23 sierpnia podsekretarz stanu w MZ Jarosław Pinkas wraz z szefem MSWiA Władysławem Stasiakiem, szefem Obrony Cywilnej Kraju Pawłem Solochem oraz Komendantem Głównym Policji Tadeuszem Budzikiem udali się do Olsztyna i Giżycka w celu sprawdzenia funkcjonowania systemu podległych im służb ratunkowych i omówienia spraw dotyczących tragicznych wydarzeń, do których doszło w ostatnich dniach na Wielkich Jeziorach Mazurskich.
Sejm przyjął wszystkie 4 poprawki zgłoszone przez Senat do nowelizacji ustawy z 15 kwietnia 2005 r. o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej (DzU. nr 78, poz. 684 i z 2006 r. nr 137, poz. 971), która przewiduje możliwość uzyskania przez SP ZOZ-y, uczestniczące w procesie restrukturyzacji finansowej kolejnego zwiększenia pożyczki z budżetu państwa.
Sejm odrzucił poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej (DzU. z 2001 r., nr 57, poz. 602, z późn. zm.) oraz ustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych. Projektowana nowelizacja dostosowuje przepisy obu ustaw do postanowień dyrektywy 2005/36/WE z 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowej.
W Polsce w tej chwili w tzw. strajku, czyli akcji protestacyjnej, bierze udział 117 szpitali na 760 szpitali. W szczytowym okresie w strajku uczestniczyło 237 szpitali, czyli od mniej więcej 5-6 tygodni liczba strajkujących szpitali zmalała - poinformował podczas posiedzenia Sejmu wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.
Jeżeli mówimy o problemie emigracji lekarzy i o problemie dotyczącym 2% tych, którzy wzięli zaświadczenia o tym, że mogą wykonywać zawód w Unii Europejskiej, to nie jest to sprawa, którą należy się zajmować - stwierdził wiceminister zdrowia Bolesław Piecha podczas posiedzenia Sejmu, odpowiadając na zarzuty posła PO Rafała Muchackiego, że resort nie robi nic, by przeciwdziałać emigracji zarobkowej medyków.
Ministerstwo Zdrowia zliberalizowało swoje podejście do aptek internetowych. Jednak zanim wirtualni farmaceuci poznają zasady, na jakich będą funkcjonować, minie jeszcze trochę czasu. Ministerialne rozporządzenie w sprawie zasad sprzedaży leków przez internet jest już gotowe. Za kilka miesięcy wejdzie ono w życie.
W Małopolsce brakuje łóżek dla wcześniaków i noworodków wymagających intensywnej terapii. Oddziały są oblężone, a lekarze są zmuszeni odsyłać dzieci z Krakowa do innych ośrodków.
Zarządzeniem z 10 lipca br. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz uruchomił rezerwę ogólną uwzględnioną w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2007 r. Z obowiązkowego odpisu ne rezerwę ogólną NFZ na łączną kwotę ponad 415 mln zł szef Funduszu uwolnił połowę tych środków, tj. 207,5 mln zł, z przeznaczeniem na koszty świadczeń zdrowotnych.
Ministerstwo Zdrowia już od kilku tygodni zabiegało, aby pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy z 22 lipca 2006 r., mającej umożliwić podwyżki płac w służbie zdrowia, odbyło się na jednym z pierwszych posiedzeń Sejmu po wakacjach. Oznacza to, że nie przygotowano projektów zmian z odpowiednim wyprzedzeniem, planowano i nadal planuje się ominąć ustalony prawem tryb wnoszenia inicjatyw - twierdzi Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
Wielkopolskim samorządowcom udało się uzyskać z Narodowego Funduszu Zdrowia dodatkowo 60 milionów złotych. Dodatkowe pieniądze pochodzą z nieplanowanych wcześniej wpływów Narodowego Funduszu Zdrowia i mają być przeznaczone na dodatkowe kontrakty dla wszyskich wielkopolskich szpitali - samorządowych i klinicznych.
W małopolskich szpitalach we wrześniu nie zabraknie lekarzy. Większość z około 200 wypowiedzeń, złożonych w czasie strajku przez lekarzy, została wycofana, ponieważ zawarto porozumienia z dyrekcjami - poinformował szef małopolskiego OZZL Marek Kmieć.
Albo szpitale zatrudnią więcej lekarzy, aby mogli oni pracować na zasadach i w wymiarze określonym w nowych przepisach ustawy o zakładach opieki zdrowotnej i kodeksu pracy, albo lecznice ogłoszą konkursy ofert dla lekarzy kontraktowych - mówi Jacek Domejko, przewodniczący Forum Dyrektorów Szpitali Związku Powiatów Polskich.
Według danych Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego, w roku 2006 w województwie śląskim ok. 433 400 osób powyżej 18. roku życia pozostawało pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z powodu chorób układu krążenia. Liczba chorujących wzrosła - w roku 2004 było ich 387 tys.
Zarząd województwa dolnośląskiego podjął decyzję o dofinansowanie projektu "Dolnośląski Transfer Wiedzy do przedsiębiorstw poprzez staże absolwentów uczelni wyższych Wrocławia".
Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (tzw. OC Religi). Nowelizacja wejdzie w życie 1 października br.
Przewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, dr n. med. Andrzej Włodarczyk wydał oświadczenie w sprawie publicznej wypowiedzi Marszałka Sejmu Ludwika Dorna z 21 sierpnia.
Na "obelżywe słowa" Marszałka Sejmu zareagował również prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł, który "stanowczo domaga się" ich odwołania i przeprosin.
Jest szansa, że 104 strajkujących lekarzy nie odejdzie z końcem września z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku. Wczorajsze negocjacje, pierwsze od 3 miesięcy, przyniosły nadzieję na rozwiązanie konfliktu.
W 7 warszawskich szpitalach, gdzie strajkują lekarze, zdecydowano o zawieszeniu protestu. Wczoraj stało się to w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA przy Wołoskiej, gdzie strajk trwał od 31 maja.
Do piątku nie będzie ewakuacji pacjentów z dwóch rzeszowskich szpitali wojewódzkich. Do końca tygodnia dyrektorzy dali sobie czas na ostateczne zakończenie negocjacji z lekarzami. Jeśli porozumienia nie będzie, rozpocznie się przewożenie pacjentów do innych placówek. Nie wiadomo jeszcze, ilu dokładnie pacjentów miałoby zostać ewakuowanych, ale mowa jest o około 150.
Szpital w Dąbrowie Tarnowskiej jest jedyną w regionie tarnowskim zamkniętą placówką służby zdrowia, w której doszło do strajku ostrodyżurowego. W szpitalu od 3 miesięcy nie ma zabiegów planowych, nie przyjmują lekarze w poradniach diabetologicznej i endokrynologicznej.