Do końca września lekarze i dyrektorzy szpitali w Chełmie i Hrubieszowie mają czas na zawarcie porozumienia w sprawie podwyżek płac. Jeśli do 30 września nie będzie kompromisu, może dojść do ewakuacji chorych z tych szpitali. Wojewoda lubelski powołał zespół reagowania kryzysowego, który ma zająć się tą sprawą.
Lista szpitali z akredytacją Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia wzbogacona została o kolejne dwie pozycje: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Międzychodzie (Wielkopolska) oraz SP ZOZ Zespół Zakładów Lecznictwa Otwartego i Zamkniętego im. Duńskiego Czerwonego Krzyża w Makowie Mazowieckim.
Podwyżka płacy minimalnej, wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej oraz wydłużenie o rok obowiązujących zasad przechodzenia na wcześniejsze emerytury to główne ustalenia porozumienia podpisanego między NSZZ "Solidarność" i rządem. Dokument podpisali premier Jarosław Kaczyński i przewodniczący "S" Janusz Śniadek. Znalazły się w nim również zapisy dotyczące systemu opieki zdrowotnej.
Premier Jarosław Kaczyński odwołał z dniem 24 sierpnia Marka Ludwika Grabowskiego ze stanowiska podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia i powołał na to stanowisko Grzegorza Gołdynię.
Centrum Kształcenia Podyplomowego Akademii Medycznej w Warszawie przedstawiło nową ofertę studiów podyplomowych z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej w opiece zdrowotnej.
Wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk wziął udział w uroczystości otwarcia nowoczesnej Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką we Wrocławiu. Rocznie w tym szpitalu lekarze przeprowadzają ponad 1 500 zabiegów ortopedycznych.
W wielu szpitalach Małopolski nadal toczą się spory zbiorowe pomiędzy dyrekcją szpitali a terenowymi oddziałami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.
Zarząd Województwa Lubuskiego postanowił przekazać Szpitalowi Wojewódzkiemu w Zielonej Górze 190 tys. zł na zakup lasera okulistycznego. Poprzedni sprzęt po 10 latach nie nadaje się do użytku. Za dofinansowaniem opowiadali się radni Sejmiku Województwa Lubuskiego składając do Zarządu Województwa interpelacje w tej sprawie.
Sejm przyjął większość poprawek Senatu do podjętej przez izbę niższą parlamentu 10 lipca nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych (DzU. nr 210, poz. 2135, z późn. zm.).
70% lekarzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ulicy szopena w Rzeszowie wycofało wypowiedzenia z pracy. Do porozumienia doszło wczoraj wieczorem - poinformował dyrektor placówki Bernard Waśko, przy czym nie jest to porozumienie ze związkiem zawodowym, a z reprezentacją lekarzy. Wypowiedzenia wycofało około 50 lekarzy z ponad 70, którzy je złożyli.
Rada Społeczna Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku negatywnie zaopiniowała wniosek o czasowe zaprzestanie działalności placówki.
Lekarze z mysłowickich szpitali od lipca do grudnia, oprócz pensji, dostaną po 3 500 złotych brutto. Pielęgniarki i technicy medyczni dostaną dodatkowo po 1 150 zł miesięcznie, zagwarantowano też dodatki dla reszty personelu medycznego, 250-700 zł brutto miesięcznie. Według informacji zbieranych przez służby wojewody, w innych szpitalach podwyżki nie były wyższe niż 500 zł brutto.
107. Szpital Wojskowy w Wałczu (Zachodniopomorskie) od nowego roku przejmie zadłużony miejscowy Szpital Powiatowy. Projekt porozumienia w tej sprawie został pozytywnie zaopiniowany na sesji Rady Powiatu w Wałczu. To pierwsze takie porozumienie w kraju.
Za rządów Jarosława Kaczyńskiego po raz pierwszy w historii nastąpił tak istotny, ogromny wzrost nakładów na opiekę zdrowotną, z 4 do 4,6% PKB - ocenił podczas konwencji PiS w gdańskiej Hali Olivia minister zdrowia Zbigniew Religa.
Narodowy Fundusz Zdrowia prognozuje, że w przyszłym roku będzie dysponował ok. 48,5 mld zł. Wstępny projekt planu finansowego na 2008 rok pozytywnie zaopiniowała Sejmowa Komisja Zdrowia.
Prawie 1,15 mld zł jeszcze w tym roku Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczy na świadczenia zdrowotne. Zmianę planu finansowego NFZ pozytywnie zaopiniowały Sejmowe Komisje Zdrowia i Finansów Publicznych. Dodatkowe środki to efekt wyższej od przewidywanej ściągalności składki zdrowotnej oraz obniżenia składki rentowej.
Krajowy Komitet Strajkowy Lekarzy OZZL postanowił zaapelować do posłów o odrzucenie nowelizacji ustawy podwyżkowej. - Ta nowelizacja jest niepotrzebna, szkodliwa i nie rozwiązuje problemów – uważa przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel. Aby zadośćuczynić postulatom płacowym pracowników medycznych, związek będzie się domagał podniesienia przez Narodowy Fundusz Zdrowia wyceny świadczeń o ok. 60%.
Od kilkunastu do kilkudziesięciu skarg od pacjentów wpływa każdego dnia do podkarpackiego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie. Tak jest od maja, kiedy rozpoczął się protest szpitali w regionie, najgorzej było w czerwcu, w strajku brały udział 23 szpitale na 27 w regionie.
Sejm poparł poprawki Senatu do nowelizacji ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (DzU. nr 91, poz. 408, z późn. zm.) oraz prawa o szkolnictwie wyższym, doprecyzowujące zasady naliczania czasu pracy lekarzy.
System opieki zdrowotnej był w ostatnich latach kilkakrotnie reformowany, jednak efekty tych działań nie były satysfakcjonujące - przyznał na posiedzeniu Sejmu prezes Najwyższej Izby Kontroli Jacek Jezierski, przedstawiając posłom sprawozdanie z działalności Najwyżej Izby Kontroli w 2006 r.