Kapituła Nagrody Naukowej Miasta Poznania uhonorowała prof. dr. hab. n. med. Tomasza Siminiaka z Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego za wdrażanie nowych technologii w leczeniu chorób serca.
Minister zdrowia Zbigniew Religa przedstawi dzisiaj projekt tzw. koszyka usług medycznych. "Rzeczpospolita" dotarła do założeń projektu przed jego oficjalną prezentacją. – Leczymy wszystkich pacjentów i każdą chorobę, ale nie wszystkimi metodami – powiedział dziennikarzom gazety Waldemar Wierzba, szef Agencji Oceny Technologii Medycznych, który koordynował prace.
Dziś odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatu potwierdzającego Zarządzanie Jakością zgodnie z wymagającymi normami ISO w Szpitalu Wojewódzkim im. dr Biziela. Ta placówka zdrowia dołączyła do grona instytucji, w których doceniono zależność efektów działalności od dobrego zarządzania jakością.
Pijana lekarka przyjmowała wczoraj pacjentki w przychodni ginekologicznej w Przemyślu. 53-letnia kobieta miała 2,96 promila alkoholu w organizmie. Zdążyła przyjąć 6 pacjentek.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Władysław Ortyl poinformował na konferencji prasowej o podziale środków budżetowych na inwestycje regionalne zawierane w ramach kontraktów wojewódzkich na lata 2007-2008. W 2007 roku wartość kontraktów zamknie się w kwocie około 1,2 mld zł.
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych podjął dziś decyzję o kontynuacji strajku głodowego niektórych sióstr; w miasteczku namiotowym pozostają protestujący – powiedziała rzeczniczka związku Ewa Obuchowska.
27 czerwca odbyło się uroczyste oddanie do użytku nowego skrzydła w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łosicach (Mazowsze). Wartość sprzętu medycznego wynosi 2 mln zł, z czego 1,5 mln zł pochodziło ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Całkowity koszt rozpoczętej w 2004r. rozbudowy szpitala wyniósł ok. 10,5 mln zł, z czego 8,5 mln pochodziło z Kontraktu Wojewódzkiego.
Lekarze ze szpitala przy Banacha nadal nie będą wypisywali dokumentacji do Narodowego Funduszu Zdrowia – wczoraj przegłosowali taką decyzję. Placówce grożą poważne kłopoty finansowe, a nawet likwidacja.
piątek, po miesięcznej przerwie z powodu rehabilitacji po operacji wycięcia górnego płata lewego płuca, minister zdrowia Zbigniew Religa wraca do pracy. I jeszcze tego samego dnia zamierza przedstawić publicznie projekt koszyka świadczeń gwarantowanych.
Negocjacje rozpoczęły się. Premier Jarosław Kaczyński oświadczył, że ich celem jest zawarcie układu zbiorowego. Układu zbiorowego, zawartego na trzy lata, domaga się Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, ale nie tylko. Lekarze domagają się też reformy ochrony zdrowia w kierunku rynkowym.
Okręgowa Rada Lekarska w Krakowie, w związku z trwającą akcją protestacyjną, zaapelowała do wszystkich lekarzy - członków OIL, o zaniechanie podejmowania zatrudnienia w jakiejkolwiek formie prawnej, w miejsce lekarzy, którzy w ramach akcji protestacyjnej złożyli wypowiedzenia z pracy.
Okręgowa Rada Lekarska w Białymstoku w stanowisku z 27 czerwca w pełni poparła protest środowisk medycznych zmierzający ku radykalnej poprawie warunków pracy i płacy w placówkach opieki zdrowotnej, jak też przeprowadzenia rzeczywistej reformy systemu.
Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego w stanowisku przyjętym podczas IX Sesji wyraził zaniepokojenie narastającym w kraju konfliktem społecznym w ochronie zdrowia.
26 czerwca podczas konferencji prasowej przedstawione zostało stanowisko Sejmiku Województwa Mazowieckiego dotyczące sytuacji w mazowieckich szpitalach, w których trwa protest lekarzy i pielęgniarek. W spotkaniu wzięli udział przewodniczący sejmiku Robert Soszyński, marszałek województwa Adam Struzik oraz członek Zarządu Województwa Waldemar Roszkiewicz.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy proponuje podpisanie ponadzakładowego układu zbiorowego pracy między związkami zawodowymi a rządem co najmniej na trzy lata. W porozumieniu określono by m.in. płacę minimalną. Zgodnie z komunikatem OZZL przekazanym dziennikarzom podpisanie układu zakończyłoby akcję protestacyjną. Układ miałby wejść w życie 1 października bieżącego roku.
Zgodnie z informacjami "Życia Warszawy", ze wsparciem dla polskich pielęgniarek wystąpią w Brukseli międzynarodowe organizacje pielęgniarskie. Do walki o prawa pielęgniarek chce się włączyć Europejskie Forum Stowarzyszeń Pielęgniarskich (EFN), które skupia organizacje ze wszystkich krajów Unii. Zamierza ono interweniować w sprawie strajkujących w Radzie Europy, Komisji i Parlamencie Europejskim.
Rząd przyjął wczoraj projekt ustawy, dzięki której powstanie sieć nowoczesnych placówek medycznych. Przewidywany czas realizacji projektu resortu zdrowia wynosi pięć lat od momentu wejścia w życie ustawy. Koszt inwestycji wyniesie 17 mld euro, z czego część pieniędzy otrzymamy z Unii Europejskiej.
Cztery pielęgniarki, które przez tydzień przebywały w Kancelarii Premiera, opuściły ten budynek we wtorek po rozmowie z premierem Jarosławem Kaczyńskim. – To jeszcze nie koniec – obwieściła po wyjściu przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Dorota Gardian i zaapelowała o to, by namiotowe miasteczko naprzeciw Kancelarii jeszcze zostało.
Pod przewodnictwem wicewojewody łódzkiego Witolda Gwiazdy obradowała Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego w Łodzi. Podczas posiedzenia omówiona została sytuacja związana z protestem służby zdrowia w województwie.
Wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk podpisał z rektorem Akademii Medycznej we Wrocławiu, marszałkiem województwa i wiceprezydentem Wrocławia umowę powołującą konsorcjum "Wrocławski Instytut Zdrowia Publicznego".