Wojewoda wielkopolski Tadeusz Dziuba zwrócił się do marszałka województwa Marka Woźniaka z prośbą o "podjęcie działań nadzorczych" w stosunku do dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu, Wojciecha Grzelaka. Jednocześnie upoważnił swojego przedstawiciela w Radzie Społecznej kaliskiej lecznicy do złożenia wniosku o odwołanie dyrektora placówki.
Wicewojewoda podkarpacki Dariusz Iwaneczko zobowiązał dyrektorów szpitali w regionie do przekazywania koordynatorowi medycznemu województwa bieżącej informacji o liczbie wolnych łóżek na poszczególnych oddziałach.
Zdaniem posłanki PO Ewy Kopacz, rządzący oszukali pacjentów, bo przez dwa lata nie zrobili nic, pobierając od nich składkę zdrowotną. - Doprowadzili do totalnego bałaganu w ochronie zdrowia, do zagrożenia bezpieczeństwa każdego z nas i dzisiaj ogłaszają wielki sukces - to wstyd - powiedziała Kopacz na konferencji prasowej w Sejmie.
Rząd przyjął projekt ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Nowa ustawa ma zastąpić obecnie obowiązujący akt z 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach (DzU. nr 126, poz. 1384, z późn. zm.).
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy Prawo telekomunikacyjne oraz ustawy z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (DzU. nr 191, poz. 1410), przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.
25 sierpnia w Amfiteatrze im. Jana Pawła II przy klasztorze oo. Franciszkanów w Brzezinach (Łódzkie) odbył się koncert charytatywny na rzecz Oddziału Szpitala Powiatowego w Brzezinach pod nazwą "Otwórzcie Serca Oddziałowi Dziecięcemu". W programie imprezy znalazła m.in. licytacja obrazów, rzeźb oraz innych cennych przedmiotów, ofiarowanych przez znane osoby na rzecz wymagającej pomocy placówki medycznej.
Od 1 czerwca 2006 r. do końca czerwca br. 38 lekarzy oraz 10 lekarzy dentystów z województwa świętokrzyskiego zgłosiło się do Okręgowej Izby Lekarskiej w Kielcach o wydanie dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, niezbędne do podjęcia pracy poza granicami kraju.
17 lekarzy z Opolskiego Centrum Onkologii, którzy pod koniec czerwca złożyli wypowiedzenia z pracy, postanowiło je wycofać. W zamian wszyscy medycy zatrudnieni w OCO będą otrzymywać do końca roku dodatek do pensji w wysokości 800 zł brutto.
Radomski Szpital Specjalistyczny przy ulicy Tochtermana otrzyma 5 mln zł nieoprocentowanej pożyczki do miasta. Lecznica ma zwrócić pieniądze do końca roku. Pieniądze pozwolą na zapłacenie zaległych rachunkówm m.in. za dostawę leków, opatrunków, sprzętu jednorazowego użytku, żywności i mediów.
W siedzibie Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli odbyła się konferencja prasowa poświęcona aktualnej sytuacji w Szpitalu Powiatowym w kontekście zwolnień lekarskich.
Fundacja "Hope" odnowiła współpracę z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Jej przedstawiciele przekazali placówce sprzęt medyczny o wartości 150 000 dolarów, w tym 4 pompy infuzyjne, 4 podgrzewacze oraz 4 inkubatory.
Lekarze i dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie doszli do porozumienia. Neonatolodzy zgodzili się na podpisanie dwutygodniowych umów o pracę. - W ciągu tych dwóch tygodni część dzieci będzie mogła opuścić oddział, bo ich stan zdrowia będzie na to pozwalał - powiedział rzecznik wojewody podkarpackiego.
Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała poprawkę do projektu nowelizacji ustawy z 22 czerwca 2006 r. o przkazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń (DzU. nr 149, poz. 1076), zgłoszoną przez SLD podczas drugiego czytania w Sejmie, w myśl której dyrektorzy placówek medycznych wypłacając pracownikom podwyżki nie byliby ograniczeni dotychczasowym 40-procentowym progiem.
Minister zdrowia zaakceptował szczegółowe warunki zamówienia w przetargu na śmigłowce dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - poinformował wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas. Oznacza to, że dwie uczestniczące w przetargu firmyw krótce przedstawią oferty.
Wicewojewoda opolski Dariusz Madera poprowadził spotkanie dotyczące funkcjonowania ratownictwa medycznego na terenie województwa opolskiego. W spotkaniu uczestniczyli także: marszałek województwa Józef Sebesta, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej Marek Gajek, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji Tadeusz Kulesza oraz lokalne władze samorządowe.
58-letnia lekarka z Krakowa, Ilona Rosiek-Konieczna jest podejrzewana, że w 1999 r. wyłudziła z małopolskiej kasy chorych 300 tys. zł. Wypisywała recepty na inwalidów wojennych dla osób do tego nieuprawnionych. Kontrola wykazała, że takich recept było 6 095. Grozi jej za to do 10 lat więzienia.
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Jastrzębiu Zdroju (Śląsk) zostało podpisane porozumienie, gwarantujące lekarzom podwyżki kroczące. W październiku lekarze z II stopniem specjalizacji otrzymają 300 złotych, z I stopniem - 200 zł, a lekarze bez specjalizacji - 150 zł. Podwyżki te będą wzrastały o 100% z miesiąca na miesiąc.
Fiaskiem zakończyły się piątkowe negocjacje dyrekcji ostrołęckiego szpitala ze związkami zawodowymi funkcjonującymi w lecznicy. Dyrektor Wojciech Miazga zaproponował podwyżki wynagrodzeń o 10% od nowego roku. Strajkujący medycy odmówili.
Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Chorób Infekcyjnych przy ul. Koszarowej we Wrocławiu podpisali porozumienie z dyrekcją i zawiesili strajk na czas nieokreślony. - Porozumienie przewiduje jednorazową premię - powiedział Janusz Łapiński ze Związku Zawodowego Lekarzy i ujawinił, że "wysokość kwoty nie powala lekarzy na kolana".