mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Minister zdrowia zatwierdził wydatki NFZ

    W przyszłym roku budżet Narodowego Funduszu Zdrowia będzie o prawie 8 mld zł większy. Część pieniędzy zostanie przeznaczona na podwyżki dla pracowników służby zdrowia. Minister zdrowia podpisał plan finansowy NFZ na 2008 rok.

  • Nowa siedziba Małopolskiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień

    W imieniu marszałka woj. małopolskiego Marka Nawary w otwarciu nowej siedziby Małopolskiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Nowym Sączu uczestniczył Andrzej Sasuła – przewodniczący Komisji Rewizyjnej Sejmiku Województwa Małopolskiego.

  • Czy przestaną pracować?

    Osiem oddziałów częstochowskiego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny być może od października będzie musiało zawiesić działalność. Powodem są złożone przez 84 lekarzy wypowiedzenia umów o pracę.

  • Koniec strajku w rzeszowskim szpitalu

    Zakończył się strajk w Specjalistycznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie. Lekarze podpisali porozumienie z dyrekcją placówki. Wycofali też swe wypowiedzenia z pracy - poinformował rzecznik wojewody podkarpackiego Krzysztof Rokosz.

  • Szpitale przyjazne kombatantom

    20 września 4 śląskie szpitale podpisały ze Śląskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Wojewódzką Radą do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych porozumienie w celu zapewnienia kombatantom i osobom represjonowanym pierwszeństwa w korzystaniu z usług medycznych.

  • Prawie jak pielęgniarka

    W Warszawie ruszył nowy kierunek: opiekuna medycznego. I już jest popularny. Resort zdrowia chce, aby opiekunowie medyczni wyręczyli pielęgniarki w podstawowej opiece nad pacjentami. Po ukończeniu dwusemestralnego kursu opiekunowie medyczni uzyskają uprawnienia do świadczenia usług pielęgnacyjnych. Będą je wykonywać pod nadzorem lekarzy i pielęgniarek.

  • Problemy sosnowieckiego szpitala

    Problem dalszego funkcjonowania oddziałów ginekologicznego oraz położnictwa i noworodków w Szpitalu Św. Barbary w Sosnowcu był tematem spotkania wicewojewody śląskiego Artura Warzochy, wicemarszałka województwa śląskiego Grzegorza Szpyrki i prezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego. Spotkanie zorganizowano z inicjatywy ministra zdrowia profesora Zbigniewa Religi.

  • XI Międzynarodowy Kongres PTK

    Wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk wziął udział w otwarciu XI Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego we Wrocławiu. Oprócz kardiologów, uczestniczyli w nim także lekarze innych specjalności, pielęgniarki i technicy.

  • Piecha: Pielęgniarkę można wynająć

    W warszawskim Szpitalu Bródnowskim zalegalizowano opłaty za indywidualne dyżury pielęgniarek przy pacjentach. Gazeta pyta wiceministra zdrowia Bolesława Piechę, czy jest to zgodne z prawem. – Jest to legalne – odpowiada wiceszef resortu zdrowia.

  • Bukiel: Są pieniądze na podwyżki

    Przekonujemy lekarzy, aby nie wycofywali wypowiedzeń i nie rezygnowali ze swoich żądań, jeżeli nie osiągną poprawy warunków wynagradzania - mówi przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel.

  • Nie przyjmuje pacjentów na planowe operacje

    Największa lecznica w regionie radomskim - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu - od czwartku nie przyjmuje pacjentów na planowe operacje, a jedynie w stanach zagrożenia życia.

  • W szpitalach brakuje lekarzy geriatrów

    W całym kraju pracuje zaledwie 170 geriatrów. Na niedoborze lekarzy tej specjalności tracą pacjenci, których zwykli medycy nie umieją leczyć. Traci też budżet Narodowego Funduszu Zdrowia.

  • OZZL: Trzeba podnieść efektywność działań strajkowych

    W tym celu Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy powołał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. Będzie on koordynował działania podejmowane przez poszczególne komitety strajkowe funkcjonujące w regionach. Według wiceprzewodniczącego związku dr Zdzisława Szramika warunki porozumień podpisywane przez pracodawców z lekarzami nie są zadowalające.

  • Szpital ogranicza działalność

    Za tydzień Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu czasowo ograniczy działalność na wszystkich oddziałach. Dyrekcja lecznicy poinformowała o tym w piśmie wysłanym do stacji pogotowia ratunkowego i szpitali na terenie regionu radomskiego oraz mediów. Tę informację otrzymał także minister zdrowia, wojewoda mazowiecki, policja i straż pożarna.

  • Wytyczne w raku jelita grubego

    Powstała w styczniu br. Interdyscyplinarna Grupa Ekspertów ds. raka jelita grubego wydała "Wytyczne diagnostyczno-terapeutyczne w raku jelita grubego". To nowy, zaktualizowany dokument, który powstał, aby pomóc lekarzom różnych specjalizacji w skutecznej walce z tym rodzajem nowotworu. Stworzenie dokumentu było jednym z priorytetowych zadań Grupy.

  • Nowy oddział w Centrum Onkologii w Krakowie

    Wojewoda Małopolski Maciej Klima na zaproszenie dyrektora Centrum Onkologii w Krakowie prof. Mariana Reinfussa wziął udział 18 września w uroczystości otwarcia nowego oddziału chirurgii jednego dnia oraz pracowni brachyterapii.

  • Rusza Szkoła Atopii

    Edukacja rodziców dzieci z problemami wynikającymi z chorób alergicznych jest głównym celem nowopowstałej Szkoły Atopii. Szkoła powstała przy Regionalnym Ośrodku Chorób Alergicznych, Mukowiscydozy i Chorób Układu Oddechowego przy Szpitalu Dziecięcym Polanki w Gdańsku-Oliwie. Swoją działalność zainauguruje w sobotę, 22 września podczas dnia otwartego szpitala.

  • Wracają do pracy

    Po wielu miesiącach niepewności i godzinach negocjacji w szpitalu w Wyszkowie (Mazowsze) zażegnano protest lekarzy. Dyrekcja zgodziła się na podwyżkę ich wynagrodzeń. Lekarz z II stopniem specjalności będzie od października zarabiał 800 zł brutto więcej. Protestujący zgodzili się w zamian wycofać wypowiedzenia umów o pracę.

  • Słupski pat

    Mimo zapowiadanej w zeszłym tygodniu szansy na porozumienie, rozmowy pomiędzy lekarzami a dyrekcją Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku nie przyniosły rezultatu.

  • Rozmowy w Świętokrzyskiem

    Wciąż nie ma porozumienia w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, a także w szpitalach w Staszowie, Skarżysku-Kamiennej, Końskich i w Opatowie, gdzie lekarze złożyli wypowiedzenia z pracy.

98919 artykułów - strona 4550 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.