mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Kolejne porozumienie podpisane

    Podpisaniem porozumienia płacowego zakończył się strajk w Szpitalu Wojewódzkim w Krośnie (Podkarpacie). Zawarty kompromis polega na wprowadzeniu kilku elementów składowych wynagrodzenia: płacy zasadniczej i systemu motywacyjnego oraz możliwości kontraktowych dyżurów.

  • Dodatkowe 721 mln na świadczenia w tym roku

    Niespełna 721 mln zł jeszcze w tym roku przeznaczy Narodowy Fundusz Zdrowia na świadczenia zdrowotne. Zmianę planu finansowego NFZ - czwartą już w br.- pozytywnie zaopiniowała Sejmowa Komisja Zdrowia; zatwierdzili ją również szefowie resortów zdrowia oraz finansów.

  • Lubelszczyzna nie boi się wypowiedzeń

    Mieszkańcy Lubelszczyzny nie muszą obawiać się braku swobodnego dostępu do świadczeń zdrowotnych realizowanych przez szpitale. Większość placówek będzie świadczyła usługi w pełnym zakresie. Takie informacje zostały przedstawione wojewodzie Wojciechowi Żukowskiemu podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

  • Naczelna Rada Lekarska o wyborach parlamentarnych

    W związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi Naczelna Rada Lekarska stwierdziła, iż jedną z najpilniejszych spraw do załatwienia przez przyszły rząd jest przeprowadzenie mądrych zmian w systemie ochrony zdrowia, tak aby Polacy uzyskali bezpieczny system opieki zdrowotnej, a pracownicy służby zdrowia mogli w nim godnie pracować i zarabiać.

  • Ratownictwo medyczne w WSIiZ w Rzeszowie

    Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, jako jedyna uczelnia na Podkarpaciu, zdobyła uprawnienia do kształcenia na kierunku Ratownictwo Medyczne.

  • Kielce szczepią seniorów przeciwko grypie

    Po raz kolejny rozpoczął się program bezpłatnych szczepień przeciwko grypie - "JESIEŃ BEZ GRYPY" - dla mieszkańców Kielc powyżej 65. roku życia. W ramach programu miasto finansuje zaszczepienie 13 171 kielczan spełniających podane kryterium wiekowe.

  • Wypowiedzenia w 55 szpitalach

    Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zamieścił na swojej stronie internetowej spis szpitali i oddziałów szpitalnych, gdzie lekarze zwalniają się z pracy od 1 października.

  • Jubileusz profesora Tadeusza Orłowskiego

    13 września odbyło się uroczyste posiedzenie kolegium Wydziału VI Nauk Medycznych PAN poświęcone 90. rocznicy urodzin profesora Tadeusza Orłowskiego, członka rzeczywistego PAN, sekretarza wydziału w latach 1969-1971 i zastępcy sekretarza naukowego PAN w latach 1972-1980.

  • Zmieni się szef zachodniopomorskiego NFZ

    Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz wystąpił 17 września do Rady Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego o zaopiniowanie wniosku w sprawie odwołania z funkcji dyrektora oddziału Mariusza Jurkiewicza.

  • Prezydent podpisał dwie ustawy

    Prezydent RP Lech Kaczyński podpisał uchwaloną 6 lipca br. nowelizację ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej (DzU. z 2001 r., nr 57, poz. 602, z późn. zm.) orazustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych (DzU. z 1991 r. nr 41, poz. 178, z późn. zm.), a także uchwaloną 24 sierpnia br. nowelizację ustawy o zakładach opieki zdrowotnej (DzU. nr 91, poz. 408, z późn. zm.) i Prawa o szkolnictwie wyższym.

  • O szczepionkach w warzywach

    w dniach 14-16 września w Kielcach odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. "Środowisko człowieka a jego zdrowie", zorganizowana w ramach Dni Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego. Obrady otworzył Wicepremier Przemysław Gosiewski.

