Podpisaniem porozumienia płacowego zakończył się strajk w Szpitalu Wojewódzkim w Krośnie (Podkarpacie). Zawarty kompromis polega na wprowadzeniu kilku elementów składowych wynagrodzenia: płacy zasadniczej i systemu motywacyjnego oraz możliwości kontraktowych dyżurów.
Niespełna 721 mln zł jeszcze w tym roku przeznaczy Narodowy Fundusz Zdrowia na świadczenia zdrowotne. Zmianę planu finansowego NFZ - czwartą już w br.- pozytywnie zaopiniowała Sejmowa Komisja Zdrowia; zatwierdzili ją również szefowie resortów zdrowia oraz finansów.
Mieszkańcy Lubelszczyzny nie muszą obawiać się braku swobodnego dostępu do świadczeń zdrowotnych realizowanych przez szpitale. Większość placówek będzie świadczyła usługi w pełnym zakresie. Takie informacje zostały przedstawione wojewodzie Wojciechowi Żukowskiemu podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
W związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi Naczelna Rada Lekarska stwierdziła, iż jedną z najpilniejszych spraw do załatwienia przez przyszły rząd jest przeprowadzenie mądrych zmian w systemie ochrony zdrowia, tak aby Polacy uzyskali bezpieczny system opieki zdrowotnej, a pracownicy służby zdrowia mogli w nim godnie pracować i zarabiać.
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, jako jedyna uczelnia na Podkarpaciu, zdobyła uprawnienia do kształcenia na kierunku Ratownictwo Medyczne.
Po raz kolejny rozpoczął się program bezpłatnych szczepień przeciwko grypie - "JESIEŃ BEZ GRYPY" - dla mieszkańców Kielc powyżej 65. roku życia. W ramach programu miasto finansuje zaszczepienie 13 171 kielczan spełniających podane kryterium wiekowe.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zamieścił na swojej stronie internetowej spis szpitali i oddziałów szpitalnych, gdzie lekarze zwalniają się z pracy od 1 października.
13 września odbyło się uroczyste posiedzenie kolegium Wydziału VI Nauk Medycznych PAN poświęcone 90. rocznicy urodzin profesora Tadeusza Orłowskiego, członka rzeczywistego PAN, sekretarza wydziału w latach 1969-1971 i zastępcy sekretarza naukowego PAN w latach 1972-1980.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz wystąpił 17 września do Rady Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego o zaopiniowanie wniosku w sprawie odwołania z funkcji dyrektora oddziału Mariusza Jurkiewicza.
Prezydent RP Lech Kaczyński podpisał uchwaloną 6 lipca br. nowelizację ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej (DzU. z 2001 r., nr 57, poz. 602, z późn. zm.) orazustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych (DzU. z 1991 r. nr 41, poz. 178, z późn. zm.), a także uchwaloną 24 sierpnia br. nowelizację ustawy o zakładach opieki zdrowotnej (DzU. nr 91, poz. 408, z późn. zm.) i Prawa o szkolnictwie wyższym.
w dniach 14-16 września w Kielcach odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. "Środowisko człowieka a jego zdrowie", zorganizowana w ramach Dni Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego. Obrady otworzył Wicepremier Przemysław Gosiewski.
Lekarze ze szpitala w Ostrołęce (Mazowieckie) zawarli wstępne porozumienie z dyrekcją w sprawie wynagrodzeń i wycofają wypowiedzenia. Oznacza to, że ostrołęckiemu szpitalowi 1 października nie grozi zamknięcie.
Mazowiecki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia stał się niespodziewanie bogatszy o ponad 180 mln zł. – Liczą się każde pieniądze. Nawet gdybyśmy dostali dodatkowy miliard, też byśmy wydali. Służba zdrowia to worek bez dna – mówi Jerzy Serafin z mazowieckiego NFZ.
W Centrum Kongresowym Międzynarodowych Targów Poznańskich w Poznaniu odbył się w dniach 12-15 września 63. Zjazd Towarzystwa Chirurgów Polskich. Środowisko chirurgów poznańskich już po raz piąty dostąpiło zaszczytu organizacji tej prestiżowej imprezy.
Białostocki Ośrodek Transplantacji jest w trudnej sytuacji, gdyż brakuje dawców organów. Po długiej przerwie w nocy z 12 na 13 września białostoccy transplantolodzy przeszczepili dwie nerki, jednak był to dopiero 11. przeszczep w tym roku.
Wodospady, chmury, oceany, ale też strumyki i pojedyncze krople to motywy blisko 50 zdjęć nadesłanych na konkurs fotograficzny pod hasłem "Czysta Woda! Zdrowe Ciało!". Plenerową pokonkursową wystawę prac można przez tydzień oglądać na katowickim rynku.
W związku z wchodzącą od 1 stycznia w życie nowelizacją ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (DzU. nr 91, poz. 408, z późn. zm.), w której zawarte są zmiany dotyczące czasu pracy lekarzy (m.in. wliczenie dyżuru do czasu pracy, klauzula opt-out), Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej Bydgoskiej Izby Lekarskiej zaapelowało do lekarzy, by - wobec spodziewanych prób rozwiązania problemu kosztem środowiska medycznego - stosowali się do rozwiązań zaproponowanych w opublikowanym stanowisku.
Na konferencji prasowej premiera Jarosława Kaczyńskiego i ministra zdrowia Zbigniewa Religi zorganizowanej 10 września złożono obietnicę zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia. "Nasze doświadczenia dają nam pełne prawo podchodzić z dużą nieufnością do tych słów" - głosi oświadczenia Zarządu Głównego Związku Zawodowego Anestezjologów.
W Olsztynie zakończyły się 6. Międzynarodowe Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym, zorganizowane pod honorowym patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Przez 4 dni 80 zespołów z Polski, Grecji, Holandii, Niemiec, Słowacji, Turcji, Ukrainy, USA i Włoch rywalizowało między sobą w 11 konkurencjach.
Senat zaaprobował uchwaloną przez Sejm 5 września br. nowelizację ustawy podwyżkowej. Zanim stanie się ona obowiązującym aktem prawnym, musi ją podpisać prezydent. Większość zawartych w noweli przepisów ma wejść w życie w ciągu 14 dni od dnia ogłoszenia. Natomiast 1 października mają zacząć obowiązywać regulacje, które umożliwią wyższe podwyżki dla pracowników wszystkich szpitali, dzięki zwiększeniu z 0,56 do 0,65 wskaźnika kosztów pracy w cenie świadczeń zdrowotnych.