Z kraju

  • Underman: Negocjacje tylko z premierem

    Premier mówił o płacach minimalnych, więc tylko z nim podejmiemy negocjacje - mówi wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Tomasz Underman, który zarzuca ministerstwu zdrowia "indolencję, adecyzyjność i brak chęci podjęcia decyzji".

  • Dyrektor usiłował przeszkodzić w przeprowadzeniu strajku?

    CSK Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, jeden z największych szpitali na Śląsku, przyłącza się do strajku. Zdaniem przedstawicieli śląskiego OZZL, dyrektor Zbigniew Swoboda mógł złamać prawo nakazując zerwanie plakatów informujących o akcji protestacyjnej.

  • Pinkas: Dziedziczymy biedę

    Władze samorządowe województwa łódzkiego po raz kolejny podjęły próbę rozwiązania patowej sytuacji w służbie zdrowia w regionie, organizując w Urzędzie Marszałkowskim spotkanie strajkujących lekarzy i kadry kierowniczej szpitali województwa łódzkiego z przedstawicielem resortu zdrowia.

  • Certyfikat ISO dla ENEL-MED

    Centrum Medyczne ENEL-MED oraz jego spółka córka - Centrum Teleradiologii ENEL-MED – pozytywnie zakończyły proces weryfikacji zgodności Systemu Zarządzania Jakością z wymogami międzynarodowej normy ISO 9001-2000.

  • Protesty w Lublinie

    Przez najbliższy tydzień Specjalistyczna Przychodnia przy Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Wyszyńskiego przy Alei Kraśnickiej w Lublinie będzie zamknięta. Lekarze ogłosili strajk. Zamkniętych zostanie około 30 poradni, natomiast normalnie pracują wszystkie oddziały szpitala.

  • Koniec strajku w Nysie

    Po kilku tygodniach strajku lekarzy szpital w Nysie (Opolskie) pracuje normalnie, choć dopiero w czwartek 12 lipca ma zostać podpisane porozumienie ze związkiem zawodowym lekarzy sankcjonujące wyższe zarobki, czyli comiesięczną premię w kwocie około 500 złotych, a także 8 dni urlopu szkoleniowego.

  • Sytuacja strajkowa na Podkarpaciu

    Pracownicy wszystkich podkarpackich szpitali otrzymają wynagrodzenia za czerwiec. Wszystkie placówki złożyły w terminie sprawozdania w Narodowym Funduszu Zdrowia, co oznacza, że dostaną przynajmniej część pieniędzy za ub. miesiąc.

  • Nie ma sprawozdań, nie będzie pensji?

    Rzeczniczka szpitala na Józefowie w Radomiu mówi, że lecznicy zabraknie pieniędzy na wypłatę lipcowych pensji. Wczoraj placówka powinna była wysłać do NFZ sprawozdania z wykonania w czerwcu usług medycznych. Ale nie ma czego wysyłać, bo lekarze od wielu tygodni na znak protestu nie wypełniają dokumentacji medycznej.

  • "Ktoś czeka, by doszło do tragedii"

    Myślę, że ktoś chciałby, aby sytuacja wymknęła się spod kontroli. Głodówki planować się nie da, lekarze sami się na nią decydują. I na takiej formie protestu cierpią najbardziej sami lekarze. Na szczęście do tej pory nikomu nic się nie stało. Ktoś czeka, by doszło do tragedii - uważa dr Marekm Nadolski, szef OZZL w łódzkim Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki.

  • Strajk w kolejnym wielkopolskim szpitalu

    10 lipca wypowiedzenia z pracy złożyła ponad połowa lekarzy z lecznicy w Czarnkowie (Wielkopolska). Szpital pracuje w trybie ostrodyżurowym, przy obsadzie zmniejszonej o 2/3. Tym samym w regionie strajkuje 16 z 60 szpitali.

