mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Poznań nagodził prof. Siminiaka

    Kapituła Nagrody Naukowej Miasta Poznania uhonorowała prof. dr. hab. n. med. Tomasza Siminiaka z Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego za wdrażanie nowych technologii w leczeniu chorób serca.

  • Koszyk świadczeń gwarantowanych

    Minister zdrowia Zbigniew Religa przedstawi dzisiaj projekt tzw. koszyka usług medycznych. "Rzeczpospolita" dotarła do założeń projektu przed jego oficjalną prezentacją. – Leczymy wszystkich pacjentów i każdą chorobę, ale nie wszystkimi metodami – powiedział dziennikarzom gazety Waldemar Wierzba, szef Agencji Oceny Technologii Medycznych, który koordynował prace.

  • ISO dla bydgoskiego i lubelskiego szpitala

    Dziś odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatu potwierdzającego Zarządzanie Jakością zgodnie z wymagającymi normami ISO w Szpitalu Wojewódzkim im. dr Biziela. Ta placówka zdrowia dołączyła do grona instytucji, w których doceniono zależność efektów działalności od dobrego zarządzania jakością.

  • Nietrzeźwa lekarka przyjmowała pacjentów

    Pijana lekarka przyjmowała wczoraj pacjentki w przychodni ginekologicznej w Przemyślu. 53-letnia kobieta miała 2,96 promila alkoholu w organizmie. Zdążyła przyjąć 6 pacjentek.

  • 330 mln zł na 19 szpitali

    Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Władysław Ortyl poinformował na konferencji prasowej o podziale środków budżetowych na inwestycje regionalne zawierane w ramach kontraktów wojewódzkich na lata 2007-2008. W 2007 roku wartość kontraktów zamknie się w kwocie około 1,2 mld zł.

  • "Białe Miasteczko" pozostaje, trwa strajk głodowy

    Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych podjął dziś decyzję o kontynuacji strajku głodowego niektórych sióstr; w miasteczku namiotowym pozostają protestujący – powiedziała rzeczniczka związku Ewa Obuchowska.

  • Rozbudowa szpitala w Łosicach zakończona

    27 czerwca odbyło się uroczyste oddanie do użytku nowego skrzydła w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łosicach (Mazowsze). Wartość sprzętu medycznego wynosi 2 mln zł, z czego 1,5 mln zł pochodziło ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Całkowity koszt rozpoczętej w 2004r. rozbudowy szpitala wyniósł ok. 10,5 mln zł, z czego 8,5 mln pochodziło z Kontraktu Wojewódzkiego.

  • Kłopoty finansowe szpitali

    Lekarze ze szpitala przy Banacha nadal nie będą wypisywali dokumentacji do Narodowego Funduszu Zdrowia – wczoraj przegłosowali taką decyzję. Placówce grożą poważne kłopoty finansowe, a nawet likwidacja.

  • Minister Religa wraca do pracy

    piątek, po miesięcznej przerwie z powodu rehabilitacji po operacji wycięcia górnego płata lewego płuca, minister zdrowia Zbigniew Religa wraca do pracy. I jeszcze tego samego dnia zamierza przedstawić publicznie projekt koszyka świadczeń gwarantowanych.

  • Początek negocjacji

    Negocjacje rozpoczęły się. Premier Jarosław Kaczyński oświadczył, że ich celem jest zawarcie układu zbiorowego. Układu zbiorowego, zawartego na trzy lata, domaga się Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, ale nie tylko. Lekarze domagają się też reformy ochrony zdrowia w kierunku rynkowym.

  • ORL w Krakowie wspiera strajkujących

    Okręgowa Rada Lekarska w Krakowie, w związku z trwającą akcją protestacyjną, zaapelowała do wszystkich lekarzy - członków OIL, o zaniechanie podejmowania zatrudnienia w jakiejkolwiek formie prawnej, w miejsce lekarzy, którzy w ramach akcji protestacyjnej złożyli wypowiedzenia z pracy.

  • ORL w Białymstoku popiera lekarskie protesty

    Okręgowa Rada Lekarska w Białymstoku w stanowisku z 27 czerwca w pełni poparła protest środowisk medycznych zmierzający ku radykalnej poprawie warunków pracy i płacy w placówkach opieki zdrowotnej, jak też przeprowadzenia rzeczywistej reformy systemu.

  • Samorząd Warmii i Mazur apeluje o dialog

    Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego w stanowisku przyjętym podczas IX Sesji wyraził zaniepokojenie narastającym w kraju konfliktem społecznym w ochronie zdrowia.

  • Mazowiecki sejmik o sytuacji w szpitalach

    26 czerwca podczas konferencji prasowej przedstawione zostało stanowisko Sejmiku Województwa Mazowieckiego dotyczące sytuacji w mazowieckich szpitalach, w których trwa protest lekarzy i pielęgniarek. W spotkaniu wzięli udział przewodniczący sejmiku Robert Soszyński, marszałek województwa Adam Struzik oraz członek Zarządu Województwa Waldemar Roszkiewicz.

  • Chcemy układu między związkami i rządem!

    Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy proponuje podpisanie ponadzakładowego układu zbiorowego pracy między związkami zawodowymi a rządem co najmniej na trzy lata. W porozumieniu określono by m.in. płacę minimalną. Zgodnie z komunikatem OZZL przekazanym dziennikarzom podpisanie układu zakończyłoby akcję protestacyjną. Układ miałby wejść w życie 1 października bieżącego roku.

  • Wsparcie z Brukseli dla polskich pielęgniarek

    Zgodnie z informacjami "Życia Warszawy", ze wsparciem dla polskich pielęgniarek wystąpią w Brukseli międzynarodowe organizacje pielęgniarskie. Do walki o prawa pielęgniarek chce się włączyć Europejskie Forum Stowarzyszeń Pielęgniarskich (EFN), które skupia organizacje ze wszystkich krajów Unii. Zamierza ono interweniować w sprawie strajkujących w Radzie Europy, Komisji i Parlamencie Europejskim.

  • Rząd przyjął projekt ustawy o sieci szpitali

    Rząd przyjął wczoraj projekt ustawy, dzięki której powstanie sieć nowoczesnych placówek medycznych. Przewidywany czas realizacji projektu resortu zdrowia wynosi pięć lat od momentu wejścia w życie ustawy. Koszt inwestycji wyniesie 17 mld euro, z czego część pieniędzy otrzymamy z Unii Europejskiej.

  • Pielęgniarki wyszły z Kancelarii, miasteczko zostaje

    Cztery pielęgniarki, które przez tydzień przebywały w Kancelarii Premiera, opuściły ten budynek we wtorek po rozmowie z premierem Jarosławem Kaczyńskim. – To jeszcze nie koniec – obwieściła po wyjściu przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Dorota Gardian i zaapelowała o to, by namiotowe miasteczko naprzeciw Kancelarii jeszcze zostało.

  • WKDS w Łodzi o służbie zdrowia

    Pod przewodnictwem wicewojewody łódzkiego Witolda Gwiazdy obradowała Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego w Łodzi. Podczas posiedzenia omówiona została sytuacja związana z protestem służby zdrowia w województwie.

  • Powstaje Wrocławski Instytut Zdrowia Publicznego

    Wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk podpisał z rektorem Akademii Medycznej we Wrocławiu, marszałkiem województwa i wiceprezydentem Wrocławia umowę powołującą konsorcjum "Wrocławski Instytut Zdrowia Publicznego".

98888 artykułów - strona 4583 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.