mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Radom - końcowe odliczanie?

    Tylko do środy dyrektorzy radomskich szpitali są jeszcze w stanie zapewnić opiekę pacjentom - zapowiedział wojewoda mazowiecki Jacek Sasin. Jeśli porozumienie nie zostanie zawarte, dziś trzeba będzie rozpocząć ewakuację. Do tego jak twierdzi wojewoda, władze są przygotowane.

  • Służba zdrowia w rankingu konsumentów – Polska w ogonie Europy

    Według ogłoszonych 1 października wyników Euro Health Consumer Index (EHCI), Polska zajęła 27. miejsce (na 29 możliwych) w corocznym rankingu badającym przyjazność dla klientów systemów opieki zdrowotnej w Europie. Najlepsze wyniki uzyskała Austria z 806 punktami, a następnie Holandia (1. miejsce w 2005 r.), Francja (1. miejsce w 2006 r.) oraz Szwajcaria, Niemcy i Szwecja.

  • Gaudeamus w Łodzi

    Uniwersytet Medyczny w Łodzi zainaugurował rok akademicki. Od października studenci rozpoczynają naukę na dwóch nowych kierunkach - biotechnologii i socjologii. Ponadto po przerwie uczelnia ponownie będzie kształcić lekarzy wojskowych.

  • Inauguracja roku akademickiego w Lublinie

    Prof. położnictwa i ginekologii Louis Gerard Keith ze Stanów Zjednoczonych oraz metropolita lubelski abp Józef Życiński zostali uhonorowani tytułami doktora honoris causa lubelskiej Akademii Medycznej. Uczelnia zainaugurowała uroczyście nowy rok akademicki.

  • MZ projektuje wzost składki zdrowotnej

    Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swojej stronie internetowej i przekazało do uzgodnień zewnętrznych projekt nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 2004 r.o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU. nr 210, poz. 2135, z późn. zm.) oraz niektórych innych ustaw.

  • Prawie 3,9 mld zł z Funduszu Pracy do NFZ

    Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swojej stronie internetowej i przekazało do uzgodnień zewnętrznych projekt nowelizacji ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU. nr 99, poz. 1001, z późn. zm.) i ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU. nr 210, poz. 2135, z późn. zm.).

  • Religa: NFZ zapłaci za nadwykonania z 2006 i 2007 roku

    W efekcie dzisiejszych ustaleń resortu zdrowia z Narodowym Funduszem Zdrowia, dyrektorzy szpitali mogą otrzymać środki za wszystkie nadwykonania z roku 2006 i 2007, dzięki czemu będą dysponować realnymi pieniędzmi w negocjacjach z lekarzami - poinformował minister zdrowia prof. Zbigniew Religa.

  • "Są pieniądze na ewakuacje, a nie ma na pensje"

    Ewakuacja pacjentów nie jest naszym pomysłem. To wymyślili zarządzający szpitalami i samorządy. Oni za to odpowiadają. My nie jesteśmy zwolennikami takich rozwiązań. Jeżeli będą jakieś negatywne skutki ewakuacji, to odpowiedzialność poniosą jej organizatorzy i pomysłodawcy - mówi Zdzisław Szramik, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

  • Kryzys w Mielcu i Lubaczowie

    Władze szpitala w Mielcu podjęły decyzję o ewakuacji lecznicy. Do pracy nie przyszło tam blisko 80 lekarzy z ponad 100 zatrudnionych. Prowadzone od rana rozmowy z mieleckimi medykami zakończyły się fiaskiem. Medycy nie zgodzili sie wrócić do pracy, mimo że wczoraj dyrekcja placówki zgodziła się m.in. podnieść im z 1000 na 1500 złotych wysokość premii na oddziałach, które przynoszą dochód.

  • Bezprawnie oferują naukę w zawodach medycznych

    Do Ministerstwa Zdrowia napływa coraz więcej informacji i skarg na oferty edukacyjne szkół: Centrum Nauki i Biznesu Żak, Profesja – Centrum Kształcenia Kadr, Wielkopolska Szkoła Medyczna i AP Edukacja.

