W przyszłym roku budżet Narodowego Funduszu Zdrowia będzie o prawie 8 mld zł większy. Część pieniędzy zostanie przeznaczona na podwyżki dla pracowników służby zdrowia. Minister zdrowia podpisał plan finansowy NFZ na 2008 rok.
W imieniu marszałka woj. małopolskiego Marka Nawary w otwarciu nowej siedziby Małopolskiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Nowym Sączu uczestniczył Andrzej Sasuła – przewodniczący Komisji Rewizyjnej Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Osiem oddziałów częstochowskiego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny być może od października będzie musiało zawiesić działalność. Powodem są złożone przez 84 lekarzy wypowiedzenia umów o pracę.
Zakończył się strajk w Specjalistycznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie. Lekarze podpisali porozumienie z dyrekcją placówki. Wycofali też swe wypowiedzenia z pracy - poinformował rzecznik wojewody podkarpackiego Krzysztof Rokosz.
20 września 4 śląskie szpitale podpisały ze Śląskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Wojewódzką Radą do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych porozumienie w celu zapewnienia kombatantom i osobom represjonowanym pierwszeństwa w korzystaniu z usług medycznych.
W Warszawie ruszył nowy kierunek: opiekuna medycznego. I już jest popularny. Resort zdrowia chce, aby opiekunowie medyczni wyręczyli pielęgniarki w podstawowej opiece nad pacjentami. Po ukończeniu dwusemestralnego kursu opiekunowie medyczni uzyskają uprawnienia do świadczenia usług pielęgnacyjnych. Będą je wykonywać pod nadzorem lekarzy i pielęgniarek.
Problem dalszego funkcjonowania oddziałów ginekologicznego oraz położnictwa i noworodków w Szpitalu Św. Barbary w Sosnowcu był tematem spotkania wicewojewody śląskiego Artura Warzochy, wicemarszałka województwa śląskiego Grzegorza Szpyrki i prezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego. Spotkanie zorganizowano z inicjatywy ministra zdrowia profesora Zbigniewa Religi.
Wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk wziął udział w otwarciu XI Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego we Wrocławiu. Oprócz kardiologów, uczestniczyli w nim także lekarze innych specjalności, pielęgniarki i technicy.
W warszawskim Szpitalu Bródnowskim zalegalizowano opłaty za indywidualne dyżury pielęgniarek przy pacjentach. Gazeta pyta wiceministra zdrowia Bolesława Piechę, czy jest to zgodne z prawem. – Jest to legalne – odpowiada wiceszef resortu zdrowia.
Przekonujemy lekarzy, aby nie wycofywali wypowiedzeń i nie rezygnowali ze swoich żądań, jeżeli nie osiągną poprawy warunków wynagradzania - mówi przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel.
Największa lecznica w regionie radomskim - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu - od czwartku nie przyjmuje pacjentów na planowe operacje, a jedynie w stanach zagrożenia życia.
W całym kraju pracuje zaledwie 170 geriatrów. Na niedoborze lekarzy tej specjalności tracą pacjenci, których zwykli medycy nie umieją leczyć. Traci też budżet Narodowego Funduszu Zdrowia.
W tym celu Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy powołał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. Będzie on koordynował działania podejmowane przez poszczególne komitety strajkowe funkcjonujące w regionach. Według wiceprzewodniczącego związku dr Zdzisława Szramika warunki porozumień podpisywane przez pracodawców z lekarzami nie są zadowalające.
Za tydzień Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu czasowo ograniczy działalność na wszystkich oddziałach. Dyrekcja lecznicy poinformowała o tym w piśmie wysłanym do stacji pogotowia ratunkowego i szpitali na terenie regionu radomskiego oraz mediów. Tę informację otrzymał także minister zdrowia, wojewoda mazowiecki, policja i straż pożarna.
Powstała w styczniu br. Interdyscyplinarna Grupa Ekspertów ds. raka jelita grubego wydała "Wytyczne diagnostyczno-terapeutyczne w raku jelita grubego". To nowy, zaktualizowany dokument, który powstał, aby pomóc lekarzom różnych specjalizacji w skutecznej walce z tym rodzajem nowotworu. Stworzenie dokumentu było jednym z priorytetowych zadań Grupy.
Wojewoda Małopolski Maciej Klima na zaproszenie dyrektora Centrum Onkologii w Krakowie prof. Mariana Reinfussa wziął udział 18 września w uroczystości otwarcia nowego oddziału chirurgii jednego dnia oraz pracowni brachyterapii.
Edukacja rodziców dzieci z problemami wynikającymi z chorób alergicznych jest głównym celem nowopowstałej Szkoły Atopii. Szkoła powstała przy Regionalnym Ośrodku Chorób Alergicznych, Mukowiscydozy i Chorób Układu Oddechowego przy Szpitalu Dziecięcym Polanki w Gdańsku-Oliwie. Swoją działalność zainauguruje w sobotę, 22 września podczas dnia otwartego szpitala.
Po wielu miesiącach niepewności i godzinach negocjacji w szpitalu w Wyszkowie (Mazowsze) zażegnano protest lekarzy. Dyrekcja zgodziła się na podwyżkę ich wynagrodzeń. Lekarz z II stopniem specjalności będzie od października zarabiał 800 zł brutto więcej. Protestujący zgodzili się w zamian wycofać wypowiedzenia umów o pracę.
Mimo zapowiadanej w zeszłym tygodniu szansy na porozumienie, rozmowy pomiędzy lekarzami a dyrekcją Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku nie przyniosły rezultatu.
Wciąż nie ma porozumienia w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, a także w szpitalach w Staszowie, Skarżysku-Kamiennej, Końskich i w Opatowie, gdzie lekarze złożyli wypowiedzenia z pracy.