mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Prezydent podpisał - "podatek Religi" od 1 października

    10 lipca prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, uchwaloną przez Sejm 29 czerwca.

  • Kłopoty największego szpitala na Pomorzu

    Alarmujący komunikat, wystosowany przez Radę Społeczną Akademickiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, trafił do rąk ponad 3 000 pracowników placówki. Rada Społeczna ACK - uznając strajk za moralnie uzasadniony - zwróciła się do lekarzy o "natychmiastowe porzucenie użytych narzędzi strajkowych w formie uniemożliwiania rozliczenia świadczeń medycznych, gdyż grozi to upadkiem szpitali AMG w ciągu najbliższych tygodni".

  • Trzy nowe kierunki studiów na AMG

    Trzy nowe kierunki studiów otwiera od października Akademia Medyczna w Gdańsku. Dwa z nich utworzone zostały w porozumieniu z innymi trójmiejskimi uczelniami - mówi profesor Marek Słomiński, prorektor ds. dydaktyki na tej uczelni.

  • Religa: Nie reformy, lecz dofinansowanie

    W ciągu ostatnich kilkunastu lat został zbudowany w Polsce system opieki zdrowotnej, którego ustrój jest zbliżony do systemów sprawdzonych w innych krajach Unii Europejskiej. Wymaga on oczywiście dalszego doskonalenia. Należy jednak zdać sobie sprawę, że nawet najlepszy system opieki zdrowotnej nie będzie działać bez odpowiedniego zabezpieczenia finansowego - uważa minister zdrowia Zbigniew Religa.

  • Zła sytuacja w łódzkich szpitalach

    Szpital wojewódzki w Zgierzu (Łódzkie) od wczorajszego popołudnia nie przyjmuje pacjentów na oddział neurologii. Okrojona kadra lekarska jest w stanie opiekować się tylko pacjentami, którzy już są hospitalizowani.

  • "Rząd gra na zwłokę"

    Wygląda na to, że rząd gra na zwłokę i liczy na to, że wygra jesienią - mówi Katarzyna Tymowska, specjalista d.s. ekonomiki zdrowia. - We wrześniu będzie zatwierdzony plan finansowy NFZ na przyszły rok. Kiedy pieniądze zostaną podzielone, Fundusz podpisze kontrakty ze szpitalami i trudno będzie wprowadzić zmiany - tłumaczy.

  • Wkrótce rusza rozbudowa krakowskiego szpitala im. Jana Pawła II

    Około 50 mln zł będzie kosztował pierwszy etap rozbudowy Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. W czwartek w Krakowie podpisano umowę na opracowanie koncepcji rozbudowy szpitala. Dzięki inwestycji, która rozpocznie się na początku przyszłego roku, szpital rozwinie swą bazę naukowo-badawczą, edukacyjną oraz zdrowotną.

  • Ratunek dla gorzowskiego szpitala

    Gorzowski szpital otrzyma pożyczkę w wysokości 85 milionów złotych. Taką decyzję podjęli radni sejmiku lubuskiego. Pomoc jednostce służby zdrowia będzie możliwa dzięki emisji obligacji. Najprawdopodobniej w najbliższym czasie szpital otrzyma także dodatkowe 15 milionów zł. Pożyczka na 100 mln zł to według władz szpitala optymalna kwota, by pozytywnie zakończyć restrukturyzację.

  • Premier: Na razie paraliż służby zdrowia nie jest zagrożeniem

    Możliwość rozwiązania konfliktu w służbie zdrowia to kwestia woli kierownictw związków zawodowych, które się w to angażują. One wiedzą jakie są w tej chwili możliwości władzy. Wiedzą, że władza, czyli rząd czyni wszystko, żeby na granicy tych możliwości poprawić sytuację pielęgniarek, lekarzy i całej służby zdrowia - twierdzi premier Jarosław Kaczyński.