  • Porozumienie w Gorlicach

    Niespełna dzień przed wejściem w życie wypowiedzeń umów o pracę udało się dyrektorowi szpitala w Gorlicach (Małopolska) porozumieć z protestującymi lekarzami. Rolę mediatora w sporze pełnił senator Stanisław Kogut. Jak mówią obie strony konfliktu, dzięki madiacjom senatora udało się dojść do porozumienia.

  • Koniec głodówki, koniec pracy

    Nie doszło do porozumienia miedzy dyrekcją a lekarzami Specjalistycznego Szpitala św. Łukasza w Końskich (Świętokrzyskie). 55 lekarzy nie wycofało wypowiedzeń, których termin minął o północy. Ich głodujący koledzy przerwali protest.

  • Kompromis w Łomży

    Po kolejnych negocjacjach, w niedzielę doszło do porozumienia z protestującymi lekarzami ze szpitala wojewódzkiego w Łomży. Zgodzili się oni na proponowane warunki płacowe i mają wycofać wypowiedzenia umów o pracę. Informację o porozumieniu potwierdził Leszek Kołakowski, przedstawiciel protestujących lekarzy.

  • Pacjenci opuszczają częstochowski szpital

    Dziś mija termin części wypowiedzeń złożonych przez lekarzy. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie przeprowadzono wczoraj drugi etap ewakuacji pacjentów. Od soboty wywiezionych do innych placówek w Częstochowie i na Śląsku zostało około 40 najpoważniej chorych. Kolejność ewakuacji i listę szpitali, do których przewieziono chorych, dyrekcja szpitala ustaliła w porozumieniu ze służbami wojewody śląskiego.

  • Prezes NRL: Sygnał ze strony lekarzy jest bardzo klarowny

    Lekarze w Polsce jeszcze długo nie będą zarabiać tyle, co w krajach zachodnich, ale wydaje się, że powinno być spełnione jedno oczekiwanie: żeby proporcje między zarobkami lekarzy i innych osób zatrudnionych w Polsce były podobne, jak w innych krajach, tzn. nie powinno być lekarza w Polsce, który by zarabiał mniej niż 2 średnie krajowe. W praktyce to jest nieco więcej niż 5,5 tys. zł brutto - uważa Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

  • Religa: Lekarze chcą zarabiać 16 000 zł

    Ja wywiązałem się z nałożonych na mnie obowiązków, doprowadziłem do tego, że pensje jednak w opiece zdrowotnej wzrosły w tym roku, w sposób istotny, niezadowalający prawdopodobnie dla większości lekarzy, jednak to, co było możliwe, zrobiłem. W chwili obecnej spór w Częstochowie, w Radomiu, gdzie indziej, to jest tylko spór o pieniądze, o nic innego - twierdzi minister zdrowia prof. Zbigniew Religa.

  • Dogadali się na Pomorzu

    Koniec protestu w Szpitalu Morskim w Gdyni. Lekarze, którzy mieli odejść z pracy z końcem września, wycofali wypowiedzenia. Początkowo chcieli przedłużenia o miesiąc okresu wymówienia. Po dzisiejszych rozmowach zgodzili się na propozycję dyrekcji szpitala - poinformowała szefowa placówki Irena Erecińska-Siwy.

  • Fiasko negocjacji w Radomiu

    Spotkanie ministra zdrowia Zbigniewa Religi z protestującymi lekarzami ze szpitali m.in. w Radomiu nie przyniosło porozumienia. - W tym roku państwo nie ma pieniędzy, by spełnić żądania lekarzy. Możliwe są podwyżki od przyszłego roku, a postulaty OZZL mogą być spełnione w ciągu 4 lat - powiedział Religa.

  • Dwa porozumienia na Podkarpaciu

    Jest porozumienie w szpitalach powiatowych w Stalowej Woli i Dębicy, niestety niepowodzeniem zakończyły się rozmowy w Mielcu. Dlatego dziś na nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu uruchomiona została procedura zmierzająca do zamknięcia wszystkich oddziałów.

  • Ewakuacja szpitala, wygaszanie oddziałów

    Zapadła decyzja o ewakuacji oddziału urologicznego Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach. W lecznicy trwają rozmowy dyrekcji z lekarzami, jednak dotąd nie przyniosły one pozytywnego rezultatu. Pacjenci z oddziału urologicznego zostaną przeniesieni do szpitala w Białymstoku.

98919 artykułów - strona 4546 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.