mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Rozszerza się strajk głodowy na Śląsku

    9 lekarzy z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu przerwało w środę z powodów zdrowotnych protest głodowy, prowadzony od poniedziałku. Tamtejszą Klinika Elektrokardiologii zamknięto. Część pacjentów wypisano do domu, pozostałych przeniesiono do innych klinik kardiologicznych w GCM.

  • Podkarpacie - strajki wygasają, wypowiedzenia biegną

    Na powrót do pracy zdecydowali się lekarze ze szpitala powiatowego w Jarosławiu oraz medycy z Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ustrzykach Dolnych. Pozostałe podkarpackie lecznice, w których strajk został zawieszony, to placówki w Stalowej Woli, Dębicy, Tarnobrzegu, Łańcucie, Nowej Dębie oraz szpital MSWiA i Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie.

  • Sejm za wliczeniem dyżurów do czasu pracy

    Sejm przyjął jednogłośnie rzadowy projekt nowelizacji ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (DzU. nr 91, poz. 408, z późn. zm.) oraz prawa o szkolnictwie wyższym.

  • Sejm przyjął nowelizację ustawy "oddłużeniowej"

    Sejm jednogłośnie przyjął rządowy projekt nowelizacji ustawy z 15 kwietnia 2005 r. o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej (DzU. nr 78, poz. 684 oraz DzU. z 2006 r. nr 137, poz. 971).

  • Policja znów interesuje się protestującymi

    Do wszystkich komend Warszawy i okolic trafił wczoraj telefonogram z wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw Komendy Stołecznej Policji. Autor telefonogramu w związku z przedłużającym się protestem pracowników służby zdrowia prosi podległe jednostki o zbieranie i dostarczenie do wydziału terroru "wszelkich informacji" dotyczących pracowników służby zdrowia, środowisk ich popierających oraz środowisk ekstremistycznych.

  • O. Rydzyk: Niechże lekarze się wezmą do chorych

    Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk podczas mszy w Tuchowie (Małopolskie), gdzie spotkali się członkowie Rodziny Radia Maryja, którzy uczestniczyli w pielgrzymce do miejscowego Sanktuarium Matki Bożej, skrytykował strajkujących lekarzy za odmawianie pomocy pacjentom.

  • Religa: Moim zadaniem jest doprowadzenie do podniesienia składki

    Chciałbym bardzo, żeby do końca tego tygodnia nie było białego miasteczka. Myślę, że to jest bardzo realne. Natomiast jeśli chodzi o protest lekarzy, to ja przynajmniej bym bardzo chciał, żeby formy protestu się zmieniły, to znaczy przestały być głodówki, które wyłączają ludzi z pracy - mówi minister zdrowia Zbigniew Religa.

  • Łódzkie w czołówce zachorowań na krztusiec

    Prawdziwe żniwo zbiera krztusiec. W całym kraju, a szczególnie w woj. łódzkim, jest w tym roku dwa razy więcej chorych niż w roku ubiegłym. W walce z tą chorobą nie pomagają obowiązkowe szczepienia dzieci. Państwowy Zakład Higieny zastanawia się nad wprowadzeniem powszechnych szczepień dorosłych.

  • Światełko w tunelu

    Jest światełko w tunelu - tak efekty środowych rozmów z rządem określił wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Tomasz Underman. Minister zdrowia Zbigniew Religa powiedział, że "z czterech postulatów strony związkowej trzy zostały spełnione, a czwarty pół na pół". Szef resortu zdrowia ocenia, że szanse na porozumienie wynoszą 70%.

  • Religa: Nie ma przesłanek do dymisji

    Po rozmowach z premierem Jarosławem Kaczyńskim i prezydentem Lechem Kaczyńskim, a przed kolejną turą negocjacji ze związkami zawodowymi personelu medycznego minister zdrowia Zbigniew Religa stwierdził, że zniknęły przesłanki, z powodu których zapowiadał wcześniej swoją dymisję.

  • Łódzcy lekarze ostrzegają

    Komitet strajkujących łódzkich lekarzy ostrzega, że jeśli wkrótce nie dojdzie do porozumienia z rządem, może dojść do tragedii. Zagrożone jest życie pacjentów - twierdzą protestujący lekarze.

  • Suwalscy lekarze bez pensji za czerwiec

    Jak powiedziała Jolanta Sochańska, szefowa związku zawodowego suwalskich lekarzy, pensje za pracę na etacie w czerwcu dostała cała załoga tamtejszego szpitala oprócz lekarzy. Brak pieniędzy dyrektor lecznicy miał uzasadnić niespełnieniem przez medyków NFZ-owskich procedur. Teraz lekarze nie są pewni pieniędzy za dyżury.

  • Apel starostów do premiera

    Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich Tadeusz Nalewajk przekazał premierowi stanowisko ZPP w sprawie realizacji ustawowych zadań powiatów w sytuacji kryzysowej wynikającej z akcji protestacyjnych prowadzonych przez środowiska pracownicze ochrony zdrowia.

  • Pracodawcy skrytykowali koszyk

    Konfederacja Pracodawców Polskich po szczegółowym zapoznaniu się z zaprezentowaną przez Ministerstwo Zdrowia propozycją koszyka świadczeń gwarantowanych negatywnie oceniła przedstawiony projekt.

  • Stres pogrubia - polska badaczka znalazła na to sposób

    Nowo odkryty mechanizm biologiczny sprawia, że długotrwały stres sprzyja tyciu. Międzynarodowy zespół kierowany na Georgetown University w Waszyngtonie przez Polkę prof. Zofię Żukowską znalazł jednak sposób na schudnięcie - poinformował "Nature Medicine".

  • Około 600 wypowiedzeń na Opolszczyźnie

    Połowa lekarzy na Opolszczyźnie może nie przyjść do pracy w październiku, jeśli nie dojdzie do porozumienia z rządem. W Opolskiem wypowiedzenia złożyło dotąd około 600 osób.

  • PSL postuluje przygotowanie "mapy drogowej" w ochronie zdrowia

    Klub parlamentarny PSL proponuje, aby rząd przygotował "mapę drogową", która ma pokazać obecną sytuację w służbie zdrowia i stan, jaki rząd docelowo chce uzyskać. PSL apeluje również do rządu o "rzeczywisty dialog" z protestującymi pracownikami służby zdrowia – poinformowali na konferencji prasowej Waldemar Pawlak prezes PSL i poseł Aleksander Sopliński.

  • "Sierpień 80" popiera protesty pielęgniarek i położnych

    Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" wydał oświadczenie, w którym poparł protesty pielęgniarek i położnych domagających się podwyżek płac dla pracowników służby zdrowia i zadeklarował gotowość wspierania i uczestniczenia w ich walce o prawa pracownicze. Związek zapowiedział udział w demonstracji zaplanowanej na 6 lipca przed kancelarią premiera.

  • Sytuacja strajkowa w Wielkopolsce

    Lekarze ze szpitala miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu zawiesili strajk. Dyrekcja szpitala wygospodarowała pieniądze na podwyżki. Od 1 lipca specjalista będzie otrzymywał 2500 zł brutto, a lekarz bez specjalizacji - 2100 zł.

  • Pikieta pielęgniarek w Kłobucku, Śląsk gotów do ewakuacji pacjentów

    Ponad 100 pięlęgniarek pikietuje Starostwo Powiatowe w Kłobucku (Śląsk). - Pikieta to poparcie protestujących pielęgniarek w Warszawie - podkreśla Beata Szczerbak Przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Kłobucku.

98888 artykułów - strona 4580 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.