  • Kryzys w sosnowieckim szpitalu

    Wewnętrzna ewakuacja w szpitalu miejskim nr 1 w Sosnowcu. Czasowo zlikwidowano część oddziałów, a ich pacjenci przenoszeni są na inne. - Obsada w szpitalu została minimalna. Nie ma zabezpieczenia na izbie przyjęć - tłumaczy dr Grzegorz Wiśnicki, wiceprzewodniczący OZZL w Sosnowcu.

  • Sytuacja strajkowa w Świętokrzyskiem

    Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na Czarnowie w Kielcach zaprzestali ostrodyżurowego strajku. Nadal nie będą jednak wypełniać dokumentacji medycznej, wypisywać zwolnień lekarskich oraz numerów pesel na receptach. Związkowcy ustalili także, ze lecznica w każdą środę pracowała będzie tylko w systemie ostrodyżurowym.

  • 207 mln zł z rezerwy NFZ na świadczenia

    Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz wydał rozporządzenie w sprawie uruchomienia rezerwy ogólnej uwzględnionej w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2007 rok.

  • Pikieta w Bydgoszczy

    Dzisiaj w południe przed siedzibą Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy odbyła się pikieta pielęgniarek i lekarzy domagających się wzrostu płac w służbie zdrowia. Przed K-P UW przyszli przedstawiciele 13 związków zawodowych oraz samorządów reprezentujących różne zawody medyczne.

  • Nowi dyrektorzy 3 śląskich szpitali

    Zarząd Województwa Śląskiego powołał 3 nowych dyrektorów w podległych mu placówkach służby zdrowia. Konkurs na stanowiska dyrektorów w tych placówkach został ogłoszony przez Zarząd Województwa w wyniku przeprowadzenia oceny pracy kadry zarządzającej w podległych mu zakładach opieki zdrowotnej, szczególnie tych, które wykazywały złą sytuację finansową.

  • Piecha: Robimy swoje

    Na dzisiaj my robimy swoje, czyli zajmujemy się uporządkowaniem ustawy podwyżkowej na następne lata - mówi wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. Wiceszef resortu wyjaśnia, że chce, aby ta ustawa znalazła się na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wakacjach. Jak dodaje, lekarze nie są chyba tym specjalnie zainteresowani.

  • Negocjacje w łomżyńskim szpitalu

    Przedstawiciele komitetu strajkowego i dyrekcji szpitala wojewódzkiego w Łomży negocjują warunki nowych kontraktów dla lekarzy. Jest to jeden z elementów porozumienia, na podstawie którego lekarze zawiesili strajk. W wyniku protestu lecznica straciła ok. 4 mln zł.

  • Telemedycyna w siedleckich karetkach

    Siedleckie karetki będą wyposażone w sprzęt umożliwiający wysyłanie informacji o stanie pacjenta do szpitala. Telemedycyna ma olbrzymie znaczenie, szczególnie dla pacjentów z chorobami serca.

  • Zawieszone strajki w Małopolsce

    W Wadowicach, po 52 dniach strajku, szefowie oddziału terenowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej zawarli porozumienie o zawieszeniu akcji protestacyjnej.

  • Lekarz i pielęgniarka zatrzymani za handel tabletkami poronnymi

    Ostródzcy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, zatrzymali małżeństwo z Górowa Iławeckiego, podejrzane o oferowanie do sprzedaży tabletek powodujących poronienie. W ciągu trzech lat swojej przestępczej działalności 40-letni lekarz i 38-letnia pielęgniarka mogli zaoferować swoje usługi nawet kilkuset kobietom z całego województwa.

  • Koniec 2. edycji Ogólnopolskiej Akcji Wczesnego Wykrywania Cukrzycy typu 2

    "Poświęć 3 minuty – zyskaj 10 lat życia. Wykryj cukrzycę zanim rozwiną się powikłania" - pod takim hasłem przebiegała zakończona właśnie 2. edycja Ogólnopolskiej Akcji Wczesnego Wykrywania Cukrzycy typu 2 organizowana pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

98889 artykułów - strona 4576 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.