9 lekarzy z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu przerwało w środę z powodów zdrowotnych protest głodowy, prowadzony od poniedziałku. Tamtejszą Klinika Elektrokardiologii zamknięto. Część pacjentów wypisano do domu, pozostałych przeniesiono do innych klinik kardiologicznych w GCM.
Na powrót do pracy zdecydowali się lekarze ze szpitala powiatowego w Jarosławiu oraz medycy z Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ustrzykach Dolnych. Pozostałe podkarpackie lecznice, w których strajk został zawieszony, to placówki w Stalowej Woli, Dębicy, Tarnobrzegu, Łańcucie, Nowej Dębie oraz szpital MSWiA i Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie.
Sejm przyjął jednogłośnie rzadowy projekt nowelizacji ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (DzU. nr 91, poz. 408, z późn. zm.) oraz prawa o szkolnictwie wyższym.
Sejm jednogłośnie przyjął rządowy projekt nowelizacji ustawy z 15 kwietnia 2005 r. o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej (DzU. nr 78, poz. 684 oraz DzU. z 2006 r. nr 137, poz. 971).
Do wszystkich komend Warszawy i okolic trafił wczoraj telefonogram z wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw Komendy Stołecznej Policji. Autor telefonogramu w związku z przedłużającym się protestem pracowników służby zdrowia prosi podległe jednostki o zbieranie i dostarczenie do wydziału terroru "wszelkich informacji" dotyczących pracowników służby zdrowia, środowisk ich popierających oraz środowisk ekstremistycznych.
Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk podczas mszy w Tuchowie (Małopolskie), gdzie spotkali się członkowie Rodziny Radia Maryja, którzy uczestniczyli w pielgrzymce do miejscowego Sanktuarium Matki Bożej, skrytykował strajkujących lekarzy za odmawianie pomocy pacjentom.
Chciałbym bardzo, żeby do końca tego tygodnia nie było białego miasteczka. Myślę, że to jest bardzo realne. Natomiast jeśli chodzi o protest lekarzy, to ja przynajmniej bym bardzo chciał, żeby formy protestu się zmieniły, to znaczy przestały być głodówki, które wyłączają ludzi z pracy - mówi minister zdrowia Zbigniew Religa.
Prawdziwe żniwo zbiera krztusiec. W całym kraju, a szczególnie w woj. łódzkim, jest w tym roku dwa razy więcej chorych niż w roku ubiegłym. W walce z tą chorobą nie pomagają obowiązkowe szczepienia dzieci. Państwowy Zakład Higieny zastanawia się nad wprowadzeniem powszechnych szczepień dorosłych.
Jest światełko w tunelu - tak efekty środowych rozmów z rządem określił wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Tomasz Underman. Minister zdrowia Zbigniew Religa powiedział, że "z czterech postulatów strony związkowej trzy zostały spełnione, a czwarty pół na pół". Szef resortu zdrowia ocenia, że szanse na porozumienie wynoszą 70%.
Po rozmowach z premierem Jarosławem Kaczyńskim i prezydentem Lechem Kaczyńskim, a przed kolejną turą negocjacji ze związkami zawodowymi personelu medycznego minister zdrowia Zbigniew Religa stwierdził, że zniknęły przesłanki, z powodu których zapowiadał wcześniej swoją dymisję.
Komitet strajkujących łódzkich lekarzy ostrzega, że jeśli wkrótce nie dojdzie do porozumienia z rządem, może dojść do tragedii. Zagrożone jest życie pacjentów - twierdzą protestujący lekarze.
Jak powiedziała Jolanta Sochańska, szefowa związku zawodowego suwalskich lekarzy, pensje za pracę na etacie w czerwcu dostała cała załoga tamtejszego szpitala oprócz lekarzy. Brak pieniędzy dyrektor lecznicy miał uzasadnić niespełnieniem przez medyków NFZ-owskich procedur. Teraz lekarze nie są pewni pieniędzy za dyżury.
Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich Tadeusz Nalewajk przekazał premierowi stanowisko ZPP w sprawie realizacji ustawowych zadań powiatów w sytuacji kryzysowej wynikającej z akcji protestacyjnych prowadzonych przez środowiska pracownicze ochrony zdrowia.
Konfederacja Pracodawców Polskich po szczegółowym zapoznaniu się z zaprezentowaną przez Ministerstwo Zdrowia propozycją koszyka świadczeń gwarantowanych negatywnie oceniła przedstawiony projekt.
Nowo odkryty mechanizm biologiczny sprawia, że długotrwały stres sprzyja tyciu. Międzynarodowy zespół kierowany na Georgetown University w Waszyngtonie przez Polkę prof. Zofię Żukowską znalazł jednak sposób na schudnięcie - poinformował "Nature Medicine".
Połowa lekarzy na Opolszczyźnie może nie przyjść do pracy w październiku, jeśli nie dojdzie do porozumienia z rządem. W Opolskiem wypowiedzenia złożyło dotąd około 600 osób.
Klub parlamentarny PSL proponuje, aby rząd przygotował "mapę drogową", która ma pokazać obecną sytuację w służbie zdrowia i stan, jaki rząd docelowo chce uzyskać. PSL apeluje również do rządu o "rzeczywisty dialog" z protestującymi pracownikami służby zdrowia – poinformowali na konferencji prasowej Waldemar Pawlak prezes PSL i poseł Aleksander Sopliński.
Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" wydał oświadczenie, w którym poparł protesty pielęgniarek i położnych domagających się podwyżek płac dla pracowników służby zdrowia i zadeklarował gotowość wspierania i uczestniczenia w ich walce o prawa pracownicze. Związek zapowiedział udział w demonstracji zaplanowanej na 6 lipca przed kancelarią premiera.
Lekarze ze szpitala miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu zawiesili strajk. Dyrekcja szpitala wygospodarowała pieniądze na podwyżki. Od 1 lipca specjalista będzie otrzymywał 2500 zł brutto, a lekarz bez specjalizacji - 2100 zł.
Ponad 100 pięlęgniarek pikietuje Starostwo Powiatowe w Kłobucku (Śląsk). - Pikieta to poparcie protestujących pielęgniarek w Warszawie - podkreśla Beata Szczerbak Przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Kłobucku.