatywne skutki ewakuacji, to odpowiedzialność poniosą jej organizatorzy i pomysłodawcy - mówi Zdzisław Szramik, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
Władze szpitala w Mielcu podjęły decyzję o ewakuacji lecznicy. Do pracy nie przyszło tam blisko 80 lekarzy z ponad 100 zatrudnionych. Prowadzone od rana rozmowy z mieleckimi medykami zakończyły się fiaskiem. Medycy nie zgodzili sie wrócić do pracy, mimo że wczoraj dyrekcja placówki zgodziła się m.in. podnieść im z 1000 na 1500 złotych wysokość premii na oddziałach, które przynoszą dochód.
Do Ministerstwa Zdrowia napływa coraz więcej informacji i skarg na oferty edukacyjne szkół: Centrum Nauki i Biznesu Żak, Profesja – Centrum Kształcenia Kadr, Wielkopolska Szkoła Medyczna i AP Edukacja.
Niespełna dzień przed wejściem w życie wypowiedzeń umów o pracę udało się dyrektorowi szpitala w Gorlicach (Małopolska) porozumieć z protestującymi lekarzami. Rolę mediatora w sporze pełnił senator Stanisław Kogut. Jak mówią obie strony konfliktu, dzięki madiacjom senatora udało się dojść do porozumienia.
Nie doszło do porozumienia miedzy dyrekcją a lekarzami Specjalistycznego Szpitala św. Łukasza w Końskich (Świętokrzyskie). 55 lekarzy nie wycofało wypowiedzeń, których termin minął o północy. Ich głodujący koledzy przerwali protest.
Po kolejnych negocjacjach, w niedzielę doszło do porozumienia z protestującymi lekarzami ze szpitala wojewódzkiego w Łomży. Zgodzili się oni na proponowane warunki płacowe i mają wycofać wypowiedzenia umów o pracę. Informację o porozumieniu potwierdził Leszek Kołakowski, przedstawiciel protestujących lekarzy.
Dziś mija termin części wypowiedzeń złożonych przez lekarzy. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie przeprowadzono wczoraj drugi etap ewakuacji pacjentów. Od soboty wywiezionych do innych placówek w Częstochowie i na Śląsku zostało około 40 najpoważniej chorych. Kolejność ewakuacji i listę szpitali, do których przewieziono chorych, dyrekcja szpitala ustaliła w porozumieniu ze służbami wojewody śląskiego.
Lekarze w Polsce jeszcze długo nie będą zarabiać tyle, co w krajach zachodnich, ale wydaje się, że powinno być spełnione jedno oczekiwanie: żeby proporcje między zarobkami lekarzy i innych osób zatrudnionych w Polsce były podobne, jak w innych krajach, tzn. nie powinno być lekarza w Polsce, który by zarabiał mniej niż 2 średnie krajowe. W praktyce to jest nieco więcej niż 5,5 tys. zł brutto - uważa Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
Ja wywiązałem się z nałożonych na mnie obowiązków, doprowadziłem do tego, że pensje jednak w opiece zdrowotnej wzrosły w tym roku, w sposób istotny, niezadowalający prawdopodobnie dla większości lekarzy, jednak to, co było możliwe, zrobiłem. W chwili obecnej spór w Częstochowie, w Radomiu, gdzie indziej, to jest tylko spór o pieniądze, o nic innego - twierdzi minister zdrowia prof. Zbigniew Religa.
Koniec protestu w Szpitalu Morskim w Gdyni. Lekarze, którzy mieli odejść z pracy z końcem września, wycofali wypowiedzenia. Początkowo chcieli przedłużenia o miesiąc okresu wymówienia. Po dzisiejszych rozmowach zgodzili się na propozycję dyrekcji szpitala - poinformowała szefowa placówki Irena Erecińska-Siwy.
Spotkanie ministra zdrowia Zbigniewa Religi z protestującymi lekarzami ze szpitali m.in. w Radomiu nie przyniosło porozumienia. - W tym roku państwo nie ma pieniędzy, by spełnić żądania lekarzy. Możliwe są podwyżki od przyszłego roku, a postulaty OZZL mogą być spełnione w ciągu 4 lat - powiedział Religa.
Jest porozumienie w szpitalach powiatowych w Stalowej Woli i Dębicy, niestety niepowodzeniem zakończyły się rozmowy w Mielcu. Dlatego dziś na nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu uruchomiona została procedura zmierzająca do zamknięcia wszystkich oddziałów.
Zapadła decyzja o ewakuacji oddziału urologicznego Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach. W lecznicy trwają rozmowy dyrekcji z lekarzami, jednak dotąd nie przyniosły one pozytywnego rezultatu. Pacjenci z oddziału urologicznego zostaną przeniesieni do szpitala w Białymstoku.