70 lekarzy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie złożyło już wypowiedzenia z pracy. To ponad 60% wszystkich zatrudnionych w lecznicy.
Mamy dwa scenariusze działania, jeśli lekarzom na Opolszczyźnie uprawomocnią się zwolnienia - mówi Violetta Porowska, szefowa Centrum Zdrowia Publicznego monitorującego strajk lekarzy na zlecenie wojewody, ale nie chce zdradzić szczegółów tego jej zdaniem bardziej "czarnego" scenariusza.
Dziś od południa trwa strajk głodowy lekarzy w szpitalach przy ul. Tochtermana i na Józefowie w Radomiu. Na razie akcja protestacyjna prowadzona jest w każdym ze szpitali oddzielnie, związkowcy nie wykluczają jednak prowadzenia głodówki w jednym miejscu.
29 czerwca odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Akademii Medycznej w Warszawie prof. Kazimierzowi Ostrowskiemu, a także wręczenia dyplomów doktorom nauk medycznych i doktorom habilitowanym I Wydziału Lekarskiego z roku akademickiego 2006/2007.
Niepowodzeniem zakończyło się - po około dwóch godzinach - spotkanie w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie ministra zdrowia Zbigniewa Religi z przedstawicielami związków zawodowych ochrony zdrowia.
Zgodnie z zarzadzeniem prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzeja Sośnierza (Nr 42/2007/DŚOZ), od 1 lipca obowiązuje nowa deklaracja wyboru lekarza, pielęgniarki, położnej podstawowej opieki zdrowotnej, zbierąjąca na jednym druku ww. oświadczenia woli ubezpiecznych.
Mam nadzieję, że to jest naprawdę koniec tego protestu. Dziś rozpoczynają się rozmowy z rządem, z panem ministrem zdrowia i mam nadzieję, że obie strony konfliktu dojdą do porozumienia i będzie można zaprzestać tych protestów, które niewątpliwie stają się uciążliwe dla pacjentów - mówi prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł.
Lekarze z kolejnych podkarpackich szpitali wracają do pracy. Medycy z trzech szpitali: MSWiA i Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie oraz powiatowego szpitala w Stalowej Woli zawieszają od poniedziałku akcje strajkową.
Ponad 200 lekarzy lekarzy na Śląsku zapowiedziało od dziś przystąpienie do strajku okupacyjnego i głodowego. Rozpoczęcie strajku okupacyjnego i głodówki zadeklarowało 15 lekarzy i 15 pielęgniarek ze Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej oraz 45 medyków ze szpitali miejskich nr 1 i 3 w Sosnowcu.
30 czerwca odbyło się Prezydium Federacji Porozumienia Zielonogórskiego w Koninie, które potwierdziło jednoznacznie swoje wcześniejsze stanowisko, iż od 1 lipca zrzeszeni w PZ lekarze rodzinni i specjaliści nie będą wpisywać na receptach nr PESEL pacjentów.
1 lipca weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 17 maja w sprawie recept lekarskich (DzU. nr 97 poz. 646). Rozporządzenie określa: sposób i tryb wystawiania recept, wzór recepty uprawniającej do nabycia leku lub wyrobu medycznego bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością, a także sposób zaopatrywania w druki recept, ich przechowywania, sposób realizacji recept oraz kontroli ich wystawiania i realizacji.
To nie jest żadne oskarżenie pod adresem pielęgniarek i lekarzy, bo oni mogą sobie tego nie uświadamiać, ale inni szatani są tam czynni - powiedział, trawestując poetę Kornela Ujejskiego, o protestach personelu medycznego premier Jarosław Kaczyński podczas samorządowej konwencji PiS w Radomiu.
Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski wydał komunikat, w którym wyraził zadowolenie z przedstawienia opinii publicznej przez ministra zdrowia prof. Zbigniewa Religę wyników dotychczasowych prac nad "koszykiem usług medycznych".
Konsultanci Wojewódzcy w dziedzinie kardiologii, Konsultant Krajowy - prof. Grzegorz Opolski i Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) – prof. Adam Torbicki, zebrani na corocznym spotkaniu 28 czerwca dokonali przeglądu aktualnych, najbardziej pilnych potrzeb w zakresie kardiologii w Polsce.
Nie byłoby strajków, manifestacji lekarzy, problemów z receptami, gdyby nakłady na opiekę zdrowia były wystarczające - mówi minister zdrowia Zbigniew Religa. - Gdyby pracownicy systemu opieki zdrowotnej zarabiali odpowiednie pieniądze i gdyby starczało pieniędzy na leczenie. Nie ulega dla mnie żadnej wątpliwości, że zasadniczą przyczyną jest brak kilkudziesięciu miliardów złotych - dodaje.
Niewykluczone, że rozpoczęła się właśnie debata na temat podniesienia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Taki pomysł, przy okazji przedstawienia koszyka świadczeń gwarantowanych, zgłosił minister zdrowia prof. Zbigniew Religa. Jego zdaniem wprowadzenie "koszyka" to dodatkowy koszt około 9 mld zł ponad to, czym obecnie dysponuje Narodowy Fundusz Zdrowia.
Trzy ważące razem kilka kilogramów księgi zostały przedstawione przez ministra zdrowia prof. Zbigniewa Religę jako koszyk świadczeń gwarantowanych. Na razie to wstęp do dalszych prac; dopiero za około pół roku dowiemy się, jaka jest wycena tych świadczeń.
Sejm jednogłośnie przyjął poprawki Senatu do uchwalonej 24 maja nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Dyrekcja szpitala w Bełchatowie powołała sztab kryzysowy, który ma zapobiec ewentualnej ewakuacji placówki. W szpitalu 52 lekarzy prowadzi protest głodowy, 15 z nich uznano dziś za niezdolnych do pracy. Po południu ponownie wszyscy głodujący zostaną przebadani i nie jest wykluczone, że kolejni medycy pójdą na zwolnienia.
10 zachodniopomorskich, niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej otrzymało 28 czerwca Certyfikaty Jakości. Dokumenty potwierdzające, że zarządzanie i świadczenie usług zdrowotnych odbywa się zgodnie z przyjętym standardem, uzyskały: