Z kraju

  • Wojewoda lubelski gotów na ewakuację pacjentów

    Do końca września lekarze i dyrektorzy szpitali w Chełmie i Hrubieszowie mają czas na zawarcie porozumienia w sprawie podwyżek płac. Jeśli do 30 września nie będzie kompromisu, może dojść do ewakuacji chorych z tych szpitali. Wojewoda lubelski powołał zespół reagowania kryzysowego, który ma zająć się tą sprawą.

  • Dwie kolejne akredytacje CMJ

    Lista szpitali z akredytacją Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia wzbogacona została o kolejne dwie pozycje: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Międzychodzie (Wielkopolska) oraz SP ZOZ Zespół Zakładów Lecznictwa Otwartego i Zamkniętego im. Duńskiego Czerwonego Krzyża w Makowie Mazowieckim.

  • Porozumienie rządu i NSZZ "Solidarność"

    Podwyżka płacy minimalnej, wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej oraz wydłużenie o rok obowiązujących zasad przechodzenia na wcześniejsze emerytury to główne ustalenia porozumienia podpisanego między NSZZ "Solidarność" i rządem. Dokument podpisali premier Jarosław Kaczyński i przewodniczący "S" Janusz Śniadek. Znalazły się w nim również zapisy dotyczące systemu opieki zdrowotnej.

  • Zmiana na stanowisku podsekretarza stanu w MZ

    Premier Jarosław Kaczyński odwołał z dniem 24 sierpnia Marka Ludwika Grabowskiego ze stanowiska podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia i powołał na to stanowisko Grzegorza Gołdynię.

  • Nowe studia podyplomowe uczelni medycznych

    Centrum Kształcenia Podyplomowego Akademii Medycznej w Warszawie przedstawiło nową ofertę studiów podyplomowych z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej w opiece zdrowotnej.

  • Nowa klinika

    Wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk wziął udział w uroczystości otwarcia nowoczesnej Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką we Wrocławiu. Rocznie w tym szpitalu lekarze przeprowadzają ponad 1 500 zabiegów ortopedycznych.

  • Pielęgniarki walczą o podwyżki

    W wielu szpitalach Małopolski nadal toczą się spory zbiorowe pomiędzy dyrekcją szpitali a terenowymi oddziałami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

  • Dali na laser

    Zarząd Województwa Lubuskiego postanowił przekazać Szpitalowi Wojewódzkiemu w Zielonej Górze 190 tys. zł na zakup lasera okulistycznego. Poprzedni sprzęt po 10 latach nie nadaje się do użytku. Za dofinansowaniem opowiadali się radni Sejmiku Województwa Lubuskiego składając do Zarządu Województwa interpelacje w tej sprawie.

  • Sejm przyjął poprawki do noweli ustawy o świadczeniach

    Sejm przyjął większość poprawek Senatu do podjętej przez izbę niższą parlamentu 10 lipca nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych (DzU. nr 210, poz. 2135, z późn. zm.).

  • Wycofują wypowiedzenia

    70% lekarzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ulicy szopena w Rzeszowie wycofało wypowiedzenia z pracy. Do porozumienia doszło wczoraj wieczorem - poinformował dyrektor placówki Bernard Waśko, przy czym nie jest to porozumienie ze związkiem zawodowym, a z reprezentacją lekarzy. Wypowiedzenia wycofało około 50 lekarzy z ponad 70, którzy je złożyli.

  • Szpital będzie pracował... bez lekarzy

    Rada Społeczna Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku negatywnie zaopiniowała wniosek o czasowe zaprzestanie działalności placówki.

  • Problemy z pożyczkami

    Lekarze z mysłowickich szpitali od lipca do grudnia, oprócz pensji, dostaną po 3 500 złotych brutto. Pielęgniarki i technicy medyczni dostaną dodatkowo po 1 150 zł miesięcznie, zagwarantowano też dodatki dla reszty personelu medycznego, 250-700 zł brutto miesięcznie. Według informacji zbieranych przez służby wojewody, w innych szpitalach podwyżki nie były wyższe niż 500 zł brutto.

  • Połączenie szpitali w Wałczu

    107. Szpital Wojskowy w Wałczu (Zachodniopomorskie) od nowego roku przejmie zadłużony miejscowy Szpital Powiatowy. Projekt porozumienia w tej sprawie został pozytywnie zaopiniowany na sesji Rady Powiatu w Wałczu. To pierwsze takie porozumienie w kraju.

  • Religa: Uczciwość nakazuje pozostać przy premierze

    Za rządów Jarosława Kaczyńskiego po raz pierwszy w historii nastąpił tak istotny, ogromny wzrost nakładów na opiekę zdrowotną, z 4 do 4,6% PKB - ocenił podczas konwencji PiS w gdańskiej Hali Olivia minister zdrowia Zbigniew Religa.

  • Prawie 48,5 mld zł w kasie NFZ w 2008 roku

    Narodowy Fundusz Zdrowia prognozuje, że w przyszłym roku będzie dysponował ok. 48,5 mld zł. Wstępny projekt planu finansowego na 2008 rok pozytywnie zaopiniowała Sejmowa Komisja Zdrowia.

  • Dodatkowy miliard na świadczenia

    Prawie 1,15 mld zł jeszcze w tym roku Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczy na świadczenia zdrowotne. Zmianę planu finansowego NFZ pozytywnie zaopiniowały Sejmowe Komisje Zdrowia i Finansów Publicznych. Dodatkowe środki to efekt wyższej od przewidywanej ściągalności składki zdrowotnej oraz obniżenia składki rentowej.

  • OZZL: Podnieść wycenę świadczeń o ok. 60%

    Krajowy Komitet Strajkowy Lekarzy OZZL postanowił zaapelować do posłów o odrzucenie nowelizacji ustawy podwyżkowej. - Ta nowelizacja jest niepotrzebna, szkodliwa i nie rozwiązuje problemów – uważa przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel. Aby zadośćuczynić postulatom płacowym pracowników medycznych, związek będzie się domagał podniesienia przez Narodowy Fundusz Zdrowia wyceny świadczeń o ok. 60%.

  • Podkarpacki kryzys trwa

    Od kilkunastu do kilkudziesięciu skarg od pacjentów wpływa każdego dnia do podkarpackiego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie. Tak jest od maja, kiedy rozpoczął się protest szpitali w regionie, najgorzej było w czerwcu, w strajku brały udział 23 szpitale na 27 w regionie.

  • Sejm o zasadach naliczania czasu pracy lekarzy

    Sejm poparł poprawki Senatu do nowelizacji ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (DzU. nr 91, poz. 408, z późn. zm.) oraz prawa o szkolnictwie wyższym, doprecyzowujące zasady naliczania czasu pracy lekarzy.

  • Prezes NIK: Reformy służby zdrowia niewiele dały

    System opieki zdrowotnej był w ostatnich latach kilkakrotnie reformowany, jednak efekty tych działań nie były satysfakcjonujące - przyznał na posiedzeniu Sejmu prezes Najwyższej Izby Kontroli Jacek Jezierski, przedstawiając posłom sprawozdanie z działalności Najwyżej Izby Kontroli w 2006 r.

98919 artykułów - strona 4560 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.