Z kraju

  • Religa proponuje układ zbiorowy, ale...

    Minister zdrowia Zbigniew Religa zapowiedział, że we wtorek przedstawi lekarzom propozycję układu zbiorowego pracy. Układ wymagałby jednak zmiany prawa - powiedział minister w "Faktach" TVN.
    Religa zastrzegł, że w jego propozycji nie będzie mowy o żądanych przez protestujących lekarzy pensjach minimalnych.

  • OPZZ i "S" przeciwko propozycjom pielęgniarek

    OPZZ i "Solidarność" prawdopodobnie nie zgodzą się na przedstawioną w czwartek propozycję pielęgniarek, by 80% z nadwyżek NFZ na podwyżki w IV kwartale roku trafiło właśnie do tej grupy zawodowej. Zarówno OPZZ, jak i "S" podkreślają, że reprezentują nie tylko pielęgniarki, ale także inne zawody medyczne.

  • Świętokrzyscy lekarze łagodzą strajk

    Strajkujący lekarze w 15 z 17 świętokrzyskich szpitali od dziś złagodzili formę strajku – nie pracują już w trybie ostrego dyżuru, oddziały funkcjonują normalnie. Wyjątkiem jest tylko szpital w Ostrowcu oraz największa lecznica w regionie, Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, gdzie ostrodyżurowy strajk potrwa jeszcze prawdopodobnie do środy. Lekarze jednak nadal będą prowadzić strajk administracyjny.

  • W Wielkopolsce strajkuje 15 szpitali

    W Wielkopolsce czynny strajk trwa w 15 szpitalach. W kilku, gdzie dyrektorzy dali lekarzom podwyżki, strajk zawieszono, ale do protestu dołączył szpital kliniczny przy ul. Przybyszewskiego w Poznaniu. Na razie lekarze nie wypełniają dokumentacji medycznej dla NFZ, pacjentów przyjmują bez ograniczeń.

  • Dodatkowe środki małopolskiego NFZ

    Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia otrzymał dodatkowe 100 milionów złotych na świadczenia medyczne. Ponad połowa całej kwoty (54 mln) ma trafić do szpitali, ok. 17 mln do poradni specjalistycznych, 5,3 mln zł zostanie przeznaczone na opiekę długoterminową, 3 mln zł na dopłaty do leków, 0,5 mln zł na rehabilitację, 0,4 mln zł na uzdrowiska.

  • Współpraca kostrzyńskiego szpitala z Niemcami

    Współpraca z Niemcami może okazać się ratunkiem dla szpitala w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie). Zadłużona placówka może połączyć oddziały ze szpitalem w Markisch-Oderland i razem pisać unijne projekty.

  • Fatalna sytuacja w łódzkim ICZMP

    Lekarze alarmują o wyjątkowo ciężkiej sytuacji na oddziale położniczym łódzkiego Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. W związku z protestem głodowym radykalnie zmniejszyła się liczba położników, a jednocześnie odbierane jest o wiele więcej porodów niż zazwyczaj - informuje dr Marek Nadolski z ICZMP.

  • "Oferta rządowa to dzielenie biedy"

    Nie jestem optymistką - mówi przed kolejną turą megocjacji z rządem przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Dorota Gardias. - Rząd nie uwzględnił poprawek, o których mówiliśmy. Chodziło nam o wprowadzenie dodatków do pensji zasadniczych. Oferta rządowa zawarta w tym projekcie to oferta dzielenia biedy. Nadal nie widzę więc po tamtej stronie woli, by zakończyć ten konflikt.

  • Piecha: NFZ nie płaci za strajk

    Szpitale, które strajkują, nie będą miały podstaw do wystąpienia o wzrost kontraktu, bo jak zapłacić za coś, co nie jest notorycznie wykonywane? NFZ nie może płacić za to, że szpital strajkuje. NFZ płaci za leczenie chorych - ostrzega strajkujących wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.

  • OZZL: Niech dyrektorzy szpitali renegocjują kontrakty

    W ocenie Krajowego Komitetu Strajkowego Lekarzy każdy zakładowy komitet strajkowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy powinien wystąpić do swojego dyrektora z wnioskiem o to, aby ten zażądał od Narodowego Funduszu Zdrowia renegocjacji umowy w zakresie ceny za świadczenie w związku z nadzwyczajnymi okolicznościami, jakie stanowi strajk lekarzy lub masowe zwolnienie się lekarzy z pracy.

  • Gilowska o podwyżkach

    Minister finansów Zyta Gilowska uważa, że wtorkowe rozmowy z protestującymi pielęgniarkami przyniosą porozumienie. Wicepremier podkreśla, że celem rządu jest żeby "wszyscy uczestniczyli we wzroście gospodarczym". - Wszyscy mają mieć jakiś pożytek z faktu, że w Polsce idzie dobrze, a nie tylko niektórzy bardziej - powiedziała Gilowska.

  • Trwa głodówka śląskich lekarzy

    W śląskich szpitalach głodówkę prowadzi nadal kilkunastu lekarzy i kilka pielęgniarek. Najwięcej protestujących w ten sposób jest w Szpitalu Specjalistycznym w Dąbrowie Górniczej.

  • Kolejne szpitale przyłączają się do strajku

    Kolejne warszawskie szpitale przyłączają się do strajku. W poniedziałek protest rozpoczynają placówki przy Karowej i Niekłańskiej.

  • 42. Pielgrzymka Apostolstwa Chorych i Niepełnosprawnych

    42. Pielgrzymka Apostolstwa Chorych i Niepełnosprawnych zgromadziła w piątek na Jasnej Górze ok. tysiąca osób z całego kraju. Jasnogórskie spotkania tradycyjnie odbywają się 6 lipca, czyli w święto Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Hasłem modlitwy były słowa: "Przypatrzmy się powołaniu naszemu".

  • OZZPiP: Nie będzie więcej głodujących

    Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych postanowił, że kolejne osoby nie będą rozpoczynały głodówki w "białym miasteczku" pod kancelarią premiera.

  • "Solidarność" za podwyżkami dla całego personelu medycznego

    NSZZ "Solidarność" domaga się podwyżek płac dla wszystkich pracowników służby zdrowia - mówi Janusz Śniadek, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

  • Oferta protestujących lekarzy dla rządu

    Jesteśmy skłonni zrezygnować z podwyżek w tym roku, jeśli uzyskamy gwarancje, że rząd zagwarantuje płace minimalne lekarzy w ciągu 2 lat - zapowiedział szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel.

  • List Komitetu Helsińskiego w sprawie śledztwa w szpitalu MSWiA

    W liście do ministra sprawiedliwości Komitet Helsiński w Polsce wyraził głębokie zaniepokojenie sposobem prowadzenia śledztwa w warszawskim szpitalu MSWiA i praktyką zajmowania przez CBA na żądanie prokuratury dokumentacji medycznej setek pacjentów.

  • Apel Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej

    Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej zaapelował do wszystkich lekarzy prowadzących akcję protestacyjną o to, aby działania związane z tą akcją nia były skierowane przeciw pacjentom.

  • Pikieta także we Wrocławiu

    Około 60 lekarzy i pielęgniarek pikietowało budynek szpitala imienia Korczaka we Wrocławiu. Protest zorganizowały wszystkie związki. Pikietujący mieli transparenty z napisami "Żądamy wyższych pensji i reformy służby zdrowia". Hałasowali też butelkami plastikowymi z grochem i drobnymi pieniędzmi.

98888 artykułów - strona 4578 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.