mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • ISO dla starachowickiego szpitala

    Starosta starachowicki Andrzej Matynia oraz wicestarosta Andrzej Sendecki uczestniczyli w uroczystości przyznania certyfikatu zarządzania jakością ISO 9001–2001 dla starachowickiego Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

  • OZZL wzywa do merytorycznej debaty

    Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy wzywa polityków wszystkich partii, które walczą o głosy w nadchodzących wyborach do parlamentu, do podjęcia merytorycznej debaty na temat niezbędnych zmian w ochronie zdrowia. Przedstawiciele związku przypominają też, że już dwa lata temu opracowali propozycje systemowych zmian w postaci obywatelskiego projektu ustawy o Powszechnym Ubezpieczeniu Zdrowotnym (PUZ).

  • Nie ma porozumienia w Lubaczowie

    Rada Społeczna Szpitala Powiatowego w Lubaczowie (Podkarpackie) nie zgodziła się na podwyżki płacy zasadniczej dla lekarzy w wysokości od 600 do 1000 zł. Natomiast lekarze nie zgodzili się na propozycje Rady i nie podpiszą zapowiadanego na wtorek porozumienia. Nie wycofają też wypowiedzeń.

  • Coraz bliżej do ewakuacji pacjentów

    Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży (Podlaskie) wstrzymał przyjęcia na oddział zakaźny tej placówki. Ma to związek z groźbą ewakuacji szpitala, jeśli lekarze nie wycofają wypowiedzeń umów o pracę.

  • Pacjencie, uśpij się sam

    W stołecznych szpitalach dramatycznie zaczyna brakować anestezjologów. Szefowie lecznic zmuszeni są odwoływać planowe operacje, a kobietom, które chcą rodzić bez bólu, nie ma kto podać znieczulenia.

  • Lekarze kręcą, żeby pokazać, że nie biorą

    Pacjent wygląda na zmieszanego, jest przekonany, że musi dać łapówkę. Ale widzi przypięty do lekarskiego fartucha znaczek „Nie biorę”. To treść reklamówki, która jesienią ma trafić do telewizji.

  • WIL wsparła kaliskich lekarzy

    Wielkopolska Izba Lekarska w Poznaniu wyraziła pełne poparcie dla Koleżanek i Kolegów Lekarzy-Członków WIL, którzy podjęli czynną akcję protestacyjna wobec pauperyzacji zawodu lekarza i niskich wynagrodzeń dla tej grupy zawodowej w publicznej służbie zdrowia.

  • Coraz więcej prywatnych szpitali

    Przybywa prywatnych szpitali. Tylko w Warszawie w ostatnim czasie dwa dotychczas publiczne szpitale zdecydowały się na prywatyzację. Również prywatne centra medyczne, które specjalizują się w opiece ambulatoryjnej, planują otwarcie nowych szpitali.

  • PET-CT w Kielcach jeszcze w tym roku?

    Jeszcze w tym roku pierwsi pacjenci zostaną przebadani w Kielcach pozytronowym tomografem emisyjnym - taką informację podał podczas konferencji w Świętokrzyskim Centrum Onkologii wicepremier Przemysław Gosiewski.

  • Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego w Gliwicach

    Na terenie lotniska Aeroklubu Gliwickiego uruchomiono bazę Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS). W uroczystości wzięli udział m.in.: minister zdrowia Zbigniew Religa, wojewoda śląski Tomasz Pietrzykowski, wicewojewoda Artur Warzocha oraz prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

  • Więcej pacjentów z chorobą Alzheimera

    Ponad 200 tysięcy osób żyje w Polsce z chorobą Alzheimera, a szacuje się, że za 20 lat liczba ta zwiększy się dwukrotnie. Choroba Alzheimera w większości przypadków zaczyna się w starszym wieku, po 65. roku życia, choć zdarzają się przypadki wcześniejszych zachorowań u osób 40-50-letnich. Statystycznie choroba trwa 8-14 lat.

  • Nowy pawilon szpitala

    21 września otwarto nowy pawilon w Miejskim Szpitalu Zespolonym przy ul. Mirowskiej 15 w Częstochowie. Znalazł się w nim blok Operacyjny z 4 salami (3 dla chirurgii ogólnej i jedna urazowo-ortopedyczna), 8-łóżkowy Oddział Intensywnej Terapii i 30-łóżkowy Oddział Neurologii. Inwestycja sfinansowana z budżetu gminy kosztowała ponad 21 mln zł.

  • W kręgu zainteresowań ABW

    Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego interesuje się planami budowy w stolicy przed Euro 2012 dwóch nowych szpitali o łącznej wartości 500 mln zł. Według Jarosława Jóźwiaka z gabinetu prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Walc (PO), "urzędnicy miejscy mogą czuć się zastraszeni i obawiać się wizyt ABW związanych z każdą planowaną inwestycją".

  • Szef OZZL kandyduje do Senatu

    Przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel kandyduje do Senatu RP z listy Unii Polityki Realnej w okręgu zachodniopomorskim. - Prawo w Polsce ustanawia Parlament i dlatego naturalne jest, że ktoś, kto podejmuje działania na rzecz zmiany prawa "z zewnątrz" Parlamentu, musi – w którymś momencie – pomyśleć o tym, aby robić to samo "od wewnątrz" - wyjaśnia.

  • PIU ocenia skutki wprowadzenia tzw. "podatku Religi"

    5 września Polska Izba Ubezpieczeń - organizacja samorządowa, która jest ustawowo zobowiązana do pozyskiwania i przekazywania informacji o funkcjonowaniu rynku ubezpieczeń - skierowała do zakładów posiadających licencje do prowadzenia ubezpieczeń komunikacyjnych pismo zawierające pytania o przewidywanych zmianach cen polis ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów.

  • Szpital w Łomży nadal przyjmuje pacjentów

    Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży nie wstrzymał w piątek przyjęć pacjentów. Miał to być pierwszy krok do zawieszenia działalności niektórych oddziałów, gdyby przed końcem września nie udało się porozumieć z lekarzami, którzy kilka miesięcy temu złożyli wypowiedzenia umów o pracę.

  • Zamierzają wycofać wypowiedzenia

    Lekarze ze Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu i powiatowego w Lubaczowie (Podkarpackie) zgodzili się wycofać wypowiedzenia z pracy w zamian za podwyżki. Oficjalne podpisanie porozumień i aneksów do umów zaplanowano na przyszły tydzień.

  • Otwarcie Ośrodka Alzheimerowskiego

    Wicewojewoda dolnośląski Roman Kulczycki wziął udział w otwarciu Ośrodka Badawczo-Naukowo-Dydaktycznego Chorób Otępiennych Akademii Medycznej we Wrocławiu i Samodzielnego Publicznego ZOZ w Ścinawie.

  • OIL w Opolu: Bądźcie solidarni!

    W związku z ogłoszeniem przez dyrekcje Szpitala Wojewódzkiego oraz Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu konkursów ofert na udzielanie świadczeń zdrowotnych, Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Opolu przypomniało, że jest to konsekwencja złożenia przez lekarzy, pracujących w tych szpitalach, wypowiedzeń z pracy.

  • Nowoczesny kompleks sal operacyjnych w Bytomiu

    W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu (Śląsk) otwarto Centralny Blok Operacyjny, który tworzy nowoczesny kompleks sal operacyjnych. Przecięcia wstęgi dokonał marszałek wójewdztwa Janusz Moszyński.

98919 artykułów - strona 4549 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.