  • Lekarze wycofają wypowiedzenia

    Lekarze ze szpitala w Ostrołęce (Mazowieckie) zawarli wstępne porozumienie z dyrekcją w sprawie wynagrodzeń i wycofają wypowiedzenia. Oznacza to, że ostrołęckiemu szpitalowi 1 października nie grozi zamknięcie.

  • Mazowiecki NFZ spłaca długi

    Mazowiecki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia stał się niespodziewanie bogatszy o ponad 180 mln zł. – Liczą się każde pieniądze. Nawet gdybyśmy dostali dodatkowy miliard, też byśmy wydali. Służba zdrowia to worek bez dna – mówi Jerzy Serafin z mazowieckiego NFZ.

  • Zjazd chirurgów w Poznaniu

    W Centrum Kongresowym Międzynarodowych Targów Poznańskich w Poznaniu odbył się w dniach 12-15 września 63. Zjazd Towarzystwa Chirurgów Polskich. Środowisko chirurgów poznańskich już po raz piąty dostąpiło zaszczytu organizacji tej prestiżowej imprezy.

  • Trwa kryzys białostockiej transplantologii

    Białostocki Ośrodek Transplantacji jest w trudnej sytuacji, gdyż brakuje dawców organów. Po długiej przerwie w nocy z 12 na 13 września białostoccy transplantolodzy przeszczepili dwie nerki, jednak był to dopiero 11. przeszczep w tym roku.

  • Wystawa i aukcja na rzecz zadłużonego szpitala

    Wodospady, chmury, oceany, ale też strumyki i pojedyncze krople to motywy blisko 50 zdjęć nadesłanych na konkurs fotograficzny pod hasłem "Czysta Woda! Zdrowe Ciało!". Plenerową pokonkursową wystawę prac można przez tydzień oglądać na katowickim rynku.

  • Samorząd lekarski o kontraktach, dyżurach i opt-out

    W związku z wchodzącą od 1 stycznia w życie nowelizacją ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (DzU. nr 91, poz. 408, z późn. zm.), w której zawarte są zmiany dotyczące czasu pracy lekarzy (m.in. wliczenie dyżuru do czasu pracy, klauzula opt-out), Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej Bydgoskiej Izby Lekarskiej zaapelowało do lekarzy, by - wobec spodziewanych prób rozwiązania problemu kosztem środowiska medycznego - stosowali się do rozwiązań zaproponowanych w opublikowanym stanowisku.

  • Anestezjolodzy nie wierzą w obietnice rządu

    Na konferencji prasowej premiera Jarosława Kaczyńskiego i ministra zdrowia Zbigniewa Religi zorganizowanej 10 września złożono obietnicę zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia. "Nasze doświadczenia dają nam pełne prawo podchodzić z dużą nieufnością do tych słów" - głosi oświadczenia Zarządu Głównego Związku Zawodowego Anestezjologów.

  • Ratownicy z Krakowa ponownie najlepsi

    W Olsztynie zakończyły się 6. Międzynarodowe Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym, zorganizowane pod honorowym patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Przez 4 dni 80 zespołów z Polski, Grecji, Holandii, Niemiec, Słowacji, Turcji, Ukrainy, USA i Włoch rywalizowało między sobą w 11 konkurencjach.

  • Podwyżki do podpisu prezydenta

    Senat zaaprobował uchwaloną przez Sejm 5 września br. nowelizację ustawy podwyżkowej. Zanim stanie się ona obowiązującym aktem prawnym, musi ją podpisać prezydent. Większość zawartych w noweli przepisów ma wejść w życie w ciągu 14 dni od dnia ogłoszenia. Natomiast 1 października mają zacząć obowiązywać regulacje, które umożliwią wyższe podwyżki dla pracowników wszystkich szpitali, dzięki zwiększeniu z 0,56 do 0,65 wskaźnika kosztów pracy w cenie świadczeń zdrowotnych.

98919 artykułów - strona 4551 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.