  • "To rząd zerwał rozmowy"

    To rząd, a nie lekarze, zerwał rozmowy nie mając nic do zaoferowania personelowi medycznemu – uważa doktor Maciej Niwiński, przewodniczący śląskiego oddziału Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Zdaniem Niwińskiego rząd powinien zrezygnować z wakacji i zająć się problemem służby zdrowia.

  • Sejm znowelizował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej

    Sejm znowelizował ustawę z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU. nr 210, poz. 2135, z późn. zm.). Za nowelą głosowało 263 posłów, przeciw było 120, 2 wstrzymało się od głosu.

  • ZPP: Państwo musi dotować samorządy przy modernizacji bazy służby zdrowia

    Konieczne jest zaplanowanie w budżecie państwa dotacji dla samorządu powiatowego jako środków niezbędnych na modernizację i rozwój bazy służby zdrowia - uważa prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich Tadeusz Nalewajk.

  • Koniec rozmów, strajk trwa i zaostrzy się

    Niepowodzeniem zakończyło się kolejne spotkanie Ministra Zdrowia z przedstawicielami organizacji związkowych i samorządów zawodowych działających w ochronie zdrowia, które odbyło się 10 lipca w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" przy ulicy Limanowskiego 23 w Warszawie. Związki otrzymały od ministra na piśmie propozycje resortu i mają się do nich pisemnie ustosunkować.

  • Stowarzyszenie Ludzi Wyleczonych z Raka Płuca

    W Pomorskiem co roku raka płuca rozpoznaje się u ponad 1300 osób, co daje dziennie około 3 pacjentów, którzy dowiadują się o chorobie. 90% z nich to palacze. W Gdańsku powstało Stowarzyszenie Ludzi Wyleczonych z Raka Płuca, które chce pomagać chorym i ich rodzinom. Jego założycielem jest prof. Jan Skokowski z Akademii Medycznej w Gdańsku.

  • 12 lipca - pikieta pod Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy

    12 lipca o godz. 12 odbędzie się pikieta pracowników ochrony zdrowia pod Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy. Organizatorem jest powołany w trakcie zeszłorocznych strajków Kujawsko-Pomorski Komitet Porozumiewawczy na Rzecz Wzrostu Wynagrodzeń Pracowników Ochrony Zdrowia, grupujący wszystkie organizacje związkowe i samorządy zawodowe działające w ochronie zdrowia.

  • RPO ponownie apeluje o zaprzestanie działań zagrażających pacjentom

    Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski ponownie zaapelował do protestujących pracowników służby zdrowia o umiar w wyborze form protestu i powstrzymanie się od działań, które mogą stanowić realne zagrożenie dla życia lub zdrowia pacjentów. Według niego, została już przekroczona "pewna granica".

  • Bio-Med-Tech Silesia w Zabrzu

    W Zabrzu zaprezentowano projekt wartego ponad 100 milionów złotych Centrum Naukowo-Badawczego Bio-Med-Tech Silesia. Centrum miałoby skupiać wszystkie znajdujące się w tym mieście jednostki naukowe pracujące na rzecz rozwoju medycyny.

  • Rozszerza się akcja protestacyjna służby zdrowia

    9 lipca przedstawiciele 7 związków zawodowych zrzeszających pracowników medycznych wspólnie zaprotestowali przeciwko próbie skłócenia pracowników ochrony zdrowia propozycją podziału środków na podwyżki w 2007 roku wyłącznie między dwa zawody medyczne (pielęgniarki i lekarzy) z pominięciem pozostałych grup zawodowych środowiska.

  • Sośnierz: Wyższe płace - większe podatki

    Narodowy Fundusz Zdrowia ma rezerwy finansowe na świadczenia zdrowotne, a nie na podwyżki - utrzymuje prezes tej instytucji Andrzej Sośnierz. - Po to ludzie płacą składkę zdrowotną, żeby zapewnić im leczenie, a nie podwyżki dla personelu - tłumaczy.

98889 artykułów - strona 4577 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.