mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Wypowiedzenia w Wielkopolsce

    70 lekarzy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie złożyło już wypowiedzenia z pracy. To ponad 60% wszystkich zatrudnionych w lecznicy.

  • Sytuacja strajkowa na Opolszczyźnie

    Mamy dwa scenariusze działania, jeśli lekarzom na Opolszczyźnie uprawomocnią się zwolnienia - mówi Violetta Porowska, szefowa Centrum Zdrowia Publicznego monitorującego strajk lekarzy na zlecenie wojewody, ale nie chce zdradzić szczegółów tego jej zdaniem bardziej "czarnego" scenariusza.

  • Głodówka w Radomiu

    Dziś od południa trwa strajk głodowy lekarzy w szpitalach przy ul. Tochtermana i na Józefowie w Radomiu. Na razie akcja protestacyjna prowadzona jest w każdym ze szpitali oddzielnie, związkowcy nie wykluczają jednak prowadzenia głodówki w jednym miejscu.

  • Prof. Ostrowski doktorem honoris causa AM w Warszawie

    29 czerwca odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Akademii Medycznej w Warszawie prof. Kazimierzowi Ostrowskiemu, a także wręczenia dyplomów doktorom nauk medycznych i doktorom habilitowanym I Wydziału Lekarskiego z roku akademickiego 2006/2007.

  • Fiasko rozmów

    Niepowodzeniem zakończyło się - po około dwóch godzinach - spotkanie w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie ministra zdrowia Zbigniewa Religi z przedstawicielami związków zawodowych ochrony zdrowia.

  • Nowa deklaracja wyboru lekarza, pielęgniarki, położnej POZ

    Zgodnie z zarzadzeniem prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzeja Sośnierza (Nr 42/2007/DŚOZ), od 1 lipca obowiązuje nowa deklaracja wyboru lekarza, pielęgniarki, położnej podstawowej opieki zdrowotnej, zbierąjąca na jednym druku ww. oświadczenia woli ubezpiecznych.

  • Radziwiłł: Mam nadzieję, że to koniec

    Mam nadzieję, że to jest naprawdę koniec tego protestu. Dziś rozpoczynają się rozmowy z rządem, z panem ministrem zdrowia i mam nadzieję, że obie strony konfliktu dojdą do porozumienia i będzie można zaprzestać tych protestów, które niewątpliwie stają się uciążliwe dla pacjentów - mówi prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł.

  • Podkarpacie - zwolnienia, powroty do pracy i głodówka

    Lekarze z kolejnych podkarpackich szpitali wracają do pracy. Medycy z trzech szpitali: MSWiA i Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie oraz powiatowego szpitala w Stalowej Woli zawieszają od poniedziałku akcje strajkową.

  • Śląscy lekarze rozpoczynają głodówkę

    Ponad 200 lekarzy lekarzy na Śląsku zapowiedziało od dziś przystąpienie do strajku okupacyjnego i głodowego. Rozpoczęcie strajku okupacyjnego i głodówki zadeklarowało 15 lekarzy i 15 pielęgniarek ze Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej oraz 45 medyków ze szpitali miejskich nr 1 i 3 w Sosnowcu.

  • PZ: Nie piszemy nr PESEL na receptach

    30 czerwca odbyło się Prezydium Federacji Porozumienia Zielonogórskiego w Koninie, które potwierdziło jednoznacznie swoje wcześniejsze stanowisko, iż od 1 lipca zrzeszeni w PZ lekarze rodzinni i specjaliści nie będą wpisywać na receptach nr PESEL pacjentów.

  • PESEL na receptach

    1 lipca weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 17 maja w sprawie recept lekarskich (DzU. nr 97 poz. 646). Rozporządzenie określa: sposób i tryb wystawiania recept, wzór recepty uprawniającej do nabycia leku lub wyrobu medycznego bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością, a także sposób zaopatrywania w druki recept, ich przechowywania, sposób realizacji recept oraz kontroli ich wystawiania i realizacji.

  • Premier: Inni szatani są tam czynni

    To nie jest żadne oskarżenie pod adresem pielęgniarek i lekarzy, bo oni mogą sobie tego nie uświadamiać, ale inni szatani są tam czynni - powiedział, trawestując poetę Kornela Ujejskiego, o protestach personelu medycznego premier Jarosław Kaczyński podczas samorządowej konwencji PiS w Radomiu.

  • RPO chwali koszyk

    Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski wydał komunikat, w którym wyraził zadowolenie z przedstawienia opinii publicznej przez ministra zdrowia prof. Zbigniewa Religę wyników dotychczasowych prac nad "koszykiem usług medycznych".

  • Spotkanie Krajowego Zespołu Nadzoru Specjalistycznego w Dziedzinie Kardiologii

    Konsultanci Wojewódzcy w dziedzinie kardiologii, Konsultant Krajowy - prof. Grzegorz Opolski i Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) – prof. Adam Torbicki, zebrani na corocznym spotkaniu 28 czerwca dokonali przeglądu aktualnych, najbardziej pilnych potrzeb w zakresie kardiologii w Polsce.

  • Religa: Lekarze nie są małymi dziećmi

    Nie byłoby strajków, manifestacji lekarzy, problemów z receptami, gdyby nakłady na opiekę zdrowia były wystarczające - mówi minister zdrowia Zbigniew Religa. - Gdyby pracownicy systemu opieki zdrowotnej zarabiali odpowiednie pieniądze i gdyby starczało pieniędzy na leczenie. Nie ulega dla mnie żadnej wątpliwości, że zasadniczą przyczyną jest brak kilkudziesięciu miliardów złotych - dodaje.

  • Wyższa składka?

    Niewykluczone, że rozpoczęła się właśnie debata na temat podniesienia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Taki pomysł, przy okazji przedstawienia koszyka świadczeń gwarantowanych, zgłosił minister zdrowia prof. Zbigniew Religa. Jego zdaniem wprowadzenie "koszyka" to dodatkowy koszt około 9 mld zł ponad to, czym obecnie dysponuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

  • Minister zdrowia przedstawił koszyk gwarantowanych świadczeń medycznych

    Trzy ważące razem kilka kilogramów księgi zostały przedstawione przez ministra zdrowia prof. Zbigniewa Religę jako koszyk świadczeń gwarantowanych. Na razie to wstęp do dalszych prac; dopiero za około pół roku dowiemy się, jaka jest wycena tych świadczeń.

  • "Podatek Religi" - od 1 października?

    Sejm jednogłośnie przyjął poprawki Senatu do uchwalonej 24 maja nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

  • Sztab kryzysowy w bełchatowskim szpitalu

    Dyrekcja szpitala w Bełchatowie powołała sztab kryzysowy, który ma zapobiec ewentualnej ewakuacji placówki. W szpitalu 52 lekarzy prowadzi protest głodowy, 15 z nich uznano dziś za niezdolnych do pracy. Po południu ponownie wszyscy głodujący zostaną przebadani i nie jest wykluczone, że kolejni medycy pójdą na zwolnienia.

  • Certyfikaty ISO dla 10 zachodniopomorskich NZOZ-ów

    10 zachodniopomorskich, niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej otrzymało 28 czerwca Certyfikaty Jakości. Dokumenty potwierdzające, że zarządzanie i świadczenie usług zdrowotnych odbywa się zgodnie z przyjętym standardem, uzyskały:

98888 artykułów - strona 4582 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.